- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2008/09

Overview
It is not clear how the promoted teams were choosen. Maybe the quarter finalists and the best for excluded teams with some team that rejected promotion.

Teams variations

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Tours100222200750192558120Qualified to round of 32
2Stade poitevin7422142656422434095
3Vierzon7322160644422821672Qualified for round of 64
4Paris université club6522141746431514943
5MLSGP612213273052733223
6Blois5722120103723432936
7Rennes5222110113563441235
8Thouars39227114273351-7827
9L'Aigle38227114302473-17126
10Saint Pierre des Corps32227015212403-19104Relegated
11Saint Maur18223019270585-31515
12Clamart14222119229810-58104

BloisClamartL'AigleMLSGPParis
université
club
RennesSaint
Maur
Saint
Pierre
des
Corps
Stade
poitevin
ThouarsToursVierzon
Blois-47-823-69-1215-620-1316-1315-615-1630-36-2712-13
Clamart15-19-5-2314-1212-3710-1519-4110-197-569-117-5910-40
L'Aigle24-3416-11-9-1017-2519-1027-823-1912-1213-1212-1710-16
MLSGP12-813-138-6-13-1812-524-336-09-611-610-3829-11
Paris
université
club
29-2749-1045-179-12-19-2127-1018-1518-1616-53-1719-6
Rennes7-958-613-932-1712-24-39-1438-712-1315-1312-1513-10
Saint
Maur
10-1815-2823-820-2411-4617-18-0-07-363-166-3311-29
Saint
Pierre
des
Corps
10-917-515-911-100-126-128-3-14-1917-05-230-12
Stade
poitevin
49-1257-1449-36-623-1634-061-049-11-17-38-120-6
Thouars10-1248-1014-1512-138-825-815-1317-812-10-13-4511-17
Tours26-978-380-1624-527-1139-347-1020-527-1246-12-26-14
Vierzon31-878-325-816-621-711-025-029-38-1515-710-29-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Cergy-Pontoise8022172352827625262Qualified to round of 32
2Suresnes7222150748528619966
3Nevers6522130943929814149Qualified for round of 64
4Epernay612213094013307145
5RC Strasbourg562211383313121924
6Vitry sur Seine472211011352358-603
7Marcq-en-Baroeul46229112380413-3326
8Compiègne462211011318415-9702
9Pontarlier42228113302420-11817
10Beaune40229013323411-8813Relegated
11ACBB34226016251354-103010
12Drancy28225116266503-23706
Beaune avoided relegation thanks to Lons le Saunier financial crack in Federale 1.

ACBBBeauneCergy-PontoiseCompiègneDrancyEpernayMarcq-en-BaroeulNeversPontarlierRC
Strasbourg
SuresnesVitry
sur
Seine
ACBB-10-312-2210-1110-1612-1027-1516-2725-279-510-285-11
Beaune27-8-6-1912-1719-1229-1125-346-1330-617-311-1019-16
Cergy-Pontoise14-935-11-40-2467-623-615-1617-1041-819-522-837-14
Compiègne12-1116-3223-28-20-1410-2111-2315-2220-1410-615-924-7
Drancy18-1112-2017-189-17-9-1513-1713-912-209-1713-259-16
Epernay26-1614-628-1132-733-11-32-1722-196-1121-313-617-9
Marcq-en-Baroeul12-1316-68-2010-1222-824-20-14-2021-1419-1912-1830-3
Nevers15-936-1615-2217-651-522-1219-18-26-519-2213-1734-5
Pontarlier10-523-1211-1116-1810-1420-2422-1414-13-8-1317-2618-10
RC
Strasbourg
13-629-618-1836-1212-1217-316-1316-1322-11-17-1616-18
Suresnes15-1733-516-1220-945-627-2048-1322-1542-316-12-30-19
Vitry
sur
Seine
17-033-85-1726-923-2421-1630-56-1115-937-1412-8-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1SO Chambéry89221912537214323101Qualified to round of 32
2Saint Etienne8522190361427034472
3Mâcon85221804572288284112Qualified for round of 64
4CS Vienne7422161553328824562
5RC Vichy622213093893286164
6Rumilly44229013350417-6726
7Bellegarde Coupy37227114338448-11025
8Villefranche sur Saône37228014286405-11914
9SC Royannais35227114257427-17014
10Voiron31226016285513-22825Relegated
11Villars les Dombes27224117284404-12027
12FC Saint-Claude16223118230673-44302

Bellegarde
Coupy
CS
Vienne
FC
Saint-Claude
MâconRC
Vichy
RumillySaint
Etienne
SC
Royannais
SO
Chambéry
Villars
les
Dombes
Villefranche
sur
Saône
Voiron
Bellegarde
Coupy
-21-2812-129-2823-1021-1513-2727-1223-3028-916-313-6
CS
Vienne
48-5-41-711-919-340-1311-2148-718-1822-1329-350-11
FC
Saint-Claude
13-2716-41-3-2515-268-3515-3417-314-1915-918-1419-23
Mâcon10-916-934-20-28-632-1241-2835-1012-1930-722-648-7
RC
Vichy
34-2622-1920-323-24-33-157-1036-36-316-1233-736-13
Rumilly21-67-1341-129-2213-14-15-2918-136-927-1619-1725-16
Saint
Etienne
28-329-987-334-2023-1145-3-29-139-1120-1223-1429-7
SC
Royannais
18-1515-25Home team
walk over
6-1012-912-106-5-12-2217-1717-613-8
SO
Chambéry
34-927-640-316-624-523-620-3838-10-39-038-043-7
Villars
les
Dombes
22-613-1759-313-459-1012-177-1810-33-19-7-922-6
Villefranche
sur
Saône
19-130-1022-1422-3219-1211-1315-2725-1712-1513-12-33-6
Voiron21-1312-1936-03-498-1713-1014-2117-139-3024-012-16-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Monteux7822170554628326364Qualified to round of 32
2Nimes7722180451325226132
3Grasse7122150751625925765Qualified for round of 64
4CARF5922121941829712136
5Chateauneuf Orange572212283943454914
6La Voulte sportif522212194253844111
7Valence sportif482210111318395-7724
8Montélimar41229013293494-20105
9RC Cannes35227114338501-16323
10US Annonay34227015311471-16006Relegated
11Sorgues30225116209353-14426
12ES Avignon Saint-Saturnin26224117207454-24717
US Annonay avoided relegation thanks to RC Cannes auto relegation for financial problems.

CARFChateauneuf
Orange
ES
Avignon
Saint-Saturnin
GrasseLa
Voulte
sportif
MontélimarMonteuxNimesRC
Cannes
SorguesUS
Annonay
Valence
sportif
CARF-19-327-917-1316-638-022-1816-3033-1315-933-1217-6
Chateauneuf
Orange
15-12-19-918-2016-1634-2125-1828-169-619-334-1945-3
ES
Avignon
Saint-Saturnin
16-3110-18-7-2816-2818-128-1411-1915-123-315-113-6
Grasse17-1215-1088-0-43-2036-730-1920-1226-325-362-1023-25
La
Voulte
sportif
14-2918-923-324-3-13-2521-158-1915-339-027-828-14
Montélimar21-1916-2010-38-329-16-9-267-2519-1310-724-1411-13
Monteux15-612-616-915-943-1360-10-18-1434-019-927-856-19
Nimes21-1748-917-1015-316-1217-1018-13-94-024-017-1219-12
RC
Cannes
16-1630-1918-1210-2128-1838-310-1918-28-33-920-1324-9
Sorgues18-128-186-712-612-1951-106-270-729-9-3-816-7
US
Annonay
11-320-1328-109-1521-2818-1211-3011-2534-1915-7-18-23
Valence
sportif
14-106-620-133-916-2113-1920-3217-1023-1523-026-0-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Lombez Samatan7722170544020024054Qualified to round of 32
2Castanet7022150750428521955
3Blagnac6922150745732013745Qualified for round of 64
4Fleurance612213093892929754
5L'Isle Jourdain5822120103202665437
6Agde582212010350365-1555
7Céret5522120103963474925
8US Thuir5422110113823721046
9Villefranche de Lauragais39227213361442-8125
10EVL Hérault XV30226115263504-24104Relegated
11Lunel27225017227428-20107
12SC Pamiers26225116235503-26813

AgdeBlagnacCastanetCéretEVL
Hérault
XV
FleuranceL'Isle
Jourdain
Lombez
Samatan
LunelSC
Pamiers
US
Thuir
Villefranche
de
Lauragais
Agde-11-1612-1135-928-1522-911-611-322-646-812-917-12
Blagnac43-15-16-1513-624-018-616-206-320-1038-931-1223-25
Castanet33-2822-19-25-1875-321-930-1513-1838-012-031-935-13
Céret38-1225-223-8-21-327-015-2412-1022-316-1112-1819-8
EVL
Hérault
XV
9-618-1217-2422-24-8-353-69-2424-2316-625-1917-17
Fleurance17-1034-320-933-3024-3-20-1615-9Home team
walk over
30-019-020-15
L'Isle
Jourdain
30-99-109-321-915-38-12-15-249-836-105-710-3
Lombez
Samatan
30-020-1122-2021-638-59-317-12-29-832-339-328-13
Lunel11-1218-216-910-333-1213-1214-1613-12-18-1318-1716-13
SC
Pamiers
10-137-246-273-1232-1822-1013-1114-3212-10-19-1715-15
US
Thuir
27-1218-3426-1326-1025-1124-2022-35-1226-626-8-34-17
Villefranche
de
Lauragais
13-617-3716-3019-2923-2222-167-243-832-1044-1418-12-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1SC Mazamet7522161542125316863Qualified to round of 32
2SC Decazeville6522141743030112943
3CA Castelsarrasin632214174083515714Qualified for round of 64
4Arpajon Veinazes622213093973108737
5Figeac6022121940930910055
6Gourdon602213183773176015
7Stade ruthénois5522111104404083236
8Cénac452210012369434-6505
9Guéret39228113326442-11614
10Nontron39228113271402-13114Relegated
11CA Sarlat37227015355428-7318
12Millau15222020218466-24807

Arpajon
Veinazes
CA
Castelsarrasin
CA
Sarlat
CénacFigeacGourdonGuéretMillauNontronSC
Decazeville
SC
Mazamet
Stade
ruthénois
Arpajon
Veinazes
-13-924-3341-1027-1820-1327-1225-521-623-1519-822-15
CA
Castelsarrasin
13-10-10-1916-1017-1318-528-735-1021-116-518-2522-15
CA
Sarlat
14-1515-19-24-2516-387-1119-1637-1524-68-219-1631-22
Cénac25-1819-1522-16-17-1312-2323-2618-1016-916-013-327-20
Figeac10-353-2125-627-9-25-1821-623-1230-722-126-916-16
Gourdon14-1322-2812-321-1219-13-20-1620-628-021-1318-2116-0
Guéret12-1020-1626-1929-1815-63-18-18-831-912-1210-3416-19
Millau20-249-163-625-196-915-1711-6-10-1510-379-1012-27
Nontron12-133-913-929-2216-1016-1618-914-0-25-2414-827-28
SC
Decazeville
16-1341-3025-1422-915-726-1044-721-1319-6-14-712-6
SC
Mazamet
15-615-1534-1418-029-1023-818-1044-327-321-16-15-19
Stade
ruthénois
15-1011-2630-1229-2713-1425-2443-1928-626-1216-2416-18-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Vallée du Girou95222101605212393101Qualified to round of 32
2Entente Astarac Bigorre6522140849133116027
3Tournefeuille612213184043376725Qualified for round of 64
4FC Toac Toec5322100124113674458
5Nafarroa53221138376374212
6Nogaro512211110272349-7714
7Aramits ASASP482210111305385-8024
8Stade hendayais47229310383443-6023
9Peyrehorade45228212303371-6818
10Saint-Girons SC35227114326514-18814Relegated
11Saint-Paul sports34226016353454-10146
12Argelès Gazost33226016386478-9227

Aramits
ASASP
Argelès
Gazost
Entente
Astarac
Bigorre
FC
Toac
Toec
NafarroaNogaroPeyrehoradeSaint-Girons
SC
Saint-Paul
sports
Stade
hendayais
TournefeuilleVallée
du
Girou
Aramits
ASASP
-23-831-1320-1326-1620-1320-1318-610-329-199-913-22
Argelès
Gazost
12-17-12-1610-2630-3120-2117-336-038-1534-016-917-37
Entente
Astarac
Bigorre
31-824-12-19-627-1525-1319-1368-1524-1137-315-206-11
FC
Toac
Toec
19-941-1322-16-36-1332-938-1419-1824-915-2019-210-27
Nafarroa14-326-2118-1211-3-13-616-942-515-916-1617-2111-12
Nogaro9-617-1513-189-39-6-3-618-1621-713-1216-1215-9
Peyrehorade15-1310-129-1524-2323-2325-13-37-2723-610-1713-97-12
Saint-Girons
SC
23-1625-2216-1216-179-921-615-3-28-2322-1311-169-20
Saint-Paul
sports
29-541-1212-2418-1110-1618-2215-1928-3-31-922-1912-32
Stade
hendayais
34-323-1432-2616-153-1713-1310-1022-1038-19-26-1321-28
Tournefeuille12-626-615-2624-1735-1725-016-931-1221-1230-27-15-19
Vallée
du
Girou
52-046-021-521-1039-1427-332-838-1941-336-922-5-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Orthez7622161552430122355Qualified to round of 32
2Avenir aturin6522141742232010225
3AS Saint-Médard642214174373578015Qualified for round of 64
4US Salles562212193403112906
5Lormont54221129364396-3224
6US Cognac522210210315308717
7Floirac492210111343372-2907
8Habas47229211312339-2707
9RAC Angérien44228212271341-7017
10SA Rochefort37227015299335-3627Relegated
11Léon37227114354441-8716
12Villeneuve de Marsan36227015272432-16017
SA Rochefort avoided relegation thanks to Rouen financial crack in Federale 1.

AS
Saint-Médard
Avenir
aturin
FloiracHabasLéonLormontOrthezRAC
Angérien
SA
Rochefort
US
Cognac
US
Salles
Villeneuve
de
Marsan
AS
Saint-Médard
-23-2019-1830-1720-626-1712-2726-322-514-1620-1628-9
Avenir
aturin
31-15-28-930-2318-1117-2410-928-817-723-920-038-24
Floirac15-1925-20-29-2223-1413-916-1115-1217-312-919-2516-14
Habas11-1116-1317-16-20-611-1114-1720-918-139-611-1412-7
Léon21-2013-1711-1218-20-39-1511-2712-1125-1227-2715-1326-16
Lormont25-3228-1620-1421-1333-19-14-812-1217-917-1320-531-15
Orthez30-2420-2128-921-1545-1736-9-34-516-623-2920-1959-3
RAC
Angérien
12-1512-1216-1221-322-1517-109-11-23-2215-1916-1728-6
SA
Rochefort
16-176-1023-1514-928-1819-2113-1934-0-12-311-820-5
US
Cognac
13-67-1719-1311-1012-1728-312-126-323-13-7-1316-11
US
Salles
23-1815-616-1620-914-725-67-306-1021-319-14-17-10
Villeneuve
de
Marsan
13-2416-1017-95-1216-69-817-216-911-1019-1623-18-

Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Lombez Samatan
5/17/2009 - 10-15
L'Isle Jourdain
Arpajon Veinazes5/24/2009 - 23-16
5/10/2009 - 3-22
L'Isle Jourdain
L'Isle JourdainL'Isle Jourdain
5/31/2009 - 16-35
SC Decazeville
5/17/2009 - 13-15
BlagnacBlagnac
5/10/2009 - 22-11
Blagnac
GourdonCastanet
6/7/2009 - 22-20
SC Mazamet
5/17/2009 - 3-9
Figeac
Fleurance5/24/2009 - 11-21
5/10/2009 - 17-22
Figeac
Figeac
Castanet
Castanet
5/17/2009 - 22-15
CA CastelsarrasinCastanet
5/10/2009 - 12-9
CA Castelsarrasin
AgdeCastanet
6/14/2009 - 17-6
Vallée du Girou
5/17/2009 - 18-15
Vallée du Girou
US Salles5/24/2009 - 6-12
5/10/2009 - 24-6
US Salles
NafarroaTournefeuille
5/31/2009 - 49-16
Avenir aturin
5/17/2009 - 19-26
TournefeuilleTournefeuille
5/10/2009 - 27-13
Tournefeuille
US Cognac
Tournefeuille
Orthez
5/17/2009 - 44-20
Orthez
FC Toac Toec5/24/2009 - 17-24
5/10/2009 - 13-12
FC Toac Toec
Lormont
AS Saint-Médard
Entente Astarac Bigorre
5/17/2009 - 16-21
AS Saint-MédardAS Saint-Médard
5/10/2009 - 9-0
AS Saint-Médard
NogaroCastanet
Tours
5/17/2009 - 15-24
Epernay
Epernay5/24/2009 - 15-14
5/10/2009 - 20-17
Epernay
MLSGPEpernay
5/31/2009 - 16-13
Suresnes
5/17/2009 - 26-22
VierzonSuresnes
5/10/2009 - 16-9
Vierzon
Vitry sur SeineEpernay
6/7/2009 - 9-15
Cergy-Pontoise
5/17/2009 - 23-12
Cergy-Pontoise
Paris université club5/24/2009 - 9-14
5/10/2009 - 7-13
RC Strasbourg
RC Strasbourg
Stade poitevin
Stade poitevin
5/17/2009 - 14-6
NeversStade poitevin
5/10/2009 - 16-15
Nevers
Blois
Monteux
SO Chambéry
5/17/2009 - 3-11
CARF
CARF5/24/2009 - 18-32
5/10/2009 - 23-13
CARF
RC VichySaint Etienne
5/31/2009 - 6-9
Nimes
5/17/2009 - 9-29
Saint EtienneSaint Etienne
5/10/2009 - 27-23
Saint Etienne
La Voulte sportif
Monteux
Monteux
5/17/2009 - 15-9
Monteux
CS Vienne5/24/2009 - 19-15
5/10/2009 - 20-3
CS Vienne
Chateauneuf Orange
Monteux
Mâcon
5/17/2009 - 17-21
GrasseGrasse
5/10/2009 - 26-13
Grasse
Rumilly

Matches schedule
14/06/2009 - Final
Castanet - Monteux17-6
07/06/2009 - Semifinals
Castanet - Tournefeuille22-20
Epernay - Monteux9-15
31/05/2009 - Quarter finals
Epernay - Stade poitevin16-13
L'Isle Jourdain - Castanet16-35
Saint Etienne - Monteux6-9
Tournefeuille - AS Saint-Médard49-16
24/05/2009 - Round of 16
CARF - Saint Etienne18-32
Cergy-Pontoise - Stade poitevin9-14
Epernay - Suresnes15-14
Figeac - Castanet11-21
L'Isle Jourdain - Blagnac23-16
Monteux - Grasse19-15
Orthez - AS Saint-Médard17-24
Vallée du Girou - Tournefeuille6-12
17/05/2009 - Round of 32
Avenir aturin - Tournefeuille19-26
Castanet - CA Castelsarrasin22-15
Cergy-Pontoise - RC Strasbourg23-12
Entente Astarac Bigorre - AS Saint-Médard16-21
Lombez Samatan - L'Isle Jourdain10-15
Mâcon - Grasse17-21
Monteux - CS Vienne15-9
Nimes - Saint Etienne9-29
Orthez - FC Toac Toec44-20
SC Decazeville - Blagnac13-15
SC Mazamet - Figeac3-9
SO Chambéry - CARF3-11
Stade poitevin - Nevers14-6
Suresnes - Vierzon26-22
Tours - Epernay15-24
Vallée du Girou - US Salles18-15
10/05/2009 - Round of 64
Arpajon Veinazes - L'Isle Jourdain3-22
AS Saint-Médard - Nogaro9-0
Blagnac - Gourdon22-11
CA Castelsarrasin - Agde12-9
CARF - RC Vichy23-13
CS Vienne - Chateauneuf Orange20-3
Epernay - MLSGP20-17
FC Toac Toec - Lormont13-12
Fleurance - Figeac17-22
Grasse - Rumilly26-13
Nevers - Blois16-15
Paris université club - RC Strasbourg7-13
Saint Etienne - La Voulte sportif27-23
Tournefeuille - US Cognac27-13
US Salles - Nafarroa24-6
Vierzon - Vitry sur Seine16-9
03/05/2009 - First phase
ACBB - Compiègne10-11
Argelès Gazost - FC Toac Toec10-26
Arpajon Veinazes - Millau25-5
AS Saint-Médard - Lormont26-17
Bellegarde Coupy - SO Chambéry23-30
Blagnac - Agde43-15
CA Sarlat - Stade ruthénois31-22
Castanet - Céret25-18
Chateauneuf Orange - US Annonay34-19
Clamart - Blois15-19
Drancy - Beaune12-20
Epernay - Cergy-Pontoise28-11
Figeac - SC Decazeville22-12
Fleurance - LunelHome team
walk over
Floirac - Avenir aturin25-20
Gourdon - Cénac21-12
Grasse - ES Avignon Saint-Saturnin88-0
Guéret - CA Castelsarrasin20-16
La Voulte sportif - CARF14-29
Lombez Samatan - US Thuir39-3
Marcq-en-Baroeul - Pontarlier21-14
Monteux - Valence sportif56-19
Nimes - RC Cannes94-0
Nontron - SC Mazamet14-8
Paris université club - L'Aigle45-17
Peyrehorade - Vallée du Girou7-12
RC Vichy - CS Vienne22-19
Rennes - Vierzon13-10
Rumilly - Voiron25-16
SA Rochefort - Léon28-18
Saint Maur - Stade poitevin7-36
Saint-Girons SC - Aramits ASASP23-16
Saint-Paul sports - Nogaro18-22
SC Pamiers - EVL Hérault XV32-18
SC Royannais - FC Saint-ClaudeHome team
walk over
Sorgues - Montélimar51-10
Stade hendayais - Entente Astarac Bigorre32-26
Suresnes - Nevers22-15
Thouars - Saint Pierre des Corps17-8
Tournefeuille - Nafarroa35-17
Tours - MLSGP24-5
US Cognac - Orthez12-12
US Salles - RAC Angérien6-10
Villars les Dombes - Mâcon13-45
Villefranche de Lauragais - L'Isle Jourdain7-24
Villefranche sur Saône - Saint Etienne15-27
Villeneuve de Marsan - Habas5-12
Vitry sur Seine - RC Strasbourg37-14
26/04/2009 - First phase
Chateauneuf Orange - RC Cannes9-6
Rennes - Tours12-15
19/04/2009 - First phase
Agde - Fleurance22-9
Aramits ASASP - Tournefeuille9-9
Avenir aturin - US Salles20-0
Beaune - Marcq-en-Baroeul25-34
Blois - Saint Maur16-13
CA Castelsarrasin - Nontron21-11
CARF - Monteux22-18
Castanet - Lombez Samatan13-18
Cénac - Guéret23-26
Cergy-Pontoise - Suresnes22-8
Compiègne - Epernay10-21
CS Vienne - Villars les Dombes22-13
Entente Astarac Bigorre - Peyrehorade19-13
ES Avignon Saint-Saturnin - Nimes11-19
EVL Hérault XV - Céret22-24
FC Saint-Claude - RC Vichy15-26
FC Toac Toec - Saint-Paul sports24-9
Habas - US Cognac9-6
L'Aigle - Rennes19-10
Léon - Villeneuve de Marsan26-16
L'Isle Jourdain - Blagnac9-10
Lormont - SA Rochefort17-9
Lunel - SC Pamiers18-13
Mâcon - Rumilly32-12
Millau - CA Sarlat3-6
MLSGP - Thouars11-6
Montélimar - La Voulte sportif29-16
Nafarroa - Stade hendayais16-16
Nevers - Drancy51-5
Nogaro - Saint-Girons SC18-16
Orthez - Floirac28-9
Pontarlier - Vitry sur Seine18-10
RAC Angérien - AS Saint-Médard12-15
RC Cannes - Chateauneuf Orange30-19
RC Strasbourg - ACBB13-6
Saint Etienne - SC Royannais29-13
Saint Pierre des Corps - Clamart17-5
SC Decazeville - Arpajon Veinazes16-13
SC Mazamet - Figeac29-10
SO Chambéry - Villefranche sur Saône38-0
Stade poitevin - Paris université club23-16
Stade ruthénois - Gourdon25-24
US Annonay - Sorgues15-7
US Thuir - Villefranche de Lauragais34-17
Valence sportif - Grasse3-9
Vallée du Girou - Argelès Gazost46-0
Vierzon - Tours10-29
Voiron - Bellegarde Coupy21-13
12/04/2009 - First phase
FC Saint-Claude - Bellegarde Coupy13-27
Pontarlier - Beaune23-12
05/04/2009 - First phase
ACBB - Pontarlier25-27
Argelès Gazost - Saint-Paul sports38-15
Arpajon Veinazes - SC Mazamet19-8
AS Saint-Médard - Avenir aturin23-20
Bellegarde Coupy - Villefranche sur Saône16-3
Blagnac - US Thuir31-12
CA Sarlat - SC Decazeville8-21
Castanet - EVL Hérault XV75-3
Céret - Lunel22-3
Cergy-Pontoise - Compiègne40-24
Epernay - RC Strasbourg21-3
ES Avignon Saint-Saturnin - Valence sportif3-6
Figeac - CA Castelsarrasin53-21
Fleurance - L'Isle Jourdain20-16
Floirac - Habas29-22
Gourdon - Guéret20-16
Grasse - CARF17-12
La Voulte sportif - US Annonay27-8
Léon - Lormont39-15
Lombez Samatan - Villefranche de Lauragais28-13
Marcq-en-Baroeul - Nevers14-20
MLSGP - Vierzon29-11
Monteux - Montélimar60-10
Nimes - Chateauneuf Orange48-9
Nontron - Cénac29-22
Paris université club - Blois29-27
Peyrehorade - Nafarroa23-23
RC Vichy - Saint Etienne7-10
Rennes - Stade poitevin12-13
Rumilly - CS Vienne7-13
SA Rochefort - RAC Angérien34-0
Saint Maur - Saint Pierre des Corps0-0
Saint-Girons SC - FC Toac Toec16-17
SC Pamiers - Agde10-13
SC Royannais - SO Chambéry12-22
Sorgues - RC Cannes29-9
Stade hendayais - Aramits ASASP34-3
Stade ruthénois - Millau28-6
Suresnes - Drancy45-6
Thouars - Clamart48-10
Tournefeuille - Nogaro25-0
Tours - L'Aigle80-16
US Salles - Orthez7-30
Vallée du Girou - Entente Astarac Bigorre21-5
Villars les Dombes - FC Saint-Claude59-3
Villeneuve de Marsan - US Cognac19-16
Vitry sur Seine - Beaune33-8
Voiron - Mâcon3-49
29/03/2009 - First phase
Agde - Céret35-9
Aramits ASASP - Peyrehorade20-13
Avenir aturin - SA Rochefort17-7
Beaune - ACBB27-8
Blois - Rennes20-13
CA Castelsarrasin - Arpajon Veinazes13-10
CARF - ES Avignon Saint-Saturnin27-9
Cénac - Figeac17-13
Chateauneuf Orange - Sorgues19-3
Clamart - Saint Maur19-41
Compiègne - Suresnes15-9
CS Vienne - Voiron50-11
Drancy - Marcq-en-Baroeul13-17
Entente Astarac Bigorre - Argelès Gazost24-12
EVL Hérault XV - Lombez Samatan9-24
FC Saint-Claude - Rumilly8-35
FC Toac Toec - Tournefeuille19-21
Guéret - Nontron31-9
Habas - US Salles11-14
L'Aigle - MLSGP9-10
L'Isle Jourdain - SC Pamiers36-10
Lormont - Villeneuve de Marsan31-15
Lunel - Castanet6-9
Mâcon - Bellegarde Coupy10-9
Millau - Gourdon15-17
Montélimar - Grasse8-3
Nafarroa - Vallée du Girou11-12
Nevers - Vitry sur Seine34-5
Nogaro - Stade hendayais13-12
Orthez - AS Saint-Médard30-24
Pontarlier - Epernay20-24
RAC Angérien - Léon22-15
RC Cannes - La Voulte sportif28-18
RC Strasbourg - Cergy-Pontoise18-18
Saint Etienne - Villars les Dombes20-12
Saint Pierre des Corps - Paris université club0-12
Saint-Paul sports - Saint-Girons SC28-3
SC Decazeville - Stade ruthénois12-6
SC Mazamet - CA Sarlat34-14
SO Chambéry - RC Vichy24-5
Stade poitevin - Tours8-12
US Annonay - Monteux11-30
US Cognac - Floirac19-13
US Thuir - Fleurance24-20
Valence sportif - Nimes17-10
Vierzon - Thouars15-7
Villefranche de Lauragais - Blagnac17-37
Villefranche sur Saône - SC Royannais25-17
22/03/2009 - First phase
ACBB - Nevers16-27
Argelès Gazost - Saint-Girons SC36-0
Arpajon Veinazes - Cénac41-10
AS Saint-Médard - Habas30-17
Bellegarde Coupy - SC Royannais27-12
CA Sarlat - CA Castelsarrasin15-19
Castanet - Agde33-28
Céret - L'Isle Jourdain15-24
Cergy-Pontoise - Pontarlier41-8
Compiègne - RC Strasbourg10-6
Entente Astarac Bigorre - Nafarroa27-15
Epernay - Beaune14-6
ES Avignon Saint-Saturnin - Montélimar18-12
EVL Hérault XV - Lunel24-23
Figeac - Guéret21-6
Fleurance - Villefranche de Lauragais20-15
Gourdon - Nontron28-0
Grasse - US Annonay62-10
La Voulte sportif - Chateauneuf Orange18-9
Léon - Avenir aturin13-17
Lombez Samatan - Blagnac20-11
Lormont - RAC Angérien12-12
Mâcon - CS Vienne16-9
Millau - SC Decazeville10-37
MLSGP - Stade poitevin9-6
Monteux - RC Cannes34-0
Nimes - Sorgues24-0
Paris université club - Clamart49-10
Peyrehorade - Nogaro25-13
RC Vichy - Villefranche sur Saône33-7
Rennes - Saint Pierre des Corps38-7
Rumilly - Saint Etienne15-29
SA Rochefort - Orthez13-19
SC Pamiers - US Thuir19-17
Stade hendayais - FC Toac Toec16-15
Stade ruthénois - SC Mazamet16-18
Suresnes - Marcq-en-Baroeul48-13
Thouars - Saint Maur15-13
Tournefeuille - Saint-Paul sports21-12
Tours - Blois26-9
US Salles - US Cognac19-14
Valence sportif - CARF14-10
Vallée du Girou - Aramits ASASP52-0
Vierzon - L'Aigle25-8
Villars les Dombes - SO Chambéry3-19
Villeneuve de Marsan - Floirac17-9
Vitry sur Seine - Drancy23-24
Voiron - FC Saint-Claude36-0
15/03/2009 - First phase
CARF - RC Cannes33-13
Céret - Fleurance27-0
CS Vienne - SO Chambéry18-18
Drancy - RC Strasbourg9-17