- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2007/08

Overview
It is not clear how the promoted teams were choosen. Surely the winners of the 8 poules. The other teams were probably the best non winners with some team that rejected promotion.

Teams variations

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Lille61221912471230241Qualified to round of 32 and promoted
2Arras58221804578200378Qualified to round of 32
3Suresnes54221606494228266Qualified for round of 64
4Marcq-en-Baroeul4922131834231329
5Vierzon422210012319337-18
6Blois422210012340388-48
7Paris université club41229112313385-72
8Clamart39228113325391-66
9Thouars37227114243463-220
10Saint Pierre des Corps35227114211356-145Relegated
11Orsay34226016260360-100
12FC Yonnais34226016238483-245
Saint Pierre des Corps avoided relegation thanks to the withdrawal of a team promoted from lower leagues.

ArrasBloisClamartFC
Yonnais
LilleMarcq-en-BaroeulOrsayParis
université
club
Saint
Pierre
des
Corps
SuresnesThouarsVierzon
Arras-29-345-1250-015-1824-032-362-1221-027-2039-1032-10
Blois19-5-15-1325-1319-299-1317-821-1323-1319-2332-612-9
Clamart10-2122-26-34-510-2521-1320-2523-1822-616-1312-129-6
FC
Yonnais
6-2624-1712-15-3-1116-195-225-139-313-1827-233-0
Lille14-2030-1520-1822-14-16-1611-337-918-012-938-321-10
Marcq-en-Baroeul6-1227-626-840-190-19-27-1110-618-610-2326-512-10
Orsay10-3614-612-1625-1512-233-10-16-239-126-2619-616-6
Paris
université
club
13-86-1516-1428-1021-1312-2016-14-24-914-1013-196-14
Saint
Pierre
des
Corps
17-2215-325-814-166-209-36-016-16-12-1112-2116-6
Suresnes14-1122-1319-050-011-1435-316-1318-1143-0-55-722-9
Thouars0-1033-227-66-83-4012-1813-914-1314-33-15-9-27
Vierzon3-3121-324-1622-1513-2031-2518-1017-1029-1115-2119-17-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Gennevilliers56221624552223329Qualified to round of 32 and promoted
2Epernay54221606476339137Qualified to round of 32
3Mâcon52221507551312239Qualified for round of 64
4Nevers52221507415294121
5RC Strasbourg50221408367394-27
6FC Saint-Claude42229211293404-111
7Drancy40229013294359-65
8Vitry sur Seine40228212388458-70
9Compiègne39228113344369-25
10Le Creusot38228014309439-130Relegated
11Couches34226016240450-210
12Houilles31224117247435-188

CompiègneCouchesDrancyEpernayFC
Saint-Claude
GennevilliersHouillesLe
Creusot
MâconNeversRC
Strasbourg
Vitry
sur
Seine
Compiègne-31-1015-1239-1519-66-626-1520-613-2016-109-1628-16
Couches6-5-15-69-1915-1916-2720-022-2113-1110-1614-87-14
Drancy15-1414-9-3-516-229-1922-1620-310-2515-1024-620-7
Epernay18-639-324-5-33-1025-742-1524-1119-1522-1529-1043-12
FC
Saint-Claude
35-1418-1319-1311-23-3-019-86-1321-3422-1111-1822-21
Gennevilliers26-345-627-526-1233-9-43-1369-317-1829-1230-320-20
Houilles19-1818-1010-1713-163-33-18-26-30-65-3210-1523-3
Le
Creusot
31-1720-332-2119-610-66-2124-10-9-621-2311-2118-20
Mâcon33-1428-737-2145-629-615-2344-823-13-38-2019-2143-14
Nevers22-928-915-626-2045-014-812-325-329-13-9-627-12
RC
Strasbourg
14-945-2023-826-1618-1013-1624-1332-2112-119-11-27-13
Vitry
sur
Seine
18-1518-36-1213-2015-159-4225-1618-1116-3518-1377-0-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Montluçon59221813654193461Qualified to round of 32 and promoted
2US Montmélian59221813578241337Qualified to round of 32
3CS Vienne5422160636433529Qualified for round of 64
4RC Vichy4822130941736156
5Saint Etienne4622112940336340
6US Annonay422210012344437-93
7Villefranche sur Saône4222100123463442
8Villars les Dombes422210012251429-178
9Bellegarde Coupy41229112378438-60
10Saint Savin4022901336633234Relegated
11Givors31224117263498-235
12Clermont Cournon24221021267660-393

Bellegarde
Coupy
Clermont
Cournon
CS
Vienne
GivorsMontluçonRC
Vichy
Saint
Etienne
Saint
Savin
US
Annonay
US
Montmélian
Villars
les
Dombes
Villefranche
sur
Saône
Bellegarde
Coupy
-39-1723-1148-611-4015-2132-1421-920-1317-2223-1812-8
Clermont
Cournon
23-29-15-2217-2011-2614-229-290-713-168-265-2320-13
CS
Vienne
22-939-9-20-1711-73-019-1816-1216-97-1232-38-6
Givors19-933-1123-30-12-129-2414-165-189-66-4313-1711-21
Montluçon52-067-841-042-9-30-1018-1124-543-1121-648-026-0
RC
Vichy
20-1320-619-2139-1013-22-3-1017-926-1622-1438-327-20
Saint
Etienne
13-1324-1318-316-612-2655-31-14-620-219-919-1712-9
Saint
Savin
22-351-322-2318-36-1723-1627-32-29-108-1334-1318-12
US
Annonay
16-1532-1917-2726-228-239-2319-1821-14-26-2210-018-10
US
Montmélian
29-358-722-1631-028-2243-339-2435-2115-3-49-1122-13
Villars
les
Dombes
13-325-1612-1315-95-356-37-516-1228-183-15-16-8
Villefranche
sur
Saône
30-2037-2321-1418-716-109-2020-1018-322-199-2521-0-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Carqueiranne-Hyéres56221705538272266Qualified to round of 32 and promoted
2Marseille Vitrolles54221606684292392Qualified to round of 32
3Monteux54221606423256167Qualified for round of 64
4Chateauneuf Orange49221318425317108
5Grasse4722121936530263
6Sorgues46221129295364-69
7Lunel40228212325347-22
8ES Avignon Saint-Saturnin40229013321384-63
9Valence sportif39228113286406-120
10Saint Marcellin Sport38228014339631-292Relegated
11La Vallée du Gapeau35226115338464-126
12Ampuis30224018280584-304

AmpuisCarqueiranne-HyéresChateauneuf
Orange
ES
Avignon
Saint-Saturnin
GrasseLa
Vallée
du
Gapeau
LunelMarseille
Vitrolles
MonteuxSaint
Marcellin
Sport
SorguesValence
sportif
Ampuis-19-2430-273-78-1320-189-69-2121-3818-2712-1320-19
Carqueiranne-Hyéres48-6-15-1322-820-729-1022-924-2126-792-324-535-9
Chateauneuf
Orange
47-78-6-13-613-924-1034-2713-1212-1341-1222-616-9
ES
Avignon
Saint-Saturnin
56-710-1626-21-12-1117-75-2712-2013-835-1911-158-21
Grasse28-1416-1212-1223-11-10-823-1115-1326-547-930-1025-19
La
Vallée
du
Gapeau
14-1317-3120-2619-1514-8-28-1610-4918-2541-103-315-19
Lunel23-1310-1214-1628-1911-1333-3-14-2213-95-39-924-6
Marseille
Vitrolles
71-1020-913-1644-1324-1830-2656-7-23-2150-559-1233-3
Monteux16-734-1523-1228-320-629-611-09-8-27-314-1237-3
Saint
Marcellin
Sport
39-199-2012-1118-923-913-259-1225-6017-15-21-2023-19
Sorgues22-128-1720-188-1315-813-919-1711-69-1633-25-16-3
Valence
sportif
8-623-1615-93-1218-831-169-97-283-1824-1615-16-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Carcassonne53201613519240279Qualified to round of 32 and promoted
2Vallée du Girou53201532360198162Qualified to round of 32
3Castanet46201307386225161Qualified for round of 64
4EVL Hérault XV4420120836434024
5Céret42201109335351-16
6SC Mazamet4020929312322-10
7FC Toac Toec40201001030929910
8US Thuir38209011346360-14
9Villefranche de Lauragais35207112320322-2
10Balma ORC26203017207398-191Relegated
11Bédarieux23201118216619-403

Balma
ORC
BédarieuxCarcassonneCastanetCéretEVL
Hérault
XV
FC
Toac
Toec
SC
Mazamet
US
Thuir
Vallée
du
Girou
Villefranche
de
Lauragais
Balma
ORC
-20-618-2813-2014-176-814-2810-1823-210-1316-10
Bédarieux15-6-9-119-1920-4416-245-169-922-3127-4618-22
Carcassonne39-654-7-16-955-1228-1029-1030-1338-324-1630-7
Castanet9-039-1611-7-65-1441-320-1425-1039-156-99-6
Céret30-633-316-2016-11-20-1915-2016-95-1520-1018-10
EVL
Hérault
XV
32-1544-1125-2210-1512-7-21-1026-927-1012-1917-16
FC
Toac
Toec
13-520-1019-2321-1415-109-16-28-1423-113-625-12
SC
Mazamet
28-1425-09-311-1623-1612-620-14-27-1719-1929-23
US
Thuir
9-858-817-206-36-1131-2614-1229-16-10-2322-5
Vallée
du
Girou
20-345-58-816-98-029-1011-521-119-3-18-6
Villefranche
de
Lauragais
37-1350-014-3413-610-1514-2029-95-018-1317-17-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Le Bugue54221525638321317Qualified to round of 32 and promoted
2Gourdon5122141738829296Qualified to round of 32
3Guéret50221408394274120Qualified for round of 64
4SC Decazeville5022132736330756
5Nontron492213183453441
6CA Castelsarrasin4722121946739473
7Figeac44221101143539639
8Stade ruthénois4422949289308-19
9CA Sarlat39228113366388-22
10Malemort38228014314392-78Relegated
11US Fumel Libos35226115258383-125
12Nérac27222119196654-458

CA
Castelsarrasin
CA
Sarlat
FigeacGourdonGuéretLe
Bugue
MalemortNéracNontronSC
Decazeville
Stade
ruthénois
US
Fumel
Libos
CA
Castelsarrasin
-37-1822-1021-1429-1635-1917-337-022-723-2717-631-20
CA
Sarlat
10-9-28-1915-1816-2311-1619-1742-022-103-731-1714-26
Figeac40-1836-19-19-1612-918-1616-635-326-169-1626-1331-8
Gourdon19-1220-721-16-35-2017-1625-542-019-923-179-312-7
Guéret16-1227-1520-98-12-10-930-033-1020-1222-714-019-6
Le
Bugue
52-1917-029-2230-1634-29-34-1146-1338-1047-1313-1365-15
Malemort13-1818-638-2116-1512-914-20-24-227-912-1418-817-22
Nérac29-290-2222-196-83-260-7019-33-7-233-2520-150-6
Nontron23-1622-1916-1217-620-2316-3118-930-13-15-611-1016-6
SC
Decazeville
12-1913-338-1022-2015-713-1319-1444-1213-15-9-917-7
Stade
ruthénois
24-1320-2013-1216-156-516-1016-1824-116-618-3-23-12
US
Fumel
Libos
16-1117-279-176-60-109-1215-1021-315-213-812-13-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SA Hagetmau56221624422265157Qualified to round of 32 and promoted
2Lombez Samatan54221525403215188Qualified to round of 32
3L'Isle Jourdain52221507422299123Qualified for round of 64
4Avenir aturin50221327420269151
5Aramits ASASP4822122836627294
6Peyrehorade46221201039630987
7Saint-Girons SC452211110347356-9
8Villeneuve de Marsan432210111308316-8
9Argelès Gazost41228311365376-11
10Leucate Roquefort41229112273363-90Relegated
11Stade bagnérais26221219235438-203
12Vic-en-Bigorre26222020256735-479

Aramits
ASASP
Argelès
Gazost
Avenir
aturin
Leucate
Roquefort
L'Isle
Jourdain
Lombez
Samatan
PeyrehoradeSA
Hagetmau
Saint-Girons
SC
Stade
bagnérais
Vic-en-BigorreVilleneuve
de
Marsan
Aramits
ASASP
-19-99-027-824-69-920-518-2234-615-022-611-12
Argelès
Gazost
10-10-0-1529-1016-226-024-1413-1321-619-936-1010-19
Avenir
aturin
6-926-13-23-149-716-1629-1520-1618-1230-1042-625-3
Leucate
Roquefort
15-1716-2616-9-6-321-1518-229-1521-1020-1512-66-3
L'Isle
Jourdain
15-549-1919-1030-10-12-315-1020-1420-643-357-2510-15
Lombez
Samatan
35-1929-612-317-09-6-22-327-1321-334-334-522-10
Peyrehorade23-546-1920-1417-98-917-11-7-1014-1626-347-1216-9
SA
Hagetmau
26-2012-109-926-615-2215-1016-9-15-629-762-527-12
Saint-Girons
SC
27-2117-1525-196-637-1210-1114-1014-15-14-1333-1232-14
Stade
bagnérais
15-169-913-236-1425-2812-2212-153-1212-20-39-169-9
Vic-en-Bigorre3-3110-4617-5525-2816-247-2514-326-249-2715-11-23-16
Villeneuve
de
Marsan
14-515-712-2314-914-318-1912-2412-1524-39-643-8-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Stade niortais60221903454307147Qualified to round of 32 and promoted
2US Cognac51221417443311132Qualified to round of 32
3Boucau Tarnos49221318418279139Qualified for round of 64
4US Salles4522103934931138
5SA Rochefort442210210310321-11
6Floirac442210210304356-52
7AS Saint-Médard43221011139335934
8Lormont43221011134931930
9Saint-Paul sports42229211340392-52
10Bazas40229013311433-122Relegated
11Mugron38227213283348-65
12US La Teste29223118193411-218

AS
Saint-Médard
BazasBoucau
Tarnos
FloiracLormontMugronSA
Rochefort
Saint-Paul
sports
Stade
niortais
US
Cognac
US
La
Teste
US
Salles
AS
Saint-Médard
-12-1616-924-1026-1237-817-1436-2715-2022-2016-1620-16
Bazas21-15-13-349-1316-1013-1231-2122-1215-238-1625-136-16
Boucau
Tarnos
8-2041-6-10-1414-635-2830-720-625-1919-936-318-18
Floirac14-930-253-7-15-1219-1430-1625-129-3616-167-06-24
Lormont19-1619-917-1516-12-26-614-319-1914-1728-1332-715-16
Mugron13-821-814-914-613-6-7-814-1617-2218-1616-66-6
SA
Rochefort
18-1230-1032-59-910-817-6-18-73-1011-1629-027-20
Saint-Paul
sports
16-1220-814-2016-326-109-912-3-12-1632-2022-1225-14
Stade
niortais
22-1216-611-326-2018-2511-627-2132-12-18-2519-624-12
US
Cognac
26-1933-1310-627-1424-1715-920-052-96-15-16-013-6
US
La
Teste
3-2015-193-2517-205-615-119-1017-1016-1817-15-5-14
US
Salles
31-1011-1210-2912-919-1235-163-36-026-2815-1719-10-

Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Carcassonne
5/18/2008 - 25-12
Carcassonne
Guéret5/25/2008 - 13-9
5/11/2008 - 13-17
Céret
CéretCarcassonne
6/1/2008 - 49-6
Gourdon
5/18/2008 - 6-12
CastanetCastanet
5/11/2008 - 17-6
Castanet
NontronCarcassonne
6/8/2008 - 12-0
Le Bugue
5/18/2008 - 22-9
Le Bugue
EVL Hérault XV5/25/2008 - 3-0
5/11/2008 - 23-19
EVL Hérault XV
CA Castelsarrasin
Le Bugue
Vallée du Girou
5/18/2008 - 24-15
SC DecazevilleVallée du Girou
5/11/2008 - 10-20
SC Mazamet
SC MazametCarcassonne
6/15/2008 - 16-15
SA Hagetmau
5/18/2008 - 3-13
Aramits ASASP
US Salles5/25/2008 - 9-5
5/11/2008 - 9-15
Aramits ASASP
Aramits ASASPAramits ASASP
6/1/2008 - 12-12
US Cognac
5/18/2008 - 17-0
L'Isle JourdainUS Cognac
5/11/2008 - 25-19
L'Isle Jourdain
SA Rochefort
Aramits ASASP
Stade niortais
5/18/2008 - 20-13
Stade niortais
Avenir aturin5/25/2008 - 15-16
5/11/2008 - 15-10
Avenir aturin
Floirac
Boucau Tarnos
Lombez Samatan
5/18/2008 - 15-20
Boucau TarnosBoucau Tarnos
5/11/2008 - 18-6
Boucau Tarnos
PeyrehoradeCarcassonne
Lille
5/18/2008 - 20-21
Nevers
Nevers5/25/2008 - 9-13
5/11/2008 - 22-12
Nevers
VierzonSuresnes
6/1/2008 - 9-18
Epernay
5/18/2008 - 6-16
SuresnesSuresnes
5/11/2008 - 10-8
Suresnes
FC Saint-ClaudeArras
6/8/2008 - 31-30
Gennevilliers
5/18/2008 - 17-18
RC Strasbourg
Marcq-en-Baroeul5/25/2008 - 12-15
5/11/2008 - 6-31
RC Strasbourg
RC Strasbourg
Arras
Arras
5/18/2008 - 18-10
MâconArras
5/11/2008 - 34-23
Mâcon
Blois
Arras
Montluçon
5/18/2008 - 28-24
Montluçon
Chateauneuf Orange5/25/2008 - 17-23
5/11/2008 - 27-35
Saint Etienne
Saint EtienneMarseille Vitrolles
6/1/2008 - 11-15
Marseille Vitrolles
5/18/2008 - 17-6
CS VienneMarseille Vitrolles
5/11/2008 - 14-15
Sorgues
Sorgues
Monteux
Carqueiranne-Hyéres
5/18/2008 - 21-9
Carqueiranne-Hyéres
RC Vichy5/25/2008 - 0-16
5/11/2008 - 11-9
RC Vichy
Grasse
Monteux
US Montmélian
5/18/2008 - 14-16
US AnnonayMonteux
5/11/2008 - 12-16
Monteux
Monteux

Matches schedule
15/06/2008 - Final
Carcassonne - Arras16-15
08/06/2008 - Semifinals
Arras - Monteux31-30
Carcassonne - Aramits ASASP12-0
01/06/2008 - Quarter finals
Aramits ASASP - Boucau Tarnos12-12
Carcassonne - Le Bugue49-6
Marseille Vitrolles - Monteux11-15
Suresnes - Arras9-18
25/05/2008 - Round of 16
Aramits ASASP - US Cognac9-5
Carcassonne - Castanet13-9
Carqueiranne-Hyéres - Monteux0-16
Le Bugue - Vallée du Girou3-0
Montluçon - Marseille Vitrolles17-23
Nevers - Suresnes9-13
RC Strasbourg - Arras12-15
Stade niortais - Boucau Tarnos15-16
18/05/2008 - Round of 32
Arras - Mâcon18-10
Carcassonne - Céret25-12
Carqueiranne-Hyéres - RC Vichy21-9
Epernay - Suresnes6-16
Gennevilliers - RC Strasbourg17-18
Gourdon - Castanet6-12
Le Bugue - EVL Hérault XV22-9
Lille - Nevers20-21
Lombez Samatan - Boucau Tarnos15-20
Marseille Vitrolles - Sorgues17-6
Montluçon - Saint Etienne28-24
SA Hagetmau - Aramits ASASP3-13
Stade niortais - Avenir aturin20-13
US Cognac - L'Isle Jourdain17-0
US Montmélian - Monteux14-16
Vallée du Girou - SC Mazamet24-15
11/05/2008 - Round of 64
Avenir aturin - Floirac15-10
Boucau Tarnos - Peyrehorade18-6
Castanet - Nontron17-6
Chateauneuf Orange - Saint Etienne27-35
CS Vienne - Sorgues14-15
EVL Hérault XV - CA Castelsarrasin23-19
Guéret - Céret13-17
L'Isle Jourdain - SA Rochefort25-19
Mâcon - Blois34-23
Marcq-en-Baroeul - RC Strasbourg6-31
Nevers - Vierzon22-12
RC Vichy - Grasse11-9
SC Decazeville - SC Mazamet10-20
Suresnes - FC Saint-Claude10-8
US Annonay - Monteux12-16
US Salles - Aramits ASASP9-15
04/05/2008 - First phase
Aramits ASASP - Leucate Roquefort27-8
AS Saint-Médard - Mugron37-8
Bédarieux - SC Mazamet9-9
CA Castelsarrasin - Gourdon21-14
CA Sarlat - Stade ruthénois31-17
Castanet - EVL Hérault XV41-3
Chateauneuf Orange - Monteux12-13
Clamart - Marcq-en-Baroeul21-13
Couches - FC Saint-Claude15-19
Epernay - Gennevilliers25-7
ES Avignon Saint-Saturnin - Ampuis56-7
FC Yonnais - Blois24-17
Floirac - Bazas30-25
Givors - CS Vienne23-30
Grasse - Sorgues30-10
Guéret - Nontron20-12
Houilles - Drancy10-17
La Vallée du Gapeau - Carqueiranne-Hyéres17-31
Lille - Arras14-20
Lombez Samatan - L'Isle Jourdain9-6
Mâcon - Compiègne33-14
Marseille Vitrolles - Lunel56-7
Montluçon - Villefranche sur Saône26-0
Nérac - Le Bugue0-70
Nevers - Le Creusot25-3
Paris université club - Orsay16-14
Peyrehorade - Argelès Gazost46-19
SA Hagetmau - Vic-en-Bigorre62-5
Saint Etienne - RC Vichy55-31
Saint Marcellin Sport - Valence sportif23-19
Saint Pierre des Corps - Thouars12-21
Saint Savin - US Annonay29-10
Saint-Girons SC - Stade bagnérais14-13
Saint-Paul sports - US Salles25-14
SC Decazeville - Figeac38-10
Stade niortais - SA Rochefort27-21
Suresnes - Vierzon22-9
US Cognac - Lormont24-17
US Fumel Libos - Malemort15-10
US La Teste - Boucau Tarnos3-25
US Montmélian - Bellegarde Coupy29-3
US Thuir - Céret6-11
Vallée du Girou - FC Toac Toec11-5
Villars les Dombes - Clermont Cournon25-16
Villefranche de Lauragais - Carcassonne14-34
Villeneuve de Marsan - Avenir aturin12-23
Vitry sur Seine - RC Strasbourg77-0
20/04/2008 - First phase
Ampuis - Marseille Vitrolles9-21
Argelès Gazost - Saint-Girons SC21-6
Arras - Clamart45-12
Avenir aturin - Aramits ASASP6-9
Balma ORC - US Thuir23-21
Bazas - Stade niortais15-23
Bellegarde Coupy - Saint Etienne32-14
Blois - Paris université club21-13
Boucau Tarnos - AS Saint-Médard8-20
Carcassonne - Castanet16-9
Carqueiranne-Hyéres - ES Avignon Saint-Saturnin22-8
Céret - Villefranche de Lauragais18-10
Clermont Cournon - Saint Savin0-7
Compiègne - Nevers16-10
CS Vienne - US Montmélian7-12
Drancy - Couches14-9
EVL Hérault XV - Vallée du Girou12-19
FC Saint-Claude - Mâcon21-34
FC Toac Toec - Bédarieux20-10
Figeac - Guéret12-9
Gennevilliers - Vitry sur Seine20-20
Gourdon - Nérac42-0
Le Bugue - US Fumel Libos65-15
Le Creusot - Epernay19-6
Leucate Roquefort - Peyrehorade18-22
L'Isle Jourdain - Villeneuve de Marsan10-15
Lormont - Saint-Paul sports19-19
Lunel - Saint Marcellin Sport5-3
Malemort - CA Sarlat18-6
Marcq-en-Baroeul - FC Yonnais40-19
Monteux - Grasse20-6
Mugron - Floirac14-6
Nontron - CA Castelsarrasin23-16
Orsay - Saint Pierre des Corps9-12
RC Strasbourg - Houilles24-13
RC Vichy - Villars les Dombes38-3
SA Rochefort - US Cognac11-16
Sorgues - La Vallée du Gapeau13-9
Stade bagnérais - SA Hagetmau3-12
Stade ruthénois - SC Decazeville18-3
Thouars - Suresnes3-15
US Annonay - Montluçon8-23
US Salles - US La Teste19-10
Valence sportif - Chateauneuf Orange15-9
Vic-en-Bigorre - Lombez Samatan7-25
Vierzon - Lille13-20
Villefranche sur Saône - Givors18-7
13/04/2008 - First phase
Aramits ASASP - L'Isle Jourdain24-6
CA Castelsarrasin - Figeac22-10
CA Sarlat - Le Bugue11-16
Castanet - Céret65-14
Chateauneuf Orange - Lunel34-27
Clamart - Vierzon9-6
Couches - RC Strasbourg14-8
Epernay - Compiègne18-6
ES Avignon Saint-Saturnin - Sorgues11-15
EVL Hérault XV - Carcassonne25-22
FC Yonnais - Arras6-26
Floirac - Boucau Tarnos3-7
Gennevilliers - Le Creusot69-3
Givors - US Montmélian6-43
Gourdon - Nontron19-9
Grasse - La Vallée du Gapeau10-8
Guéret - Stade ruthénois14-0
Leucate Roquefort - Avenir aturin16-9
Lille - Thouars38-3
Lombez Samatan - Stade bagnérais34-3
Mâcon - Drancy37-21
Marseille Vitrolles - Carqueiranne-Hyéres20-9
Monteux - Valence sportif37-3
Montluçon - Clermont Cournon67-8
Nérac - US Fumel Libos0-6
Nevers - FC Saint-Claude45-0
Orsay - Blois14-6
Paris université club - Marcq-en-Baroeul12-20
Peyrehorade - Saint-Girons SC14-16
SA Hagetmau - Argelès Gazost12-10
Saint Etienne - CS Vienne18-3
Saint Marcellin Sport - Ampuis39-19
Saint Pierre des Corps - Suresnes12-11
Saint Savin - RC Vichy23-16
Saint-Paul sports - SA Rochefort12-3
SC Decazeville - Malemort19-14
Stade niortais - Mugron11-6
US Cognac - Bazas33-13
US La Teste - AS Saint-Médard3-20
US Salles - Lormont19-12
US Thuir - SC Mazamet29-16
Vallée du Girou - Bédarieux45-5
Villars les Dombes - Bellegarde Coupy13-3
Villefranche de Lauragais - Balma ORC37-13
Villefranche sur Saône - US Annonay22-19
Villeneuve de Marsan - Vic-en-Bigorre43-8
Vitry sur Seine - Houilles25-16
06/04/2008 - First phase
Ampuis - Chateauneuf Orange30-27
Argelès Gazost - Lombez Samatan6-0
Arras - Paris université club62-12
AS Saint-Médard - Floirac24-10
Avenir aturin - Peyrehorade29-15
Balma ORC - Castanet13-20
Bazas - Saint-Paul sports22-12
Bellegarde Coupy - Saint Savin21-9
Blois - Saint Pierre des Corps23-13
Boucau Tarnos - Stade niortais25-19
Carcassonne - Vallée du Girou24-16
Carqueiranne-Hyéres - Saint Marcellin Sport92-3
Céret - EVL Hérault XV20-19
Clermont Cournon - Villefranche sur Saône20-13
Compiègne - Gennevilliers6-6
CS Vienne - Villars les Dombes32-3
Drancy - Nevers15-10
FC Saint-Claude - Epernay11-23
FC Toac Toec - US Thuir23-11
Figeac - Gourdon19-16
Houilles - Couches18-10
La Vallée du Gapeau - ES Avignon Saint-Saturnin19-15
Le Bugue - SC Decazeville47-13
Le Creusot - Vitry sur Seine18-20
L'Isle Jourdain - Leucate Roquefort30-10
Lormont - US La Teste32-7
Lunel - Monteux13-9
Malemort - Guéret12-9
Marcq-en-Baroeul - Orsay27-11
Mugron - US Cognac18-16
Nontron - Nérac30-13
RC Strasbourg - Mâcon12-11
RC Vichy - Montluçon13-22
SA Rochefort - US Salles27-20
Saint-Girons SC - SA Hagetmau14-15
SC Mazamet - Villefranche de Lauragais29-23
Sorgues - Marseille Vitrolles11-6
Stade bagnérais - Villeneuve de Marsan9-9
Stade ruthénois - CA Castelsarrasin24-13
Suresnes - Lille11-14
Thouars - Clamart7-6
US Annonay - Givors26-22
US Fumel Libos - CA Sarlat17-27
US Montmélian - Saint Etienne39-24
Valence sportif - Grasse18-8
Vic-en-Bigorre - Aramits ASASP3-31
Vierzon - FC Yonnais22-15
30/03/2008 - First phase
Aramits ASASP - Stade bagnérais15-0
Avenir aturin - L'Isle Jourdain9-7
Blois - Marcq-en-Baroeul9-13
CA Castelsarrasin - Malemort17-3
Carcassonne - Céret55-12
Castanet - SC Mazamet25-10
Chateauneuf Orange - Carqueiranne-Hyéres8-6
Clamart - Suresnes16-13
Epernay - Drancy24-5
EVL Hérault XV - Balma ORC32-15
FC Yonnais - Thouars27-23
Gennevilliers - FC Saint-Claude33-9
Givors - Saint Etienne14-16
Gourdon - Stade ruthénois9-3
Grasse - ES Avignon Saint-Saturnin23-11
Guéret - Le Bugue10-9
Le Creusot - Compiègne31-17
Leucate Roquefort - Vic-en-Bigorre12-6
Lombez Samatan - Saint-Girons SC21-3
Lormont - SA Rochefort14-3
Mâcon - Houilles44-8
Marseille Vitrolles - La Vallée du Gapeau30-26
Monteux - Ampuis16-7
Montluçon - Bellegarde Coupy52-0
Nérac - CA Sarlat0-22
Nevers - RC Strasbourg9-6
Nontron - Figeac16-12
Orsay - Arras10-36
Paris université club - Vierzon6-14
Peyrehorade - SA Hagetmau7-10
Saint Marcellin Sport - Sorgues21-20
Saint Pierre des Corps - Lille6-20
Saint Savin - CS Vienne22-23
Saint-Paul sports - Mugron9-9
SC Decazeville - US Fumel Libos17-7
Stade niortais - AS Saint-Médard22-12
US Annonay - Clermont Cournon32-19
US Cognac - Boucau Tarnos10-6
US La Teste - Floirac17-20
US Salles - Bazas11-12
US Thuir - Bédarieux58-8
Valence sportif - Lunel9-9
Villars les Dombes - US Montmélian3-15
Villefranche de Lauragais - FC Toac Toec29-9
Villefranche sur Saône - RC Vichy9-20
Villeneuve de Marsan - Argelès Gazost15-7
Vitry sur Seine - Couches18-3
16/03/2008 - First phase
Ampuis - Valence sportif20-19
Argelès Gazost - Aramits ASASP10-10
Arras - Blois29-3
AS Saint-Médard - US Cognac22-20
Balma ORC - Carcassonne18-28
Bazas - Lormont16-10
Bédarieux - Villefranche de Lauragais18-22
Bellegarde Coupy - Villefranche sur Saône12-8
Boucau Tarnos - Saint-Paul sports20-6
CA Sarlat - SC Decazeville3-7
Carqueiranne-Hyéres - Monteux26-7
Céret - Vallée du Girou20-10
Clermont Cournon - Givors17-20
Compiègne - Vitry sur Seine28-16
Couches - Mâcon13-11
CS Vienne - Montluçon11-7
Drancy - Gennevilliers9-19
ES Avignon Saint-Saturnin - Marseille Vitrolles12-20
FC Saint-Claude - Le Creusot6-13
FC Toac Toec - Castanet21-14
Figeac - Nérac35-3
Floirac - Stade niortais9-36
Houilles - Nevers5-32
La Vallée du Gapeau - Saint Marcellin Sport41-10
Le Bugue - CA Castelsarrasin52-19
Lille - Clamart20-18
L'Isle Jourdain - Peyrehorade15-10
Lunel - Grasse11-13
Malemort - Gourdon16-15
Marcq-en-Baroeul - Saint Pierre des Corps18-6
Mugron - US Salles6-6
RC Strasbourg - Epernay26-16
RC Vichy - US Annonay26-16
SA Hagetmau - Lombez Samatan15-10
SA Rochefort - US La Teste29-0
Saint Etienne - Villars les Dombes19-17
Saint-Girons SC - Villeneuve de Marsan32-14
SC Mazamet - EVL Hérault XV12-6
Sorgues - Chateauneuf Orange20-18
Stade bagnérais - Leucate Roquefort6-14
Stade ruthénois - Nontron6-6
Suresnes - FC Yonnais50-0
Thouars - Paris université club14-13
US Fumel Libos - Guéret0-10
US Montmélian - Saint Savin35-21
Vic-en-Bigorre - Avenir aturin17-55
Vierzon - Orsay18-10
02/03/2008 - First phase
Aramits ASASP - Saint-Girons SC34-6
Avenir aturin - Stade bagnérais30-10
Blois - Vierzon12-9
CA Castelsarrasin - US Fumel Libos31-20
Carcassonne - SC Mazamet30-13
Castanet - Bédarieux39-16
Céret - Balma ORC30-6
Chateauneuf Orange - La Vallée du Gapeau24-10
Clermont Cournon - RC Vichy14-22
Compiègne - FC Saint-Claude19-6
Epernay - Houilles42-15
EVL Hérault XV - FC Toac Toec21-10
FC Yonnais - Lille3-11
Figeac - Stade ruthénois26-13
Gennevilliers - RC Strasbourg30-3
Givors - Villars les Dombes13-17
Gourdon - Le Bugue17-16
Grasse - Marseille Vitrolles15-13
Guéret - CA Sarlat27-15
Le Creusot - Drancy32-21
Leucate Roquefort - Argelès Gazost16-26
L'Isle Jourdain - Vic-en-Bigorre57-25
Lormont - Mugron26-6
Lunel - Ampuis23-13
Marcq-en-Baroeul - Arras6-12
Monteux - Sorgues14-12
Montluçon - US Montmélian21-6
Nérac - SC Decazeville3-25
Nevers - Couches28-9
Nontron - Malemort18-9
Orsay - Thouars19-6
Paris université club - Suresnes14-10
Peyrehorade - Lombez Samatan17-11
SA Rochefort - Bazas30-10
Saint Marcellin Sport - ES Avignon Saint-Saturnin18-9
Saint Pierre des Corps - Clamart25-8
Saint Savin - Saint Etienne27-32
Saint-Paul sports - AS Saint-Médard16-12
US Annonay - Bellegarde Coupy16-15
US Cognac - Floirac27-14
US La Teste - Stade niortais16-18
US Salles - Boucau Tarnos10-29
Valence sportif - Carqueiranne-Hyéres23-16
Vallée du Girou - US Thuir9-3
Villefranche sur Saône - CS Vienne21-14
Villeneuve de Marsan - SA Hagetmau12-15
Vitry sur Seine - Mâcon16-35
24/02/2008 - First phase
Balma ORC - Bédarieux20-6
Castanet - Vallée du Girou6-9
La Vallée du Gapeau - Sorgues3-3