- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 1 2007/08

Final results
Jean Prat Trophy:Colomiers
Première Division Fédérale championship:FC Lourdes
Promoted to Pro D2 2008/09:Bressane - Colomiers
Relegated to Federale 2 2008/09:Cergy-Pontoise - Entente Astarac Bigorre - Fleurance - Millau - Nafarroa - Orthez - Rumilly - SO Chambéry - Stade poitevin
Relegated to Lower Leagues 2008/09:Nimes (The team failed and restarted playing in lower leagues.) - Tours (The team failed and restarted playing in lower leagues.)

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Bobigny5014110329918211742Qualified for playoff
2RC Orléans42149052892028724
3Tours36148061811621904
4Vannes35147162151813405
5Rouen3514815217216101Qualified for playout
6Saint-Nazaire3314707247260-1323
7Cergy-Pontoise21144010185272-8714
8Stade poitevin11141013114272-15807

BobignyCergy-PontoiseRC
Orléans
RouenSaint-NazaireStade
poitevin
ToursVannes
Bobigny-30-1223-2530-2137-1329-817-621-6
Cergy-Pontoise13-37-17-1312-1826-2520-156-1617-10
RC
Orléans
13-155-3-30-344-019-1212-1028-21
Rouen19-1229-1916-29-22-109-314-319-19
Saint-Nazaire12-315-827-2318-21-42-716-1419-16
Stade
poitevin
9-169-612-193-148-32-9-126-18
Tours13-1622-925-2316-316-1512-6-10-7
Vannes12-1328-1718-612-915-324-79-6-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Bressane441410132792156420Qualified for playoff
2RC Chalon39148242421925012
3Stade Dijonnais36147072671878017
4Lons-le-Saunier3514806258259-121
5Massy3414716216208813Qualified for playout
6Domont3014608259257224
7ASVEL20144010191295-10404
8SO Chambéry18144010135234-9902

ASVELBressaneDomontLons-le-SaunierMassyRC
Chalon
SO
Chambéry
Stade
Dijonnais
ASVEL-14-3817-1312-2518-611-2119-1018-17
Bressane35-22-25-1431-815-1238-176-09-8
Domont24-1233-13-18-2714-1717-926-911-17
Lons-le-Saunier22-2023-2622-12-20-920-1339-1417-13
Massy14-920-1228-2122-12-15-1621-019-15
RC
Chalon
42-06-611-1721-614-14-20-1214-13
SO
Chambéry
12-612-189-2023-1212-83-13-13-12
Stade
Dijonnais
16-1326-741-1925-530-1120-2514-6-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Pays d'Aix421482438223914351Qualified for playoff
2Bédarrides36148062512153622
3Aubenas3414815232265-3300
4US Romans3214626223238-1513
5Beaurepaire3114707216226-1003Qualified for playout
6La Seyne30146172672303722
7Nice2714608188228-4003
8Rumilly1914329175293-11803

AubenasBeaurepaireBédarridesLa
Seyne
NicePays
d'Aix
RumillyUS
Romans
Aubenas-23-138-626-921-1526-2419-922-11
Beaurepaire16-7-18-619-1115-622-936-139-18
Bédarrides39-1116-9-19-914-1032-2032-1613-9
La
Seyne
32-1640-1626-18-18-624-2435-015-11
Nice13-1823-1622-716-8-12-321-1719-11
Pays
d'Aix
36-1630-334-2217-1646-13-47-1651-7
Rumilly13-133-99-1418-715-612-23-15-12
US
Romans
29-621-1514-1324-1719-618-1819-19-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Lavaur481411032591649513Qualified for playoff
2Valence d'Agen40149052492024704
3Nimes36148062362003613
4ES Catalane35148062592372203
5RC Châteaurenard3114716182222-4001Qualified for playout
6Cahors Rugby2914608273286-1305
7SC Graulhet2714509206201525
8Millau11141112129281-15205

Cahors
Rugby
ES
Catalane
LavaurMillauNimesRC
Châteaurenard
SC
Graulhet
Valence
d'Agen
Cahors
Rugby
-29-2021-2631-1424-1319-1029-1220-25
ES
Catalane
22-18-13-1825-1913-1533-1818-915-12
Lavaur22-1520-8-34-107-627-810-1426-12
Millau6-133-140-18-5-69-1510-815-17
Nimes37-1522-1519-1230-12-15-2020-521-15
RC
Châteaurenard
16-910-2411-1513-1312-10-19-314-10
SC
Graulhet
34-1817-208-1239-619-923-3-3-8
Valence
d'Agen
29-1227-1919-1218-726-1312-1319-12-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Colomiers6114130143711931881Qualified for playoff
2Lannemezan451410042872058250
3FC Oloron3514725227240-1312
4Ribérac2814608177221-4413
5Langon2814608212264-5204Qualified for playout
6SA Mauléon2614617199240-4100
7Orthez2014419207321-11402
8Fleurance11141211142278-13603

ColomiersFC
Oloron
FleuranceLangonLannemezanOrthezRibéracSA
Mauléon
Colomiers-38-1541-945-641-748-336-930-13
FC
Oloron
9-3-6-516-1519-1025-1329-2322-6
Fleurance7-1312-12-14-229-2415-2513-35-10
Langon12-3324-1726-3-8-1031-2216-914-6
Lannemezan14-2226-2326-739-10-43-1524-1627-7
Orthez3-2427-1922-2215-99-13-21-1623-24
Ribérac0-4023-017-69-516-710-0-20-5
SA
Mauléon
12-2315-1531-1526-143-1722-919-6-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Marmande Casteljaloux5014110330717613151Qualified for playoff
2Tyrosse42149053002208033
3Périgueux401481530820210642
4Saint-Jean-de-Luz OR40148062832285535
5Morlaàs34147162492183122Qualified for playout
6FC Lourdes2814518251251024
7Nafarroa1814419159428-26900
8Entente Astarac Bigorre15142012174308-13416

Entente
Astarac
Bigorre
FC
Lourdes
Marmande
Casteljaloux
MorlaàsNafarroaPérigueuxSaint-Jean-de-Luz
OR
Tyrosse
Entente
Astarac
Bigorre
-22-209-256-1328-613-1412-1517-22
FC
Lourdes
19-18-34-1918-046-911-1115-1318-23
Marmande
Casteljaloux
27-321-11-23-1651-1016-917-1236-14
Morlaàs39-817-69-13-35-814-319-1231-23
Nafarroa12-1032-266-283-3-22-209-3417-44
Périgueux27-333-920-629-1364-6-34-1224-19
Saint-Jean-de-Luz
OR
34-2017-620-1944-269-1436-10-8-7
Tyrosse35-516-123-622-1430-522-1020-17-

Second phase
Jean Prat Trophy - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Bobigny216501122972501Qualified to round of 16
2RC Chalon196402127755212
3ES Catalane1463039599-411
4Aubenas26006101174-7302

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Aubenas - RC Chalon17-28
24/02/2008ES Catalane - Bobigny22-19
02/03/2008Bobigny - Aubenas27-23
02/03/2008ES Catalane - RC Chalon6-19
16/03/2008Aubenas - ES Catalane16-26
16/03/2008RC Chalon - Bobigny6-13
29/03/2008Bobigny - ES Catalane16-3
30/03/2008RC Chalon - Aubenas39-8
06/04/2008Aubenas - Bobigny23-25
06/04/2008RC Chalon - ES Catalane15-9
20/04/2008Bobigny - RC Chalon22-20
20/04/2008ES Catalane - Aubenas29-14

Jean Prat Trophy - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Bressane236501137795821Qualified to round of 16
2Bédarrides186402111852611
3Nimes106204102109-702
4Ribérac5610586163-7701

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Nimes - Bédarrides13-15
24/02/2008Ribérac - Bressane17-19
02/03/2008Bressane - Nimes25-16
02/03/2008Ribérac - Bédarrides12-20
16/03/2008Bédarrides - Bressane19-14
16/03/2008Nimes - Ribérac27-14
30/03/2008Bédarrides - Nimes9-13
30/03/2008Bressane - Ribérac36-7
06/04/2008Bédarrides - Ribérac38-3
06/04/2008Nimes - Bressane10-13
20/04/2008Bressane - Bédarrides30-10
20/04/2008Ribérac - Nimes33-23

Jean Prat Trophy - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Pays d'Aix186402133914211Qualified to round of 16
2Valence d'Agen1764021231131001
3Saint-Jean-de-Luz OR1663031641164822
4FC Oloron5610558158-10001

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008FC Oloron - Valence d'Agen11-25
24/02/2008Saint-Jean-de-Luz OR - Pays d'Aix39-6
02/03/2008Pays d'Aix - FC Oloron49-9
02/03/2008Saint-Jean-de-Luz OR - Valence d'Agen29-35
16/03/2008FC Oloron - Saint-Jean-de-Luz OR6-13
16/03/2008Valence d'Agen - Pays d'Aix18-15
30/03/2008Pays d'Aix - Saint-Jean-de-Luz OR25-13
30/03/2008Valence d'Agen - FC Oloron6-15
06/04/2008FC Oloron - Pays d'Aix3-24
06/04/2008Valence d'Agen - Saint-Jean-de-Luz OR30-29
20/04/2008Pays d'Aix - Valence d'Agen14-9
20/04/2008Saint-Jean-de-Luz OR - FC Oloron41-14

Jean Prat Trophy - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Périgueux186402114744002Qualified to round of 16
2Lannemezan17640295821301
3Lavaur1463038999-1002
4Vannes6610576119-4302

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Périgueux - Lannemezan17-9
24/02/2008Vannes - Lavaur15-19
02/03/2008Lavaur - Périgueux9-13
02/03/2008Vannes - Lannemezan11-18
16/03/2008Lannemezan - Lavaur23-19
16/03/2008Périgueux - Vannes36-20
30/03/2008Lannemezan - Périgueux12-7
30/03/2008Lavaur - Vannes17-3
06/04/2008Lannemezan - Vannes23-15
06/04/2008Périgueux - Lavaur35-12
20/04/2008Lavaur - Lannemezan13-10
20/04/2008Vannes - Périgueux12-6

Jean Prat Trophy - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Colomiers2465011584811031Qualified to round of 16
2Tyrosse1764029283901
3Lons-le-Saunier10620477126-4902
4Tours6610559129-7002

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Lons-le-Saunier - Colomiers16-15
24/02/2008Tours - Tyrosse14-15
02/03/2008Colomiers - Tours31-6
02/03/2008Lons-le-Saunier - Tyrosse10-26
16/03/2008Tours - Lons-le-Saunier17-15
16/03/2008Tyrosse - Colomiers10-20
30/03/2008Colomiers - Lons-le-Saunier43-0
30/03/2008Tyrosse - Tours12-10
06/04/2008Tours - Colomiers7-34
06/04/2008Tyrosse - Lons-le-Saunier20-14
20/04/2008Colomiers - Tyrosse15-9
20/04/2008Lons-le-Saunier - Tours22-5

Jean Prat Trophy - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1RC Orléans18640286671911Qualified to round of 16
2Marmande Casteljaloux176312100693112
3Stade Dijonnais136303108102601
4US Romans8611482138-5611

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Stade Dijonnais - RC Orléans15-9
24/02/2008US Romans - Marmande Casteljaloux9-9
02/03/2008Marmande Casteljaloux - Stade Dijonnais18-10
02/03/2008US Romans - RC Orléans16-23
16/03/2008RC Orléans - Marmande Casteljaloux22-16
16/03/2008Stade Dijonnais - US Romans29-13
30/03/2008Marmande Casteljaloux - US Romans22-0
30/03/2008RC Orléans - Stade Dijonnais3-0
06/04/2008RC Orléans - US Romans26-3
06/04/2008Stade Dijonnais - Marmande Casteljaloux25-18
20/04/2008Marmande Casteljaloux - RC Orléans17-3
20/04/2008US Romans - Stade Dijonnais41-29

Playout - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Rouen53201217303313-1012Qualified for playout finals
2Domont5020100103993376255
3Nice43209011319312725Relegated
4Millau16202117197447-25006
Nice avoided relegation thanks to Tours financial crack.

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Millau - Rouen11-16
24/02/2008Nice - Domont34-17
02/03/2008Millau - Domont13-38
02/03/2008Rouen - Nice16-12
16/03/2008Domont - Rouen15-8
16/03/2008Nice - Millau45-19
30/03/2008Domont - Nice19-3
30/03/2008Rouen - Millau27-9
06/04/2008Domont - Millau34-3
13/04/2008Nice - Rouen33-0
20/04/2008Millau - Nice13-6
20/04/2008Rouen - Domont19-17

Playout - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1La Seyne5220111844632112533Qualified for playout finals
2Massy50201118345343213
3SC Graulhet432080123313042747Relegated
4Fleurance13201217202442-24005
SCGraulhet avoided relegation thanks to Blagnac financial crack in Pro D2.

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Fleurance - Massy19-20
24/02/2008SC Graulhet - La Seyne13-27
02/03/2008Fleurance - La Seyne10-20
02/03/2008Massy - SC Graulhet29-28
16/03/2008La Seyne - Massy32-19
16/03/2008SC Graulhet - Fleurance26-5
30/03/2008La Seyne - SC Graulhet21-19
30/03/2008Massy - Fleurance28-8
05/04/2008La Seyne - Fleurance54-3
06/04/2008SC Graulhet - Massy23-6
20/04/2008Fleurance - SC Graulhet15-16
20/04/2008Massy - La Seyne27-25

Playout - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Beaurepaire47201109315322-703Qualified for playout finals
2Cahors Rugby442091103963781815
3Orthez40208210332390-5822Relegated
4Entente Astarac Bigorre17202018218444-22618

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Entente Astarac Bigorre - Beaurepaire6-10
24/02/2008Orthez - Cahors Rugby23-14
02/03/2008Beaurepaire - Orthez23-15
02/03/2008Entente Astarac Bigorre - Cahors Rugby15-29
16/03/2008Cahors Rugby - Beaurepaire22-10
16/03/2008Orthez - Entente Astarac Bigorre23-3
30/03/2008Beaurepaire - Entente Astarac Bigorre23-0
30/03/2008Cahors Rugby - Orthez9-9
06/04/2008Cahors Rugby - Entente Astarac Bigorre33-10
06/04/2008Orthez - Beaurepaire37-8
20/04/2008Beaurepaire - Cahors Rugby25-16
20/04/2008Entente Astarac Bigorre - Orthez12-18

Playout - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1RC Châteaurenard42209110283322-3904Qualified for playout finals
2SA Mauléon38209110263334-7100
3Stade poitevin33206014268341-7318Relegated
4Nafarroa29206113248573-32503

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Nafarroa - SA Mauléon24-14
24/02/2008Stade poitevin - RC Châteaurenard32-17
02/03/2008RC Châteaurenard - Nafarroa17-19
02/03/2008Stade poitevin - SA Mauléon19-6
16/03/2008Nafarroa - Stade poitevin12-16
16/03/2008SA Mauléon - RC Châteaurenard15-10
30/03/2008RC Châteaurenard - Stade poitevin10-15
30/03/2008SA Mauléon - Nafarroa13-7
06/04/2008Nafarroa - RC Châteaurenard19-22
06/04/2008SA Mauléon - Stade poitevin16-9
20/04/2008RC Châteaurenard - SA Mauléon25-0
20/04/2008Stade poitevin - Nafarroa63-8

Playout - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1FC Lourdes442082103863701635Qualified for playout finals
2Langon41209011305365-6005
3Cergy-Pontoise38208012284370-8624Relegated
4SO Chambéry28205114246354-10806

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008Cergy-Pontoise - FC Lourdes28-27
24/02/2008SO Chambéry - Langon18-16
02/03/2008Langon - Cergy-Pontoise13-0
02/03/2008SO Chambéry - FC Lourdes21-21
16/03/2008Cergy-Pontoise - SO Chambéry17-13
16/03/2008FC Lourdes - Langon36-17
30/03/2008FC Lourdes - Cergy-Pontoise16-5
30/03/2008Langon - SO Chambéry16-13
06/04/2008Cergy-Pontoise - Langon21-3
06/04/2008FC Lourdes - SO Chambéry22-20
20/04/2008Langon - FC Lourdes28-13
20/04/2008SO Chambéry - Cergy-Pontoise26-28

Playout - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Morlaàs522011183653244133Qualified for playout finals
2Saint-Nazaire4820100103563362035
3ASVEL43209011334398-6434Relegated
4Rumilly21203215260461-20105
Villeurbanne avoided relegation thanks to Nimes financial crack.

Matches
Playoff / Playout
24/02/2008ASVEL - Saint-Nazaire18-15
24/02/2008Rumilly - Morlaàs23-26
02/03/2008Morlaàs - ASVEL21-25
02/03/2008Rumilly - Saint-Nazaire10-22
16/03/2008ASVEL - Rumilly27-10
16/03/2008Saint-Nazaire - Morlaàs12-17
30/03/2008Morlaàs - Rumilly23-3
30/03/2008Saint-Nazaire - ASVEL17-3
06/04/2008ASVEL - Morlaàs37-13
06/04/2008Saint-Nazaire - Rumilly37-12
20/04/2008Morlaàs - Saint-Nazaire16-6
20/04/2008Rumilly - ASVEL27-33

Jean Prat Trophy
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Valence d'Agen
4/27/2008 - 16-15Valence d'Agen
5/4/2008 - 20-20
5/18/2008 - 3-22
RC OrléansPérigueux
5/25/2008 - 12-12
6/1/2008 - 6-9
Périgueux
Colomiers
Bédarrides6/7/2008 - 36-3
4/27/2008 - 13-25Lannemezan
5/4/2008 - 7-26
5/18/2008 - 21-52
Lannemezan
Colomiers
Colomiers
Colomiers
Marmande Casteljaloux
4/27/2008 - 0-6Pays d'Aix
5/4/2008 - 31-19
5/18/2008 - 3-13
Pays d'AixPays d'Aix
5/25/2008 - 22-17
6/1/2008 - 3-14
Bobigny
TyrosseBressane
4/27/2008 - 16-22RC Chalon
5/4/2008 - 12-12
5/18/2008 - 12-29
RC Chalon
Bressane
Bressane

Première Division Fédérale championship
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Domont
4/27/2008 - 35-36Saint-Nazaire
5/4/2008 - 29-0
Saint-NazaireSaint-Nazaire
5/18/2008 - 19-26
Rouen
FC Lourdes
SA Mauléon5/25/2008 - 5-3
4/27/2008 - 9-30FC Lourdes
5/4/2008 - 28-16
FC Lourdes
FC Lourdes
Beaurepaire
FC Lourdes
Cahors Rugby
4/27/2008 - 24-25Massy
5/4/2008 - 27-31
MassyLa Seyne
5/18/2008 - 28-13
La Seyne
LangonLa Seyne
4/27/2008 - 16-14Langon
5/4/2008 - 22-11
RC Châteaurenard
Langon
Morlaàs

Matches schedule
07/06/2008 - Final Jean Prat Trophy
Colomiers - Bressane36-3
01/06/2008 - Semifinals Jean Prat Trophy
Bressane - Pays d'Aix14-3
Colomiers - Périgueux9-6
25/05/2008 - Semifinals Jean Prat Trophy
Pays d'Aix - Bressane22-17
Périgueux - Colomiers12-12
25/05/2008 - Playout - Final Première Division Fédérale championship
FC Lourdes - La Seyne5-3
18/05/2008 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Bobigny - Pays d'Aix13-3
Bressane - RC Chalon29-12
Colomiers - Lannemezan52-21
Périgueux - Valence d'Agen22-3
18/05/2008 - Playout - Semifinals Première Division Fédérale championship
La Seyne - Langon28-13
Saint-Nazaire - FC Lourdes19-26
04/05/2008 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Lannemezan - Colomiers7-26
Pays d'Aix - Bobigny31-19
RC Chalon - Bressane12-12
Valence d'Agen - Périgueux20-20
04/05/2008 - Playout - Quarter finals Première Division Fédérale championship
FC Lourdes - Beaurepaire28-16
Langon - Morlaàs22-11
Massy - La Seyne27-31
Saint-Nazaire - Rouen29-0
27/04/2008 - Round of 16 Jean Prat Trophy
Bédarrides - Lannemezan13-25
Marmande Casteljaloux - Pays d'Aix0-6
Tyrosse - RC Chalon16-22
Valence d'Agen - RC Orléans16-15
27/04/2008 - Playout - Round of 16 Première Division Fédérale championship
Cahors Rugby - Massy24-25
Domont - Saint-Nazaire35-36
Langon - RC Châteaurenard16-14
SA Mauléon - FC Lourdes9-30
20/04/2008 - Playoff / Playout Second phase
Beaurepaire - Cahors Rugby25-16
Bobigny - RC Chalon22-20
Bressane - Bédarrides30-10
Colomiers - Tyrosse15-9
Entente Astarac Bigorre - Orthez12-18
ES Catalane - Aubenas29-14
Fleurance - SC Graulhet15-16
Langon - FC Lourdes28-13
Lavaur - Lannemezan13-10
Lons-le-Saunier - Tours22-5
Marmande Casteljaloux - RC Orléans17-3
Massy - La Seyne27-25
Millau - Nice13-6
Morlaàs - Saint-Nazaire16-6
Pays d'Aix - Valence d'Agen14-9
RC Châteaurenard - SA Mauléon25-0
Ribérac - Nimes33-23
Rouen - Domont19-17
Rumilly - ASVEL27-33
Saint-Jean-de-Luz OR - FC Oloron41-14
SO Chambéry - Cergy-Pontoise26-28
Stade poitevin - Nafarroa63-8
US Romans - Stade Dijonnais41-29
Vannes - Périgueux12-6
13/04/2008 - Playoff / Playout Second phase
Nice - Rouen33-0
06/04/2008 - Playoff / Playout Second phase
ASVEL - Morlaàs37-13
Aubenas - Bobigny23-25
Bédarrides - Ribérac38-3
Cahors Rugby - Entente Astarac Bigorre33-10
Cergy-Pontoise - Langon21-3
Domont - Millau34-3
FC Lourdes - SO Chambéry22-20
FC Oloron - Pays d'Aix3-24
Lannemezan - Vannes23-15
Nafarroa - RC Châteaurenard19-22
Nimes - Bressane10-13
Orthez - Beaurepaire37-8
Périgueux - Lavaur35-12
RC Chalon - ES Catalane15-9
RC Orléans - US Romans26-3
SA Mauléon - Stade poitevin16-9
Saint-Nazaire - Rumilly37-12
SC Graulhet - Massy23-6
Stade Dijonnais - Marmande Casteljaloux25-18
Tours - Colomiers7-34
Tyrosse - Lons-le-Saunier20-14
Valence d'Agen - Saint-Jean-de-Luz OR30-29
05/04/2008 - Playoff / Playout Second phase
La Seyne - Fleurance54-3
30/03/2008 - Playoff / Playout Second phase
Beaurepaire - Entente Astarac Bigorre23-0
Bédarrides - Nimes9-13
Bressane - Ribérac36-7
Cahors Rugby - Orthez9-9
Colomiers - Lons-le-Saunier43-0
Domont - Nice19-3
FC Lourdes - Cergy-Pontoise16-5
La Seyne - SC Graulhet21-19
Langon - SO Chambéry16-13
Lannemezan - Périgueux12-7
Lavaur - Vannes17-3
Marmande Casteljaloux - US Romans22-0
Massy - Fleurance28-8
Morlaàs - Rumilly23-3
Pays d'Aix - Saint-Jean-de-Luz OR25-13
RC Chalon - Aubenas39-8
RC Châteaurenard - Stade poitevin10-15
RC Orléans - Stade Dijonnais3-0
Rouen - Millau27-9
SA Mauléon - Nafarroa13-7
Saint-Nazaire - ASVEL17-3
Tyrosse - Tours12-10
Valence d'Agen - FC Oloron6-15
29/03/2008 - Playoff / Playout Second phase
Bobigny - ES Catalane16-3
16/03/2008 - Playoff / Playout Second phase
ASVEL - Rumilly27-10
Aubenas - ES Catalane16-26
Bédarrides - Bressane19-14
Cahors Rugby - Beaurepaire22-10
Cergy-Pontoise - SO Chambéry17-13
Domont - Rouen15-8
FC Lourdes - Langon36-17
FC Oloron - Saint-Jean-de-Luz OR6-13
La Seyne - Massy32-19
Lannemezan - Lavaur23-19
Nafarroa - Stade poitevin12-16
Nice - Millau45-19
Nimes - Ribérac27-14
Orthez - Entente Astarac Bigorre23-3
Périgueux - Vannes36-20
RC Chalon - Bobigny6-13
RC Orléans - Marmande Casteljaloux22-16
SA Mauléon - RC Châteaurenard15-10
Saint-Nazaire - Morlaàs12-17
SC Graulhet - Fleurance26-5
Stade Dijonnais - US Romans29-13
Tours - Lons-le-Saunier17-15
Tyrosse - Colomiers10-20
Valence d'Agen - Pays d'Aix18-15
02/03/2008 - Playoff / Playout Second phase
Beaurepaire - Orthez23-15
Bobigny - Aubenas27-23
Bressane - Nimes25-16
Colomiers - Tours31-6
Entente Astarac Bigorre - Cahors Rugby15-29
ES Catalane - RC Chalon6-19
Fleurance - La Seyne10-20
Langon - Cergy-Pontoise13-0
Lavaur - Périgueux9-13
Lons-le-Saunier - Tyrosse10-26
Marmande Casteljaloux - Stade Dijonnais18-10
Massy - SC Graulhet29-28
Millau - Domont13-38
Morlaàs - ASVEL21-25
Pays d'Aix - FC Oloron49-9
RC Châteaurenard - Nafarroa17-19
Ribérac - Bédarrides12-20
Rouen - Nice16-12
Rumilly - Saint-Nazaire10-22
Saint-Jean-de-Luz OR - Valence d'Agen29-35
SO Chambéry - FC Lourdes21-21
Stade poitevin - SA Mauléon19-6
US Romans - RC Orléans16-23
Vannes - Lannemezan11-18
24/02/2008 - Playoff / Playout Second phase
ASVEL - Saint-Nazaire18-15
Aubenas - RC Chalon17-28
Cergy-Pontoise - FC Lourdes28-27
Entente Astarac Bigorre - Beaurepaire6-10
ES Catalane - Bobigny22-19
FC Oloron - Valence d'Agen11-25
Fleurance - Massy19-20
Lons-le-Saunier - Colomiers16-15
Millau - Rouen11-16
Nafarroa - SA Mauléon24-14
Nice - Domont34-17
Nimes - Bédarrides13-15
Orthez - Cahors Rugby23-14
Périgueux - Lannemezan17-9
Ribérac - Bressane17-19
Rumilly - Morlaàs23-26
Saint-Jean-de-Luz OR - Pays d'Aix39-6
SC Graulhet - La Seyne13-27
SO Chambéry - Langon18-16
Stade Dijonnais - RC Orléans15-9
Stade poitevin - RC Châteaurenard32-17
Tours - Tyrosse14-15
US Romans - Marmande Casteljaloux9-9
Vannes - Lavaur15-19
17/02/2008 - First phase
ASVEL - Lons-le-Saunier12-25
Beaurepaire - Nice15-6
Bédarrides - US Romans13-9
Cahors Rugby - Nimes24-13
Cergy-Pontoise - RC Orléans17-13
Domont - RC Chalon17-9
Fleurance - Colomiers7-13
La Seyne - Rumilly35-0
Langon - Ribérac16-9
Lannemezan - Orthez43-15
Morlaàs - Entente Astarac Bigorre39-8
Nafarroa - Saint-Jean-de-Luz OR9-34
Pays d'Aix - Aubenas36-16
Périgueux - Marmande Casteljaloux20-6
RC Châteaurenard - Lavaur11-15
Rouen - Tours14-3
SA Mauléon - FC Oloron15-15
Saint-Nazaire - Bobigny12-3
SC Graulhet - ES Catalane17-20
SO Chambéry - Massy12-8
Stade Dijonnais - Bressane26-7
Tyrosse - FC Lourdes16-12
Valence d'Agen - Millau18-7
Vannes - Stade poitevin24-7
10/02/2008 - First phase
Saint-Nazaire - RC Orléans27-23
03/02/2008 - First phase
Millau - Lavaur0-18
Rouen - Vannes19-19
Rumilly - Beaurepaire3-9
Saint-Nazaire - Cergy-Pontoise15-8
27/01/2008 - First phase
Aubenas - La Seyne26-9
Bobigny - Rouen30-21
Bressane - Domont25-14
Colomiers - SA Mauléon30-13
Entente Astarac Bigorre - Tyrosse17-22
ES Catalane - RC Châteaurenard33-18
FC Lourdes - Nafarroa46-9
FC Oloron - Langon16-15
Lavaur - Valence d'Agen26-12
Lons-le-Saunier - SO Chambéry39-14
Marmande Casteljaloux - Morlaàs23-16
Massy - Stade Dijonnais19-15
Millau - Cahors Rugby6-13
Nice - Bédarrides22-7
Nimes - SC Graulhet20-5
Orthez - Fleurance22-22
RC Chalon - ASVEL42-0
RC Orléans - Vannes28-21
Ribérac - Lannemezan16-7
Saint-Jean-de-Luz OR - Périgueux36-10
Stade poitevin - Saint-Nazaire8-32
Tours - Cergy-Pontoise22-9
US Romans - Pays d'Aix18-18
20/01/2008 - First phase
ASVEL - Bressane14-38
Beaurepaire - Aubenas16-7
Bédarrides - Rumilly32-16
Bobigny - Stade poitevin29-8
Cahors Rugby - Lavaur21-26
FC Lourdes - Entente Astarac Bigorre19-18
Langon - Colomiers12-33
Lannemezan - Fleurance26-7
Massy - Lons-le-Saunier22-12
Morlaàs - Saint-Jean-de-Luz OR19-12
Nafarroa - Périgueux22-20
Nimes - Millau30-12
Pays d'Aix - La Seyne17-16
Ribérac - FC Oloron23-0
Rouen - Cergy-Pontoise29-19
SA Mauléon - Orthez22-9
SC Graulhet - RC Châteaurenard23-3
SO Chambéry - RC Chalon3-13
Stade Dijonnais - Domont41-19
Tyrosse - Marmande Casteljaloux3-6
US Romans - Nice19-6
Valence d'Agen - ES Catalane27-19
Vannes - Tours9-6
13/01/2008 - First phase
Aubenas - Bédarrides8-6
Bressane - SO Chambéry6-0
Cergy-Pontoise - Vannes17-10
Domont - ASVEL24-12
Entente Astarac Bigorre - Nafarroa28-6
ES Catalane - Cahors Rugby22-18
FC Oloron - Lannemezan19-10
Fleurance - SA Mauléon5-10
La Seyne - Beaurepaire40-16
Lavaur - Nimes7-6
Lons-le-Saunier - Stade Dijonnais17-13
Marmande Casteljaloux - FC Lourdes21-11
Millau - SC Graulhet10-8
Nice - Pays d'Aix12-3
Orthez - Langon15-9
Périgueux - Morlaàs29-13
RC Chalon - Massy14-14
RC Châteaurenard - Valence d'Agen14-10
Rumilly - US Romans15-12
Saint-Jean-de-Luz OR - Tyrosse8-7
Stade poitevin - Rouen3-14
Tours - Saint-Nazaire16-15
12/01/2008 - First phase
Colomiers - Ribérac36-9
RC Orléans - Bobigny13-15
06/01/2008 - First phase
Bédarrides - La Seyne19-9
Cahors Rugby - RC Châteaurenard19-10
Entente Astarac Bigorre - Marmande Casteljaloux9-25
FC Lourdes - Saint-Jean-de-Luz OR15-13
Langon - Fleurance26-3
Lannemezan - SA Mauléon27-7
Lons-le-Saunier - RC Chalon20-13
Massy - Bressane20-12
Nafarroa - Morlaàs3-3
Nice - Rumilly21-17
Nimes - ES Catalane22-15
Pays d'Aix - Beaurepaire30-3
Ribérac - Orthez10-0
SC Graulhet - Valence d'Agen3-8
SO Chambéry - Domont9-20
Stade Dijonnais - ASVEL16-13
Stade poitevin - RC Orléans12-19
Tyrosse - Périgueux22-10
US Romans - Aubenas29-6
05/01/2008 - First phase
Bobigny - Tours17-6
FC Oloron - Colomiers9-3
23/12/2007 - First phase
Rumilly - Aubenas13-13
16/12/2007 - First phase
ASVEL - SO Chambéry19-10
Aubenas - Nice21-15
Beaurepaire - Bédarrides18-6
Bressane - Lons-le-Saunier31-8
Cergy-Pontoise - Bobigny13-37
Colomiers - Lannemezan41-7
Domont - Massy14-17
ES Catalane - Millau25-19
Fleurance - Ribérac13-3
La Seyne - US Romans15-11
Lavaur - SC Graulhet10-14
Marmande Casteljaloux - Nafarroa51-10
Morlaàs - Tyrosse31-23
Orthez - FC Oloron27-19
Périgueux - FC Lourdes33-9
RC Chalon - Stade Dijonnais14-13
RC Châteaurenard - Nimes12-10
RC Orléans - Rouen30-3
Rumilly - Pays d'Aix12-23
SA Mauléon - Langon26-14
Saint-Jean-de-Luz OR - Entente Astarac Bigorre34-20
Tours - Stade poitevin12-6
Valence d'Agen - Cahors Rugby29-12
Vannes - Saint-Nazaire15-3
09/12/2007 - First phase
Bédarrides - Pays d'Aix32-20
Bobigny - Vannes21-6
Cahors Rugby - SC Graulhet29-12
Colomiers - Orthez48-3
Entente Astarac Bigorre - Périgueux13-14
FC Lourdes - Morlaàs18-0
FC Oloron - Fleurance6-5
Langon - Lannemezan8-10
Lavaur - ES Catalane20-8
Lons-le-Saunier - Domont22-12
Marmande Casteljaloux - Saint-Jean-de-Luz OR17-12
Massy - ASVEL14-9
Millau - RC Châteaurenard9-15
Nice - La Seyne16-8
Nimes - Valence d'Agen21-15
RC Chalon - Bressane6-6
RC Orléans - Tours12-10
Ribérac - SA Mauléon20-5
Saint-Nazaire - Rouen18-21
SO Chambéry - Stade Dijonnais13-12
Stade poitevin - Cergy-Pontoise9-6
Tyrosse - Nafarroa30-5
US Romans - Beaurepaire21-15
02/12/2007 - First phase
Aubenas - Pays d'Aix26-24
Bobigny - Saint-Nazaire37-13
Bressane - Stade Dijonnais9-8
Colomiers - Fleurance41-9
Entente Astarac Bigorre - Morlaàs6-13
ES Catalane - SC Graulhet18-9
FC Lourdes - Tyrosse18-23
FC Oloron - SA Mauléon22-6
Lavaur - RC Châteaurenard27-8
Lons-le-Saunier - ASVEL22-20
Marmande Casteljaloux - Périgueux16-9
Massy - SO Chambéry21-0
Millau - Valence d'Agen15-17
Nice - Beaurepaire23-16
Nimes - Cahors Rugby37-15
Orthez - Lannemezan9-13
RC Chalon - Domont11-17
RC Orléans - Cergy-Pontoise5-3
Ribérac - Langon9-5
Rumilly - La Seyne18-7
Saint-Jean-de-Luz OR - Nafarroa9-14
Stade poitevin - Vannes6-18
Tours - Rouen16-3
US Romans - Bédarrides14-13
25/11/2007 - First phase
ASVEL - RC Chalon11-21
Beaurepaire - Rumilly36-13
Bédarrides - Nice14-10
Cahors Rugby - Millau31-14
Cergy-Pontoise - Tours6-16
Domont - Bressane33-13
Fleurance - Orthez15-25
La Seyne - Aubenas32-16
Langon - FC Oloron24-17
Lannemezan - Ribérac24-16
Morlaàs - Marmande Casteljaloux9-13
Nafarroa - FC Lourdes32-26
Pays d'Aix - US Romans51-7
Périgueux - Saint-Jean-de-Luz OR34-12
RC Châteaurenard - ES Catalane10-24
Rouen - Bobigny19-12
SA Mauléon - Colomiers12-23
Saint-Nazaire - Stade poitevin42-7
SC Graulhet - Nimes19-9
SO Chambéry - Lons-le-Saunier23-12
Stade Dijonnais - Massy30-11
Tyrosse - Entente Astarac Bigorre35-5
Valence d'Agen - Lavaur19-12
Vannes - RC Orléans18-6
18/11/2007 - First phase
Aubenas - Beaurepaire23-13
Bressane - ASVEL35-22
Cergy-Pontoise - Rouen12-18
Domont - Stade Dijonnais11-17
Entente Astarac Bigorre - FC Lourdes22-20
ES Catalane - Valence d'Agen15-12
FC Oloron - Ribérac29-23
Fleurance - Lannemezan9-24
Lavaur - Cahors Rugby22-15
Lons-le-Saunier - Massy20-9
Millau - Nimes5-6
Nice - US Romans19-11
Orthez - SA Mauléon23-24
Périgueux - Nafarroa64-6
RC Chalon - SO Chambéry20-12
RC Châteaurenard - SC Graulhet19-3
RC Orléans - Saint-Nazaire44-0
Rumilly - Bédarrides9-14
Saint-Jean-de-Luz OR - Morlaàs44-26
Stade poitevin - Bobigny9-16
Tours - Vannes10-7
17/11/2007 - First phase
Colomiers - Langon45-6
La Seyne - Pays d'Aix24-24
Marmande Casteljaloux - Tyrosse36-14
04/11/2007 - First phase
ASVEL - Domont17-13
Beaurepaire - La Seyne19-11
Bédarrides - Aubenas39-11
Cahors Rugby - ES Catalane29-20
FC Lourdes - Marmande Casteljaloux34-19
Langon - Orthez31-22
Lannemezan - FC Oloron26-23
Nafarroa - Entente Astarac Bigorre12-10
Pays d'Aix - Nice46-13
Ribérac - Colomiers0-40
Rouen - Stade poitevin9-3
SA Mauléon - Fleurance31-15
Saint-Nazaire - Tours16-14
SC Graulhet - Millau39-6
Stade Dijonnais - Lons-le-Saunier25-5
Tyrosse - Saint-Jean-de-Luz OR20-17
US Romans - Rumilly19-19
Valence d'Agen - RC Châteaurenard12-13
Vannes - Cergy-Pontoise28-17
03/11/2007 - First phase
Bobigny - RC Orléans23-25
Massy - RC Chalon15-16
Morlaàs - Périgueux14-3
Nimes - Lavaur19-12
SO Chambéry - Bressane12-18
28/10/2007 - First phase
ASVEL - Stade Dijonnais18-17
Aubenas - US Romans22-11
Beaurepaire - Pays d'Aix22-9
Bressane - Massy15-12
Cergy-Pontoise - Saint-Nazaire26-25
Domont - SO Chambéry26-9
Fleurance - Langon14-22
La Seyne - Bédarrides26-18
Lavaur - Millau34-10
Marmande Casteljaloux - Entente Astarac Bigorre27-3
Morlaàs - Nafarroa35-8
Orthez - Ribérac21-16
Périgueux - Tyrosse24-19
RC Chalon - Lons-le-Saunier21-6
RC Châteaurenard - Cahors Rugby16-9
RC Orléans - Stade poitevin19-12
Rumilly - Nice15-6
SA Mauléon - Lannemezan3-17
Saint-Jean-de-Luz OR - FC Lourdes17-6
Tours - Bobigny13-16
Valence d'Agen - SC Graulhet19-12
Vannes - Rouen12-9
27/10/2007 - First phase
Colomiers - FC Oloron38-15
ES Catalane - Nimes13-15
21/10/2007 - First phase
Bédarrides - Beaurepaire16-9
Bobigny - Cergy-Pontoise30-12
Cahors Rugby - Valence d'Agen20-25
Entente Astarac Bigorre - Saint-Jean-de-Luz OR12-15
FC Lourdes - Périgueux11-11
FC Oloron - Orthez25-13
Langon - SA Mauléon14-6
Lannemezan - Colomiers14-22
Lons-le-Saunier - Bressane23-26
Massy - Domont28-21
Millau - ES Catalane3-14
Nafarroa - Marmande Casteljaloux6-28
Nice - Aubenas13-18
Nimes - RC Châteaurenard15-20
Pays d'Aix - Rumilly47-16
Ribérac - Fleurance17-6
Rouen - RC Orléans16-29
Saint-Nazaire - Vannes19-16
SC Graulhet - Lavaur8-12
SO Chambéry - ASVEL12-6
Stade Dijonnais - RC Chalon20-25
Stade poitevin - Tours9-12
Tyrosse - Morlaàs22-14
US Romans - La Seyne24-17
14/10/2007 - First phase
ASVEL - Massy18-6
Aubenas - Rumilly19-9
Beaurepaire - US Romans9-18
Bressane - RC Chalon38-17
Cergy-Pontoise - Stade poitevin20-15
Domont - Lons-le-Saunier18-27
ES Catalane - Lavaur13-18
Fleurance - FC Oloron12-12
La Seyne - Nice18-6
Lannemezan - Langon39-10
Morlaàs - FC Lourdes17-6
Nafarroa - Tyrosse17-44
Orthez - Colomiers3-24
Pays d'Aix - Bédarrides34-22
Périgueux - Entente Astarac Bigorre27-3
RC Châteaurenard - Millau13-13
Rouen - Saint-Nazaire22-10
SA Mauléon - Ribérac19-6
Saint-Jean-de-Luz OR - Marmande Casteljaloux20-19
SC Graulhet - Cahors Rugby34-18
Stade Dijonnais - SO Chambéry14-6
Tours - RC Orléans25-23
Valence d'Agen - Nimes26-13
Vannes - Bobigny12-13