- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2005/06

Overview
It is not clear how the promoted teams were choosen. Surely the winners of the 8 poules. The other teams were probably the best non winners with some team that rejected promotion.

Teams variations

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Vannes60221903579237342Qualified to round of 32 and promoted
2RC Orléans60221903555242313Qualified to round of 32
3Rouen60221903616285331Qualified for round of 64
4Lille5222150738532362
5Stade niortais48221309536328208
6Clamart452211110394400-6
7Paris université club41229112427452-25
8Vierzon40229013327447-120
9Orsay37226313315444-129
10Rennes36227015295418-123Relegated
11Viry Chatillon27222119245598-353
12Houilles22220022157657-500

ClamartHouillesLilleOrsayParis
université
club
RC
Orléans
RennesRouenStade
niortais
VannesVierzonViry
Chatillon
Clamart-24-1315-2117-2319-917-1815-1013-2433-1523-2122-1213-11
Houilles6-13-17-198-116-190-243-143-363-513-346-2813-14
Lille10-638-3-31-623-1720-1927-179-2213-1525-2426-636-3
Orsay22-2217-06-9-16-1320-249-612-2421-2310-2315-1826-13
Paris
université
club
15-4022-923-1113-13-10-1438-718-2623-3410-4241-1431-22
RC
Orléans
25-1257-745-329-749-7-37-1228-2224-178-617-1348-3
Rennes6-1840-119-618-314-2113-22-16-2017-2110-3017-626-20
Rouen41-1757-720-1041-2019-1123-849-7-23-1515-1740-345-28
Stade
niortais
40-1057-133-639-1624-266-920-96-12-21-2548-039-3
Vannes15-622-526-1228-1320-139-622-524-1424-12-45-1750-0
Vierzon19-634-713-1532-1620-1910-1117-63-2212-196-29-25-3
Viry
Chatillon
24-3326-148-1513-1310-285-333-1610-216-113-4317-19-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Montluçon64222101741225516Qualified to round of 32 and promoted
2Stade Dijonnais57221714607302305Qualified to round of 32
3Cergy-Pontoise56221624584269315Qualified for round of 64
4Mâcon46221129384390-6
5FC Saint-Claude44221101150242577
6Epernay44221101146144417
7RC Strasbourg42221001239634551
8Auxerre39228113275603-328
9Beaune38228014328502-174
10Nevers37227114305395-90Relegated
11Meaux37227114317507-190
12Pontault-Combault24221021274767-493

AuxerreBeauneCergy-PontoiseEpernayFC
Saint-Claude
MâconMeauxMontluçonNeversPontault-CombaultRC
Strasbourg
Stade
Dijonnais
Auxerre-16-313-1316-1036-1610-2013-55-2726-1344-2014-109-22
Beaune10-6-17-2522-3517-2533-923-217-3012-318-1214-722-29
Cergy-Pontoise79-038-11-29-828-1052-1836-513-2816-961-536-59-9
Epernay69-79-1320-22-19-920-1427-1713-1634-1826-1926-1626-29
FC
Saint-Claude
40-1241-1313-1020-21-18-038-1424-2720-959-1018-1320-25
Mâcon24-031-138-1723-1713-9-47-106-2510-530-1720-1027-18
Meaux25-1037-2615-230-1813-323-23-5-3816-1121-1615-133-9
Montluçon62-940-515-348-045-2727-650-3-30-377-1125-1522-16
Nevers23-020-1311-1826-612-1617-1727-2512-24-22-1321-109-19
Pontault-Combault3-1612-1816-2811-4120-2519-206-296-543-22-6-3130-19
RC
Strasbourg
58-527-818-925-051-359-822-1511-1412-617-12-3-12
Stade
Dijonnais
51-829-1015-1944-1617-1621-1028-025-1755-689-726-13-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Rumilly59221813481317164Qualified to round of 32 and promoted
2US Romans59221813468271197Qualified to round of 32
3Villefranche sur Saône57221714556197359Qualified for round of 64
4ASVEL46221201043934891
5Bellegarde Coupy422210012399412-13
6Albertville41229112396484-88
7CS Vienne41229112335384-49
8US Deux-Ponts38228014310460-150
9Saint Savin37227114350417-67
10Issoire36227015307445-138Relegated
11Givors36227015277427-150
12SC Royannais36227015328484-156
Givors avoided relegation thanks to US Deux-Ponts auto relegation for financial problems.

AlbertvilleASVELBellegarde
Coupy
CS
Vienne
GivorsIssoireRumillySaint
Savin
SC
Royannais
US
Deux-Ponts
US
Romans
Villefranche
sur
Saône
Albertville-10-1137-1918-1831-1023-313-1630-2731-610-1210-1922-15
ASVEL38-12-27-320-3234-926-1415-2420-650-840-1218-914-41
Bellegarde
Coupy
36-1112-16-26-831-624-1619-2119-926-1016-2315-2025-16
CS
Vienne
22-2511-614-23-27-2119-1413-815-841-1817-95-160-20
Givors26-06-1515-918-15-6-39-2513-1112-934-57-100-32
Issoire19-1716-126-1216-2130-17-13-1421-1427-1415-1012-110-33
Rumilly38-2117-921-1526-1427-1031-19-23-2332-642-2017-1120-15
Saint
Savin
12-1515-2427-1637-2215-819-185-13-26-2114-1018-250-14
SC
Royannais
47-2037-1310-123-016-327-1121-2623-15-13-79-238-34
US
Deux-Ponts
9-1728-2022-1917-1119-1425-1918-208-2219-9-22-286-28
US
Romans
40-913-635-621-736-2136-1519-1724-2020-320-9-23-16
Villefranche
sur
Saône
41-1413-542-1614-327-1234-09-335-736-1032-09-9-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Marseille Provence XV55221615477295182Qualified to round of 32 and promoted
2Sorgues54221525558347211Qualified to round of 32
3RC Châteaurenard50221408463312151Qualified for round of 64
4ES Avignon Saint-Saturnin4822122842535570
5Draguignan4722121944940445
6Bastia46221201043739047
7Nice43221011150946841
8Chateauneuf Orange43229310407417-10
9Martigues40229013353438-85
10Carqueiranne-Hyéres40229013378469-91Relegated
11US Annonay33225116262631-369
12RC Cannes29223118347539-192

BastiaCarqueiranne-HyéresChateauneuf
Orange
DraguignanES
Avignon
Saint-Saturnin
Marseille
Provence
XV
MartiguesNiceRC
Cannes
RC
Châteaurenard
SorguesUS
Annonay
Bastia-25-1328-629-2418-1116-619-927-932-1029-2017-633-10
Carqueiranne-Hyéres16-17-11-1020-1128-126-1623-921-822-911-2122-1933-8
Chateauneuf
Orange
17-1635-23-18-312-2225-1637-1323-2320-2015-299-936-15
Draguignan14-1226-1920-9-21-1820-1529-1633-1929-2317-2233-1744-10
ES
Avignon
Saint-Saturnin
37-1427-1915-622-18-23-2312-1039-1224-1318-1012-1234-10
Marseille
Provence
XV
22-1926-825-1329-1922-13-16-1212-934-614-1626-2239-7
Martigues27-2318-1321-2420-2213-910-39-21-1611-521-1318-950-16
Nice37-2049-1729-621-1742-1618-1935-15-38-3519-1630-3328-5
RC
Cannes
11-928-3215-3317-1918-243-328-1318-9-20-3622-3031-9
RC
Châteaurenard
25-360-311-620-1815-126-1622-327-177-0-16-1850-0
Sorgues44-1823-1033-2119-316-1218-1030-735-1546-1331-9-64-5
US
Annonay
16-1312-820-269-93-136-2018-1613-2630-2221-1219-24-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1CA Sarlat52221507521353168Qualified to round of 32 and promoted
2Guéret5022140837729780Qualified to round of 32
3Ribérac50221327414292122Qualified for round of 64
4Figeac4822122839333261
5US Cognac4822122835031535
6Angoulême46221201037834830
7Malemort412291123723711
8Stade ruthénois41229112349372-23
9Nontron41229112361435-74
10Saint-Cernin40229013334428-94Relegated
11SC Decazeville37227114322407-85
12Royan-Saujon34226016229450-221

AngoulêmeCA
Sarlat
FigeacGuéretMalemortNontronRibéracRoyan-SaujonSaint-CerninSC
Decazeville
Stade
ruthénois
US
Cognac
Angoulême-15-1117-1913-834-99-010-646-835-1024-2139-2013-15
CA
Sarlat
45-5-12-1328-1338-3373-1826-2818-633-1328-1032-2821-14
Figeac27-2513-18-17-3312-1239-143-632-722-1432-129-716-16
Guéret22-623-2615-12-3-024-1313-520-619-014-025-1827-6
Malemort33-1520-89-176-13-24-1419-1128-617-1332-1912-812-24
Nontron6-89-627-1825-1323-13-9-940-1025-2623-1025-1912-5
Ribérac11-527-143-1913-324-1712-7-37-1446-1541-2133-032-17
Royan-Saujon8-016-2213-1112-2725-136-1313-11-12-1519-188-1418-12
Saint-Cernin16-1811-1826-2719-1712-2329-1317-186-3-18-615-325-22
SC
Decazeville
17-2916-1210-321-2316-1320-1112-636-1015-22-11-615-15
Stade
ruthénois
20-613-1620-2928-1316-1527-1520-2019-619-912-10-10-13
US
Cognac
16-69-1616-323-920-1235-1918-1512-317-314-611-22-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Orthez51221417481316165Qualified to round of 32 and promoted
2US Salles5022140836933534Qualified to round of 32
3Boucau Tarnos50221408429231198Qualified for round of 64
4Peyrehorade5022140837332053
5Nafarroa4822130934829850
6CA Castelsarrasin4822122843934198
7Bazas462212010334336-2
8Langon432210111360402-42
9AS Soustons422210012318365-47
10Villeneuve de Marsan39228113357461-104Relegated
11Anglet31224117298426-128
12US Bergerac30224018280555-275

AngletAS
Soustons
BazasBoucau
Tarnos
CA
Castelsarrasin
LangonNafarroaOrthezPeyrehoradeUS
Bergerac
US
Salles
Villeneuve
de
Marsan
Anglet-8-1815-2112-1816-2124-146-1414-613-2822-024-1312-19
AS
Soustons
7-3-23-109-69-613-99-312-2313-2142-515-1926-22
Bazas18-024-13-8-1812-1519-1622-1520-1318-1119-1812-020-13
Boucau
Tarnos
21-662-1230-6-33-1528-1524-1013-615-939-38-943-3
CA
Castelsarrasin
14-1421-1520-1313-3-28-2017-319-720-1465-1343-1323-23
Langon31-1028-1419-88-618-9-22-1413-1315-1318-99-2826-8
Nafarroa32-1717-818-917-139-338-3-9-023-628-1720-313-3
Orthez48-2015-1217-814-338-1929-328-14-33-2545-936-943-24
Peyrehorade21-1812-613-249-823-1631-1315-918-17-9-318-1319-8
US
Bergerac
23-1718-2327-1913-1811-2522-193-2015-188-23-17-3015-26
US
Salles
18-1220-1010-1823-318-1225-1430-618-912-616-9-29-12
Villeneuve
de
Marsan
21-1513-912-611-1716-1513-2740-1619-2315-2914-2222-13-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SA Mauléon53221435440295145Qualified to round of 32 and promoted
2Avenir aturin50221408448307141Qualified to round of 32
3SA Hagetmau50221327441326115Qualified for round of 64
4Morlaàs49221318444329115
5Argelès Gazost4822122843641620
6Entente Astarac Bigorre4622104835932039
7L'Isle Jourdain452211110362393-31
8Stade bagnérais4222921134732522
9Bizanos40229013329349-20
10Mugron38227213299402-103Relegated
11Gimont37227114310485-175
12Coarraze-Nay30224018252520-268

Argelès
Gazost
Avenir
aturin
BizanosCoarraze-NayEntente
Astarac
Bigorre
GimontL'Isle
Jourdain
MorlaàsMugronSA
Hagetmau
SA
Mauléon
Stade
bagnérais
Argelès
Gazost
-23-3914-1228-1216-1635-1532-1620-1217-831-2025-1812-12
Avenir
aturin
22-3-15-1841-1112-740-126-010-1522-310-617-1627-6
Bizanos24-2116-23-19-322-2410-1115-923-2931-146-822-1512-6
Coarraze-Nay20-3623-1911-16-6-1827-1423-195-2317-312-2012-187-14
Entente
Astarac
Bigorre
33-910-2623-623-3-17-1130-1520-1413-616-169-919-15
Gimont22-349-2619-1538-717-6-15-149-1315-910-1920-2018-16
L'Isle
Jourdain
26-1928-1918-1623-315-1322-12-21-1613-1723-1815-817-11
Morlaàs32-718-169-1329-921-1422-624-10-37-1332-1323-2330-16
Mugron11-1614-1616-923-2027-1519-1114-1421-17-14-2113-1527-18
SA
Hagetmau
19-1018-1329-1241-316-969-833-1716-614-14-20-1011-13
SA
Mauléon
19-929-1518-929-726-1217-533-926-1021-1336-5-17-9
Stade
bagnérais
8-1922-1414-326-1112-1228-1316-1818-1230-021-916-17-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SC Mazamet56221624454219235Qualified to round of 32 and promoted
2Carcassonne53221516441260181Qualified to round of 32
3EVL Hérault XV5222150741136942Qualified for round of 64
4Castanet50221408364398-34
5Rivesaltes48221309458316142
6RO Castelnaudary4822130936830068
7Bédarieux45221111039336825
8FC Toac Toec41229112282375-93
9Stade lavelanétien38228014264469-205
10Tournefeuille35226115360388-28Relegated
11Sigean Port La Nouvelle34226016315431-116
12Entente de la Têt28223019215432-217

BédarieuxCarcassonneCastanetEntente
de
la
Têt
EVL
Hérault
XV
FC
Toac
Toec
RivesaltesRO
Castelnaudary
SC
Mazamet
Sigean
Port
La
Nouvelle
Stade
lavelanétien
Tournefeuille
Bédarieux-26-718-1322-150-2126-1624-3225-1519-1733-1933-1234-17
Carcassonne21-6-38-323-922-1344-310-09-136-624-2145-326-17
Castanet26-1216-14-25-1712-320-1719-1018-2523-1519-1323-1431-18
Entente
de
la
Têt
3-2617-256-13-6-99-1113-913-1412-135-620-513-18
EVL
Hérault
XV
26-726-1429-1928-8-12-625-1527-2523-619-539-730-18
FC
Toac
Toec
17-1615-196-99-1325-15-23-199-158-615-1333-1713-13
Rivesaltes17-822-2338-1035-336-1441-7-19-143-929-845-816-12
RO
Castelnaudary
24-86-824-827-1318-1314-1215-19-15-2113-720-016-5
SC
Mazamet
6-617-639-1438-057-324-926-1013-6-47-1526-018-7
Sigean
Port
La
Nouvelle
17-226-3723-1710-610-129-1324-812-246-10-33-320-17
Stade
lavelanétien
13-107-610-1327-930-015-610-1523-168-1829-18-15-12
Tournefeuille14-128-149-1339-523-246-911-2018-920-2229-2029-8-

Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
CA Sarlat
5/21/2006 - 20-30
Boucau Tarnos
Boucau Tarnos5/28/2006 - 18-24
5/14/2006 - 23-6
Boucau Tarnos
FigeacNafarroa
6/4/2006 - 19-15
US Salles
5/21/2006 - 18-23
RibéracNafarroa
5/14/2006 - 19-24
Nafarroa
NafarroaNafarroa
6/11/2006 - 20-8
Orthez
5/21/2006 - 25-14
Orthez
US Cognac5/28/2006 - 12-18
5/14/2006 - 13-15
CA Castelsarrasin
CA Castelsarrasin
Peyrehorade
Guéret
5/21/2006 - 13-15
PeyrehoradePeyrehorade
5/14/2006 - 18-10
Peyrehorade
AngoulêmeNafarroa
6/18/2006 - 12-9
SA Mauléon
5/21/2006 - 25-8
SA Mauléon
Castanet5/28/2006 - 12-18
5/14/2006 - 22-20
Castanet
Argelès GazostSA Hagetmau
6/4/2006 - 10-11
Carcassonne
5/21/2006 - 16-21
SA HagetmauSA Hagetmau
5/14/2006 - 26-15
SA Hagetmau
RO Castelnaudary
EVL Hérault XV
SC Mazamet
5/21/2006 - 13-0
SC Mazamet
Morlaàs5/28/2006 - 18-20
5/14/2006 - 9-13
Rivesaltes
Rivesaltes
EVL Hérault XV
Avenir aturin
5/21/2006 - 12-15
EVL Hérault XVEVL Hérault XV
5/14/2006 - 9-6
EVL Hérault XV
Entente Astarac BigorreNafarroa
Vannes
5/21/2006 - 16-3
Vannes
Mâcon5/28/2006 - 16-22
5/14/2006 - 13-19
Stade niortais
Stade niortaisStade Dijonnais
6/4/2006 - 21-18
Stade Dijonnais
5/21/2006 - 26-19
RouenStade Dijonnais
5/14/2006 - 18-12
Rouen
FC Saint-ClaudeStade Dijonnais
6/11/2006 - 32-32
Montluçon
5/21/2006 - 34-17
Montluçon
Lille5/28/2006 - 6-12
5/14/2006 - 19-36
Epernay
Epernay
RC Orléans
RC Orléans
5/21/2006 - 21-6
Cergy-PontoiseRC Orléans
5/14/2006 - 22-13
Cergy-Pontoise
Clamart
ES Avignon Saint-Saturnin
Rumilly
5/21/2006 - 3-19
ES Avignon Saint-Saturnin
ES Avignon Saint-Saturnin5/28/2006 - 16-9
5/14/2006 - 16-15
ES Avignon Saint-Saturnin
Bellegarde CoupyES Avignon Saint-Saturnin
6/4/2006 - 21-6
Sorgues
5/21/2006 - 11-17
Villefranche sur SaôneVillefranche sur Saône
5/14/2006 - 32-9
Villefranche sur Saône
Bastia
ES Avignon Saint-Saturnin
Marseille Provence XV
5/21/2006 - 24-21
Marseille Provence XV
ASVEL5/28/2006 - 6-24
5/14/2006 - 22-15
ASVEL
Draguignan
RC Châteaurenard
US Romans
5/21/2006 - 6-9
RC ChâteaurenardRC Châteaurenard
5/14/2006 - 23-11
RC Châteaurenard
Albertville

Matches schedule
18/06/2006 - Final
Nafarroa - ES Avignon Saint-Saturnin12-9
11/06/2006 - Semifinals
Nafarroa - EVL Hérault XV20-8
Stade Dijonnais - ES Avignon Saint-Saturnin32-32
04/06/2006 - Quarter finals
ES Avignon Saint-Saturnin - RC Châteaurenard21-6
Nafarroa - Peyrehorade19-15
SA Hagetmau - EVL Hérault XV10-11
Stade Dijonnais - RC Orléans21-18
28/05/2006 - Round of 16
Boucau Tarnos - Nafarroa18-24
ES Avignon Saint-Saturnin - Villefranche sur Saône16-9
Marseille Provence XV - RC Châteaurenard6-24
Montluçon - RC Orléans6-12
Orthez - Peyrehorade12-18
SA Mauléon - SA Hagetmau12-18
SC Mazamet - EVL Hérault XV18-20
Vannes - Stade Dijonnais16-22
21/05/2006 - Round of 32
Avenir aturin - EVL Hérault XV12-15
CA Sarlat - Boucau Tarnos20-30
Carcassonne - SA Hagetmau16-21
Guéret - Peyrehorade13-15
Marseille Provence XV - ASVEL24-21
Montluçon - Epernay34-17
Orthez - CA Castelsarrasin25-14
RC Orléans - Cergy-Pontoise21-6
Rumilly - ES Avignon Saint-Saturnin3-19
SA Mauléon - Castanet25-8
SC Mazamet - Rivesaltes13-0
Sorgues - Villefranche sur Saône11-17
Stade Dijonnais - Rouen26-19
US Romans - RC Châteaurenard6-9
US Salles - Nafarroa18-23
Vannes - Stade niortais16-3
14/05/2006 - Round of 64
ASVEL - Draguignan22-15
Boucau Tarnos - Figeac23-6
Castanet - Argelès Gazost22-20
Cergy-Pontoise - Clamart22-13
ES Avignon Saint-Saturnin - Bellegarde Coupy16-15
EVL Hérault XV - Entente Astarac Bigorre9-6
Lille - Epernay19-36
Mâcon - Stade niortais13-19
Morlaàs - Rivesaltes9-13
Peyrehorade - Angoulême18-10
RC Châteaurenard - Albertville23-11
Ribérac - Nafarroa19-24
Rouen - FC Saint-Claude18-12
SA Hagetmau - RO Castelnaudary26-15
US Cognac - CA Castelsarrasin13-15
Villefranche sur Saône - Bastia32-9
07/05/2006 - First phase
Albertville - Bellegarde Coupy37-19
Anglet - CA Castelsarrasin16-21
Angoulême - Guéret13-8
ASVEL - Villefranche sur Saône14-41
Bazas - Boucau Tarnos8-18
Bédarieux - Entente de la Têt22-15
Bizanos - Morlaàs23-29
CA Sarlat - US Cognac21-14
Chateauneuf Orange - Carqueiranne-Hyéres35-23
Clamart - RC Orléans17-18
Entente Astarac Bigorre - Argelès Gazost33-9
Epernay - Beaune9-13
ES Avignon Saint-Saturnin - Sorgues12-12
FC Toac Toec - Stade lavelanétien33-17
Figeac - Nontron39-14
Gimont - Mugron15-9
Givors - US Deux-Ponts34-5
Houilles - Viry Chatillon13-14
Issoire - SC Royannais27-14
Lille - Stade niortais13-15
Marseille Provence XV - Draguignan29-19
Martigues - RC Cannes11-5
Montluçon - Mâcon27-6
Nafarroa - Langon38-3
Nevers - Meaux27-25
Nice - Bastia37-20
Orsay - Rennes9-6
Orthez - AS Soustons15-12
Paris université club - Vannes10-42
Pontault-Combault - Auxerre3-16
RC Châteaurenard - US Annonay50-0
RC Strasbourg - FC Saint-Claude51-35
Ribérac - Stade ruthénois33-0
Rivesaltes - Carcassonne22-23
RO Castelnaudary - EVL Hérault XV18-13
Rouen - Vierzon40-3
Royan-Saujon - Malemort25-13
SA Hagetmau - Coarraze-Nay41-3
SA Mauléon - Avenir aturin29-15
Saint Savin - CS Vienne37-22
SC Decazeville - Saint-Cernin15-22
SC Mazamet - Castanet39-14
Stade bagnérais - L'Isle Jourdain16-18
Stade Dijonnais - Cergy-Pontoise15-19
Tournefeuille - Sigean Port La Nouvelle29-20
US Bergerac - US Salles17-30
US Romans - Rumilly19-17
Villeneuve de Marsan - Peyrehorade15-29
23/04/2006 - First phase
Argelès Gazost - SA Mauléon25-18
AS Soustons - Nafarroa9-3
Auxerre - Epernay16-10
Avenir aturin - Bizanos15-18
Bastia - RC Châteaurenard29-20
Beaune - Montluçon7-30
Bellegarde Coupy - Givors31-6
Boucau Tarnos - US Bergerac39-3
CA Castelsarrasin - Villeneuve de Marsan23-23
Carcassonne - Bédarieux21-6
Carqueiranne-Hyéres - Nice21-8
Castanet - Rivesaltes19-10
Cergy-Pontoise - Nevers16-9
Coarraze-Nay - Gimont27-14
CS Vienne - US Romans5-16
Draguignan - Chateauneuf Orange20-9
Entente de la Têt - RO Castelnaudary13-14
EVL Hérault XV - Tournefeuille30-18
FC Saint-Claude - Pontault-Combault59-10
Guéret - CA Sarlat23-26
Langon - Anglet31-10
L'Isle Jourdain - Entente Astarac Bigorre15-13
Mâcon - Stade Dijonnais27-18
Malemort - Angoulême33-15
Meaux - RC Strasbourg15-13
Morlaàs - SA Hagetmau32-13
Mugron - Stade bagnérais27-18
Nontron - Royan-Saujon40-10
Peyrehorade - Bazas13-24
RC Cannes - ES Avignon Saint-Saturnin18-24
RC Orléans - Paris université club49-7
Rennes - Houilles40-11
Rumilly - Issoire31-19
Saint-Cernin - Ribérac17-18
SC Royannais - Albertville47-20
Sigean Port La Nouvelle - FC Toac Toec9-13
Sorgues - Marseille Provence XV18-10
Stade lavelanétien - SC Mazamet8-18
Stade niortais - Rouen6-12
Stade ruthénois - Figeac20-29
US Annonay - Martigues18-16
US Cognac - SC Decazeville14-6
US Deux-Ponts - ASVEL28-20
US Salles - Orthez18-9
Vannes - Lille26-12
Vierzon - Orsay32-16
Villefranche sur Saône - Saint Savin35-7
Viry Chatillon - Clamart24-33
09/04/2006 - First phase
Anglet - AS Soustons8-18
Angoulême - Nontron9-0
ASVEL - Bellegarde Coupy27-3
Bazas - CA Castelsarrasin12-15
Beaune - Auxerre10-6
Bédarieux - RO Castelnaudary25-15
Bizanos - Argelès Gazost24-21
CA Sarlat - Malemort38-33
Carcassonne - Castanet38-3
Clamart - Rennes15-10
Epernay - FC Saint-Claude19-9
ES Avignon Saint-Saturnin - US Annonay34-10
FC Toac Toec - EVL Hérault XV25-15
Gimont - Morlaàs9-13
Givors - SC Royannais12-9
Houilles - Vierzon6-28
Issoire - Albertville19-17
Lille - Rouen9-22
Marseille Provence XV - Chateauneuf Orange25-13
Martigues - Bastia27-23
Montluçon - Stade Dijonnais22-16
Mugron - Coarraze-Nay23-20
Nevers - Mâcon17-17
Nice - Draguignan21-17
Orsay - Stade niortais21-23
Orthez - Nafarroa28-14
Paris université club - Viry Chatillon31-22
Pontault-Combault - Meaux6-29
RC Châteaurenard - Carqueiranne-Hyéres60-3
RC Strasbourg - Cergy-Pontoise18-9
Ribérac - Figeac3-19
Rivesaltes - Stade lavelanétien45-8
Royan-Saujon - Stade ruthénois8-14
Rumilly - CS Vienne26-14
SA Hagetmau - Avenir aturin18-13
SA Mauléon - L'Isle Jourdain33-9
Saint Savin - US Deux-Ponts14-10
Saint-Cernin - US Cognac25-22
SC Decazeville - Guéret21-23
SC Mazamet - Sigean Port La Nouvelle47-15
Sorgues - RC Cannes46-13
Stade bagnérais - Entente Astarac Bigorre12-12
Tournefeuille - Entente de la Têt39-5
US Bergerac - Peyrehorade8-23
US Romans - Villefranche sur Saône23-16
US Salles - Boucau Tarnos23-3
Vannes - RC Orléans9-6
Villeneuve de Marsan - Langon13-27
02/04/2006 - First phase
Albertville - Givors31-10
Argelès Gazost - SA Hagetmau31-20
AS Soustons - Villeneuve de Marsan26-22
Auxerre - Montluçon5-27
Avenir aturin - Gimont40-12
Bastia - ES Avignon Saint-Saturnin18-11
Bellegarde Coupy - Saint Savin19-9
Boucau Tarnos - Orthez13-6
CA Castelsarrasin - US Bergerac65-13
Carqueiranne-Hyéres - Martigues23-9
Castanet - Bédarieux26-12
Cergy-Pontoise - Pontault-Combault61-5
Chateauneuf Orange - Nice23-23
Coarraze-Nay - Stade bagnérais7-14
CS Vienne - Issoire19-14
Draguignan - RC Châteaurenard17-22
Entente Astarac Bigorre - SA Mauléon9-9
Entente de la Têt - FC Toac Toec9-11
EVL Hérault XV - SC Mazamet23-6
FC Saint-Claude - Beaune41-13
Figeac - Royan-Saujon32-7
Guéret - Saint-Cernin19-0
Langon - Bazas19-8
L'Isle Jourdain - Bizanos18-16
Mâcon - RC Strasbourg20-10
Malemort - SC Decazeville32-19
Meaux - Epernay0-18
Morlaàs - Mugron37-13
Nafarroa - Anglet32-17
Nontron - CA Sarlat9-6
Peyrehorade - US Salles18-13
RC Cannes - Marseille Provence XV3-32
RC Orléans - Lille45-3
Rennes - Paris université club14-21
RO Castelnaudary - Tournefeuille16-5
Rouen - Orsay41-20
SC Royannais - ASVEL37-13
Sigean Port La Nouvelle - Rivesaltes24-8
Stade Dijonnais - Nevers55-6
Stade lavelanétien - Carcassonne7-6
Stade niortais - Houilles57-13
Stade ruthénois - Angoulême20-6
US Annonay - Sorgues19-24
US Cognac - Ribérac18-15
US Deux-Ponts - US Romans22-28
Vierzon - Clamart19-6
Villefranche sur Saône - Rumilly9-3
Viry Chatillon - Vannes3-43
26/03/2006 - First phase
Angoulême - Figeac17-19
ASVEL - Albertville38-12
Auxerre - FC Saint-Claude36-16
Bazas - AS Soustons24-13
Beaune - Meaux23-21
Bédarieux - Tournefeuille34-17
Bizanos - Entente Astarac Bigorre22-24
Boucau Tarnos - Peyrehorade15-9
CA Sarlat - Stade ruthénois32-28
Carcassonne - Sigean Port La Nouvelle24-21
Castanet - Stade lavelanétien23-14
Clamart - Stade niortais33-15
Coarraze-Nay - Morlaàs5-23
CS Vienne - Villefranche sur Saône0-20
Epernay - Cergy-Pontoise20-22
ES Avignon Saint-Saturnin - Carqueiranne-Hyéres27-19
FC Toac Toec - RO Castelnaudary9-15
Gimont - Argelès Gazost22-34
Houilles - Rouen3-36
Issoire - Givors30-17
Lille - Orsay31-6
Marseille Provence XV - Nice12-9
Martigues - Draguignan20-22
Montluçon - Nevers30-3
Mugron - Avenir aturin14-16
Orthez - Anglet48-20
Paris université club - Vierzon41-14
Pontault-Combault - Mâcon19-20
RC Cannes - US Annonay31-9
RC Châteaurenard - Chateauneuf Orange11-6
RC Orléans - Viry Chatillon48-3
RC Strasbourg - Stade Dijonnais3-12
Ribérac - Royan-Saujon37-14
Rivesaltes - EVL Hérault XV36-14
Rumilly - US Deux-Ponts42-20
SA Hagetmau - L'Isle Jourdain33-17
Saint Savin - SC Royannais26-21
Saint-Cernin - Malemort12-23
SC Decazeville - Nontron20-11
SC Mazamet - Entente de la Têt38-0
Sorgues - Bastia44-18
Stade bagnérais - SA Mauléon16-17
US Bergerac - Langon22-19
US Cognac - Guéret23-9
US Romans - Bellegarde Coupy35-6
US Salles - CA Castelsarrasin18-12
Vannes - Rennes22-5
Villeneuve de Marsan - Nafarroa40-16
19/03/2006 - First phase
Albertville - Saint Savin30-27
Anglet - Villeneuve de Marsan12-19
Argelès Gazost - Mugron17-8
AS Soustons - US Bergerac42-5
Avenir aturin - Coarraze-Nay41-11
Bastia - RC Cannes32-10
Bellegarde Coupy - Rumilly19-21
CA Castelsarrasin - Boucau Tarnos13-3
Carqueiranne-Hyéres - Sorgues22-19
Cergy-Pontoise - Beaune38-11
Chateauneuf Orange - Martigues37-13
Draguignan - ES Avignon Saint-Saturnin21-18
Entente Astarac Bigorre - SA Hagetmau16-16
Entente de la Têt - Rivesaltes13-9
EVL Hérault XV - Carcassonne26-14
FC Saint-Claude - Montluçon24-27
Figeac - CA Sarlat13-18
Givors - ASVEL6-15
Guéret - Ribérac13-5
Langon - US Salles9-28
L'Isle Jourdain - Gimont22-12
Mâcon - Epernay23-17
Malemort - US Cognac12-24
Meaux - Auxerre25-10
Morlaàs - Stade bagnérais30-16
Nafarroa - Bazas18-9
Nevers - RC Strasbourg21-10
Nice - RC Châteaurenard19-16
Nontron - Saint-Cernin25-26
Orsay - Houilles17-0
Peyrehorade - Orthez18-17
Rennes - RC Orléans13-22
RO Castelnaudary - SC Mazamet15-21
Rouen - Clamart41-17
Royan-Saujon - Angoulême8-0
SA Mauléon - Bizanos18-9
SC Royannais - US Romans9-23
Sigean Port La Nouvelle - Castanet23-17
Stade Dijonnais - Pontault-Combault89-7
Stade lavelanétien - Bédarieux13-10
Stade niortais - Paris université club24-26
Stade ruthénois - SC Decazeville12-10
Tournefeuille - FC Toac Toec6-9
US Annonay - Marseille Provence XV6-20
US Deux-Ponts - CS Vienne17-11
Vierzon - Vannes6-29
Villefranche sur Saône - Issoire34-0
Viry Chatillon - Lille8-15
12/03/2006 - First phase
Beaune - Nevers12-3
Clamart - Orsay17-23
FC Saint-Claude - Mâcon18-0
Guéret - Malemort3-0
Montluçon - RC Strasbourg25-15
RC Cannes - Chateauneuf Orange15-33
Rumilly - SC Royannais32-6
Saint-Cernin - CA Sarlat11-18
SC Decazeville - Angoulême17-29
SC Mazamet - Tournefeuille18-7
Stade bagnérais - SA Hagetmau21-9
Stade lavelanétien - Sigean Port La Nouvelle29-18
05/03/2006 - First phase
Auxerre - Cergy-Pontoise13-13
Bazas - Anglet18-0
Beaune - Mâcon33-9
Bédarieux - FC Toac Toec26-16
Boucau Tarnos - Langon28-15
CA Sarlat - Royan-Saujon18-6
Carcassonne - Entente de la Têt23-9
Castanet - EVL Hérault XV12-3
Coarraze-Nay - Argelès Gazost20-36
CS Vienne - Bellegarde C