- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Group A
Group B
2e Division

Group A 1983/84

Overview
Since relegations were just 4, the best teams among the last in pools (Castres) was not relegated.

Teams variations

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Béziers22141022343155188Qualified to round of 16
2Tarbes171481521516748
3RC Hyéres171481518516520Qualified to round of 32
4FC Oloron1314617107221-114
5Montauban131461717414628To repechage
6Stade bagnérais1214608198207-9
7Carcassonne1014509139253-114
8Castres8144010170217-47

BéziersCarcassonneCastresFC
Oloron
MontaubanRC
Hyéres
Stade
bagnérais
Tarbes
Béziers-38-1030-1580-418-1026-1236-1314-11
Carcassonne6-23-21-712-710-713-09-1713-19
Castres9-266-8-15-113-628-915-418-7
FC
Oloron
16-619-910-6-6-03-312-07-6
Montauban6-627-619-69-3-7-1026-183-4
RC
Hyéres
11-427-429-1522-312-9-20-315-12
Stade
bagnérais
17-2127-917-1227-09-2226-6-13-9
Tarbes15-1529-920-1526-635-2312-910-7-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1SC Graulhet201492322112398Qualified to round of 16
2Grenoble191491419612076
3Nice1814824272147125Qualified to round of 32
4Toulon181482427618492
5Brive171481521216646To repechage
6SC Angoulême1114518185259-74
7La Voulte sportif5142111137264-127
8CS Vienne4142012131367-236Relegated

BriveCS
Vienne
GrenobleLa
Voulte
sportif
NiceSC
Angoulême
SC
Graulhet
Toulon
Brive-32-916-328-97-321-63-612-6
CS
Vienne
3-22-3-166-313-2715-60-1813-18
Grenoble33-928-6-16-93-69-310-612-12
La
Voulte
sportif
17-2221-39-21-11-614-223-93-20
Nice21-764-226-1337-6-26-923-618-13
SC
Angoulême
26-2128-910-66-615-13-12-3421-25
SC
Graulhet
6-634-915-1132-163-332-6-10-6
Toulon18-650-2010-1536-1019-1928-1515-10-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Agen1814824241117124Qualified to round of 16
2Dax181482428221369
3FC Lourdes181482424917178Qualified to round of 32
4Toulouse1814824262126136
5SC Tulle1614644183208-25To repechage
6La Rochelle1314617163190-27
7Boucau Stade1114518179241-62
8Paris université club0140014113406-293Relegated

AgenBoucau
Stade
DaxFC
Lourdes
La
Rochelle
Paris
université
club
SC
Tulle
Toulouse
Agen-37-032-1224-1212-2148-39-99-0
Boucau
Stade
18-9-9-1627-2725-323-96-149-6
Dax12-922-15-12-178-338-1057-2514-14
FC
Lourdes
18-627-123-12-27-1033-1210-313-7
La
Rochelle
0-1712-415-127-7-29-1228-126-10
Paris
université
club
3-1913-187-363-309-13-6-1313-29
SC
Tulle
0-012-318-1823-1324-924-9-6-6
Toulouse9-1034-1036-1313-1211-753-434-0-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Montferrand21141013254128126Qualified to round of 16
2Bayonne181490526718879
3Tyrosse181490515714710Qualified to round of 32
4Perpignan161480625719166
5Aurillac141470721520015To repechage
6Albi1114518155227-72
7Avenir aturin914338166289-123
8SA Hagetmau5142111125226-101Relegated

AlbiAurillacAvenir
aturin
BayonneMontferrandPerpignanSA
Hagetmau
Tyrosse
Albi-23-169-249-2712-1512-615-39-3
Aurillac30-9-37-312-96-021-1213-626-6
Avenir
aturin
16-1639-15-9-159-915-3215-93-18
Bayonne29-1822-934-6-12-2222-626-1212-3
Montferrand18-712-758-1219-10-26-624-620-3
Perpignan30-615-721-934-1015-8-30-1232-4
SA
Hagetmau
4-725-123-39-2611-2315-6-10-16
Tyrosse6-319-413-320-1312-024-1210-0-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Narbonne22141103322117205Qualified to round of 16
2Club Athletique Bordeaux Begles181482418516124
3Mont de Marsan1514716179200-21Qualified to round of 32
4Pau1514716154192-38
5Biarritz141470720214953To repechage
6Nimes1214608171193-22
7US Romans8144010161262-101
8Bressane8144010136236-100Relegated

BiarritzBressaneClub
Athletique
Bordeaux
Begles
Mont
de
Marsan
NarbonneNimesPauUS
Romans
Biarritz-42-1312-612-150-415-726-318-6
Bressane9-7-6-1516-106-246-78-2715-12
Club
Athletique
Bordeaux
Begles
22-917-9-22-1317-717-610-1024-6
Mont
de
Marsan
9-179-103-3-12-416-09-333-16
Narbonne16-321-1341-352-13-32-430-043-6
Nimes9-2017-917-622-318-20-23-028-18
Pau15-916-1013-2311-1213-613-4-12-9
US
Romans
15-1212-69-012-229-2218-913-18-

Repechage
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Brive171481521216646Qualified to round of 32
2SC Tulle1614644183208-25
3Biarritz141470720214953
4Aurillac141470721520015
5Montauban131461717414628


Final phase
Round of 32Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
SC Tulle
4/21/1984 - 16-10SC Tulle
4/28/1984 - 3-22
5/5/1984 - 6-18
Mont de MarsanMontferrand
5/12/1984 - 12-6
Montferrand
Montferrand
5/19/1984 - 4-8
Grenoble
4/28/1984 - 15-3
5/5/1984 - 4-6
ToulonGrenoble
4/21/1984 - 21-9
Toulon
BriveBéziers
5/26/1984 - 21-21
Tarbes
4/28/1984 - 13-13
5/5/1984 - 16-9
Tarbes
5/12/1984 - 12-22
Club Athletique Bordeaux Begles
Béziers
Béziers
4/28/1984 - 22-3
5/5/1984 - 0-0
PauBéziers
4/21/1984 - 10-6
Pau
PerpignanBéziers
Narbonne
4/28/1984 - 16-18
5/5/1984 - 15-15
Nice
Nice5/12/1984 - 21-13
4/21/1984 - 11-6
Nice
FC LourdesNice
5/19/1984 - 14-21
Bayonne
4/28/1984 - 6-19
5/5/1984 - 24-22
Dax
Dax
Agen
Agen
4/28/1984 - 20-12
5/5/1984 - 27-13
Agen
Tyrosse5/12/1984 - 9-7
4/21/1984 - 9-16
Toulouse
Toulouse
Agen
SC Graulhet
4/28/1984 - 9-3
5/5/1984 - 27-10
RC HyéresSC Graulhet
4/21/1984 - 3-6
FC Oloron
FC Oloron