- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 1 2006/07

Teams variations
Relegated from Pro D2 2005/06:Aurillac - Pays d'Aix - Tyrosse
Promoted to Pro D2 2006/07:Gaillac - Grenoble - Limoges - Club Athletique Bordeaux Begles (It was merged into Bordeaux Begles in Pro D2.)
Relegated to Federale 2 2006/07:Arras - Gourdon - Grasse - Lombez Samatan - Lons-le-Saunier - RC Vichy - SA Saint-Sever - Stade Nantais - US La Teste - US Montmélian - Valence d'Agen - Villefranche de Lauragais
Relegated to Lower Leagues 2006/07:Tours (The team failed and restarted playing in lower leagues.)
Promoted from Federale 2 2005/06:CA Sarlat - ES Avignon Saint-Saturnin - Marseille Provence XV - Montluçon - Nafarroa - Orthez - RC Châteaurenard - RC Orléans - Rouen - Rumilly - SA Mauléon - SC Mazamet - Stade Dijonnais - Vannes

Final results

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Domont34141004209224-15Qualified for playoff
2Massy3314914356206150
3RC Orléans301480624623412
4Rouen30148062162142
5Vannes291471628123348Qualified for playout
6Saint-Nazaire241450924122615
7Stade poitevin2414509185250-65
8Gennevilliers20143011205352-147

DomontGennevilliersMassyRC
Orléans
RouenSaint-NazaireStade
poitevin
Vannes
Domont-32-2316-1211-615-1313-129-318-15
Gennevilliers21-10-11-379-1523-1619-1814-1827-36
Massy31-632-13-41-1625-016-1733-1523-16
RC
Orléans
17-1929-1218-26-23-1117-1528-1226-22
Rouen12-1333-919-1619-14-12-919-89-17
Saint-Nazaire12-1626-922-2112-1321-22-26-1016-20
Stade
poitevin
22-1127-1215-2116-96-920-16-13-30
Vannes25-2023-322-229-1515-2218-1913-0-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Bressane35141013299170129Qualified for playoff
2RC Chalon301472530925257
3SO Chambéry30148062482453
4Beaurepaire2814707199244-45
5Stade Dijonnais2814707241316-75Qualified for playout
6Rumilly2614608237242-5
7Bobigny2414509260281-21
8Montluçon2314419241284-43

BeaurepaireBobignyBressaneMontluçonRC
Chalon
RumillySO
Chambéry
Stade
Dijonnais
Beaurepaire-21-1618-219-615-149-622-1518-13
Bobigny6-13-6-2129-719-2027-1616-1730-17
Bressane35-028-19-19-1417-624-1230-644-10
Montluçon21-1523-1223-16-17-2916-2220-2120-24
RC
Chalon
32-2229-3015-1531-31-24-1822-030-13
Rumilly13-916-85-1018-2225-12-22-1025-19
SO
Chambéry
23-627-2816-518-721-1730-26-34-9
Stade
Dijonnais
23-2226-1420-1421-149-2822-1315-10-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Bédarrides331491421816850Qualified for playoff
2Aubenas3114815216230-14
3Pays d'Aix301480630720899
4La Seyne291471628025129
5RC Châteaurenard291471622521114Qualified for playout
6Lunel26145272001946
7Valence sportif2314419245273-28
8ES Avignon Saint-Saturnin2314419157313-156

AubenasBédarridesES
Avignon
Saint-Saturnin
La
Seyne
LunelPays
d'Aix
RC
Châteaurenard
Valence
sportif
Aubenas-17-023-1828-1912-026-812-916-16
Bédarrides23-11-29-716-513-321-1416-1818-13
ES
Avignon
Saint-Saturnin
12-216-5-9-910-517-1511-2013-12
La
Seyne
19-936-1349-13-22-1224-1618-624-13
Lunel15-126-644-034-23-10-1412-1222-16
Pays
d'Aix
59-108-1622-617-924-6-28-948-19
RC
Châteaurenard
17-07-1928-939-1421-1316-20-16-13
Valence
sportif
15-1917-2331-2626-99-1819-1426-7-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Aurillac37141112506177329Qualified for playoff
2Nimes36141103362249113
3ES Catalane331491431323677
4SC Graulhet321490527420371
5Millau2614608213371-158Qualified for playout
6Céret20143011217352-135
7SC Mazamet20143011202347-145
8Marseille Provence XV20143011200352-152

AurillacCéretES
Catalane
Marseille
Provence
XV
MillauNimesSC
Graulhet
SC
Mazamet
Aurillac-56-638-1649-2279-328-1422-1069-6
Céret10-37-9-3322-1738-2419-2619-2024-6
ES
Catalane
23-2324-9-25-1527-922-1821-1132-6
Marseille
Provence
XV
7-2014-1316-29-14-1516-389-320-11
Millau11-4612-1116-2530-16-12-99-1224-21
Nimes15-940-1329-1531-2426-16-31-2428-21
SC
Graulhet
29-619-817-1336-334-1814-21-15-6
SC
Mazamet
5-2424-1620-830-713-1416-3617-30-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Blagnac40141301465173292Qualified for playoff
2Tyrosse331491429221973
3Périgueux301480623320627
4Lavaur261460826223923
5Nafarroa2614608176290-114Qualified for playout
6Fleurance2514518241258-17
7SA Mauléon2314419167268-101
8Saint-Paul sports21143110221404-183

BlagnacFleuranceLavaurNafarroaPérigueuxSA
Mauléon
Saint-Paul
sports
Tyrosse
Blagnac-38-2548-1660-1023-548-1747-1832-6
Fleurance21-20-16-1023-1015-2622-1222-720-21
Lavaur6-1617-6-33-39-1314-927-2244-0
Nafarroa15-2019-1819-15-12-917-90-99-23
Périgueux16-2922-1320-1927-9-19-628-109-6
SA
Mauléon
6-1912-913-93-820-13-15-613-13
Saint-Paul
sports
6-5618-1827-3317-2326-2329-23-10-28
Tyrosse6-926-1327-1024-229-342-961-16-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1FC Oloron321490527825622Qualified for playoff
2Saint-Jean-de-Luz OR321490526424915
3FC Lourdes3114815266267-1
4Lannemezan301480626723235
5Orthez281470732828840Qualified for playout
6Marmande261460830829810
7Cahors Rugby2614608263289-26
8CA Sarlat19142111217312-95

CA
Sarlat
Cahors
Rugby
FC
Lourdes
FC
Oloron
LannemezanMarmandeOrthezSaint-Jean-de-Luz
OR
CA
Sarlat
-10-1321-2310-1517-731-2315-2724-31
Cahors
Rugby
33-9-36-2024-1710-1726-1916-1213-17
FC
Lourdes
15-1519-8-23-1912-1129-918-1632-15
FC
Oloron
12-1042-2133-18-15-1424-2321-1819-28
Lannemezan29-1327-109-1319-8-26-2529-2430-8
Marmande33-1528-1925-66-1222-26-32-2224-15
Orthez26-1136-2538-2722-2930-1520-25-15-12
Saint-Jean-de-Luz
OR
25-1616-912-1120-1225-827-1413-22-

Second phase
Jean Prat Trophy - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Blagnac18660016866102Qualified to round of 16
2ES Catalane14640214611729
3Lavaur86105111159-48
4SO Chambéry8610579162-83

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007ES Catalane - SO Chambéry32-22
18/02/2007Lavaur - Blagnac6-21
04/03/2007Blagnac - ES Catalane26-16
04/03/2007Lavaur - SO Chambéry12-6
18/03/2007ES Catalane - Lavaur33-16
18/03/2007SO Chambéry - Blagnac3-23
01/04/2007Blagnac - Lavaur35-18
01/04/2007SO Chambéry - ES Catalane6-20
15/04/2007ES Catalane - Blagnac16-20
15/04/2007SO Chambéry - Lavaur35-32
06/05/2007Blagnac - SO Chambéry43-7
06/05/2007Lavaur - ES Catalane27-29

Jean Prat Trophy - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Aurillac18660028849239Qualified to round of 16
2Aubenas12630389148-59
3Beaurepaire10620479173-94
4FC Lourdes8610575161-86

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Beaurepaire - Aurillac3-52
18/02/2007FC Lourdes - Aubenas12-18
03/03/2007Aurillac - FC Lourdes53-6
04/03/2007Beaurepaire - Aubenas15-9
17/03/2007FC Lourdes - Beaurepaire22-14
18/03/2007Aubenas - Aurillac13-22
01/04/2007Aubenas - FC Lourdes21-13
01/04/2007Aurillac - Beaurepaire60-7
15/04/2007Aubenas - Beaurepaire18-12
15/04/2007FC Lourdes - Aurillac10-27
06/05/2007Aurillac - Aubenas74-10
06/05/2007Beaurepaire - FC Lourdes28-12

Jean Prat Trophy - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Pays d'Aix1464021399940Qualified to round of 16
2FC Oloron14640299106-7
3Bressane1263031508565
4La Seyne8610559157-98

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007La Seyne - Bressane12-3
18/02/2007Pays d'Aix - FC Oloron20-9
04/03/2007Bressane - Pays d'Aix29-21
04/03/2007La Seyne - FC Oloron12-29
18/03/2007FC Oloron - Bressane17-14
18/03/2007Pays d'Aix - La Seyne42-15
01/04/2007Bressane - La Seyne44-3
01/04/2007FC Oloron - Pays d'Aix18-11
15/04/2007FC Oloron - La Seyne20-11
15/04/2007Pays d'Aix - Bressane26-22
06/05/2007Bressane - FC Oloron38-6
06/05/2007La Seyne - Pays d'Aix6-19

Jean Prat Trophy - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Massy14640216610660Qualified to round of 16
2Lannemezan13631212110516
3RC Orléans116213119147-28
4Bédarrides10620484132-48

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Lannemezan - Bédarrides22-10
18/02/2007RC Orléans - Massy24-35
04/03/2007Bédarrides - RC Orléans23-17
04/03/2007Lannemezan - Massy31-25
18/03/2007Massy - Bédarrides38-6
18/03/2007RC Orléans - Lannemezan15-10
01/04/2007Bédarrides - Lannemezan13-23
01/04/2007Massy - RC Orléans41-16
15/04/2007Massy - Lannemezan19-12
15/04/2007RC Orléans - Bédarrides24-15
06/05/2007Bédarrides - Massy17-8
06/05/2007Lannemezan - RC Orléans23-23

Jean Prat Trophy - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Périgueux1665011257847Qualified to round of 16
2Tyrosse1464021047232
3Domont10620499115-16
4Rouen8610568131-63

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Périgueux - Tyrosse28-6
18/02/2007Rouen - Domont21-22
04/03/2007Domont - Périgueux10-13
04/03/2007Rouen - Tyrosse6-16
18/03/2007Périgueux - Rouen26-8
18/03/2007Tyrosse - Domont20-12
01/04/2007Domont - Rouen11-14
01/04/2007Tyrosse - Périgueux11-6
15/04/2007Périgueux - Domont29-24
15/04/2007Tyrosse - Rouen33-0
06/05/2007Domont - Tyrosse20-18
06/05/2007Rouen - Périgueux19-23

Jean Prat Trophy - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Nimes15641113610828Qualified to round of 16
2RC Chalon14640214210042
3SC Graulhet106204110116-6
4Saint-Jean-de-Luz OR9611471135-64

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007RC Chalon - Nimes22-10
18/02/2007SC Graulhet - Saint-Jean-de-Luz OR15-0
04/03/2007Saint-Jean-de-Luz OR - RC Chalon13-29
04/03/2007SC Graulhet - Nimes18-20
18/03/2007Nimes - Saint-Jean-de-Luz OR29-13
18/03/2007RC Chalon - SC Graulhet18-22
01/04/2007Nimes - RC Chalon28-15
01/04/2007Saint-Jean-de-Luz OR - SC Graulhet18-15
15/04/2007Nimes - SC Graulhet33-24
15/04/2007RC Chalon - Saint-Jean-de-Luz OR31-11
06/05/2007Saint-Jean-de-Luz OR - Nimes16-16
06/05/2007SC Graulhet - RC Chalon16-27

Playout - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1RC Châteaurenard472212193393390Qualified for playout finals
2Vannes4522103945435698
3Bobigny45221111045937584
4Rumilly45221111042635769Relegated
5Gennevilliers34226016349523-174
6Valence sportif31224117332548-216
Rumilly avoided relegation thanks to Gaillac financial crack in Pro D2.

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Gennevilliers - Rumilly17-20
18/02/2007RC Châteaurenard - Bobigny13-12
18/02/2007Vannes - Valence sportif53-9
04/03/2007Bobigny - Vannes21-7
04/03/2007Rumilly - RC Châteaurenard31-6
04/03/2007Valence sportif - Gennevilliers20-24
18/03/2007Gennevilliers - RC Châteaurenard9-0
18/03/2007Valence sportif - Bobigny5-30
18/03/2007Vannes - Rumilly24-9
25/03/2007Bobigny - Gennevilliers26-13
25/03/2007RC Châteaurenard - Vannes13-12
25/03/2007Rumilly - Valence sportif37-8
01/04/2007Bobigny - RC Châteaurenard24-14
01/04/2007Rumilly - Gennevilliers43-18
01/04/2007Valence sportif - Vannes13-24
15/04/2007Gennevilliers - Valence sportif46-14
15/04/2007RC Châteaurenard - Rumilly23-13
15/04/2007Vannes - Bobigny19-19

Playout - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Stade Dijonnais442211011383436-53Qualified for playout finals
2Saint-Nazaire422210012456335121
3Stade poitevin422210012309339-30
4Montluçon41229112403416-13Relegated
5ES Avignon Saint-Saturnin39228113279507-228
6Lunel36226214264379-115

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Lunel - Stade poitevin3-14
18/02/2007Montluçon - Saint-Nazaire24-17
18/02/2007Stade Dijonnais - ES Avignon Saint-Saturnin46-12
04/03/2007ES Avignon Saint-Saturnin - Montluçon32-26
04/03/2007Saint-Nazaire - Lunel43-6
04/03/2007Stade poitevin - Stade Dijonnais10-8
18/03/2007ES Avignon Saint-Saturnin - Stade poitevin17-3
18/03/2007Montluçon - Lunel26-11
18/03/2007Stade Dijonnais - Saint-Nazaire19-16
25/03/2007Lunel - Stade Dijonnais17-12
25/03/2007Saint-Nazaire - ES Avignon Saint-Saturnin46-18
25/03/2007Stade poitevin - Montluçon14-15
01/04/2007ES Avignon Saint-Saturnin - Stade Dijonnais16-11
01/04/2007Saint-Nazaire - Montluçon33-13
01/04/2007Stade poitevin - Lunel30-6
15/04/2007Lunel - Saint-Nazaire9-19
15/04/2007Montluçon - ES Avignon Saint-Saturnin30-0
15/04/2007Stade Dijonnais - Stade poitevin21-16

Playout - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Orthez50221408508382126Qualified for playout finals
2Fleurance43221011141938732
3Millau40229013321501-180
4CA Sarlat37227114385450-65Relegated
5SA Mauléon37227114265398-133
6SC Mazamet30224018290546-256
SA Mauléon avoided relegation thanks to the renunciation of a team promoted from Fédérale 2..

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007CA Sarlat - Fleurance25-18
18/02/2007Millau - SA Mauléon13-6
18/02/2007Orthez - SC Mazamet37-6
04/03/2007Fleurance - Millau15-12
04/03/2007SA Mauléon - Orthez0-23
04/03/2007SC Mazamet - CA Sarlat13-23
18/03/2007CA Sarlat - Millau13-9
18/03/2007Orthez - Fleurance17-22
18/03/2007SC Mazamet - SA Mauléon21-3
25/03/2007Fleurance - SC Mazamet28-3
25/03/2007Millau - Orthez8-14
25/03/2007SA Mauléon - CA Sarlat21-9
01/04/2007Fleurance - CA Sarlat34-33
01/04/2007SA Mauléon - Millau30-3
01/04/2007SC Mazamet - Orthez12-27
15/04/2007CA Sarlat - SC Mazamet26-14
15/04/2007Millau - Fleurance19-13
15/04/2007Orthez - SA Mauléon16-13

Playout - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Cahors Rugby4622112946442440Qualified for playout finals
2Nafarroa41229112355472-117
3Marmande402290134654587
4Marseille Provence XV39228113369495-126Relegated
5Saint-Paul sports35226115389614-225
6Céret34226016376555-179

Matches
Playoff / Playout
18/02/2007Céret - Cahors Rugby11-21
18/02/2007Nafarroa - Marseille Provence XV25-21
18/02/2007Saint-Paul sports - Marmande19-17
03/03/2007Cahors Rugby - Nafarroa24-21
04/03/2007Marmande - Céret18-13
04/03/2007Marseille Provence XV - Saint-Paul sports30-23
18/03/2007Marseille Provence XV - Cahors Rugby26-17
18/03/2007Nafarroa - Marmande26-19
18/03/2007Saint-Paul sports - Céret40-14
25/03/2007Cahors Rugby - Saint-Paul sports48-16
25/03/2007Céret - Nafarroa39-22
25/03/2007Marmande - Marseille Provence XV12-6
01/04/2007Cahors Rugby - Céret25-0
01/04/2007Marmande - Saint-Paul sports17-19
01/04/2007Marseille Provence XV - Nafarroa16-13
15/04/2007Nafarroa - Cahors Rugby23-23
15/04/2007Saint-Paul sports - Marseille Provence XV14-16
22/04/2007Céret - Marmande27-25

Jean Prat Trophy
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Pays d'Aix
5/13/2007 - 26-20Pays d'Aix
5/20/2007 - 25-41
5/27/2007 - 28-16
AubenasNimes
6/3/2007 - 18-9
6/10/2007 - 19-38
Nimes
Blagnac
ES Catalane6/17/2007 - 6-31
5/13/2007 - 11-22RC Chalon
5/20/2007 - 26-26
5/27/2007 - 14-27
RC Chalon
Blagnac
Blagnac
Aurillac
Massy
5/13/2007 - 23-26Lannemezan
5/20/2007 - 22-22
5/26/2007 - 12-13
LannemezanPérigueux
6/3/2007 - 6-47
6/10/2007 - 9-29
Périgueux
TyrosseAurillac
5/13/2007 - 13-15FC Oloron
5/20/2007 - 24-18
5/27/2007 - 8-31
FC Oloron
Aurillac
Aurillac

Première Division Fédérale championship
Quarter finalsSemifinalsFinal
Orthez
5/27/2007 - 16-7Orthez
6/3/2007 - 12-33
NafarroaBobigny
Bobigny6/17/2007 - 24-25
5/27/2007 - 41-18
Bobigny
Stade DijonnaisRC Châteaurenard
Cahors Rugby
5/27/2007 - 13-19Fleurance
6/3/2007 - 9-13
Fleurance
RC ChâteaurenardRC Châteaurenard
5/27/2007 - 16-6
RC Châteaurenard
Saint-Nazaire

Matches schedule
17/06/2007 - Final Jean Prat Trophy
Blagnac - Aurillac6-31
17/06/2007 - Playout - Final Première Division Fédérale championship
Bobigny - RC Châteaurenard24-25
10/06/2007 - Semifinals Jean Prat Trophy
Aurillac - Périgueux29-9
Blagnac - Nimes38-19
03/06/2007 - Semifinals Jean Prat Trophy
Nimes - Blagnac18-9
Périgueux - Aurillac6-47
03/06/2007 - Playout - Semifinals Première Division Fédérale championship
Fleurance - RC Châteaurenard9-13
Orthez - Bobigny12-33
27/05/2007 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Aurillac - FC Oloron31-8
Blagnac - RC Chalon27-14
Nimes - Pays d'Aix16-28
27/05/2007 - Playout - Quarter finals Première Division Fédérale championship
Bobigny - Stade Dijonnais41-18
Cahors Rugby - Fleurance13-19
Orthez - Nafarroa16-7
RC Châteaurenard - Saint-Nazaire16-6
26/05/2007 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Périgueux - Lannemezan13-12
20/05/2007 - Quarter finals Jean Prat Trophy
FC Oloron - Aurillac24-18
Lannemezan - Périgueux22-22
Pays d'Aix - Nimes25-41
RC Chalon - Blagnac26-26
13/05/2007 - Round of 16 Jean Prat Trophy
ES Catalane - RC Chalon11-22
Massy - Lannemezan23-26
Pays d'Aix - Aubenas26-20
Tyrosse - FC Oloron13-15
06/05/2007 - Playoff / Playout Second phase
Aurillac - Aubenas74-10
Beaurepaire - FC Lourdes28-12
Bédarrides - Massy17-8
Blagnac - SO Chambéry43-7
Bressane - FC Oloron38-6
Domont - Tyrosse20-18
La Seyne - Pays d'Aix6-19
Lannemezan - RC Orléans23-23
Lavaur - ES Catalane27-29
Rouen - Périgueux19-23
Saint-Jean-de-Luz OR - Nimes16-16
SC Graulhet - RC Chalon16-27
22/04/2007 - Playoff / Playout Second phase
Céret - Marmande27-25
15/04/2007 - Playoff / Playout Second phase
Aubenas - Beaurepaire18-12
CA Sarlat - SC Mazamet26-14
ES Catalane - Blagnac16-20
FC Lourdes - Aurillac10-27
FC Oloron - La Seyne20-11
Gennevilliers - Valence sportif46-14
Lunel - Saint-Nazaire9-19
Massy - Lannemezan19-12
Millau - Fleurance19-13
Montluçon - ES Avignon Saint-Saturnin30-0
Nafarroa - Cahors Rugby23-23
Nimes - SC Graulhet33-24
Orthez - SA Mauléon16-13
Pays d'Aix - Bressane26-22
Périgueux - Domont29-24
RC Chalon - Saint-Jean-de-Luz OR31-11
RC Châteaurenard - Rumilly23-13
RC Orléans - Bédarrides24-15
Saint-Paul sports - Marseille Provence XV14-16
SO Chambéry - Lavaur35-32
Stade Dijonnais - Stade poitevin21-16
Tyrosse - Rouen33-0
Vannes - Bobigny19-19
01/04/2007 - Playoff / Playout Second phase
Aubenas - FC Lourdes21-13
Aurillac - Beaurepaire60-7
Bédarrides - Lannemezan13-23
Blagnac - Lavaur35-18
Bobigny - RC Châteaurenard24-14
Bressane - La Seyne44-3
Cahors Rugby - Céret25-0
Domont - Rouen11-14
ES Avignon Saint-Saturnin - Stade Dijonnais16-11
FC Oloron - Pays d'Aix18-11
Fleurance - CA Sarlat34-33
Marmande - Saint-Paul sports17-19
Marseille Provence XV - Nafarroa16-13
Massy - RC Orléans41-16
Nimes - RC Chalon28-15
Rumilly - Gennevilliers43-18
SA Mauléon - Millau30-3
Saint-Jean-de-Luz OR - SC Graulhet18-15
Saint-Nazaire - Montluçon33-13
SC Mazamet - Orthez12-27
SO Chambéry - ES Catalane6-20
Stade poitevin - Lunel30-6
Tyrosse - Périgueux11-6
Valence sportif - Vannes13-24
25/03/2007 - Playoff / Playout Second phase
Bobigny - Gennevilliers26-13
Cahors Rugby - Saint-Paul sports48-16
Céret - Nafarroa39-22
Fleurance - SC Mazamet28-3
Lunel - Stade Dijonnais17-12
Marmande - Marseille Provence XV12-6
Millau - Orthez8-14
RC Châteaurenard - Vannes13-12
Rumilly - Valence sportif37-8
SA Mauléon - CA Sarlat21-9
Saint-Nazaire - ES Avignon Saint-Saturnin46-18
Stade poitevin - Montluçon14-15
18/03/2007 - Playoff / Playout Second phase
Aubenas - Aurillac13-22
CA Sarlat - Millau13-9
ES Avignon Saint-Saturnin - Stade poitevin17-3
ES Catalane - Lavaur33-16
FC Oloron - Bressane17-14
Gennevilliers - RC Châteaurenard9-0
Marseille Provence XV - Cahors Rugby26-17
Massy - Bédarrides38-6
Montluçon - Lunel26-11
Nafarroa - Marmande26-19
Nimes - Saint-Jean-de-Luz OR29-13
Orthez - Fleurance17-22
Pays d'Aix - La Seyne42-15
Périgueux - Rouen26-8
RC Chalon - SC Graulhet18-22
RC Orléans - Lannemezan15-10
Saint-Paul sports - Céret40-14
SC Mazamet - SA Mauléon21-3
SO Chambéry - Blagnac3-23
Stade Dijonnais - Saint-Nazaire19-16
Tyrosse - Domont20-12
Valence sportif - Bobigny5-30
Vannes - Rumilly24-9
17/03/2007 - Playoff / Playout Second phase
FC Lourdes - Beaurepaire22-14
04/03/2007 - Playoff / Playout Second phase
Beaurepaire - Aubenas15-9
Bédarrides - RC Orléans23-17
Blagnac - ES Catalane26-16
Bobigny - Vannes21-7
Bressane - Pays d'Aix29-21
Domont - Périgueux10-13
ES Avignon Saint-Saturnin - Montluçon32-26
Fleurance - Millau15-12
La Seyne - FC Oloron12-29
Lannemezan - Massy31-25
Lavaur - SO Chambéry12-6
Marmande - Céret18-13
Marseille Provence XV - Saint-Paul sports30-23
Rouen - Tyrosse6-16
Rumilly - RC Châteaurenard31-6
SA Mauléon - Orthez0-23
Saint-Jean-de-Luz OR - RC Chalon13-29
Saint-Nazaire - Lunel43-6
SC Graulhet - Nimes18-20
SC Mazamet - CA Sarlat13-23
Stade poitevin - Stade Dijonnais10-8
Valence sportif - Gennevilliers20-24
03/03/2007 - Playoff / Playout Second phase
Aurillac - FC Lourdes53-6
Cahors Rugby - Nafarroa24-21
18/02/2007 - Playoff / Playout Second phase
Beaurepaire - Aurillac3-52
CA Sarlat - Fleurance25-18
Céret - Cahors Rugby11-21
ES Catalane - SO Chambéry32-22
FC Lourdes - Aubenas12-18
Gennevilliers - Rumilly17-20
La Seyne - Bressane12-3
Lannemezan - Bédarrides22-10
Lavaur - Blagnac6-21
Lunel - Stade poitevin3-14
Millau - SA Mauléon13-6
Montluçon - Saint-Nazaire24-17
Nafarroa - Marseille Provence XV25-21
Orthez - SC Mazamet37-6
Pays d'Aix - FC Oloron20-9
Périgueux - Tyrosse28-6
RC Chalon - Nimes22-10
RC Châteaurenard - Bobigny13-12
RC Orléans - Massy24-35
Rouen - Domont21-22
Saint-Paul sports - Marmande19-17
SC Graulhet - Saint-Jean-de-Luz OR15-0
Stade Dijonnais - ES Avignon Saint-Saturnin46-12
Vannes - Valence sportif53-9
04/02/2007 - First phase
Aurillac - Marseille Provence XV49-22
Beaurepaire - RC Chalon15-14
Blagnac - Saint-Paul sports47-18
Cahors Rugby - Marmande26-19
ES Avignon Saint-Saturnin - RC Châteaurenard11-20
ES Catalane - SC Graulhet21-11
FC Lourdes - FC Oloron23-19
Gennevilliers - Stade poitevin14-18
Lunel - La Seyne34-23
Millau - Nimes12-9
Montluçon - Rumilly16-22
Orthez - Lannemezan30-15
Pays d'Aix - Aubenas59-10
Périgueux - Lavaur20-19
RC Orléans - Massy18-26
Rouen - Vannes9-17
SA Mauléon - Fleurance12-9
Saint-Jean-de-Luz OR - CA Sarlat25-16
Saint-Nazaire - Domont12-16
SC Mazamet - Céret24-16
SO Chambéry - Bressane16-5
Stade Dijonnais - Bobigny26-14
Tyrosse - Nafarroa24-22
Valence sportif - Bédarrides17-23
21/01/2007 - First phase
La Seyne - RC Châteaurenard18-6
RC Chalon - Bobigny29-30
Rouen - Domont12-13
Valence sportif - ES Avignon Saint-Saturnin31-26
Vannes - Massy22-22
14/01/2007 - First phase
Aubenas - ES Avignon Saint-Saturnin23-18
Bédarrides - Pays d'Aix21-14
Bobigny - Beaurepaire6-13
Bressane - Montluçon19-14
CA Sarlat - Cahors Rugby10-13
Céret - Aurillac10-37
Domont - Gennevilliers32-23
FC Oloron - Saint-Jean-de-Luz OR19-28
Fleurance - Périgueux15-26
La Seyne - Valence sportif24-13
Lannemezan - FC Lourdes9-13
Lavaur - Tyrosse44-0
Marmande - Orthez32-22
Marseille Provence XV - Millau14-15
Massy - Saint-Nazaire16-17
Nafarroa - Blagnac15-20
Nimes - ES Catalane29-15
RC Chalon - SO Chambéry22-0
RC Châteaurenard - Lunel21-13
Rumilly - Stade Dijonnais25-19
Saint-Paul sports - SA Mauléon29-23
SC Graulhet - SC Mazamet15-6
Stade poitevin - Rouen6-9
Vannes - RC Orléans9-15
07/01/2007 - First phase
Beaurepaire - Rumilly9-6
Bédarrides - La Seyne16-5
Blagnac - SA Mauléon48-17
Bressane - RC Chalon17-6
Cahors Rugby - FC Oloron24-17
ES Catalane - Marseille Provence XV25-15
FC Lourdes - Saint-Jean-de-Luz OR32-15
Lannemezan - Marmande26-25
Lunel - Aubenas15-12
Millau - Céret12-11
Montluçon - Stade Dijonnais20-24
Nafarroa - Lavaur19-15
Orthez - CA Sarlat26-11
Périgueux - Saint-Paul sports28-10
RC Orléans - Saint-Nazaire17-15
SC Graulhet - Nimes14-21
SC Mazamet - Aurillac5-24
SO Chambéry - Bobigny27-28
Tyrosse - Fleurance26-13
Valence sportif - RC Châteaurenard26-7
Vannes - Stade poitevin13-0
06/01/2007 - First phase
Gennevilliers - Massy11-37
Pays d'Aix - ES Avignon Saint-Saturnin22-6
17/12/2006 - First phase
Aubenas - Valence sportif16-16
Aurillac - Millau79-3
CA Sarlat - Lannemezan17-7
Céret - ES Catalane9-33
Domont - Vannes18-15
ES Avignon Saint-Saturnin - Lunel10-5
FC Oloron - Orthez21-18
Fleurance - Nafarroa23-10
La Seyne - Pays d'Aix24-16
Lavaur - Blagnac6-16
Marseille Provence XV - SC Graulhet9-3
Nimes - SC Mazamet28-21
RC Chalon - Montluçon31-31
RC Châteaurenard - Bédarrides7-19
Rumilly - SO Chambéry22-10
SA Mauléon - Périgueux20-13
Saint-Jean-de-Luz OR - Cahors Rugby16-9
Saint-Nazaire - Gennevilliers26-9
Saint-Paul sports - Tyrosse10-28
Stade Dijonnais - Beaurepaire23-22
Stade poitevin - RC Orléans16-9
16/12/2006 - First phase
Bobigny - Bressane6-21
Marmande - FC Lourdes25-6
Massy - Rouen25-0
10/12/2006 - First phase
Bédarrides - Aubenas23-11
Blagnac - Périgueux23-5
Bressane - Rumilly24-12
ES Catalane - Aurillac23-23
FC Lourdes - Cahors Rugby19-8
Lannemezan - FC Oloron19-8
Lavaur - Fleurance17-6
Marmande - CA Sarlat33-15
Montluçon - Beaurepaire21-15
Nafarroa - Saint-Paul sports0-9
Nimes - Marseille Provence XV31-24
Orthez - Saint-Jean-de-Luz OR15-12
Pays d'Aix - Lunel24-6
RC Orléans - Gennevilliers29-12
Rouen - Saint-Nazaire12-9
SC Graulhet - Céret19-8
SC Mazamet - Millau13-14
SO Chambéry - Stade Dijonnais34-9
Stade poitevin - Domont22-11
Tyrosse - SA Mauléon42-9
03/12/2006 - First phase
Domont - RC Orléans11-6
26/11/2006 - First phase
Aubenas - La Seyne28-19
Aurillac - SC Graulhet22-10
Beaurepaire - SO Chambéry22-15
Bobigny - Montluçon29-7
CA Sarlat - FC Lourdes21-23
Cahors Rugby - Orthez16-12
Céret - Nimes19-26
ES Avignon Saint-Saturnin - Bédarrides6-5
FC Oloron - Marmande24-23
Fleurance - Blagnac21-20
Gennevilliers - Rouen23-16
Lunel - Valence sportif22-16
Marseille Provence XV - SC Mazamet20-11
Massy - Stade poitevin33-15
Millau - ES Catalane16-25
Périgueux - Tyrosse9-6
RC Châteaurenard - Pays d'Aix16-20
Rumilly - RC Chalon25-12
SA Mauléon - Nafarroa3-8
Saint-Jean-de-Luz OR - Lannemezan25-8
Saint-Nazaire - Vannes16-20
Saint-Paul sports - Lavaur27-33
Stade Dijonnais - Bressane20-14
19/11/2006 - First phase
Bédarrides - Lunel13-3
Bobigny - Rumilly27-16
Bressane - Beaurepaire35-0
CA Sarlat - FC Oloron10-15
Domont - Massy16-12
ES Catalane - SC Mazamet32-6
Fleurance - Saint-Paul sports22-7
La Seyne - ES Avignon Saint-Saturnin49-13
Lannemezan - Cahors Rugby27-10
Lavaur - SA Mauléon14-9
Marmande - Saint-Jean-de-Luz OR24-15
Marseille Provence XV - Céret14-13
Nafarroa - Périgueux12-9
Nimes - Aurillac15-9
Orthez - FC Lourdes38-27
RC Chalon - Stade Dijonnais30-13
RC Châteaurenard - Aubenas17-0
Rouen - RC Orléans19-14
SC Graulhet - Millau34-18
SO Chambéry - Montluçon18-7
Stade poitevin - Saint-Nazaire20-16
Tyrosse - Blagnac6-9
Valence sportif - Pays d'Aix19-14
Vannes - Gennevilliers23-3
12/11/2006 - First phase
Aubenas - Pays d'Aix26-8
Bédarrides - Valence sportif18-13
Bobigny - Stade Dijonnais30-17
Bressane - SO Chambéry30-6
CA Sarlat - Saint-Jean-de-Luz OR24-31
Céret - SC Mazamet24-6
Domont - Saint-Nazaire13-12
FC Oloron - FC Lourdes33-18
Fleurance - SA Mauléon22-12
La Seyne - Lunel22-12
Lannemezan - Orthez29-24
Lavaur - Périgueux9-13
Marmande - Cahors Rugby28-19
Marseille Provence XV - Aurillac7-20
Massy - RC Orléans41-16
Nafarroa - Tyrosse9-23
Nimes - Millau26-16
RC Chalon - Beaurepaire32-22
RC Châteaurenard - ES Avignon Saint-Saturnin28-9
Rumilly - Montluçon18-22
Saint-Paul sports - Blagnac6-56
SC Graulhet - ES Catalane17-13
Stade poitevin - Gennevilliers27-12
Vannes - Rouen15-22
29/10/2006 - First phase
Beaurepaire - Bobigny21-16
Blagnac - Nafarroa60-10
Cahors Rugby - CA Sarlat33-9
ES Avignon Saint-Saturnin - Aubenas12-21
ES Catalane - Nimes22-18
FC Lourdes - Lannemezan12-11
Gennevilliers - Domont21-10
Lunel - RC Châteaurenard12-12
Millau - Marseille Provence XV30-16
Montluçon - Bressane23-16
Orthez - Marmande20-25
Pays d'Aix - Bédarrides8-16
Périgueux - Fleurance22-13
RC Orléans - Vannes26-22
Rouen - Stade poitevin19-8
SA Mauléon - Saint-Paul sports15-6
Saint-Jean-de-Luz OR - FC Oloron20-12
Saint-Nazaire - Massy22-21
SC Mazamet - SC Graulhet17-30
SO Chambéry - RC Chalon21-17
Stade Dijonnais - Rumilly22-13
Tyrosse - Lavaur27-10
Valence sportif - La Seyne26-9
28/10/2006 - First phase
Aurillac - Céret56-6
22/10/2006 - First phase
Aubenas - Lunel12-0
Aurillac - SC Mazamet69-6
Bobigny - SO Chambéry16-17
CA Sarlat - Orthez15-27
Céret - Millau38-24
Domont - Rouen15-13
ES Avignon Saint-Saturnin - Pays d'Aix17-15
FC Oloron - Cahors Rugby42-21
Fleurance - Tyrosse20-21
La Seyne - Bédarrides36-13
Lavaur - Nafarroa33-3
Marmande - Lannemezan22-26
Marseille Provence XV - ES Catalane16-29
Massy - Gennevilliers32-13
Nimes - SC Graulhet31-24
RC Châteaurenard - Valence sportif16-13
Rumilly - Beaurepaire13-9
SA Mauléon - Blagnac6-19
Saint-Jean-de-Luz OR - FC Lourdes12-11
Saint-Nazaire - RC Orléans12-13
Saint-Paul sports - Périgueux26-23
Stade Dijonnais - Montluçon21-14
Stade poitevin - Vannes13-30
21/10/2006 - First phase
RC Chalon - Bressane15-15
15/10/2006 - First phase
Beaurepaire - Stade Dijonnais18-13
Bédarrides - RC Châteaurenard16-18
Blagnac - Lavaur48-16
Bressane - Bobigny28-19
Cahors Rugby - Saint-Jean-de-Luz OR13-17
ES Catalane - Céret24-9
FC Lourdes - Marmande29-9
Gennevilliers - Saint-Nazaire19-18
Lannemezan - CA Sarlat29-13
Lunel - ES Avignon Saint-Saturnin44-0
Millau - Aurillac11-46
Montluçon - RC Chalon17-29
Nafarroa - Fleurance19-18
Orthez - FC Oloron22-29
Périgueux - SA Mauléon19-6
RC Orléans - Stade poitevin28-12
Rouen - Massy19-16
SC Graulhet - Marseille Provence XV36-3
SC Mazamet - Nimes16-36
SO Chambéry - Rumilly30-26
Tyrosse - Saint-Paul sports61-16
Valence sportif - Aubenas15-19
Vannes - Domont25-20
14/10/2006 - First phase
Pays d'Aix - La Seyne17-9
01/10/2006 - First phase
Aubenas - Bédarrides17-0
Beaurepaire - Montluçon9-6
CA Sarlat - Marmande31-23
Cahors Rugby - FC Lourdes36-20
Céret - SC Graulhet19-20
Domont - Stade poitevin9-3
ES Avignon Saint-Saturnin - Valence sportif13-12
Fleurance - Lavaur16-10
Lunel - Pays d'Aix10-14
Marseille Provence XV - Nimes16-38
Massy - Vannes23-16
Millau - SC Mazamet24-21
Périgueux - Blagnac16-29
RC Châteaurenard - La Seyne39-14
Rumilly - Bressane5-10
SA Mauléon - Tyrosse13-13
Saint-Jean-de-Luz OR - Orthez13-22
Saint-Nazaire - Rouen21-22
Saint-Paul sports - Nafarroa17-23
Stade Dijonnais - SO Chambéry15-10
30/09/2006 - First phase
Aurillac - ES Catalane38-16
Bobigny - RC Chalon19-20
FC Oloron - Lannemezan15-14
Gennevilliers - RC Orléans9-15
24/09/2006 - First phase
Blagnac - Fleurance38-25
Bressane - Stade Dijonnais44-10
ES Catalane - Millau27-9
La Seyne - Aubenas19-9
Lannemezan - Saint-Jean-de-Luz OR30-8
Lavaur - Saint-Paul sports27-22
Montluçon - Bobigny23-12
Nafarroa - SA Mauléon17-9
Nimes - Céret40-13
Orthez - Cahors Rugby36-25
RC Orléans - Domont17-19
Rouen - Gennevilliers33-9
SC Graulhet - Aurillac29-6
SC Mazamet - Marseille Provence XV30-7
SO Chambéry - Beaurepaire23-6
Stade poitevin - Massy15-21
Valence sportif - Lunel9-18
23/09/2006 - First phase
Bédarrides - ES Avignon Saint-Saturnin29-7
FC Lourdes - CA Sarlat15-15
Marmande - FC Oloron6-12
Pays d'Aix - RC Châteaurenard28-9
RC Chalon - Rumilly24-18
Tyrosse - Périgueux9-3
Vannes - Saint-Nazaire18-19
17/09/2006 - First phase
Aubenas - RC Châteaurenard12-9
Blagnac - Tyrosse32-6
Cahors Rugby - Lannemezan10-17
Céret - Marseille Provence XV22-17
ES Avignon Saint-Saturnin - La Seyne9-9
FC Lourdes - Orthez18-16
FC Oloron - CA Sarlat12-10
Gennevilliers - Vannes27-36
Lunel - Bédarrides6-6
Massy - Domont31-6
Millau - SC Graulhet9-12
Montluçon - SO Chambéry20-21
Pays d'Aix - Valence sportif48-19
RC Orléans - Rouen23-11
Rumilly - Bobigny16-8
SA Mauléon - Lavaur13-9
Saint-Jean-de-Luz OR - Marmande27-14
Saint-Nazaire - Stade poitevin26-10
Saint-Paul sports - Fleurance18-18
SC Mazamet - ES Catalane20-8
16/09/2006 - First phase
Aurillac - Nimes28-14
Beaurepaire - Bressane18-21
Périgueux - Nafarroa27-9
Stade Dijonnais - RC Chalon9-28