- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Elite 1
Elite 2
Nationale 1
Nationale 2

Nationale 2 1998/99

Overview
Teams eliminated in round of 16 played a promotion final to determine the last four promotions.

Teams variations

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Domont60221903591289302Qualified to round of 32
2US Metro51221417512307205
3Isle sur Vienne47221219447302145Qualified for round of 64
4Meaux46221201046341548
5Massy462212010365366-1
6Vierzon462212010400425-25
7Bourges AC452211110376396-20
8Gennevilliers452211110334422-88
9Vannes442211011534387147
10Stade niortais36227015379532-153Relegated
11Stade poitevin34226016321504-183
12Compiègne28223019262639-377


Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Pontarlier54221606430276154Qualified to round of 32
2Riom4922131839530194
3Clamart4922131842433688Qualified for round of 64
4RC Vichy48221309385394-9
5Viry Chatillon46221201035630254
6Dole462211293493445
7Nuits Saint Georges43221011141933089
8Lons-le-Saunier432210111342350-8
9Bobigny4122911234231527
10Montluçon40228212267319-52Relegated
11Auxerre40228212291345-54
12Brioude29223118260648-388
Montluçon and Auxerre were repechaged.


Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Bressane58221804613255358Qualified to round of 32
2SO Chambéry5022140842133289
3Vizille462212010365408-43Qualified for round of 64
4Saint Marcellin Sport452211110323354-31
5Annecy45221111039737522
6Saint Savin44221101138836028
7Beaurepaire44221101132531213
8CS Vienne442211011392400-8
9SC Royannais442211011354390-36
10US Montmélian43221101143036466Relegated
11Bellegarde Coupy37228014262492-230
12Voiron26222020275503-228
US Montmélian was repechaged.

AnnecyBeaurepaireBellegarde
Coupy
BressaneCS
Vienne
Saint
Marcellin
Sport
Saint
Savin
SC
Royannais
SO
Chambéry
US
Montmélian
VizilleVoiron
Annecy-27-911-616-2321-322-2222-1930-2335-1514-1841-1224-9
Beaurepaire17-22-14-37-628-193-819-325-1820-1514-926-619-18
Bellegarde
Coupy
0-315-12-13-2617-714-910-2019-1411-1019-1413-321-10
Bressane66-1618-852-0-43-1518-1124-834-639-539-548-1034-0
CS
Vienne
22-913-1217-1021-20-28-1617-1228-1415-2030-641-027-18
Saint
Marcellin
Sport
18-1413-635-1113-1822-16-15-99-1316-159-139-838-19
Saint
Savin
11-108-646-1721-2223-1045-14-22-1318-1619-03-729-17
SC
Royannais
19-1318-1249-1216-1815-316-328-16-3-1427-1613-824-22
SO
Chambéry
14-014-840-1322-1315-328-1227-1412-9-12-923-1046-15
US
Montmélian
19-2318-2247-2417-1638-1418-536-748-027-14-0-319-17
Vizille13-1128-1137-1419-2531-2311-1221-1920-034-2232-27-30-11
Voiron17-1613-2719-06-119-209-139-166-168-227-2616-25-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1La Valette5222150743636274Qualified to round of 32
2US Annonay51221417526325201
3Chateauneuf Orange5122141739630591Qualified for round of 64
4Aix R.C.50221408482352130
5Valence sportif4922131845738275
6Tricastin4722121947641264
7Carqueiranne4722121940138714
8Agde442211011513396117
9Martigues39228113309447-138
10La Vallée du Gapeau38228014330368-38Relegated
11Six Fours34226016288597-309
12RC Marseille ASPTT26222020278559-281
La Vallée du Gapeau was repechaged.


Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Sigean Port La Nouvelle51221417550321229Qualified to round of 32
2Carcassonne4822130938634046
3ES Catalane46221201042336855Qualified for round of 64
4L'Isle Jourdain46221129391399-8
5SC Pamiers462212010336432-96
6Castanet4622112938536817
7Moissac4522103942833989
8Stade Pézenas442211011359425-66
9US Quillan4322101113783762
10Stade Illibérien422210012321354-33Relegated
11Mauvezin38227213232371-139
12Revel33225116357453-96


Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1US Fumel Libos54221525486304182Qualified to round of 32
2AS Saint-Junien52221507520320200
3Malemort49221318477354123Qualified for round of 64
4SC Tulle47221219527343184
5AS Mérignac4622112944136477
6Gourdon44221101142233983
7Grenade432210111315382-67
8Bordeaux EC432210111349434-85
9Caussade40228212372565-193
10CA Villeneuve-sur-Lot38228014270417-147Relegated
11Cahors Rugby36226214330378-48
12Saint Céré36227015263572-309


Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SA Condom56221624386200186Qualified to round of 32
2Montréjeau53221516386252134
3Gaillac50221408463294169Qualified for round of 64
4Lormont49221318467283184
5Miélan4922131839736037
6Nogaro452211110382385-3
7Gujan - Mestras442211011398411-13
8US Salles4122911242438638
9Pont Long38228014274373-99
10CA Castelsarrasin38227213317428-111Relegated
11Vic-en-Bigorre36227015287473-186
12Seron Bedeille29223118270606-336


Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Avenir aturin4922131841933386Qualified to round of 32
2Coarraze-Nay47221219486326160
3Langon4722113844640046Qualified for round of 64
4Mugron46221201039534055
5Bizanos462212010390402-12
6Bazas45229583593554
7Villeneuve de Marsan45221111042736463
8Stade hendayais43221011140438717
9Morlaàs432210111352370-18
10SA Saint-Sever422210012347398-51Relegated
11Mouguerre422210012281378-97
12AS Soustons33225116289542-253


Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Bressane
5/2/1999 - 24-17
Bressane
Saint Marcellin Sport5/9/1999 - 17-16
4/25/1999 - 17-25
Valence sportif
Valence sportifBressane
5/16/1999 - 18-11
SO Chambéry
5/2/1999 - 18-16
Chateauneuf OrangeSO Chambéry
4/25/1999 - 16-16
Saint Savin
Saint SavinBressane
5/23/1999 - 25-23
Domont
5/2/1999 - 13-20
Viry Chatillon
Meaux5/9/1999 - 19-6
4/25/1999 - 14-28
Viry Chatillon
Viry Chatillon
Viry Chatillon
Riom
5/2/1999 - 18-8
ClamartRiom
4/25/1999 - 18-15
Clamart
VierzonBressane
5/30/1999 - 37-9
La Valette
5/2/1999 - 21-15
La Valette
Aix R.C.5/9/1999 - 25-16
4/25/1999 - 31-26
Aix R.C.
AnnecyLa Valette
5/16/1999 - 10-7
US Annonay
5/2/1999 - 18-16
VizilleUS Annonay
4/25/1999 - 25-5
Vizille
Tricastin
La Valette
Sigean Port La Nouvelle
5/2/1999 - 17-12
Sigean Port La Nouvelle
SC Tulle5/9/1999 - 24-14
4/25/1999 - 22-27
SC Pamiers
SC Pamiers
Sigean Port La Nouvelle
AS Saint-Junien
5/2/1999 - 12-32
ES CatalaneCastanet
4/25/1999 - 11-17
Castanet
CastanetBressane
Avenir aturin
5/2/1999 - 11-31
Lormont
Lormont5/9/1999 - 18-15
4/25/1999 - 23-21
Lormont
BizanosLormont
5/16/1999 - 32-23
Montréjeau
5/2/1999 - 26-18
LangonMontréjeau
4/25/1999 - 10-24
Nogaro
NogaroLormont
5/23/1999 - 17-11
Pontarlier
5/2/1999 - 22-10
Pontarlier
RC Vichy5/9/1999 - 23-15
4/25/1999 - 25-11
RC Vichy
Massy
Pontarlier
US Metro
5/2/1999 - 24-9
Isle sur VienneUS Metro
4/25/1999 - 10-16
Dole
Dole
Lormont
Coarraze-Nay
5/2/1999 - 30-13
Coarraze-Nay
Gaillac5/9/1999 - 23-21
4/25/1999 - 19-24
Bazas
BazasCoarraze-Nay
5/16/1999 - 33-19
SA Condom
5/2/1999 - 6-11
MugronMugron
4/25/1999 - 11-8
Mugron
Miélan
Coarraze-Nay
US Fumel Libos
5/2/1999 - 41-20
US Fumel Libos
L'Isle Jourdain5/9/1999 - 17-14
4/25/1999 - 21-18
L'Isle Jourdain
AS Mérignac
US Fumel Libos
Carcassonne
5/2/1999 - 9-12
MalemortMalemort
4/25/1999 - 31-19
Malemort
Gourdon

Promotion final
Promotion final
Malemort
5/16/1999 - 19-12Malemort
Castanet
Montréjeau
5/16/1999 - 18-15Montréjeau
Mugron
SO Chambéry
5/16/1999 - 22-12SO Chambéry
US Annonay
US Metro
5/16/1999 - 33-22US Metro
Riom