- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
1re Division
Federale

1re Division 1969/70

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Béziers38141202352100252Qualified to round of 32
2Club Athletique Bordeaux Begles36141103251123128
3Stade beaumontois3414923219104115
4SC Angoulême2614608105146-41
5US Carmaux231433867220-153
6Oyonnax231441999195-96
7Castres2314419114215-101
8Le Creusot211423979183-104Relegated

BéziersCastresClub
Athletique
Bordeaux
Begles
Le
Creusot
OyonnaxSC
Angoulême
Stade
beaumontois
US
Carmaux
Béziers-33-525-338-642-69-330-356-1
Castres12-29-5-1116-312-312-1312-912-11
Club
Athletique
Bordeaux
Begles
16-012-8-33-1634-1515-322-850-0
Le
Creusot
9-129-96-14-12-39-03-30-3
Oyonnax9-1711-68-213-0-21-63-2311-0
SC
Angoulême
6-3217-03-616-011-3-8-1411-3
Stade
beaumontois
9-648-012-630-311-316-0-30-5
US
Carmaux
12-236-514-83-30-06-83-3-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Toulouse39141211219102117Qualified to round of 32
2Biarritz321482414512421
3Racing Club de France301472517614036
4US Quillan281470717312449
5SO Chambéry2714617122140-18
6US Bergerac251451898198-100
7Gaillac231441999159-60
8SC Mazamet2014301190135-45Relegated

BiarritzGaillacRacing
Club
de
France
SC
Mazamet
SO
Chambéry
ToulouseUS
Bergerac
US
Quillan
Biarritz-16-316-59-09-611-1125-819-11
Gaillac16-3-9-914-63-63-2215-513-3
Racing
Club
de
France
3-821-0-11-98-813-2327-820-8
SC
Mazamet
16-36-06-17-13-00-63-53-16
SO
Chambéry
6-918-314-1312-8-3-1112-317-11
Toulouse12-321-920-1014-1124-5-16-96-5
US
Bergerac
11-116-35-1115-611-93-24-6-3
US
Quillan
16-317-86-813-314-617-933-3-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Toulon36141103293106187Qualified to round of 32
2Brive321490521311895
3Auch321490518113645
4FC Lourdes321490514310439
5Valence sportif2614608139155-16
6TOEC2314419118188-70
7Stade lavelanétien231441984248-164
8JO Pradéenne2014301196212-116Relegated

AuchBriveFC
Lourdes
JO
Pradéenne
Stade
lavelanétien
TOECToulonValence
sportif
Auch-8-159-524-636-623-169-327-0
Brive6-3-26-826-324-03-011-627-0
FC
Lourdes
22-613-8-22-025-911-36-38-0
JO
Pradéenne
6-118-63-8-19-33-59-3217-9
Stade
lavelanétien
0-822-99-68-3-3-39-226-0
TOEC3-814-493-611-814-6-11-1720-5
Toulon17-617-019-329-856-334-12-27-11
Valence
sportif
31-316-36-018-323-012-38-11-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Dax321482420411787Qualified to round of 32
2La Voulte sportif321482418114140
3ES Avignon Saint-Saturnin311481516313528
4Tyrosse281462613311023
5SC Tulle2814707143148-5
6US Fumel Libos2614608109142-33
7Aurillac2414428103141-38
8RC Chalon2314338109211-102Relegated

AurillacDaxES
Avignon
Saint-Saturnin
La
Voulte
sportif
RC
Chalon
SC
Tulle
TyrosseUS
Fumel
Libos
Aurillac-3-911-03-314-1617-39-88-3
Dax26-0-11-2227-333-018-83-321-15
ES
Avignon
Saint-Saturnin
20-312-6-3-324-1214-613-012-3
La
Voulte
sportif
11-927-1714-12-20-320-1228-028-13
RC
Chalon
6-69-915-96-9-3-914-1411-6
SC
Tulle
18-113-822-627-129-3-12-611-3
Tyrosse12-96-09-113-032-024-3-16-5
US
Fumel
Libos
6-06-1620-56-317-113-03-0-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Narbonne4214140035288264Qualified to round of 32
2Périgueux32149051731667
3Bayonne311481522214577
4Stade Dijonnais3114815144146-2
5FC Oloron2814626129132-3
6Cahors Rugby2314419147188-41
7CS Vienne2014221093208-115
8AS Saint-Junien17141112101288-187Relegated

AS
Saint-Junien
BayonneCahors
Rugby
CS
Vienne
FC
Oloron
NarbonnePérigueuxStade
Dijonnais
AS
Saint-Junien
-0-146-1311-123-313-323-93-6
Bayonne44-11-24-1130-63-163-1426-1129-6
Cahors
Rugby
14-1612-15-11-614-183-2717-811-3
CS
Vienne
13-33-39-9-0-59-223-69-15
FC
Oloron
25-95-617-1411-3-6-193-53-3
Narbonne45-620-818-659-620-0-23-1134-8
Périgueux17-1121-1115-914-822-149-11-19-9
Stade
Dijonnais
41-69-66-39-611-30-818-6-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SC Graulhet391412111677493Qualified to round of 32
2US Cognac33149141559461
3Montferrand331491414210537
4Grenoble29147161489454
5Montauban2514518103169-66
6Saint-Jean-de-Luz OR2414428103147-44
7Stade bagnérais2314419142160-18
8CA Castelsarrasin1814201279196-117Relegated

CA
Castelsarrasin
GrenobleMontaubanMontferrandSaint-Jean-de-Luz
OR
SC
Graulhet
Stade
bagnérais
US
Cognac
CA
Castelsarrasin
-3-1711-06-173-63-1112-83-11
Grenoble27-12-18-06-918-60-021-1914-6
Montauban20-69-3-14-139-33-1911-1917-14
Montferrand14-33-017-6-9-617-023-36-6
Saint-Jean-de-Luz
OR
22-69-83-39-11-3-1811-30-14
SC
Graulhet
3-06-39-320-312-10-32-1815-5
Stade
bagnérais
23-86-1017-314-09-90-3-0-9
US
Cognac
17-36-317-512-024-66-198-3-

Poule G
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Pau351493220411589Qualified to round of 32
2Tarbes341492321612987
3SA Condom311473413211715
4Mont de Marsan291471620516243
5US Romans2814707130132-2
6Perpignan261452716915217
7SA Mauléon2214401092207-115
8Albi1914131077211-134Relegated

AlbiMont
de
Marsan
PauPerpignanSA
Condom
SA
Mauléon
TarbesUS
Romans
Albi-0-611-176-63-314-39-93-14
Mont
de
Marsan
21-6-6-825-1519-1752-1512-1711-3
Pau32-317-12-21-617-1726-126-125-0
Perpignan28-520-136-6-3-514-026-620-6
SA
Condom
12-33-38-311-3-9-33-1425-5
SA
Mauléon
11-514-66-2111-80-8-11-83-16
Tarbes43-615-08-828-629-119-3-15-9
US
Romans
6-312-198-179-812-011-019-3-

Poule H
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Agen4214140038861327Qualified to round of 32
2La Rochelle311481516211349
3RC Vichy301480620517530
4Lannemezan2914716104174-70
5Bressane2814707129133-4
6Paris université club241450999203-104
7FC Saint-Claude221432987174-87
8US Foix1814201268209-141Relegated

AgenBressaneFC
Saint-Claude
La
Rochelle
LannemezanParis
université
club
RC
Vichy
US
Foix
Agen-30-842-014-545-037-646-1055-3
Bressane0-12-12-612-312-319-615-116-0
FC
Saint-Claude
6-1112-8-3-30-013-33-1712-6
La
Rochelle
0-615-619-6-19-640-918-2514-6
Lannemezan0-3317-146-39-6-12-016-914-3
Paris
université
club
3-143-812-90-315-9-16-914-6
RC
Vichy
20-326-326-63-89-321-0-25-6
US
Foix
0-119-69-88-96-93-123-14-

Final phase
Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
La Voulte sportif
4/19/1970 - 9-3La Voulte sportif
4/26/1970 - 24-3
BayonneLa Voulte sportif
SC Graulhet5/3/1970 - 18-8
4/19/1970 - 13-12
SC Graulhet
US QuillanLa Voulte sportif
Brive5/10/1970 - 9-3
4/19/1970 - 8-6Brive
4/26/1970 - 17-9
ES Avignon Saint-Saturnin
BéziersBrive
4/19/1970 - 29-6
Béziers
LannemezanLa Voulte sportif
Agen5/17/1970 - 3-0
4/19/1970 - 27-3Agen
4/26/1970 - 16-13
SC AngoulêmeAgen
Stade beaumontois5/3/1970 - 19-0
4/19/1970 - 8-3
Stade beaumontois
La Rochelle
AuchAgen
4/19/1970 - 11-3Auch
4/26/1970 - 8-3
Dax
Racing Club de FranceAuch
4/19/1970 - 26-13
Racing Club de France
Club Athletique Bordeaux BeglesLa Voulte sportif
Montferrand
4/19/1970 - 18-6Montferrand
4/26/1970 - 12-3
PérigueuxMontferrand
Narbonne5/3/1970 - 14-11
4/19/1970 - 9-3
Narbonne
TyrosseMontferrand
Pau5/10/1970 - 11-3
4/19/1970 - 24-17Pau
4/26/1970 - 8-0
Stade Dijonnais
RC VichyPau
4/19/1970 - 12-9
RC Vichy
Tarbes
GrenobleMontferrand
4/19/1970 - 17-12Grenoble
4/26/1970 - 8-6
ToulonGrenoble
US Cognac5/3/1970 - 12-5
4/19/1970 - 16-3
US Cognac
SA Condom
ToulouseGrenoble
4/19/1970 - 41-6Toulouse
4/26/1970 - 20-5
Mont de Marsan
BiarritzToulouse
4/19/1970 - 16-15
Biarritz
FC Lourdes