- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2009/10

Overview
The semifinalists and the 8 poule winners were promoted.

Teams variations

Final results

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Cergy-Pontoise8922200250519830772Qualified to round of 32 and promoted
2Suresnes86221804535196339113Qualified to round of 32
3Vierzon602213183533005333Qualified for round of 64
4Gennevilliers5322101113593114838
5Stade Nantais522211110318347-2924
6Vitry sur Seine512210111335360-2527
7Rennes48229112340370-3028
8Paris université club43228113332374-4227
9Orsay43229112320420-10014
10Blois42228212315393-7815Relegated
11Trignac34226016271455-18446
12L'Aigle24225116228487-25902
Blois avoided relegation thanks to Le Bugue financial crack in Federale 1.

BloisCergy-PontoiseGennevilliersL'AigleOrsayParis
université
club
RennesStade
Nantais
SuresnesTrignacVierzonVitry
sur
Seine
Blois-0-1717-2521-103-1018-1724-229-613-1224-06-1725-25
Cergy-Pontoise41-10-28-1422-712-027-1021-1436-1214-1078-729-337-16
Gennevilliers11-911-17-49-519-630-169-1520-2116-939-87-913-8
L'Aigle16-260-1721-15-29-2511-148-1912-1712-2316-1112-312-8
Orsay26-2019-1712-626-13-21-1218-178-160-829-189-2123-17
Paris
université
club
21-2114-1712-532-319-16-16-1515-3416-1722-1334-106-23
Rennes22-169-1120-2316-1638-1416-9-25-30-2413-169-79-3
Stade
Nantais
14-168-153-628-019-1921-1428-6-9-238-319-1312-8
Suresnes17-915-930-1036-745-322-323-043-8-40-539-939-13
Trignac22-56-1322-924-025-08-1314-203-93-34-12-2727-0
Vierzon20-55-179-939-1029-2312-637-1323-725-1320-9-15-6
Vitry
sur
Seine
22-188-1014-1319-817-1314-1130-2530-1612-1336-1510-8-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Nevers91221912544136408112Qualified to round of 32 and promoted
2RC Strasbourg8622182244521323291Qualified to round of 32
3Domont5922120103242754956Qualified for round of 64
4MLSGP572212283313062523
5Compiègne562211293593322753
6Arras5122901332629630411
7Beauvais502211011290338-4806
8Beaune49221039301435-13412
9Le Creusot36226016287388-101111
10Pontarlier35227114243416-17314Relegated
11Marcq-en-Baroeul34227015232384-15217
12Auxerre26224117251414-16317
Pontarlier avoided relegation thanks to Domont auto relegation for financial problems.

ArrasAuxerreBeauneBeauvaisCompiègneDomontLe
Creusot
Marcq-en-BaroeulMLSGPNeversPontarlierRC
Strasbourg
Arras-37-629-016-1711-1410-1517-1211-1510-160-622-611-10
Auxerre8-12-3-324-2125-515-2013-1012-1910-2012-3317-37-8
Beaune22-2015-13-14-1118-189-1322-1626-624-109-2516-96-6
Beauvais12-1119-523-12-20-159-2116-931-1924-236-2512-69-12
Compiègne18-1229-875-018-12-11-328-513-917-818-1329-59-23
Domont6-730-1219-2014-310-3-22-030-39-120-2529-127-10
Le
Creusot
16-2126-1421-2715-820-616-11-19-1322-133-258-917-24
Marcq-en-Baroeul19-1213-87-1214-1615-109-1013-9-10-130-4333-33-16
MLSGP8-622-1326-1212-612-1213-527-819-9-8-2020-156-10
Nevers37-1111-331-310-044-654-1218-36-017-17-56-323-10
Pontarlier6-2615-812-512-1537-06-2322-1826-318-166-19-6-6
RC
Strasbourg
27-1543-1542-2631-022-516-1519-1439-029-106-336-6-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Mâcon7722171448333414961Qualified to round of 32 and promoted
2Annecy692215163832958834Qualified to round of 32
3Beaurepaire6522132733923210736Qualified for round of 64
4CS Vienne6222140835925110815
5Saint Savin572211293672897836
6ASVEL53221129317310706
7RC Vichy53221039359364-516
8Bellegarde Coupy482210111346360-1415
9Rumilly482210012332369-3735
10Villefranche sur Saône43227312261308-4718Relegated
11Ampuis22223118262436-17408
12Givors21223019214474-26009
Villefranche sur Saône avoided relegation thanks to RC Chalon financial crack in Federale 1.

AmpuisAnnecyASVELBeaurepaireBellegarde
Coupy
CS
Vienne
GivorsMâconRC
Vichy
RumillySaint
Savin
Villefranche
sur
Saône
Ampuis-11-143-269-1312-2225-1920-1725-393-139-119-2320-6
Annecy24-6-14-2020-1717-323-632-1020-732-1318-118-312-10
ASVEL13-68-6-3-1521-225-317-1522-2521-1611-314-1012-12
Beaurepaire16-625-1912-16-25-913-612-86-928-827-326-159-9
Bellegarde
Coupy
28-2329-1622-1513-19-22-1430-314-613-149-315-1515-11
CS
Vienne
6-333-1116-1025-1027-14-19-324-1120-1544-1312-89-3
Givors13-106-1317-163-2710-90-16-9-148-1210-319-2315-22
Mâcon36-2131-2613-139-1619-914-644-5-33-3125-322-1333-6
RC
Vichy
26-39-919-83-322-911-1217-1315-21-14-1310-1623-21
Rumilly37-1013-168-1422-1526-2313-2326-108-2441-14-13-912-6
Saint
Savin
15-1511-1422-1611-533-311-1037-1919-2118-3724-0-13-8
Villefranche
sur
Saône
19-1313-1531-166-010-910-910-312-1716-1613-227-15-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Grasse8522181360026933183Qualified to round of 32 and promoted
2CARF83221624593239354123Qualified to round of 32
3Nimes7222141744627117595Qualified for round of 64
4Carqueiranne-Hyéres7122150748126821365
5Valence sportif582213094083733533
6Chateauneuf Orange58221318403425-2222
7Montélimar532211011355389-3426
8La Voulte sportif502211011378470-9214
9La Vallée du Gapeau31226115296454-15805
10US Annonay28225017293518-22517Relegated
11SC Royannais24225017259583-32404
12Six Fours13222020247500-25309
At the end of the season Valence sportif and La Voulte sportif merged into Rhone Ovalie Club.
Chateauneuf Orange decided an auto relegation for financial problems.

CARFCarqueiranne-HyéresChateauneuf
Orange
GrasseLa
Vallée
du
Gapeau
La
Voulte
sportif
MontélimarNimesSC
Royannais
Six
Fours
US
Annonay
Valence
sportif
CARF-12-1929-1314-1424-354-646-33-355-731-652-525-6
Carqueiranne-Hyéres9-10-31-512-1915-632-1115-147-635-064-830-940-17
Chateauneuf
Orange
13-619-13-12-3018-1723-1742-2313-1116-1748-1120-1316-14
Grasse3-823-1534-8-23-827-1034-728-072-1932-345-535-3
La
Vallée
du
Gapeau
9-426-2319-1919-12-21-200-2915-2525-2716-1330-169-7
La
Voulte
sportif
13-3233-139-1326-2321-13-20-2410-2433-20Home team
walk over
17-1224-5
Montélimar13-236-321-1718-2321-1621-22-3-2515-3Home team
walk over
24-1222-24
Nimes27-238-1333-1214-1922-1237-827-28-28-38-640-932-6
SC
Royannais
6-309-2431-328-2013-1213-263-100-22-20-1818-1215-17
Six
Fours
12-1814-2412-1610-2419-2318-235-3615-2325-19-10-119-10
US
Annonay
16-3218-1316-2030-3717-1114-2013-711-2228-89-12-11-24
Valence
sportif
30-1615-3117-817-2028-626-916-927-928-045-2126-6-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Ribérac8522191242419323161Qualified to round of 32 and promoted
2AS Saint-Junien7522160658233324983Qualified to round of 32
3RAC Angérien7122153446732214541Qualified for round of 64
4Belves642214264193437622
5US Cognac5722111103993148538
6Gourdon5322102103703353536
7SA Rochefort492210111368416-4834
8Cénac48229112425442-1728
9Parthenay35226115302432-13027
10Guéret30226016296424-12815Relegated
11SC Angoulême30226016199415-21606
12Thouars20224018273555-28204

AS
Saint-Junien
BelvesCénacGourdonGuéretParthenayRAC
Angérien
RibéracSA
Rochefort
SC
Angoulême
ThouarsUS
Cognac
AS
Saint-Junien
-38-1941-1135-824-339-1818-1519-936-029-548-2024-12
Belves33-22-15-2219-1527-1852-014-1418-1319-1235-029-1913-6
Cénac20-1513-16-9-1619-1334-1529-3415-1832-89-831-319-23
Gourdon24-2513-1335-13-22-69-1620-83-99-334-027-012-6
Guéret9-2822-621-335-11-10-910-238-918-1121-932-612-18
Parthenay7-1913-1613-1316-1820-15-6-123-1825-629-89-1213-10
RAC
Angérien
27-2128-1515-1433-1524-1532-17-12-1224-1525-934-1830-18
Ribérac21-923-622-1017-733-1545-1020-10-41-322-025-915-14
SA
Rochefort
22-4013-1544-1730-3029-1316-914-30-17-38-09-525-20
SC
Angoulême
18-1216-1825-1920-137-1316-149-113-65-10-11-30-13
Thouars18-396-919-2728-2615-713-2813-4813-1810-296-12-31-25
US
Cognac
14-314-1323-1622-341-1018-100-06-1028-3135-2133-3-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Figeac7822181341629412222Qualified to round of 32 and promoted
2Stade ruthénois7722161557233623665Qualified to round of 32
3Céret6422141751939212742Qualified for round of 64
4Agde57221201042831411445
5ES Catalane5422110114423489428
6SC Decazeville512211011407412-534
7US Thuir512211110382422-4014
8Saint Sulpice sur Lèze47229211412427-1525
9Arpajon Veinazes41228014342375-3327
10FC Toac Toec41228014315364-4918Relegated
11Stade Pézenas40228014315402-8717
12Villefranche de Lauragais13223019275739-46401
FCTT avoided relegation thanks to Chateauneuf Orange auto relegation in poule D.

AgdeArpajon
Veinazes
CéretES
Catalane
FC
Toac
Toec
FigeacSaint
Sulpice
sur
Lèze
SC
Decazeville
Stade
Pézenas
Stade
ruthénois
US
Thuir
Villefranche
de
Lauragais
Agde-15-1320-715-939-1227-2234-823-1025-811-2126-655-6
Arpajon
Veinazes
16-3-30-2416-1423-1210-1223-213-716-106-1617-1935-0
Céret21-1024-14-15-925-1126-1055-2054-1923-931-2914-940-10
ES
Catalane
14-1319-525-14-8-1913-1527-2025-1628-1813-1524-1252-15
FC
Toac
Toec
6-99-1311-714-23-10-1621-2318-1719-1519-1222-1127-6
Figeac22-923-723-619-1318-12-24-1829-2312-822-1824-1237-7
Saint
Sulpice
sur
Lèze
22-1028-1613-1330-2014-103-9-16-314-622-2213-1631-3
SC
Decazeville
13-629-1817-2615-1331-139-1327-19-26-1115-2940-925-7
Stade
Pézenas
15-1216-1122-3519-2319-1211-1714-611-18-22-2519-1623-12
Stade
ruthénois
18-1439-2232-1330-1524-912-1428-1618-1533-9-32-353-6
US
Thuir
22-2014-1329-1813-1114-918-1817-632-1312-1522-15-58-24
Villefranche
de
Lauragais
23-3121-1620-280-440-1622-1729-4615-217-1517-5625-18-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Blagnac8722182259523036592Qualified to round of 32 and promoted
2Lombez Samatan8022170546723323475Qualified to round of 32
3Gimont642215073923316122Qualified for round of 64
4Boucau Tarnos582213093363261033
5L'Isle Jourdain5722112941030410645
6Stade hendayais55221129382401-1934
7CA Castelsarrasin47229112339380-4136
8Stade bagnérais46229211338385-4715
9Mouguerre45228212343421-7827
10Nafarroa41228212293342-4905Relegated
11Habas20223019182474-29208
12Montréjeau19223118217467-25014
Nafarroa avoided relegation thanks to Valence sportif and La Voulte sportif merger in poule D.

BlagnacBoucau
Tarnos
CA
Castelsarrasin
GimontHabasL'Isle
Jourdain
Lombez
Samatan
MontréjeauMouguerreNafarroaStade
bagnérais
Stade
hendayais
Blagnac-51-1322-936-1378-022-2617-1141-350-1426-1346-1226-9
Boucau
Tarnos
11-15-30-814-619-1225-313-623-1218-1016-1013-1015-29
CA
Castelsarrasin
9-921-12-15-209-321-69-2115-1120-1418-641-1725-0
Gimont16-1028-925-21-13-615-820-2520-513-839-1626-1616-9
Habas9-156-1317-116-15-3-2610-339-2312-93-146-1017-13
L'Isle
Jourdain
6-828-1132-810-2630-14-15-1921-645-1619-1924-1030-6
Lombez
Samatan
8-1519-323-1029-1026-713-12-22-348-718-326-2547-6
Montréjeau3-343-2712-1010-1221-170-1910-30-18-2012-1512-129-21
Mouguerre20-218-618-1921-2419-715-150-934-14-20-1318-1230-11
Nafarroa3-2319-2115-1023-1321-022-133-913-312-12-24-810-16
Stade
bagnérais
3-1115-1022-2012-1036-33-623-1922-1318-1318-6-25-29
Stade
hendayais
23-239-1443-1022-1220-1522-1616-1330-1014-1725-129-9-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Pays du Médoc642214173802849615Qualified to round of 32 and promoted
2Entente Astarac Bigorre6222123745331413935Qualified to round of 32
3SA Hagetmau582212283482945415Qualified for round of 64
4US Salles5722120103622907236
5Avenir aturin572212283953385714
6Fleurance5422101113322894339
7Peyrehorade482210012256321-6526
8Lormont472210210327364-3703
9Aramits ASASP472210111302365-6314
10Floirac42229013237337-10015Relegated
11Bardos39228014276382-10616
12Nogaro36227015308398-9008

Aramits
ASASP
Avenir
aturin
BardosEntente
Astarac
Bigorre
FleuranceFloiracLormontNogaroPays
du
Médoc
PeyrehoradeSA
Hagetmau
US
Salles
Aramits
ASASP
-24-1826-1613-1315-919-030-1936-36-319-315-1220-0
Avenir
aturin
24-7-33-1118-189-87-334-1219-2316-917-1026-2212-23
Bardos15-912-11-13-1010-1815-811-1619-917-1219-1415-1723-16
Entente
Astarac
Bigorre
40-319-1920-19-11-1249-327-922-1628-2422-519-1824-3
Fleurance24-618-3114-1328-22-10-325-325-1813-1340-1518-610-16
Floirac24-624-158-614-1111-9-22-1726-1413-198-93-1413-10
Lormont17-1224-1319-024-1618-813-15-19-133-1917-712-1220-3
Nogaro12-1121-2332-39-1512-620-97-9-18-2514-912-1522-15
Pays
du
Médoc
20-012-1621-1226-1213-926-832-927-19-20-1524-1315-8
Peyrehorade10-813-921-916-159-39-029-1320-120-6-15-1211-12
SA
Hagetmau
28-1712-1933-93-2014-919-1016-1611-924-822-9-11-6
US
Salles
55-013-514-919-2221-1620-1222-1834-025-624-73-14-

Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Ribérac
5/23/2010 - 14-20
Agde
Agde6/6/2010 - 16-27
5/16/2010 - 17-9
Agde
US CognacRAC Angérien
6/13/2010 - 24-27
Stade ruthénois
5/23/2010 - 18-25
RAC AngérienRAC Angérien
5/16/2010 - 16-12
RAC Angérien
SC DecazevilleAS Saint-Junien
6/20/2010 - 12-25
Figeac
5/23/2010 - 25-18
Figeac
Belves6/6/2010 - 16-30
5/16/2010 - 12-18
ES Catalane
ES Catalane
AS Saint-Junien
AS Saint-Junien
5/23/2010 - 22-18
CéretAS Saint-Junien
5/16/2010 - 19-15
Céret
GourdonBlagnac
6/27/2010 - 33-12
Blagnac
5/23/2010 - 21-15
Blagnac
US Salles6/6/2010 - 17-12
5/16/2010 - 19-33
L'Isle Jourdain
L'Isle JourdainBlagnac
6/13/2010 - 15-14
Entente Astarac Bigorre
5/23/2010 - 20-7
GimontEntente Astarac Bigorre
5/16/2010 - 12-9
Gimont
Fleurance
Blagnac
Pays du Médoc
5/23/2010 - 9-6
Pays du Médoc
Boucau Tarnos6/6/2010 - 9-32
5/16/2010 - 31-22
Boucau Tarnos
Avenir aturin
Lombez Samatan
Lombez Samatan
5/23/2010 - 24-17
SA HagetmauLombez Samatan
5/16/2010 - 16-19
Stade hendayais
Stade hendayaisBlagnac
Cergy-Pontoise
5/23/2010 - 5-3
Cergy-Pontoise
MLSGP6/6/2010 - 6-12
5/16/2010 - 12-8
MLSGP
Stade NantaisRC Strasbourg
6/13/2010 - 19-12
RC Strasbourg
5/23/2010 - 20-13
VierzonRC Strasbourg
5/16/2010 - 27-36
Arras
ArrasRC Strasbourg
6/20/2010 - 13-6
Nevers
5/23/2010 - 25-8
Nevers
Gennevilliers6/6/2010 - 11-15
5/16/2010 - 22-17
Gennevilliers
Compiègne
Suresnes
Suresnes
5/23/2010 - 22-12
DomontSuresnes
5/16/2010 - 28-11
Domont
Vitry sur Seine
RC Strasbourg
Grasse
5/23/2010 - 20-14
Grasse
CS Vienne6/6/2010 - 15-20
5/16/2010 - 35-28
CS Vienne
Valence sportifAnnecy
6/13/2010 - 9-9
Annecy
5/23/2010 - 23-21
NimesAnnecy
5/16/2010 - 49-25
Nimes
RC Vichy
Annecy
Mâcon
5/23/2010 - 19-24
Saint Savin
Carqueiranne-Hyéres6/6/2010 - 19-22
5/16/2010 - 13-14
Saint Savin
Saint Savin
CARF
CARF
5/23/2010 - 20-17
BeaurepaireCARF
5/16/2010 - 27-20
Beaurepaire
Chateauneuf Orange

Matches schedule
27/06/2010 - Final
Blagnac - RC Strasbourg33-12
20/06/2010 - Semifinals
AS Saint-Junien - Blagnac12-25
RC Strasbourg - Annecy13-6
13/06/2010 - Quarter finals
Annecy - CARF9-9
Blagnac - Lombez Samatan15-14
RAC Angérien - AS Saint-Junien24-27
RC Strasbourg - Suresnes19-12
06/06/2010 - Round of 16
Agde - RAC Angérien16-27
Blagnac - Entente Astarac Bigorre17-12
Cergy-Pontoise - RC Strasbourg6-12
Figeac - AS Saint-Junien16-30
Grasse - Annecy15-20
Nevers - Suresnes11-15
Pays du Médoc - Lombez Samatan9-32
Saint Savin - CARF19-22
23/05/2010 - Round of 32
Annecy - Nimes23-21
AS Saint-Junien - Céret22-18
Blagnac - L'Isle Jourdain21-15
CARF - Beaurepaire20-17
Cergy-Pontoise - MLSGP5-3
Entente Astarac Bigorre - Gimont20-7
Figeac - ES Catalane25-18
Grasse - CS Vienne20-14
Lombez Samatan - Stade hendayais24-17
Mâcon - Saint Savin19-24
Nevers - Gennevilliers25-8
Pays du Médoc - Boucau Tarnos9-6
RC Strasbourg - Arras20-13
Ribérac - Agde14-20
Stade ruthénois - RAC Angérien18-25
Suresnes - Domont22-12
16/05/2010 - Round of 64
Agde - US Cognac17-9
Beaurepaire - Chateauneuf Orange27-20
Belves - ES Catalane12-18
Boucau Tarnos - Avenir aturin31-22
Carqueiranne-Hyéres - Saint Savin13-14
Céret - Gourdon19-15
CS Vienne - Valence sportif35-28
Domont - Vitry sur Seine28-11
Gennevilliers - Compiègne22-17
Gimont - Fleurance12-9
MLSGP - Stade Nantais12-8
Nimes - RC Vichy49-25
RAC Angérien - SC Decazeville16-12
SA Hagetmau - Stade hendayais16-19
US Salles - L'Isle Jourdain19-33
Vierzon - Arras27-36
09/05/2010 - First phase
Annecy - Ampuis24-6
Arpajon Veinazes - FC Toac Toec23-12
ASVEL - CS Vienne5-3
Auxerre - MLSGP10-20
Avenir aturin - Entente Astarac Bigorre18-18
Bardos - Nogaro19-9
Beaune - Beauvais14-11
Belves - US Cognac13-6
Boucau Tarnos - Montréjeau23-12
CA Castelsarrasin - Stade hendayais25-0
CARF - Grasse14-14
Cénac - AS Saint-Junien20-15
Cergy-Pontoise - Suresnes14-10
Chateauneuf Orange - La Voulte sportif23-17
Compiègne - Arras18-12
ES Catalane - US Thuir24-12
Figeac - SC Decazeville29-23
Fleurance - SA Hagetmau18-6
Floirac - Lormont22-17
Gennevilliers - L'Aigle49-5
Gimont - L'Isle Jourdain15-8
Givors - Villefranche sur Saône15-22
Guéret - Ribérac8-9
La Vallée du Gapeau - US Annonay30-16
Lombez Samatan - Blagnac8-15
Mâcon - Bellegarde Coupy19-9
Marcq-en-Baroeul - Le Creusot13-9
Mouguerre - Habas19-7
Nevers - Domont54-12
Nimes - Carqueiranne-Hyéres8-13
Orsay - Paris université club21-12
Parthenay - Thouars9-12
Peyrehorade - Pays du Médoc0-6
Pontarlier - RC Strasbourg6-6
RC Vichy - Beaurepaire3-3
Rumilly - Saint Savin13-9
SA Rochefort - RAC Angérien14-3
Saint Sulpice sur Lèze - Agde22-10
SC Angoulême - Gourdon20-13
Six Fours - Montélimar5-36
Stade bagnérais - Nafarroa18-6
Stade Pézenas - Céret22-35
Trignac - Rennes14-20
US Salles - Aramits ASASP55-0
Valence sportif - SC Royannais28-0
Vierzon - Stade Nantais23-7
Villefranche de Lauragais - Stade ruthénois17-56
Vitry sur Seine - Blois22-18
25/04/2010 - First phase
Agde - ES Catalane15-9
Ampuis - Mâcon25-39
Aramits ASASP - Avenir aturin24-18
Beaurepaire - ASVEL12-16
Beauvais - Pontarlier12-6
Bellegarde Coupy - Givors30-3
Blagnac - Stade bagnérais46-12
Blois - Trignac24-0
Carqueiranne-Hyéres - Valence sportif40-17
Céret - Saint Sulpice sur Lèze55-20
CS Vienne - Annecy33-11
Domont - Marcq-en-Baroeul30-3
Entente Astarac Bigorre - Fleurance11-12
FC Toac Toec - Stade Pézenas19-15
Gourdon - Cénac35-13
Grasse - Nimes28-0
Habas - Lombez Samatan10-33
La Voulte sportif - Six FoursHome team
walk over
L'Aigle - Cergy-Pontoise0-17
Le Creusot - Compiègne20-6
L'Isle Jourdain - Boucau Tarnos28-11
Lormont - US Salles20-3
MLSGP - Nevers8-20
Montélimar - La Vallée du Gapeau21-16
Montréjeau - CA Castelsarrasin12-10
Nafarroa - Gimont23-13
Paris université club - Vierzon34-10
RAC Angérien - SC Angoulême25-9
RC Strasbourg - Auxerre43-15
Rennes - Orsay38-14
Ribérac - Belves23-6
Saint Savin - RC Vichy18-37
SC Decazeville - Arpajon Veinazes29-18
SC Royannais - Chateauneuf Orange31-32
Stade hendayais - Mouguerre14-17
Stade Nantais - Gennevilliers3-6
Stade ruthénois - Figeac12-14
Suresnes - Vitry sur Seine39-13
Thouars - Guéret15-7
US Annonay - CARF16-32
US Cognac - SA Rochefort28-31
US Thuir - Villefranche de Lauragais58-24
Villefranche sur Saône - Rumilly13-22
24/04/2010 - First phase
Arras - Beaune29-0
AS Saint-Junien - Parthenay39-18
Nogaro - Peyrehorade14-9
Pays du Médoc - Floirac26-8
SA Hagetmau - Bardos33-9
18/04/2010 - First phase
Ampuis - CS Vienne25-19
Annecy - Beaurepaire20-17
Arpajon Veinazes - Stade ruthénois6-16
ASVEL - Saint Savin14-10
Auxerre - Beauvais24-21
Avenir aturin - Lormont34-12
Belves - Thouars29-19
CA Castelsarrasin - L'Isle Jourdain21-6
CARF - Montélimar46-3
Cénac - RAC Angérien29-34
Céret - FC Toac Toec25-11
Cergy-Pontoise - Vitry sur Seine37-16
Chateauneuf Orange - Six Fours48-11
Compiègne - Beaune75-0
Entente Astarac Bigorre - Aramits ASASP40-3
Figeac - US Thuir24-12
Fleurance - Bardos14-13
Floirac - Nogaro26-14
Gennevilliers - Paris université club30-16
Gimont - Boucau Tarnos28-9
La Vallée du Gapeau - La Voulte sportif21-20
L'Aigle - Stade Nantais12-17
Le Creusot - Domont16-11
Lombez Samatan - Stade hendayais47-6
Mâcon - Givors44-5
Marcq-en-Baroeul - MLSGP10-13
Mouguerre - Montréjeau34-14
Nafarroa - Blagnac3-23
Nevers - RC Strasbourg23-10
Nimes - US Annonay40-9
Orsay - Blois26-20
Parthenay - Gourdon16-18
Peyrehorade - SA Hagetmau15-12
Pontarlier - Arras6-26
RC Vichy - Villefranche sur Saône23-21
Rumilly - Bellegarde Coupy26-23
SA Rochefort - SC Angoulême38-0
Saint Sulpice sur Lèze - ES Catalane30-20
SC Royannais - Carqueiranne-Hyéres9-24
Stade bagnérais - Habas36-3
Stade Pézenas - SC Decazeville11-18
Trignac - Suresnes3-34
US Cognac - Ribérac6-10
Valence sportif - Grasse17-20
Vierzon - Rennes37-13
Villefranche de Lauragais - Agde23-31
17/04/2010 - First phase
Guéret - AS Saint-Junien9-28
US Salles - Pays du Médoc25-6
11/04/2010 - First phase
Agde - Figeac27-22
Aramits ASASP - Fleurance15-9
Arras - Auxerre37-6
AS Saint-Junien - Belves38-19
Bardos - Peyrehorade19-14
Beaune - Pontarlier16-9
Beaurepaire - Ampuis16-6
Beauvais - Nevers6-25
Bellegarde Coupy - RC Vichy13-14
Blagnac - Gimont36-13
Blois - Vierzon6-17
Boucau Tarnos - CA Castelsarrasin30-8
Carqueiranne-Hyéres - Chateauneuf Orange31-5
CS Vienne - Mâcon24-11
Domont - Compiègne10-3
ES Catalane - Villefranche de Lauragais52-15
FC Toac Toec - Saint Sulpice sur Lèze21-23
Givors - Rumilly10-31
Gourdon - Guéret22-6
Grasse - SC Royannais72-19
Habas - Nafarroa3-14
La Voulte sportif - CARF13-32
L'Isle Jourdain - Mouguerre45-16
Lormont - Entente Astarac Bigorre24-16
MLSGP - Le Creusot27-8
Montélimar - Nimes3-25
Montréjeau - Lombez Samatan10-30
Nogaro - US Salles22-15
Paris université club - L'Aigle32-3
Pays du Médoc - Avenir aturin12-16
RAC Angérien - Parthenay32-17
RC Strasbourg - Marcq-en-Baroeul39-0
Rennes - Gennevilliers20-23
Ribérac - SA Rochefort41-3
SA Hagetmau - Floirac19-10
Saint Savin - Annecy11-14
SC Angoulême - Cénac25-19
SC Decazeville - Céret17-26
Six Fours - La Vallée du Gapeau19-23
Stade hendayais - Stade bagnérais9-9
Stade Nantais - Cergy-Pontoise8-15
Stade ruthénois - Stade Pézenas33-9
Suresnes - Orsay45-3
Thouars - US Cognac31-25
US Annonay - Valence sportif11-24
US Thuir - Arpajon Veinazes14-13
Villefranche sur Saône - ASVEL31-16
Vitry sur Seine - Trignac36-15
04/04/2010 - First phase
Six Fours - Nimes15-23
28/03/2010 - First phase
Ampuis - Saint Savin9-23
Annecy - Villefranche sur Saône12-10
Aramits ASASP - Lormont30-19
Arpajon Veinazes - Agde16-3
ASVEL - Bellegarde Coupy21-22
Auxerre - Beaune3-3
Avenir aturin - Nogaro19-23
Belves - Gourdon19-15
Blagnac - Habas78-0
CARF - Six Fours31-6
Carqueiranne-Hyéres - Grasse12-19
Céret - Stade ruthénois31-29
Cergy-Pontoise - Trignac78-7
Chateauneuf Orange - La Vallée du Gapeau18-17
Compiègne - Pontarlier29-5
CS Vienne - Beaurepaire25-10
Domont - MLSGP9-12
Entente Astarac Bigorre - Pays du Médoc28-24
FC Toac Toec - SC Decazeville18-17
Figeac - ES Catalane19-13
Fleurance - Peyrehorade40-15
Floirac - Bardos8-6
Gennevilliers - Blois11-9
Gimont - CA Castelsarrasin25-21
Guéret - RAC Angérien10-23
L'Aigle - Rennes8-19
Le Creusot - RC Strasbourg17-24
Lombez Samatan - L'Isle Jourdain13-12
Mâcon - Rumilly25-3
Marcq-en-Baroeul - Beauvais14-16
Mouguerre - Boucau Tarnos8-6
Nafarroa - Stade hendayais10-16
Nevers - Arras37-11
Nimes - La Voulte sportif37-8
Orsay - Vitry sur Seine23-17
Parthenay - SC Angoulême29-8
RC Vichy - Givors17-13
Ribérac - Thouars25-9
SA Rochefort - Cénac44-17
Saint Sulpice sur Lèze - Villefranche de Lauragais31-3
SC Royannais - US Annonay18-12
Stade bagnérais - Montréjeau22-13
Stade Nantais - Paris université club21-14
Stade Pézenas - US Thuir19-16
US Cognac - AS Saint-Junien14-3</