- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Argentina - Nacional de Clubes Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Nacional de Clubes

Nacional de Clubes 2019

Overview
Last results
Group phase
12/10/2019Belgrano A.C. - Tucuman R.C.40-24
12/10/2019C.A.S.I. - Los Tarcos45-12
12/10/2019C.U.B.A. - Jockey Club Rosario7-17
12/10/2019Duendes - San Luis R.C.21-16
12/10/2019G.E.R. - Newman28-19
12/10/2019Hindú - Tucuman Lawn Tennis19-0
12/10/2019Jockey Club Cordoba - La Plata R.C.14-47
12/10/2019Mar del Plata R.C. - Atletico del Rosario28-14
12/10/2019Marista R.C. - Alumni27-27
12/10/2019Pucarà - Cordoba A.C.17-13
12/10/2019S.I.C. - Natacion y Gimnasia10-13
12/10/2019Urú Curé - Regatas Bella Vista28-34
Next fixtures
Group phase
19/10/2019Alumni - Tucuman Lawn Tennis
19/10/2019Atletico del Rosario - G.E.R.
19/10/2019Duendes - C.A.S.I.
19/10/2019Hindú - Jockey Club Cordoba
19/10/2019Jockey Club Rosario - Belgrano A.C.
19/10/2019La Plata R.C. - Marista R.C.
19/10/2019Los Tarcos - S.I.C.
19/10/2019Natacion y Gimnasia - San Luis R.C.
19/10/2019Newman - Cordoba A.C.
19/10/2019Pucarà - Mar del Plata R.C.
19/10/2019Tucuman R.C. - Regatas Bella Vista
19/10/2019Urú Curé - C.U.B.A.

Group phase
Group 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1C.A.S.I.5110045123310Qualifying for quarter finals
2S.I.C.110011013-301
3San Luis R.C.110011621-501

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019C.A.S.I. - Los Tarcos45-12
12/10/2019S.I.C. - Natacion y Gimnasia10-13
12/10/2019Duendes - San Luis R.C.21-16
19/10/2019Duendes - C.A.S.I.
19/10/2019Los Tarcos - S.I.C.
19/10/2019Natacion y Gimnasia - San Luis R.C.
26/10/2019S.I.C. - Duendes
26/10/2019San Luis R.C. - Los Tarcos
26/10/2019Natacion y Gimnasia - C.A.S.I.

Group 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Duendes4110021165Qualifying for quarter finals
2Natacion y Gimnasia4110013103
3Los Tarcos010011245-33

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Duendes - San Luis R.C.21-16
12/10/2019C.A.S.I. - Los Tarcos45-12
12/10/2019S.I.C. - Natacion y Gimnasia10-13
19/10/2019Duendes - C.A.S.I.
19/10/2019Los Tarcos - S.I.C.
19/10/2019Natacion y Gimnasia - San Luis R.C.
26/10/2019Natacion y Gimnasia - C.A.S.I.
26/10/2019S.I.C. - Duendes
26/10/2019San Luis R.C. - Los Tarcos

Group 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Belgrano A.C.5110040241610Qualifying for quarter finals
2Regatas Bella Vista411003428600
3C.U.B.A.01001717-1000

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Belgrano A.C. - Tucuman R.C.40-24
12/10/2019C.U.B.A. - Jockey Club Rosario7-17
12/10/2019Urú Curé - Regatas Bella Vista28-34
19/10/2019Jockey Club Rosario - Belgrano A.C.
19/10/2019Tucuman R.C. - Regatas Bella Vista
19/10/2019Urú Curé - C.U.B.A.
26/10/2019Belgrano A.C. - Urú Curé
26/10/2019Regatas Bella Vista - Jockey Club Rosario
26/10/2019Tucuman R.C. - C.U.B.A.

Group 4
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Jockey Club Rosario411001771000Qualifying for quarter finals
2Urú Curé110012834-601
3Tucuman R.C.010012440-1600

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Urú Curé - Regatas Bella Vista28-34
12/10/2019Belgrano A.C. - Tucuman R.C.40-24
12/10/2019C.U.B.A. - Jockey Club Rosario7-17
19/10/2019Jockey Club Rosario - Belgrano A.C.
19/10/2019Tucuman R.C. - Regatas Bella Vista
19/10/2019Urú Curé - C.U.B.A.
26/10/2019Tucuman R.C. - C.U.B.A.
26/10/2019Belgrano A.C. - Urú Curé
26/10/2019Regatas Bella Vista - Jockey Club Rosario

Group 5
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1La Plata R.C.5110047143310Qualifying for quarter finals
2Hindú511001901910
3Alumni210102727000

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Hindú - Tucuman Lawn Tennis19-0
12/10/2019Jockey Club Cordoba - La Plata R.C.14-47
12/10/2019Marista R.C. - Alumni27-27
19/10/2019Alumni - Tucuman Lawn Tennis
19/10/2019Hindú - Jockey Club Cordoba
19/10/2019La Plata R.C. - Marista R.C.
26/10/2019Alumni - Jockey Club Cordoba
26/10/2019Marista R.C. - Hindú
26/10/2019Tucuman Lawn Tennis - La Plata R.C.

Group 6
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Marista R.C.2101027270Qualifying for quarter finals
2Tucuman Lawn Tennis01001019-19
3Jockey Club Cordoba010011447-33

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Jockey Club Cordoba - La Plata R.C.14-47
12/10/2019Marista R.C. - Alumni27-27
12/10/2019Hindú - Tucuman Lawn Tennis19-0
19/10/2019Alumni - Tucuman Lawn Tennis
19/10/2019Hindú - Jockey Club Cordoba
19/10/2019La Plata R.C. - Marista R.C.
26/10/2019Marista R.C. - Hindú
26/10/2019Tucuman Lawn Tennis - La Plata R.C.
26/10/2019Alumni - Jockey Club Cordoba

Group 7
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Pucarà4110017134Qualifying for quarter finals
2Newman010011928-9
3Atletico del Rosario010011428-14

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019Pucarà - Cordoba A.C.17-13
12/10/2019G.E.R. - Newman28-19
12/10/2019Mar del Plata R.C. - Atletico del Rosario28-14
19/10/2019Atletico del Rosario - G.E.R.
19/10/2019Newman - Cordoba A.C.
19/10/2019Pucarà - Mar del Plata R.C.
26/10/2019Newman - Mar del Plata R.C.
26/10/2019Cordoba A.C. - Atletico del Rosario
26/10/2019G.E.R. - Pucarà

Group 8
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Mar del Plata R.C.4110028141400Qualifying for quarter finals
2G.E.R.411002819900
3Cordoba A.C.110011317-401

Interdivisional matches
Group phase
12/10/2019G.E.R. - Newman28-19
12/10/2019Mar del Plata R.C. - Atletico del Rosario28-14
12/10/2019Pucarà - Cordoba A.C.17-13
19/10/2019Atletico del Rosario - G.E.R.
19/10/2019Newman - Cordoba A.C.
19/10/2019Pucarà - Mar del Plata R.C.
26/10/2019Cordoba A.C. - Atletico del Rosario
26/10/2019G.E.R. - Pucarà
26/10/2019Newman - Mar del Plata R.C.