- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 2 2016/17

Final results
Deuxiéme Division Fédéral championship:Carqueiranne-Hyéres
Promoted to Federale 1 2017/18:Carqueiranne-Hyéres - Céret - CS Vienne - RC Bassin d'Arcachon - Stade hendayais - Stade niortais - Suresnes - US Bergerac
Relegated to Lower Leagues 2017/18:Montluçon (Auto relegation) - Saint Etienne (Auto relegation)

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Suresnes701814045082332755422113Qualified to round of 32
2Orsay61181314395256139432343
3Saint Denis55181206416284132402265Qualified for round of 64
4Drancy4818111632024674362723
5Clamart47181008330341-11333016
6Beauvais4218909316349-33344033
7Antony3818819309363-54313803
8Epernay29184311279380-101244316
9Arras20183015294441-147354717
10Domont15183015236510-274185605

AntonyArrasBeauvaisClamartDomontDrancyEpernayOrsaySaint
Denis
Suresnes
Antony-34-1531-2719-1843-2513-3110-107-3412-1814-20
Arras13-16-11-1320-2138-73-1613-1412-2824-173-25
Beauvais20-636-12-10-2212-617-924-711-2712-914-44
Clamart16-1917-1317-16-26-2516-1518-2514-917-4332-17
Domont3-1329-249-2111-25-8-1527-2620-1817-4110-57
Drancy17-1430-2540-1512-1924-20-42-179-821-63-7
Epernay33-3722-279-1021-1543-170-0-22-2215-200-23
Orsay15-750-1834-2819-1318-1511-336-0-22-2018-13
Saint
Denis
32-1636-726-1421-1422-629-1413-919-20-20-13
Suresnes41-1630-1630-1626-1062-618-1926-625-631-24-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Stade niortais65161402546240306682372Qualified to round of 32
2RC Orléans5116120437030862433121
3Rennes50161105395294101383224Qualified for round of 64
4Chartres451691634925792462725
5Gennevilliers381680831228626372933
6Le Rheu3516718260321-61243414
7Isle sur Vienne22164012274333-59294306
8Paris université club18164012210445-235185611
9AS Saint-Junien14162014239471-232295715
10Montluçon00000000000
Montluçon retired before the start of the tournament.

AS
Saint-Junien
ChartresGennevilliersIsle
sur
Vienne
Le
Rheu
MontluçonParis
université
club
RC
Orléans
RennesStade
niortais
AS
Saint-Junien
-15-3223-247-2710-1622-311-2714-167-46
Chartres28-16-20-1015-1012-1248-630-1523-1611-25
Gennevilliers25-520-13-29-813-1441-614-2222-1918-27
Isle
sur
Vienne
19-2110-1910-13-29-1329-1215-3028-3126-24
Le
Rheu
25-1918-2817-1529-16-21-823-2720-2413-19
Montluçon-
Paris
université
club
30-2319-173-2217-1212-13-9-3315-1425-37
RC
Orléans
19-1027-2629-2215-1217-1451-22-29-2220-25
Rennes73-129-528-1739-1520-531-1314-6-29-25
Stade
niortais
61-2429-2242-719-852-731-1039-345-10-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1CS Vienne711815035542682866219101Qualified to round of 32
2Rumilly5418121544435490433522
3Beaune471882846537788513438Qualified for round of 64
4Saint Savin471892741240210454043
5Meyzieu46181008339359-20353824
6Annecy451891838333647383425
7SAL Saint Priest35187110355379-24323932
8US Montmélian33186111397408-11425034
9Le Creusot32187011297469-172304713
10Villefranche sur Saône19183015330624-294347625

AnnecyBeauneCS
Vienne
Le
Creusot
MeyzieuRumillySaint
Savin
SAL
Saint
Priest
US
Montmélian
Villefranche
sur
Saône
Annecy-16-119-1547-313-617-1226-267-524-1920-10
Beaune28-18-30-1414-1838-1827-2730-2729-1629-3464-14
CS
Vienne
24-1712-6-28-834-1031-659-1539-1632-1689-17
Le
Creusot
32-2634-3010-17-8-2610-2516-1329-1013-527-22
Meyzieu26-2217-1527-2312-6-25-2013-1419-1017-1247-31
Rumilly37-2326-1926-1234-2024-20-23-642-2542-2352-25
Saint
Savin
16-2426-2615-3460-2433-1024-6-29-1724-1921-20
SAL
Saint
Priest
21-1315-1612-2835-718-1628-1011-9-24-1345-16
US
Montmélian
23-2127-4213-3232-520-87-1821-2438-38-36-5
Villefranche
sur
Saône
22-4018-1115-3133-2718-2212-1423-3019-910-39-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Carqueiranne-Hyéres63161303554213341681983Qualified to round of 32
2RC Châteaurenard461610063523439393433
3SC Royannais451691636230359372834Qualified for round of 64
4Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 441610063083053322722
5Nice441690741933188433335
6Tricastin31165110328376-48333836
7Voiron26165011328471-143286106
8Montélimar25165110269424-155224803
9CARF21164111309463-154324603
10Saint Etienne00000000000
Saint Etienne retired before the start of the tournament.

Bédarrides
Châteauneuf-du-Pape
CARFCarqueiranne-HyéresMontélimarNiceRC
Châteaurenard
Saint
Etienne
SC
Royannais
TricastinVoiron
Bédarrides
Châteauneuf-du-Pape
-36-179-720-1626-2015-1022-1322-2045-32
CARF21-17-5-1639-2026-1921-2615-1531-1915-28
Carqueiranne-Hyéres31-2261-15-48-1125-1338-336-1069-1279-0
Montélimar10-2224-1915-14-10-3932-2618-2212-1211-16
Nice22-1649-1422-2518-19-34-1334-2729-1529-23
RC
Châteaurenard
24-1229-1113-1936-1328-24-11-516-1141-27
Saint
Etienne
-
SC
Royannais
22-1041-2426-1935-1026-1633-18-16-932-16
Tricastin33-038-1318-2734-2318-2423-2825-20-22-20
Voiron7-1425-2319-4024-2520-2725-3020-1926-19-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Céret57181305420306114472432Qualified to round of 32
2SC Mazamet5118110736931752372925
3Villefranche de Lauragais5018111639138110434122Qualified for round of 64
4Leucate Roquefort4918101737729483392134
5Millau461890942836761313337
6Gaillac431881937328984272727
7Balma ORC35187011332357-25293407
8JO Pradéenne31186012323429-106294425
9Salanque31187110242371-129193312
10RO Castelnaudary26186012319463-144324701

Balma
ORC
CéretGaillacJO
Pradéenne
Leucate
Roquefort
MillauRO
Castelnaudary
SalanqueSC
Mazamet
Villefranche
de
Lauragais
Balma
ORC
-13-1820-1321-516-303-618-2212-319-1523-24
Céret28-23-30-1338-520-1027-2534-014-1819-1323-8
Gaillac19-1036-12-50-1021-1337-2438-817-1025-815-20
JO
Pradéenne
38-1916-2626-20-22-2020-2232-1525-621-2425-15
Leucate
Roquefort
26-2914-921-2116-13-18-1234-723-315-947-17
Millau22-1621-2519-1245-1422-26-31-3036-947-2036-29
RO
Castelnaudary
21-3729-4322-1716-322-3113-12-24-1410-1931-23
Salanque17-2217-3420-1618-1116-720-1222-10-27-2116-16
SC
Mazamet
26-824-1510-017-1317-1023-1833-2045-7-18-19
Villefranche
de
Lauragais
24-2321-56-341-2418-1625-1836-1825-1324-27-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Stade hendayais61181314449283166401943Qualified to round of 32
2SA Mauléon57181215410289121431843
3SC Pamiers50171016361257104302144Qualified for round of 64
4Peyrehorade4818100837235418313226
5Nafarroa4818100838233349352735
6Lannemezan451790830523471292245
7Boucau Tarnos34186210335373-38203706
8Saverdun34188010260420-160244011
9FC Lourdes27185112304436-132323923
10Seron Bedeille16183015271470-199225204

Boucau
Tarnos
FC
Lourdes
LannemezanNafarroaPeyrehoradeSA
Mauléon
SaverdunSC
Pamiers
Seron
Bedeille
Stade
hendayais
Boucau
Tarnos
-35-2316-928-3419-1522-2216-36-927-1522-23
FC
Lourdes
29-18-28-1531-268-1621-1525-2023-2315-218-23
Lannemezan19-334-16-28-323-1522-2933-313-324-019-24
Nafarroa23-2136-515-16-25-1929-2727-319-1741-316-9
Peyrehorade25-1829-2521-1722-15-15-1932-716-1041-3019-26
SA
Mauléon
27-1231-016-629-1013-9-30-1311-1035-1333-16
Saverdun24-2026-156-323-1820-1526-19-30-2924-1010-25
SC
Pamiers
37-928-10Cancelled23-1038-1524-1527-6-34-920-19
Seron
Bedeille
13-2022-1613-1810-1923-2616-3323-615-17-12-36
Stade
hendayais
23-2318-623-619-1618-2225-653-1031-1238-23-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1CA Castelsarrasin70181602491289202542651Qualified to round of 32
2Marmande65181404479297182572463
3US Bergerac63181404403238165441443Qualified for round of 64
4Issoire49181008443321122432236
5Cahors Rugby4918101743336766413843
6Malemort38188010370409-39353815
7SC Decazeville35187110369433-64303623
8US Casteljaloux22184014295442-147174906
9Levezou Ségala21184014279536-257256305
10Saint Yrieix15182016284514-230225816

CA
Castelsarrasin
Cahors
Rugby
IssoireLevezou
Ségala
MalemortMarmandeSaint
Yrieix
SC
Decazeville
US
Bergerac
US
Casteljaloux
CA
Castelsarrasin
-12-1621-1659-729-2240-3741-930-923-840-15
Cahors
Rugby
19-22-38-2544-334-2717-2124-2024-1418-2338-9
Issoire20-2522-11-60-033-2121-1147-025-2421-2826-6
Levezou
Ségala
10-3216-3216-22-21-177-2129-2829-813-1722-20
Malemort12-2331-1420-1526-20-6-827-2033-196-327-30
Marmande22-2328-1315-653-3143-18-50-930-314-1334-12
Saint
Yrieix
18-2318-2925-2631-119-1513-27-12-2522-3816-10
SC
Decazeville
20-2333-3322-1821-1048-2722-1924-15-17-2239-18
US
Bergerac
20-628-916-1515-927-1714-1647-1043-8-22-8
US
Casteljaloux
9-1915-2022-2530-2513-1829-3021-922-136-19-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1RC Bassin d'Arcachon64181413475306169503251Qualified to round of 32
2Fleurance5518120638633353392843
3Orthez5218111635228963262024Qualified for round of 64
4Lormont4718100838034535343434
5Morlaàs421882841537144352933
6US Salles4018819327331-4383415
7SA Hagetmau4018918326397-71243602
8L'Isle Jourdain36187110349380-31393624
9Gimont29185013255330-75203018
10Avenir aturin18182115248431-183214717

Avenir
aturin
FleuranceGimontL'Isle
Jourdain
LormontMorlaàsOrthezRC
Bassin
d'Arcachon
SA
Hagetmau
US
Salles
Avenir
aturin
-9-2332-68-1813-3421-176-316-1215-2117-17
Fleurance25-19-23-1621-1714-732-1223-1138-2217-1348-15
Gimont13-1024-28-23-63-013-109-1631-366-1822-6
L'Isle
Jourdain
32-1317-2123-11-24-1121-4225-1926-2637-1323-22
Lormont35-719-1226-2128-26-32-2830-1224-3022-1431-26
Morlaàs24-1829-324-1819-1323-20-22-2222-3264-233-13
Orthez22-1935-2217-1311-332-2127-18-23-159-116-0
RC
Bassin
d'Arcachon
47-727-719-1136-1323-928-1018-12-51-2723-6
SA
Hagetmau
16-1422-1618-1225-1319-2116-1616-3116-10-27-24
US
Salles
38-1419-1318-331-1218-1019-3218-1618-2019-11-

Final phase
Round of 64Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Beauvais
4/9/2017 - 23-24
4/16/2017 - 9-44
Saint Denis
4/23/2017 - 41-17
4/29/2017 - 13-20
Saint DenisSaint Denis
5/7/2017 - 14-28
5/14/2017 - 22-42
RC Orléans
Suresnes
Gennevilliers5/28/2017 - 23-28
4/9/2017 - 30-29
4/16/2017 - 23-24
Chartres
4/23/2017 - 15-46
4/30/2017 - 17-37
Chartres
Suresnes
Suresnes
Orsay
Le Rheu6/18/2017 - 17-20
4/9/2017 - 16-21
4/16/2017 - 16-26
Rennes
4/23/2017 - 16-15
4/30/2017 - 6-12
RennesOrsay
5/7/2017 - 23-8
5/14/2017 - 25-19
Orsay
ClamartOrsay
4/9/2017 - 20-18
4/16/2017 - 16-25
Drancy
4/23/2017 - 25-18
4/30/2017 - 10-21
Drancy
Stade niortais
Stade niortais
Carqueiranne-Hyéres
Annecy6/25/2017 - 12-6
4/9/2017 - 24-23
4/16/2017 - 8-32
Beaune
4/23/2017 - 29-25
4/30/2017 - 18-28
BeauneRC Châteaurenard
5/7/2017 - Walk Over
5/14/2017 - Walk Over
RC Châteaurenard
CS Vienne
Nice5/28/2017 - 12-17
4/9/2017 - 27-21
4/16/2017 - 24-24
Nice
4/23/2017 - 22-26
4/30/2017 - 7-15
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape
CS Vienne
CS Vienne
TricastinCarqueiranne-Hyéres
4/9/2017 - 25-17
4/16/2017 - 11-39
SC Royannais
4/23/2017 - 33-16
4/30/2017 - 25-29
SC RoyannaisSC Royannais
5/7/2017 - 3-32
5/14/2017 - 7-55
Rumilly
MeyzieuCarqueiranne-Hyéres
4/9/2017 - 39-10
4/16/2017 - 12-26
Meyzieu
4/23/2017 - 5-29
4/30/2017 - 7-92
Saint Savin
Carqueiranne-Hyéres
Carqueiranne-Hyéres
Carqueiranne-Hyéres
Gaillac
4/9/2017 - 16-20
4/16/2017 - 15-19
Villefranche de Lauragais
4/23/2017 - 20-21
4/30/2017 - 9-22
Villefranche de LauragaisSA Mauléon
5/7/2017 - 27-20
5/14/2017 - 13-27
SA Mauléon
Céret
Nafarroa5/28/2017 - 26-28
4/9/2017 - 15-13
4/16/2017 - 27-27
Nafarroa
4/23/2017 - 22-3
4/30/2017 - 10-31
Peyrehorade
Céret
Céret
Stade hendayais
Lannemezan6/18/2017 - 16-20
4/9/2017 - 26-9
4/16/2017 - 9-27
SC Pamiers
4/23/2017 - 28-21
4/30/2017 - 9-21
SC PamiersSC Mazamet
5/7/2017 - 27-15
5/14/2017 - 0-30
SC Mazamet
MillauStade hendayais
4/9/2017 - 15-23
4/16/2017 - 7-27
Leucate Roquefort
4/23/2017 - 18-23
4/30/2017 - 6-15
Leucate Roquefort
Stade hendayais
Stade hendayais
MalemortUS Bergerac
4/9/2017 - 14-32
4/16/2017 - 12-50
US Bergerac
4/23/2017 - 33-24
4/30/2017 - 18-14
US BergeracUS Bergerac
5/7/2017 - 13-12
5/14/2017 - 26-23
Fleurance
US Bergerac
Morlaàs5/28/2017 - 30-16
4/9/2017 - 27-12
4/16/2017 - 26-34
Lormont
4/23/2017 - 17-42
4/30/2017 - 0-23
Lormont
CA Castelsarrasin
CA Castelsarrasin
US SallesUS Bergerac
4/9/2017 - 25-12
4/16/2017 - 10-34
Orthez
4/23/2017 - 21-21
4/30/2017 - 27-21
OrthezOrthez
5/7/2017 - 15-8
5/14/2017 - 20-23
Marmande
Cahors RugbyOrthez
4/9/2017 - 29-30
4/16/2017 - 17-29
Issoire
4/23/2017 - 6-23
4/30/2017 - 15-34
Issoire
RC Bassin d'Arcachon
RC Bassin d'Arcachon

Matches schedule
25/06/2017 - Final
Carqueiranne-Hyéres - US Bergerac12-6
18/06/2017 - Semifinals
Stade hendayais - US Bergerac16-20
Orsay - Carqueiranne-Hyéres17-20
28/05/2017 - Quarter finals
US Bergerac - Orthez30-16
Céret - Stade hendayais26-28
CS Vienne - Carqueiranne-Hyéres12-17
Suresnes - Orsay23-28
14/05/2017 - Round of 16
RC Bassin d'Arcachon - Orthez23-20
CA Castelsarrasin - US Bergerac23-26
Stade hendayais - SC Mazamet30-0
Céret - SA Mauléon27-13
Carqueiranne-Hyéres - SC Royannais55-7
CS Vienne - RC ChâteaurenardWalk Over
Stade niortais - Orsay19-25
Suresnes - Saint Denis42-22
07/05/2017 - Round of 16
Orthez - RC Bassin d'Arcachon15-8
US Bergerac - CA Castelsarrasin13-12
SC Mazamet - Stade hendayais27-15
SA Mauléon - Céret27-20
SC Royannais - Carqueiranne-Hyéres3-32
RC Châteaurenard - CS VienneWalk Over
Orsay - Stade niortais23-8
Saint Denis - Suresnes14-28
30/04/2017 - Round of 32
CA Castelsarrasin - Lormont23-0
Carqueiranne-Hyéres - Meyzieu92-7
Céret - Nafarroa31-10
CS Vienne - Nice15-7
Fleurance - US Bergerac14-18
Marmande - Orthez21-27
Orsay - Rennes12-6
RC Bassin d'Arcachon - Issoire34-15
RC Châteaurenard - Beaune28-18
Rumilly - SC Royannais29-25
SA Mauléon - Villefranche de Lauragais22-9
SC Mazamet - SC Pamiers21-9
Stade hendayais - Leucate Roquefort15-6
Stade niortais - Drancy21-10
Suresnes - Chartres37-17
29/04/2017 - Round of 32
RC Orléans - Saint Denis20-13
23/04/2017 - Round of 32
Beaune - RC Châteaurenard29-25
Chartres - Suresnes15-46
Drancy - Stade niortais25-18
Issoire - RC Bassin d'Arcachon6-23
Leucate Roquefort - Stade hendayais18-23
Lormont - CA Castelsarrasin17-42
Meyzieu - Carqueiranne-Hyéres5-29
Nafarroa - Céret22-3
Nice - CS Vienne22-26
Orthez - Marmande21-21
Rennes - Orsay16-15
Saint Denis - RC Orléans41-17
SC Pamiers - SC Mazamet28-21
SC Royannais - Rumilly33-16
US Bergerac - Fleurance33-24
Villefranche de Lauragais - SA Mauléon20-21
16/04/2017 - Round of 64
Beaune - Annecy32-8
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - Nice24-24
Chartres - Gennevilliers24-23
Drancy - Clamart25-16
Issoire - Cahors Rugby29-17
Leucate Roquefort - Millau27-7
Lormont - Morlaàs34-26
Orthez - US Salles34-10
Peyrehorade - Nafarroa27-27
Rennes - Le Rheu26-16
Saint Denis - Beauvais44-9
Saint Savin - Meyzieu26-12
SC Pamiers - Lannemezan27-9
SC Royannais - Tricastin39-11
US Bergerac - Malemort50-12
Villefranche de Lauragais - Gaillac19-15
09/04/2017 - Round of 64
Annecy - Beaune24-23
Beauvais - Saint Denis23-24
Cahors Rugby - Issoire29-30
Clamart - Drancy20-18
Gaillac - Villefranche de Lauragais16-20
Gennevilliers - Chartres30-29
Lannemezan - SC Pamiers26-9
Le Rheu - Rennes16-21
Malemort - US Bergerac14-32
Meyzieu - Saint Savin39-10
Millau - Leucate Roquefort15-23
Morlaàs - Lormont27-12
Nafarroa - Peyrehorade15-13
Nice - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 27-21
Tricastin - SC Royannais25-17
US Salles - Orthez25-12
02/04/2017 - First phase
Annecy - Le Creusot47-3
Antony - Arras34-15
Avenir aturin - Morlaàs21-17
Beaune - US Montmélian29-34
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - Voiron45-32
Carqueiranne-Hyéres - SC Royannais36-10
Clamart - Saint Denis17-43
CS Vienne - Rumilly31-6
Domont - Suresnes10-57
Drancy - Beauvais40-15
Epernay - Orsay22-22
FC Lourdes - Peyrehorade8-16
Gaillac - Millau37-24
Gennevilliers - Stade niortais18-27
Isle sur Vienne - Chartres10-19
Issoire - US Bergerac21-28
JO Pradéenne - Balma ORC38-19
Le Rheu - RC Orléans23-27
Levezou Ségala - CA Castelsarrasin10-32
L'Isle Jourdain - Fleurance17-21
Lormont - US Salles31-26
Montélimar - CARF24-19
Nafarroa - Boucau Tarnos23-21
Nice - RC Châteaurenard34-13
Orthez - Gimont17-13
Paris université club - Rennes15-14
RC Bassin d'Arcachon - SA Hagetmau51-27
SA Mauléon - Lannemezan16-6
Saint Savin - Meyzieu33-10
Saint Yrieix - Marmande13-27
SAL Saint Priest - Villefranche sur Saône45-16
Salanque - RO Castelnaudary22-10
Saverdun - Stade hendayais10-25
SC Decazeville - Malemort48-27
Seron Bedeille - SC Pamiers15-17
US Casteljaloux - Cahors Rugby15-20
Villefranche de Lauragais - Leucate Roquefort18-16
26/03/2017 - First phase
Beaune - Saint Savin30-27
CS Vienne - SAL Saint Priest39-16
Rumilly - Annecy37-23
SC Mazamet - Salanque45-7
SC Pamiers - LannemezanCancelled
SC Royannais - CARF41-24
19/03/2017 - First phase
Arras - Domont38-7
Balma ORC - SC Mazamet19-15
Beauvais - Epernay24-7
Boucau Tarnos - SA Mauléon22-22
CA Castelsarrasin - SC Decazeville30-9
Cahors Rugby - Levezou Ségala44-3
CARF - Carqueiranne-Hyéres5-16
Céret - Salanque14-18
Chartres - Gennevilliers20-10
Fleurance - RC Bassin d'Arcachon38-22
Gimont - L'Isle Jourdain23-6
Lannemezan - FC Lourdes34-16
Le Creusot - SAL Saint Priest29-10
Leucate Roquefort - Gaillac21-21
Malemort - Issoire20-15
Meyzieu - CS Vienne27-23
Millau - JO Pradéenne45-14
Orsay - Clamart19-13
Peyrehorade - Saverdun32-7
RC Orléans - Paris université club51-22
RO Castelnaudary - Villefranche de Lauragais31-23
Rumilly - Beaune26-19
SA Hagetmau - Lormont19-21
Saint Denis - Antony32-16
SC Pamiers - Nafarroa23-10
SC Royannais - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 22-10
Stade hendayais - Seron Bedeille38-23
Stade niortais - Le Rheu52-7
Suresnes - Drancy18-19
Tricastin - Montélimar34-23
US Bergerac - Saint Yrieix47-10
US Montmélian - Annecy23-21
US Salles - Avenir aturin38-14
Voiron - Nice20-27
18/03/2017 - First phase
Marmande - US Casteljaloux34-12
Morlaàs - Orthez22-22
Rennes - AS Saint-Junien73-12
17/03/2017 - First phase
Villefranche sur Saône - Saint Savin23-30
12/03/2017 - First phase
Antony - Domont43-25
AS Saint-Junien - RC Orléans11-27
Beaune - Annecy28-18
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - Nice26-20
CA Castelsarrasin - Cahors Rugby12-16
Carqueiranne-Hyéres - Tricastin69-12
Clamart - Beauvais17-16
CS Vienne - Villefranche sur Saône89-17
Drancy - Arras30-25
Epernay - Suresnes0-23
FC Lourdes - Boucau Tarnos29-18
Gaillac - RO Castelnaudary38-8
Isle sur Vienne - Rennes28-31
JO Pradéenne - SC Mazamet21-24
Le Rheu - Paris université club21-8
Levezou Ségala - Marmande7-21
L'Isle Jourdain - Morlaàs21-42
Millau - Leucate Roquefort22-26
Montélimar - RC Châteaurenard32-26
Orthez - US Salles6-0
RC Bassin d'Arcachon - Gimont19-11
Rumilly - Meyzieu24-20
SA Hagetmau - Fleurance22-16
SA Mauléon - SC Pamiers11-10
Saint Denis - Orsay19-20
Saint Savin - Le Creusot60-24
Saint Yrieix - Malemort9-15
SAL Saint Priest - US Montmélian24-13
Salanque - Balma ORC17-22
Saverdun - Lannemezan6-3
SC Decazeville - Issoire22-18
Seron Bedeille - Nafarroa10-19
Stade niortais - Chartres29-22
US Casteljaloux - US Bergerac6-19
Villefranche de Lauragais - Céret21-5
11/03/2017 - First phase
Lormont - Avenir aturin35-7
Stade hendayais - Peyrehorade18-22
05/03/2017 - First phase
Annecy - SAL Saint Priest7-5
Arras - Epernay13-14
Avenir aturin - Orthez6-31
Balma ORC - Villefranche de Lauragais23-24
Beauvais - Saint Denis12-9
Boucau Tarnos - Saverdun16-3
Cahors Rugby - SC Decazeville24-14
CARF - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 21-17
Céret - Gaillac30-13
Chartres - Le Rheu12-12
Domont - Drancy8-15
Fleurance - Lormont14-7
Gimont - SA Hagetmau6-18
Issoire - Saint Yrieix47-0
Lannemezan - Stade hendayais19-24
Le Creusot - CS Vienne10-17
Leucate Roquefort - JO Pradéenne16-13
Malemort - US Casteljaloux27-30
Meyzieu - Beaune17-15
Morlaàs - RC Bassin d'Arcachon22-32
Nafarroa - SA Mauléon29-27
Orsay - Antony15-7
Peyrehorade - Seron Bedeille41-30
RC Châteaurenard - Carqueiranne-Hyéres13-19
RC Orléans - Isle sur Vienne15-12
Rennes - Gennevilliers28-17
RO Castelnaudary - Millau13-12
SC Pamiers - FC Lourdes28-10
Tricastin - SC Royannais25-20
US Bergerac - Levezou Ségala15-9
US Montmélian - Saint Savin21-24
US Salles - L'Isle Jourdain31-12
Villefranche sur Saône - Rumilly12-14
Voiron - Montélimar24-25
04/03/2017 - First phase
Marmande - CA Castelsarrasin22-23
Paris université club - AS Saint-Junien30-23
Suresnes - Clamart26-10
26/02/2017 - First phase
Antony - Epernay10-10
AS Saint-Junien - Stade niortais7-46
Chartres - RC Orléans30-15
Millau - SC Mazamet47-20
Nice - Carqueiranne-Hyéres22-25
Saint Savin - CS Vienne15-34
Saint Yrieix - CA Castelsarrasin18-23
SAL Saint Priest - Rumilly28-10
Villefranche sur Saône - Le Creusot33-27
19/02/2017 - First phase
Antony - Drancy13-31
Beaune - SAL Saint Priest29-16
CA Castelsarrasin - US Bergerac23-8
Cahors Rugby - Marmande17-21
CARF - Tricastin31-19
Carqueiranne-Hyéres - Voiron79-0
Clamart - Arras17-13
CS Vienne - US Montmélian32-16
Epernay - Domont43-17
FC Lourdes - Nafarroa31-26
Fleurance - Gimont23-16
Gaillac - Balma ORC19-10
Gennevilliers - RC Orléans14-22
Isle sur Vienne - Paris université club29-12
JO Pradéenne - Salanque25-6
Le Rheu - AS Saint-Junien25-19
Leucate Roquefort - RO Castelnaudary34-7
Levezou Ségala - Malemort21-17
L'Isle Jourdain - Avenir aturin32-13
Meyzieu - Villefranche sur Saône47-31
Millau - Céret21-25
Montélimar - Nice10-39
Orsay - Beauvais34-28
Peyrehorade - Lannemezan21-17
RC Bassin d'Arcachon - US Salles23-6
Rumilly - Le Creusot34-20
SA Hagetmau - Morlaàs16-16
Saint Denis - Suresnes20-13
Saint Savin - Annecy16-24
Saverdun - SC Pamiers30-29
SC Decazeville - Saint Yrieix24-15
SC Royannais - RC Châteaurenard33-18
Seron Bedeille - SA Mauléon16-33
Stade hendayais - Boucau Tarnos23-23
Stade niortais - Rennes45-10
Villefranche de Lauragais - SC Mazamet24-27
18/02/2017 - First phase
Lormont - Orthez30-12
US Casteljaloux - Issoire22-25
12/02/2017 - First phase
Annecy - Meyzieu13-6
Arras - Beauvais11-13
Chartres - AS Saint-Junien28-16
Domont - Orsay20-18
Drancy - Saint Denis21-6
Epernay - Clamart21-15
FC Lourdes - Saverdun25-20
Isle sur Vienne - Gennevilliers10-13
Issoire - Cahors Rugby22-11
Lannemezan - Nafarroa28-3
Le Creusot - Beaune34-30
L'Isle Jourdain - RC Bassin d'Arcachon26-26
Malemort - Marmande6-8
Morlaàs - US Salles3-13
Rennes - Le Rheu20-5
Rumilly - Saint Savin23-6
Salanque - Millau20-12
SC Decazeville - US Casteljaloux39-18
SC Royannais - Montélimar35-10
Suresnes - Antony41-16
US Montmélian - Villefranche sur Saône36-5
Voiron - Tricastin26-19
11/02/2017 - First phase
Céret - JO Pradéenne38-5
05/02/2017 - First phase
Annecy - CS Vienne9-15
Arras - Saint Denis24-17
Avenir aturin - RC Bassin d'Arcachon6-12
Balma ORC - Millau3-6
Beauvais - Antony20-6
Boucau Tarnos - Peyrehorade19-15
Céret - Leucate Roquefort20-10
Domont - Clamart11-25
Drancy - Epernay42-17
Gimont - Lormont3-0
Issoire - Levezou Ségala60-0
Lannemezan - Seron Bedeille24-0
Le Creusot - Meyzieu8-26
Malemort - CA Castelsarrasin12-23
Marmande - SC Decazeville30-3
Morlaàs - Fleurance29-3
Nafarroa - Saverdun27-3
Orthez - L'Isle Jourdain11-3
RC Châteaurenard - CARF29-11
RC Orléans - Stade niortais20-25
Rennes - Chartres9-5
RO Castelnaudary - JO Pradéenne16-3
SA Mauléon - FC Lourdes31-0
Saint Yrieix - US Casteljaloux16-10
SAL Saint Priest - Saint Savin11-9
Salanque - Villefranche de Lauragais16-16
SC Mazamet - Gaillac10-0
Suresnes - Orsay25-6
Tricastin - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 33-0
US Bergerac - Cahors Rugby28-9
US Montmélian - Rumilly7-18
US Salles - SA Hagetmau19-11
Villefranche sur Saône - Beaune18-11
Voiron - SC Royannais20-19
04/02/2017 - First phase
AS Saint-Junien - Isle sur Vienne7-27
Paris université club - Gennevilliers3-22
SC Pamiers - Stade hendayais20-19
29/01/2017 - First phase
Beauvais - Suresnes14-44
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - Montélimar20-16
CA Castelsarrasin - Issoire21-16
Cahors Rugby - Malemort34-27
CARF - Voiron15-28
Clamart - Drancy16-15
Fleurance - US Salles48-15
Gaillac - Salanque17-10
Gimont - Morlaàs13-10
JO Pradéenne - Villefranche de Lauragais25-15
Lannemezan - Boucau Tarnos19-3
Le Rheu - Isle sur Vienne29-16
Leucate Roquefort - Balma ORC26-29
Levezou Ségala - Saint Yrieix29-28
Lormont - L'Isle Jourdain28-26
Meyzieu - US Montmélian17-12
Orsay - Arras50-18
Peyrehorade - SC Pamiers16-10
RC Bassin d'Arcachon - Orthez18-12
RO Castelnaudary - Céret29-43
SA Hagetmau - Avenir aturin16-14
Saint Denis - Domont22-6
Saverdun - SA Mauléon26-19
SC Royannais - Nice26-16
Seron Bedeille - FC Lourdes22-16
Stade hendayais - Nafarroa19-16
Stade niortais - Paris université club31-10
Tricastin - RC Châteaurenard23-28
28/01/2017 - First phase
Gennevilliers - AS Saint-Junien25-5
Marmande - US Bergerac14-13
22/01/2017 - First phase
Avenir aturin - Fleurance9-23
Balma ORC - RO Castelnaudary18-22
Boucau Tarnos - Seron Bedeille27-15
Montélimar - Carqueiranne-Hyéres15-14
Morlaàs - Lormont23-20
Nafarroa - Peyrehorade25-19
Nice - CARF49-14
Orthez - SA Hagetmau9-11
Paris université club - Chartres19-17
RC Châteaurenard - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 24-12
SA Mauléon - Stade hendayais33-16
SC Mazamet - Leucate Roquefort17-10
US Bergerac - SC Decazeville43-8
US Casteljaloux - Levezou Ségala30-25
US Salles - Gimont18-3
Villefranche de Lauragais - Gaillac6-3
15/01/2017 - First phase
Beauvais - Domont12-6
Boucau Tarnos - SC Pamiers6-9
CA Castelsarrasin - US Casteljaloux40-15
Cahors Rugby - Saint Yrieix24-20
Carqueiranne-Hyéres - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 31-22
Céret - Balma ORC28-23
Clamart - Antony16-19
CS Vienne - Beaune12-6
Fleurance - Orthez23-11
Gaillac - JO Pradéenne50-10
Gimont - Avenir aturin13-10
Le Creusot - US Montmélian13-5
Levezou Ségala - SC Decazeville29-8
Marmande - Issoire15-6
Meyzieu - SAL Saint Priest19-10
Millau - Villefranche de Lauragais36-29
Orsay - Drancy11-3
Peyrehorade - SA Mauléon15-19
RC Bassin d'Arcachon - Lormont23-9
RC Châteaurenard - Voiron41-27
RO Castelnaudary - SC Mazamet10-19
SA Hagetmau - L'Isle Jourdain25-13
Saint Denis - Epernay13-9
Saverdun - Seron Bedeille24-10
Stade hendayais - FC Lourdes18-6
Stade niortais - Isle sur Vienne19-8
Suresnes - Arras30-16
Tricastin - Nice18-24
US Bergerac - Malemort27-17
Villefranche sur Saône - Annecy22-40
14/01/2017 - First phase
Gennevilliers - Le Rheu13-14
Leucate Roquefort - Salanque23-3
Rennes - RC Orléans14-6
11/12/2016 - First phase
SA Hagetmau - RC Bassin d'Arcachon16-10
04/12/2016 - First phase
Avenir aturin - Lormont13-34
Boucau Tarnos - FC Lourdes35-23
Gimont - RC Bassin d'Arcachon31-36
Le Creusot - Annecy32-26
US Montmélian - SAL Saint Priest38-38
27/11/2016 - First phase
Arras - Antony13-16
Balma ORC - JO Pradéenne21-5
Beauvais - Drancy17-9
Boucau Tarnos - Nafarroa28-34
CA Castelsarrasin - Levezou Ségala59-7
Cahors Rugby - US Casteljaloux38-9
CARF - Montélimar39-20
Céret - SC Mazamet19-13
Chartres - Isle sur Vienne15-10
Fleurance - L'Isle Jourdain21-17
Gimont - Orthez9-16
Lannemezan - SA Mauléon22-29
Leucate Roquefort - Villefranche de Lauragais47-17
Malemort - SC Decazeville33-19
Marmande - Saint Yrieix50-9
Meyzieu - Saint Savin13-14
Morlaàs - Avenir aturin24-18
Orsay - Epernay36-0
Peyrehorade - FC Lourdes29-25
RC Châteaurenard - Nice28-24
RC Orléans - Le Rheu17-14
Rennes - Paris université club31-13
RO Castelnaudary - Salanque24-14
Rumilly - CS Vienne26-12
Saint Denis - Clamart21-14
SC Mazamet - Céret24-15
SC Pamiers - Seron Bedeille34-9
SC Royannais - Carqueiranne-Hyéres26-19
Stade hendayais - Saverdun53-10
Stade niortais - Gennevilliers42-7
Suresnes - Domont62-6
US Montmélian - Beaune27-42
US Salles - Lormont18-10
Villefranche sur Saône - SAL Saint Priest19-9
Voiron - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 7-14
26/11/2016 - First phase
Millau - Gaillac19-12
US Bergerac - Issoire16-15
20/11/2016 - First phase
Annecy - US Montmélian24-19
Antony - Saint Denis12-18
Avenir aturin - US Salles17-17
Beaune - Rumilly27-27
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - SC Royannais22-13
Carqueiranne-Hyéres - CARF61-15
Clamart - Orsay14-9
CS Vienne - Meyzieu34-10
Domont - Arras29-24
Drancy - Suresnes3-7
Epernay - Beauvais9-10
FC Lourdes - Lannemezan28-15
Gaillac - Leucate Roquefort21-13
Gennevilliers - Chartres20-13
Issoire - Malemort33-21
JO Pradéenne - Millau20-22
Le Rheu - Stade niortais13-19
Levezou Ségala - Cahors Rugby16-32
L'Isle Jourdain - Gimont23-11
Lormont - SA Hagetmau22-14
Montélimar - Tricastin12-12
Nafarroa - SC Pamiers19-17
Paris université club - RC Orléans9-33
RC Bassin d'Arcachon - Fleurance27-7
SA Mauléon - Boucau Tarnos27-12
Saint Savin - Villefranche sur Saône21-20
Saint Yrieix - US Bergerac22-38
SAL Saint Priest - Le Creusot35-7
Saverdun - Peyrehorade20-15
SC Decazeville - CA Castelsarrasin20-23
SC Mazamet - Balma ORC26-8
Seron Bedeille - Stade hendayais12-36
Villefranche de Lauragais - RO Castelnaudary36-18
19/11/2016 - First phase
AS Saint-Junien - Rennes14-16
Nice - Voiron29-23
Orthez - Morlaàs27-18
Salanque - Céret17-34
US Casteljaloux - Marmande29-30
13/11/2016 - First phase
Annecy - Beaune16-11
Arras - Drancy3-16
Balma ORC - Salanque12-3
Beauvais - Clamart10-22
Cahors Rugby - CA Castelsarrasin19-22
CARF - SC Royannais15-15
Céret - Villefranche de Lauragais23-8
Chartres - Stade niortais11-25
Domont - Antony3-13
Fleurance - SA Hagetmau17-13
Issoire - SC Decazeville25-24
Lannemezan - Saverdun33-3
Le Creusot - Saint Savin16-13
Malemort - Saint Yrieix27-20
Marmande - Levezou Ségala53-31
Meyzieu - Rumilly25-20
Morlaàs - L'Isle Jourdain19-13
Nafarroa - Seron Bedeille41-3
Nice - Bédarrides Châteauneuf-du-Pape 22-16
Orsay - Saint Denis22-20
Paris université club - Le Rheu12-13
RC Châteaurenard - Montélimar36-13
RC Orléans - AS Saint-Junien19-10
RO Castelnaudary - Gaillac22-17
SC Mazamet - JO Pradéenne17-13
SC Pamiers - SA Mauléon24-15
Suresnes - Epernay26-6
Tricastin - Carqueiranne-Hyéres18-27
US Salles - Orthez18-16
Villefranche sur Saône - CS Vienne15-31
12/11/2016 - First phase
Leucate Roquefort - Millau18-12
Peyrehorade - Stade hendayais19-26
Rennes - Isle sur Vienne39-15
US Bergerac - US Casteljaloux22-8
30/10/2016 - First phase
Antony - Orsay7-34
AS Saint-Junien - Paris université club22-3
Beaune - Meyzieu38-18
Bédarrides Châteauneuf-du-Pape - CARF36-17
CA Castelsarrasin - Marmande40-37
Carqueiranne-Hyéres - RC Châteaurenard38-3
Clamart - Suresnes32-17
CS Vienne - Le Creusot28-8
Drancy - Domont24-20
Epernay - Arras22-27
FC Lourdes - SC Pamiers23-23
Gaillac - Céret36-12
Isle sur Vienne - RC Orléans15-30
JO Pradéenne - Leucate Roquefort22-20
Le Rheu - Chartres18-28
Levezou Ségala - US Bergerac13-17
L'Isle Jourdain - US Salles23-22
Millau - RO Castelnaudary31-30
Montélimar - Voiron11-16
Orthez - Avenir aturin22-19
RC Bassin d'Arcachon - Morlaàs28-10
Rumilly - Villefranche sur Saône52-25
SA Hagetmau - Gimont18-12
SA Mauléon - Nafarroa29-10
Saint Denis - Beauvais26-14
Saint Savin - US Montmélian24-19
Saint Yrieix - Issoire25-26
SAL Saint Priest - Annecy21-13
Salanque - SC Mazamet27-21
Saverdun - Boucau Tarnos24-20
SC Decazeville - Cahors Rugby33-33
SC Royannais - Tricastin16-9
Seron Bedeille - Peyrehorade23-26
Stade hendayais - Lannemezan23-6
US Casteljaloux - Malemort13-18
Villefranche de Lauragais - Balma ORC24-23
29/10/2016 - First phase
Gennevilliers - Rennes22-19
Lormont - Fleurance19-12
23/10/2016 - First phase
Annecy - Saint Savin26-26
Arras - Clamart20-21
AS Saint-Junien - Le Rheu10-16
Avenir aturin - L'Isle Jourdain8-18
Balma ORC - Gaillac20-13
Beauvais - Orsay11-27
Boucau Tarnos - Stade hendayais22-23
Céret - Millau27-25
Domont - Epernay27-26
Drancy - Antony17-14
Gimont - Fleurance24-28
Lannemezan - Peyrehorade23-15
Le Creusot - Rumilly10-25
Malemort - Levezou Ségala26-20
Marmande - Cahors Rugby28-13
Morlaàs - SA Hagetmau64-23
Nafarroa - FC Lourdes36-5
Nice - Montélimar18-19
Orthez - Lormont32-21
Paris université club - Isle sur Vienne17-12
RC Châteaurenard - SC Royannais11-5
RC Orléans - Gennevilliers29-22
RO Castelnaudary - Leucate Roquefort22-31
SA Mauléon - Seron Bedeille35-13
Saint Yrieix - SC Decazeville12-25
SAL Saint Priest - Beaune15-16
Salanque - JO Pradéenne18-11
Suresnes - Saint Denis31-24
Tricastin - CARF38-13
US Bergerac - CA Castelsarrasin20-6
US Montmélian - CS Vienne13-32
US Salles - RC Bassin d'Arcachon18-20
Villefranche sur Saône - Meyzieu18-22
Voiron - Carqueiranne-Hyéres19-40
22/10/2016 - First phase
Issoire - US Casteljaloux26-6
Rennes - Stade niortais29-25
SC Mazamet -