- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 1 2005/06

Teams variations
Relegated from Top 16 2004/05:Grenoble (The team was relegated to Fédérale 1 due to financial crack.)
Relegated from Pro D2 2004/05:Limoges - Périgueux
Promoted to Pro D2 2005/06:Colomiers
Relegated to Federale 2 2005/06:Boucau Tarnos - L'Isle Jourdain - Nafarroa - Paris université club - RC Châteaurenard - RC Orléans - RC Strasbourg - Rumilly - SA Mauléon - SC Mazamet - Stade Dijonnais - Stade lavelanétien
Promoted from Federale 2 2004/05:Céret - ES Catalane - Gennevilliers - La Seyne - Lannemezan - RC Vichy - SA Saint-Sever - Stade Nantais - US Montmélian - Valence d'Agen

Final results
Jean Prat Trophy:Gaillac
Première Division Fédérale championship:Millau
Promoted to Pro D2 2006/07:Bordeaux Begles (It was merged into Bordeaux Begles in Pro D2.) - Gaillac - Grenoble - Limoges
Relegated to Federale 2 2006/07:Arras - Gourdon - Grasse - Lombez Samatan - Lons-le-Saunier - RC Vichy - SA Saint-Sever - Stade Nantais - US La Teste - US Montmélian - Valence d'Agen - Villefranche de Lauragais
Relegated to Lower Leagues 2006/07:Tours (The team failed and restarted playing in lower leagues.)

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Nimes38141202330163167Qualified for playoff
2Valence sportif2914716181204-23
3Bédarrides281570828421767
4Lunel2815708185209-24
5La Seyne2714617242271-29Qualified for playout
6Aubenas2714617216248-32
7RC Vichy2512516253285-32
8Grasse22144010157251-94


Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Grenoble36141103276169107Qualified for playoff
2RC Chalon34141004348207141
3SO Chambéry3414100427125615
4Bressane311473424618165
5Beaurepaire2814707225292-67Qualified for playout
6Gennevilliers2314419219249-30
7US Montmélian19142111190297-107
8Lons-le-Saunier19142111179303-124


Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Massy36141022325208117Qualified for playoff
2Tours311481527623838
3Saint-Nazaire301480627525421
4Bobigny291471622821414
5Stade poitevin2814707250253-3Qualified for playout
6Domont2614608269300-31
7Stade Nantais22144010235290-55
8Arras22144010238339-101


Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Limoges37141112417192225Qualified for playoff
2Gaillac3514101326316697
3Blagnac291471625322429
4Cahors Rugby291471629828711
5Marmande2814626234257-23Qualified for playout
6Valence d'Agen2414428220264-44
7Gourdon22144010209337-128
8Lombez Samatan20143011204371-167


Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Club Athletique Bordeaux Begles37141112301196105Qualified for playoff
2Saint-Jean-de-Luz OR34141004355216139
3Périgueux30148062222175
4FC Lourdes3014806280298-18
5Lannemezan281470731924871Qualified for playout
6Saint-Paul sports271461729427915
7US La Teste2414509249313-64
8SA Saint-Sever14140014164417-253


Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1FC Oloron3214905334228106Qualified for playoff
2SC Graulhet321482429826236
3Fleurance311481528424836
4Lavaur301480628724542
5Millau2914716206244-38Qualified for playout
6ES Catalane271461730927831
7Céret2514518252286-34
8Villefranche de Lauragais18142012188367-179


Second phase
Jean Prat Trophy - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Nimes1665011477473Qualified to round of 16
2Bédarrides1464021229230
3Valence sportif10620483142-59
4SO Chambéry8610581125-44


Jean Prat Trophy - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Cahors Rugby14640214511827Qualified to round of 16
2Fleurance126303115156-41
3Tours1263031249925
4Club Athletique Bordeaux Begles106204115126-11


Jean Prat Trophy - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Limoges18660017155116Qualified to round of 16
2Saint-Nazaire126303110150-40
3Bobigny106204114132-18
4FC Oloron8610585143-58


Jean Prat Trophy - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Massy16650118812266Qualified to round of 16
2Saint-Jean-de-Luz OR1264021221166
3FC Lourdes126303153177-24
4Périgueux86105126174-48


Jean Prat Trophy - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Grenoble1665011276958Qualified to round of 16
2Lavaur1263037295-23
3RC Chalon1263031136647
4Blagnac8610588170-82


Jean Prat Trophy - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Gaillac166501225108117Qualified to round of 16
2Bressane146402100964
3SC Graulhet106204118127-9
4Lunel8610570182-112


Playout - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Aubenas452211110370384-14Qualified for playout finals
2Stade poitevin42221001238437410
3Gennevilliers41229112336363-27
4Grasse40229013309362-53Relegated
5Stade Nantais38228014369437-68
6US Montmélian31224117349518-169


Playout - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Domont46221201046039565Qualified for playout finals
2La Seyne45221111043337657
3Beaurepaire442211011353493-140
4RC Vichy41229112415429-14Relegated
5Arras40229013428526-98
6Lons-le-Saunier36222119261515-254


Playout - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Millau4922131840935950Qualified for playout finals
2Marmande45221039404406-2
3Saint-Paul sports44221021053048347
4US La Teste422210012397475-78Relegated
5Villefranche de Lauragais32225017387568-181
6Lombez Samatan30224018344636-292


Playout - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Lannemezan47221219515386129Qualified for playout finals
2ES Catalane4522103945340944
3Céret432210111454476-22
4Valence d'Agen4122831144841434Relegated
5Gourdon34226016345582-237
6SA Saint-Sever26222020336641-305


Jean Prat Trophy

Première Division Fédérale championship