- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Argentina - Torneo del Interior Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Torneo del Interior

Torneo del Interior 1999

Overview
For this season it was decided that:
for Zona A Cordoba would have 6 teams, Cuyo, Noa and Rosario 5 teams and Mar del Playa 3 teams;
For Zona B Alto Valle, Entre Rios, Noa, Nordeste, San Juan, Santa Fe and Sur 2 teams, Andina, Austral, Centro, Chubut, Formosa, Jujuy, Misiones and UROBA 1 team.

Final results

Qualifiers
Alto Valle
Neuquen R.C.Winner or second in Torneo de Alto Valle 1999
Roca R.C.
NOA
Gimnasia y TiroWinner in Torneo regional del NOA 1999
Huirapuca
CardenalesThird in Torneo regional del NOA 1999
Lince R.C.
Natacion y GimnasiaBetween 5th and 7th place in Torneo regional del NOA 1999
Tucuman R.C.
Universitario Tucuman
UAR (Andina)
Club Social RugbyWinner in Torneo de la UAR (Andina) 1999
UAR (Austral)
San JorgeWinner in Torneo de la UAR (Austral) 1999
UCR (Cordoba)
Tala R.C.Winner in Torneo de Cordoba 1999
Cordoba A.C.Between 2nd and 6th place in Torneo de Cordoba 1999
Jockey Club Cordoba
La Tablada
Palermo Bajo
Universitario Cordoba
UER (Entre Rios)
Estudiantes ParanàWinner or second in Torneo de la UER (Entre Rios) 1999
Tilcara R.C.
UJR (Jujuy)
Suri R.C.Winner in Torneo de la UJR (Jujuy) 1999
URC (Cuyo)
Marista R.C.Winner in Torneo de la URC (Cuyo) 1999
Liceo MendozaBetween 2nd and 5th place in Torneo de la URC (Cuyo) 1999
Los Tordos
Teque R.C.
Universitario Mendoza
URCPBA (Centro)
Azul R.C.Winner in Torneo de la URCPBA (Centro) 1999
URF (Formosa)
ChajaWinner in Torneo de la URF (Formosa) 1999
URMDP (Mar del Plata)
Jockey Club Mar del PlataWinner, second or third in Torneo de la URMDP (Mar del Plata) 1999
Mar del Plata R.C.
Pueyrredon R.C.
URNE (Nordeste)
Sixty R.C.Winner or second in Torneo de la URNE (Nordeste) 1999
Taraguy
UROBA (Oeste de BA)
Los MihurasWinner in Torneo de la UROBA (Oeste de BA) 1999
URR (Rosario)
Jockey Club RosarioWinner in Torneo de la URR (Rosario) 1999
DuendesBetween 2nd and 5th place in Torneo de la URR (Rosario) 1999
G.E.R.
Logaritmo
Universitario Rosario
URS (Sur)
Club Sociedad SportivaWinner or second in Torneo de la URS (Sur) 1999
Universitario Bahia Blanca
URUMI (Misiones)
CAPRIWinner in Torneo de la URUMI (Misiones) 1999
URVCH (Chubut)
Trelew R.C.Winner in Torneo de la URVCH (Chubut) 1999
USR (San Juan)
Paraiso R.C.Winner or second in Torneo de la USR (San Juan) 1999
U.N.S.J.
USR (Santa Fe)
Cha RogaWinner or second in Torneo de la USR (Santa Fe) 1999
Universitario Santa Fe

First phase
Zona A1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Tala R.C.633001244183Qualified to round of 16
2Cardenales331116368-5
3Jockey Club Mar del Plata3311146101-55
4Universitario Rosario030036689-23

Matches
First phase
14/08/1999Jockey Club Mar del Plata - Cardenales23-23
14/08/1999Tala R.C. - Universitario Rosario43-24
21/08/1999Cardenales - Tala R.C.6-13
21/08/1999Jockey Club Mar del Plata - Universitario Rosario12-10
28/08/1999Tala R.C. - Jockey Club Mar del Plata68-11
28/08/1999Universitario Rosario - Cardenales32-34

Zona A2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Jockey Club Rosario633001444896Qualified to round of 16
2Universitario Cordoba331115354-1
3Natacion y Gimnasia231027495-21
4Teque R.C.1301233111-78

Matches
First phase
14/08/1999Jockey Club Rosario - Natacion y Gimnasia65-24
14/08/1999Universitario Cordoba - Teque R.C.16-16
21/08/1999Teque R.C. - Jockey Club Rosario0-49
21/08/1999Universitario Cordoba - Natacion y Gimnasia13-8
28/08/1999Jockey Club Rosario - Universitario Cordoba30-24
28/08/1999Natacion y Gimnasia - Teque R.C.46-17

Zona A3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Duendes633001035647Qualified to round of 16
2La Tablada43201864937
3Gimnasia y Tiro231024976-27
4Universitario Mendoza030033895-57

Matches
First phase
14/08/1999Duendes - La Tablada27-24
14/08/1999Gimnasia y Tiro - Universitario Mendoza18-15
21/08/1999Duendes - Universitario Mendoza50-13
21/08/1999La Tablada - Gimnasia y Tiro35-12
28/08/1999Gimnasia y Tiro - Duendes19-26
28/08/1999Universitario Mendoza - La Tablada10-27

Zona A4
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1G.E.R.63300967026Qualified to round of 16
2Huirapuca432011357065
3Palermo Bajo2310259134-75
4Marista R.C.030036783-16

Matches
First phase
14/08/1999Huirapuca - G.E.R.30-39
14/08/1999Marista R.C. - Palermo Bajo26-29
21/08/1999G.E.R. - Marista R.C.24-21
21/08/1999Huirapuca - Palermo Bajo75-11
28/08/1999Marista R.C. - Huirapuca20-30
28/08/1999Palermo Bajo - G.E.R.19-33

Zona A5
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Los Tordos43201885830Qualified to round of 16
2Lince R.C.432016186-25
3Mar del Plata R.C.2310291829
4Cordoba A.C.2310289103-14

Matches
First phase
14/08/1999Los Tordos - Cordoba A.C.39-24
14/08/1999Mar del Plata R.C. - Lince R.C.44-10
21/08/1999Cordoba A.C. - Mar del Plata R.C.38-34
21/08/1999Los Tordos - Lince R.C.15-21
28/08/1999Lince R.C. - Cordoba A.C.30-27
28/08/1999Mar del Plata R.C. - Los Tordos13-34

Zona A6
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Jockey Club Cordoba42200774433Qualified to round of 16
2Logaritmo432011165066
3Pueyrredon R.C.221013454-20
4Liceo Mendoza0300350129-79

Matches
First phase
14/08/1999Jockey Club Cordoba - Logaritmo28-26
14/08/1999Pueyrredon R.C. - Liceo Mendoza24-20
21/08/1999Liceo Mendoza - Jockey Club Cordoba18-49
21/08/1999Pueyrredon R.C. - Logaritmo10-34
28/08/1999Jockey Club Cordoba - Pueyrredon R.C.Cancelled
28/08/1999Logaritmo - Liceo Mendoza56-12

Zona B1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Universitario Tucuman42200794138Qualified to tie break
2Tucuman R.C.221011075354
3Club Social Rugby0200226118-92
4Suri R.C.0000000

Matches
First phase
07/08/1999Tucuman R.C. - Suri R.C.Cancelled
07/08/1999Universitario Tucuman - Club Social Rugby40-12
14/08/1999Suri R.C. - Universitario TucumanCancelled
14/08/1999Tucuman R.C. - Club Social Rugby78-14
21/08/1999Club Social Rugby - Suri R.C.Cancelled
21/08/1999Universitario Tucuman - Tucuman R.C.39-29

Zona B2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Taraguy633001152689Qualified to tie break
2Sixty R.C.4320153530
3CAPRI231026388-25
4Chaja0300355119-64

Matches
First phase
07/08/1999CAPRI - Sixty R.C.14-17
07/08/1999Taraguy - Chaja52-8
14/08/1999CAPRI - Chaja39-20
14/08/1999Sixty R.C. - Taraguy8-12
21/08/1999Chaja - Sixty R.C.27-28
21/08/1999Taraguy - CAPRI51-10

Zona B3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Roca R.C.63300703733Qualified to tie break
2U.N.S.J.432011235964
3Paraiso R.C.231025098-48
4Universitario Bahia Blanca030033079-49

Matches
First phase
07/08/1999Roca R.C. - Paraiso R.C.35-8
07/08/1999U.N.S.J. - Universitario Bahia Blanca50-11
14/08/1999U.N.S.J. - Paraiso R.C.50-23
14/08/1999Universitario Bahia Blanca - Roca R.C.6-10
21/08/1999Paraiso R.C. - Universitario Bahia Blanca19-13
21/08/1999Roca R.C. - U.N.S.J.25-23

Zona B4
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Neuquen R.C.4320169636Qualified to tie break
2Trelew R.C.43201675512
3Club Sociedad Sportiva43201793841
4San Jorge030034887-39

Matches
First phase
07/08/1999Club Sociedad Sportiva - San Jorge29-13
07/08/1999Trelew R.C. - Neuquen R.C.27-26
14/08/1999Neuquen R.C. - Club Sociedad Sportiva17-16
14/08/1999Trelew R.C. - San Jorge32-15
21/08/1999Club Sociedad Sportiva - Trelew R.C.34-8
21/08/1999San Jorge - Neuquen R.C.20-26

Zona B5
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Universitario Santa Fe21100271017Qualified to tie break
2Tilcara R.C.010011027-17
3Azul R.C.0000000

Matches
First phase
07/08/1999Tilcara R.C. - Azul R.C.Cancelled
14/08/1999Azul R.C. - Universitario Santa FeCancelled
21/08/1999Universitario Santa Fe - Tilcara R.C.27-10

Zona B6
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Estudiantes Paranà42200601941Qualified to tie break
2Cha Roga22101794237
3Los Mihuras0200228106-78

Matches
First phase
07/08/1999Cha Roga - Los Mihuras68-20
14/08/1999Los Mihuras - Estudiantes Paranà8-38
21/08/1999Estudiantes Paranà - Cha Roga22-11


Final phase
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Jockey Club Rosario
9/4/1999 - 41-19Jockey Club Rosario
9/11/1999 - 30-40
CardenalesTala R.C.
Tala R.C.9/18/1999 - 36-41
9/4/1999 - 40-21
Tala R.C.
Universitario CordobaDuendes
G.E.R.9/25/1999 - 13-26
9/4/1999 - 22-25La Tablada
9/11/1999 - 14-30
La Tablada
DuendesDuendes
9/4/1999 - 53-14
Duendes
Lince R.C.Jockey Club Cordoba
Huirapuca
9/4/1999 - 57-24Huirapuca
9/11/1999 - 62-23
Estudiantes ParanàHuirapuca
Logaritmo9/18/1999 - 31-34
9/4/1999 - 49-22
Logaritmo
Roca R.C.
Jockey Club CordobaJockey Club Cordoba
9/4/1999 - 33-29Jockey Club Cordoba
9/11/1999 - 21-16
Universitario Tucuman
Los TordosJockey Club Cordoba
9/4/1999 - 49-19
Los Tordos
Universitario Santa Fe