- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 1 2009/10

Teams variations
Relegated from Pro D2 2008/09:Béziers - Bressane
Promoted to Pro D2 2009/10:Lannemezan - Pays d'Aix
Relegated to Federale 2 2009/10:Arras - ASVEL - Beaurepaire - Boucau Tarnos - Carqueiranne-Hyéres - Domont - ES Catalane - Gennevilliers - Ribérac - SA Hagetmau
Relegated to Lower Leagues 2009/10:Lons-le-Saunier (The team failed and restarted playing in lower leagues.) - Rouen (The team failed and restarted playing in lower leagues.)
Promoted from Federale 2 2008/09:AS Saint-Médard - Castanet - Epernay - Monteux - Orthez - Saint Etienne - SC Mazamet - SO Chambéry - Stade poitevin - Tournefeuille - Tours - Vallée du Girou

Final results
Jean Prat Trophy:Carcassonne
Première Division Fédérale championship:La Seyne
Promoted to Pro D2 2010/11:Carcassonne - Saint Etienne
Relegated to Federale 2 2010/11:Bédarrides - Epernay - Marseille Vitrolles (Auto relegation) - Monteux - SC Mazamet - SO Chambéry - Stade poitevin - US Montmélian - Vallée du Girou
Relegated to Lower Leagues 2010/11:Le Bugue (The team failed and restarted playing in lower leagues.) - Lille (The team was relegated due to a financial crack but it was readmitted before the start of the next season.) - RC Chalon (The team failed and restarted playing in lower leagues.)

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Limoges5214120233021711322Qualified for playoff
2Saint-Nazaire42149142802206013
3Vannes36147162311904115
4Bobigny3414716199190904
5RC Orléans31145271831651825Qualified for playout
6Stade niortais3014608242237515
7AS Saint-Médard2814608206241-3503
8Stade poitevin8141112106317-21104

AS
Saint-Médard
BobignyLimogesRC
Orléans
Saint-NazaireStade
niortais
Stade
poitevin
Vannes
AS
Saint-Médard
-19-1722-2315-136-1920-110-617-14
Bobigny18-12-6-1910-719-1918-021-1116-18
Limoges30-822-16-24-1416-938-3426-926-15
RC
Orléans
30-1517-1310-16-20-39-326-33-3
Saint-Nazaire17-2012-1527-2027-5-19-1630-322-19
Stade
niortais
23-1512-017-1919-1622-23-34-020-18
Stade
poitevin
0-2510-1712-383-324-3119-21-6-12
Vannes20-1212-1318-1311-1015-2223-1033-0-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1RC Chalon5214110339314824553Qualified for playoff
2Bressane5014101335015819253
3Massy41149052872493832
4Montluçon36147253142209422
5Stade Dijonnais3114626237270-3321Qualified for playout
6Lille2814518219227-815
7Tours2514509200274-7414
8Epernay2140014135589-45402

BressaneEpernayLilleMassyMontluçonRC
Chalon
Stade
Dijonnais
Tours
Bressane-62-729-1933-1025-216-827-042-10
Epernay13-29-14-1721-2510-363-579-1910-19
Lille11-1837-5-22-2924-1722-1911-1216-11
Massy13-2651-316-15-23-109-630-920-19
Montluçon3-1575-126-617-11-15-1023-1532-12
RC
Chalon
9-779-533-1332-1626-16-16-937-14
Stade
Dijonnais
25-2554-133-028-2519-1910-33-25-19
Tours9-629-1015-68-912-243-2820-9-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Béziers5214110339616822862Qualified for playoff
2Nice4814100434519515053
3RC Châteaurenard3714905270276-601
4Saint Etienne3514806272265721
5US Romans3214707255249613Qualified for playout
6Tournefeuille2314419231304-7314
7Monteux2014419183311-12802
8Bédarrides11142012224408-18412

BédarridesBéziersMonteuxNiceRC
Châteaurenard
Saint
Etienne
TournefeuilleUS
Romans
Bédarrides-14-3325-3313-3822-2520-610-1928-35
Béziers62-10-22-638-1133-711-650-1433-9
Monteux31-80-39-10-1519-220-2720-1619-10
Nice19-912-1841-0-19-330-1626-933-6
RC
Châteaurenard
18-927-924-1122-19-30-1929-1717-12
Saint
Etienne
28-1015-923-1523-4426-23-29-239-0
Tournefeuille16-2322-209-93-1843-1625-29-9-3
US
Romans
45-2315-1930-1025-2018-725-1622-6-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Carcassonne5414120240824416451Qualified for playoff
2Marseille Vitrolles441490539422916544
3Castanet40149053132387522
4Aubenas36148063002594122
5La Seyne34147073243012324Qualified for playout
6SO Chambéry2114419189337-14803
7SC Mazamet1914329194303-10903
8US Montmélian12142111239450-21102

AubenasCarcassonneCastanetLa
Seyne
Marseille
Vitrolles
SC
Mazamet
SO
Chambéry
US
Montmélian
Aubenas-30-812-926-2115-1435-1531-637-10
Carcassonne37-22-22-1240-2123-1026-1348-856-10
Castanet19-816-18-16-3218-1558-1218-824-20
La
Seyne
34-1721-2525-28-14-1229-1038-1041-16
Marseille
Vitrolles
27-2117-2223-1255-9-28-1150-1563-18
SC
Mazamet
13-1519-2310-2418-312-16-9-930-16
SO
Chambéry
20-1522-1917-2015-1417-2212-13-19-15
US
Montmélian
26-1623-4116-3913-2222-429-925-11-

Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Marmande Casteljaloux461410042892038642Qualified for playoff
2Valence d'Agen4514100433618415234
3Lavaur3514725196204-803
4Cahors Rugby3114608238247-916
5Saint-Jean-de-Luz OR3014527214215-106Qualified for playout
6Orthez3014617224276-5204
7Morlaàs2414509191273-8204
8SA Mauléon2214419179265-8604

Cahors
Rugby
LavaurMarmande
Casteljaloux
MorlaàsOrthezSA
Mauléon
Saint-Jean-de-Luz
OR
Valence
d'Agen
Cahors
Rugby
-5-816-2224-1723-1637-1618-126-3
Lavaur7-12-22-1525-1014-149-010-1026-21
Marmande
Casteljaloux
22-1725-10-42-2034-1032-1121-319-13
Morlaàs34-285-119-11-21-156-06-1414-20
Orthez19-1712-1021-2818-9-22-1520-1522-26
SA
Mauléon
21-616-2019-311-1823-9-18-1817-14
Saint-Jean-de-Luz
OR
23-1622-1515-99-1615-1826-6-12-16
Valence
d'Agen
27-1337-917-645-626-845-626-20-

Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Tyrosse5514130135616419221Qualified for playoff
2Périgueux421490530418412024
3Langon34147072562362024
4SC Graulhet3414707238237115
5FC Oloron3214707237259-2204Qualified for playout
6Le Bugue2814509235247-1235
7FC Lourdes2714608176241-6503
8Vallée du Girou12142012144378-23404

FC
Lourdes
FC
Oloron
LangonLe
Bugue
PérigueuxSC
Graulhet
TyrosseVallée
du
Girou
FC
Lourdes
-14-911-712-83-1629-2314-3113-6
FC
Oloron
31-26-12-916-625-1831-825-2927-21
Langon25-1934-22-27-1211-89-1525-3051-10
Le
Bugue
18-717-1234-13-13-1911-1914-2738-18
Périgueux28-329-525-1617-12-19-2218-1360-13
SC
Graulhet
17-1314-169-1612-1318-13-14-1940-8
Tyrosse22-625-321-027-2018-1031-6-42-3
Vallée
du
Girou
0-69-38-1321-1912-249-216-21-

Second phase
Jean Prat Trophy - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Bressane266600138548420Qualified to round of 16
2Limoges206402169917831
3RC Châteaurenard76105118131-1312
4Aubenas4610592241-14900

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Aubenas - Limoges10-31
28/02/2010RC Châteaurenard - Bressane5-6
06/03/2010Limoges - RC Châteaurenard43-10
07/03/2010Aubenas - Bressane15-41
28/03/2010Bressane - Limoges19-0
28/03/2010RC Châteaurenard - Aubenas55-13
10/04/2010Limoges - Aubenas50-13
11/04/2010Bressane - RC Châteaurenard9-8
18/04/2010Bressane - Aubenas44-10
18/04/2010RC Châteaurenard - Limoges20-29
02/05/2010Aubenas - RC Châteaurenard31-20
02/05/2010Limoges - Bressane16-19

Jean Prat Trophy - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1RC Chalon2866001971098840Qualified to round of 16
2Nice1764021661353110
3Castanet106204132136-402
4Cahors Rugby1600688203-11501

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Cahors Rugby - RC Chalon18-19
28/02/2010Castanet - Nice26-27
06/03/2010Cahors Rugby - Nice14-26
07/03/2010RC Chalon - Castanet12-6
28/03/2010Castanet - Cahors Rugby37-17
28/03/2010Nice - RC Chalon20-32
10/04/2010Nice - Castanet23-11
11/04/2010RC Chalon - Cahors Rugby50-14
17/04/2010Nice - Cahors Rugby44-8
18/04/2010Castanet - RC Chalon25-40
02/05/2010Cahors Rugby - Castanet17-27
02/05/2010RC Chalon - Nice44-26

Jean Prat Trophy - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Béziers266600163946920Qualified to round of 16
2SC Graulhet1563031181061212
3Marseille Vitrolles1563031461311512
4Lavaur3600698194-9603

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Lavaur - Marseille Vitrolles23-28
28/02/2010SC Graulhet - Béziers20-24
07/03/2010Béziers - Lavaur38-14
07/03/2010SC Graulhet - Marseille Vitrolles30-9
28/03/2010Lavaur - SC Graulhet23-26
28/03/2010Marseille Vitrolles - Béziers18-23
10/04/2010Béziers - SC Graulhet20-19
11/04/2010Marseille Vitrolles - Lavaur52-24
18/04/2010Lavaur - Béziers8-41
18/04/2010Marseille Vitrolles - SC Graulhet24-14
02/05/2010Béziers - Marseille Vitrolles17-15
02/05/2010SC Graulhet - Lavaur9-6

Jean Prat Trophy - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Carcassonne2766001991059430Qualified to round of 16
2Langon11620496149-5303
3Valence d'Agen116204136138-212
4Bobigny106204122161-3902

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Bobigny - Carcassonne18-29
28/02/2010Langon - Valence d'Agen18-21
06/03/2010Bobigny - Valence d'Agen20-19
06/03/2010Carcassonne - Langon51-5
28/03/2010Langon - Bobigny20-16
28/03/2010Valence d'Agen - Carcassonne23-33
11/04/2010Carcassonne - Bobigny41-35
11/04/2010Valence d'Agen - Langon24-26
17/04/2010Langon - Carcassonne9-16
18/04/2010Valence d'Agen - Bobigny34-12
02/05/2010Bobigny - Langon21-18
02/05/2010Carcassonne - Valence d'Agen29-15

Jean Prat Trophy - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Périgueux236501126656121Qualified to round of 16
2Montluçon146213109862313
3Vannes13630381113-3201
4Marmande Casteljaloux7611488140-5201

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Montluçon - Marmande Casteljaloux17-17
28/02/2010Vannes - Périgueux0-3
07/03/2010Marmande Casteljaloux - Vannes7-21
07/03/2010Montluçon - Périgueux3-6
28/03/2010Périgueux - Marmande Casteljaloux37-9
28/03/2010Vannes - Montluçon14-10
11/04/2010Marmande Casteljaloux - Montluçon23-17
11/04/2010Périgueux - Vannes37-15
17/04/2010Périgueux - Montluçon13-15
18/04/2010Vannes - Marmande Casteljaloux18-9
02/05/2010Marmande Casteljaloux - Périgueux23-30
02/05/2010Montluçon - Vannes47-13

Jean Prat Trophy - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Tyrosse276600158609830Qualified to round of 16
2Saint Etienne1764021491193001
3Massy66105101160-5902
4Saint-Nazaire5610569138-6901

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Massy - Saint-Nazaire15-16
28/02/2010Saint Etienne - Tyrosse19-23
07/03/2010Tyrosse - Massy35-10
14/03/2010Saint Etienne - Saint-Nazaire27-16
28/03/2010Massy - Saint Etienne14-33
28/03/2010Saint-Nazaire - Tyrosse6-20
11/04/2010Saint-Nazaire - Massy18-19
11/04/2010Tyrosse - Saint Etienne25-10
18/04/2010Massy - Tyrosse15-24
18/04/2010Saint-Nazaire - Saint Etienne13-26
02/05/2010Saint Etienne - Massy34-28
02/05/2010Tyrosse - Saint-Nazaire31-0

Playout - Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1RC Orléans522010283052574835Qualified for playout finals
2Lille482091103592897027
3Monteux29206113259442-18312Relegated
4US Montmélian16203116315579-26404

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Monteux - Lille14-9
28/02/2010US Montmélian - RC Orléans16-21
07/03/2010RC Orléans - Monteux33-13
07/03/2010US Montmélian - Lille11-17
28/03/2010Lille - RC Orléans30-16
28/03/2010Monteux - US Montmélian33-8
11/04/2010Lille - Monteux41-0
11/04/2010RC Orléans - US Montmélian20-12
18/04/2010Lille - US Montmélian25-0
18/04/2010Monteux - RC Orléans3-11
02/05/2010RC Orléans - Lille21-18
02/05/2010US Montmélian - Monteux29-13

Playout - Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Stade Dijonnais50201028367361633Qualified for playout finals
2Tournefeuille38207112347418-7135
3SA Mauléon36207112281379-9806Relegated
4SC Mazamet29205213294432-13805
SA Mauléon avoided relegation thanks to Marseille Vitrolles financial crack.

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010SA Mauléon - Stade Dijonnais26-21
28/02/2010SC Mazamet - Tournefeuille22-13
07/03/2010SA Mauléon - Tournefeuille15-10
07/03/2010Stade Dijonnais - SC Mazamet20-13
28/03/2010SC Mazamet - SA Mauléon13-10
28/03/2010Tournefeuille - Stade Dijonnais16-11
10/04/2010Stade Dijonnais - SA Mauléon17-11
11/04/2010Tournefeuille - SC Mazamet31-20
18/04/2010SC Mazamet - Stade Dijonnais17-18
18/04/2010Tournefeuille - SA Mauléon38-3
02/05/2010SA Mauléon - SC Mazamet37-15
02/05/2010Stade Dijonnais - Tournefeuille43-8

Playout - Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1US Romans502011094203576333Qualified for playout finals
2Morlaàs43209110317377-6014
3SO Chambéry32206113292438-14606Relegated
4Vallée du Girou18203116227535-30804

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Morlaàs - SO Chambéry19-17
28/02/2010Vallée du Girou - US Romans20-33
07/03/2010Vallée du Girou - SO Chambéry6-3
20/03/2010US Romans - Morlaàs27-10
28/03/2010Morlaàs - Vallée du Girou38-14
28/03/2010SO Chambéry - US Romans16-7
10/04/2010US Romans - Vallée du Girou38-10
11/04/2010SO Chambéry - Morlaàs13-16
18/04/2010Morlaàs - US Romans25-15
18/04/2010SO Chambéry - Vallée du Girou27-15
02/05/2010US Romans - SO Chambéry45-27
02/05/2010Vallée du Girou - Morlaàs18-18

Playout - Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1La Seyne512011094053762924Qualified for playout finals
2FC Lourdes47201109290331-4103
3Saint-Jean-de-Luz OR462082103622897328Relegated
4Stade poitevin7201118150472-32205
Saint-Jean-de-Luz OR avoided relegation thanks to RC Chalon financial crack.

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010FC Lourdes - Saint-Jean-de-Luz OR20-19
28/02/2010Stade poitevin - La Seyne13-30
07/03/2010La Seyne - FC Lourdes23-10
07/03/2010Stade poitevin - Saint-Jean-de-Luz OR0-50
27/03/2010FC Lourdes - Stade poitevin31-21
28/03/2010Saint-Jean-de-Luz OR - La Seyne22-6
11/04/2010La Seyne - Stade poitevin25-0
11/04/2010Saint-Jean-de-Luz OR - FC Lourdes17-19
17/04/2010Saint-Jean-de-Luz OR - Stade poitevin32-3
18/04/2010FC Lourdes - La Seyne22-3
02/05/2010La Seyne - Saint-Jean-de-Luz OR26-8
02/05/2010Stade poitevin - FC Lourdes7-12

Playout - Poule E
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Le Bugue492090114113367567Qualified for playout finals
2Orthez49201019355397-4225
3AS Saint-Médard482010010355351435Relegated
4Epernay2200020214797-58302
AS Saint-Medard avoided relegation thanks to Le Bugue financial crack.

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010AS Saint-Médard - Le Bugue25-22
28/02/2010Epernay - Orthez16-29
07/03/2010Epernay - Le Bugue0-23
07/03/2010Orthez - AS Saint-Médard17-12
28/03/2010AS Saint-Médard - Epernay38-16
28/03/2010Le Bugue - Orthez41-5
11/04/2010Le Bugue - AS Saint-Médard22-20
11/04/2010Orthez - Epernay38-10
18/04/2010AS Saint-Médard - Orthez21-20
18/04/2010Le Bugue - Epernay47-17
02/05/2010Epernay - AS Saint-Médard20-33
02/05/2010Orthez - Le Bugue22-21

Playout - Poule F
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1FC Oloron502010194173526526Qualified for playout finals
2Stade niortais4720100103623382425
3Tours45209110324362-3825Relegated
4Bédarrides12202018301627-32604
Tours avoided relegation thanks to Lille financial crack.

Matches
Playoff / Playout
28/02/2010Bédarrides - FC Oloron16-26
28/02/2010Tours - Stade niortais8-9
07/03/2010Bédarrides - Stade niortais7-13
07/03/2010FC Oloron - Tours15-15
28/03/2010Stade niortais - FC Oloron18-12
28/03/2010Tours - Bédarrides30-8
11/04/2010FC Oloron - Bédarrides64-8
11/04/2010Stade niortais - Tours9-20
18/04/2010Stade niortais - Bédarrides65-20
18/04/2010Tours - FC Oloron30-29
02/05/2010Bédarrides - Tours18-21
02/05/2010FC Oloron - Stade niortais34-6

Jean Prat Trophy
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Nice
5/9/2010 - 18-19Saint Etienne
5/16/2010 - 12-3
5/23/2010 - 24-20
Saint EtienneSaint Etienne
6/6/2010 - 23-22
6/13/2010 - 19-16
RC Chalon
Saint Etienne
Langon6/20/2010 - 3-16
5/9/2010 - 12-26Béziers
5/16/2010 - 12-20
5/23/2010 - 23-20
Béziers
Bressane
Bressane
Carcassonne
Montluçon
5/9/2010 - 7-24Périgueux
5/16/2010 - 23-12
5/23/2010 - 6-34
PérigueuxCarcassonne
6/6/2010 - 24-15
6/13/2010 - 24-12
Carcassonne
SC GraulhetCarcassonne
5/9/2010 - 9-11Limoges
5/16/2010 - 20-17
5/23/2010 - 9-25
Limoges
Tyrosse
Tyrosse

Première Division Fédérale championship
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Tournefeuille
5/9/2010 - 14-28FC Oloron
5/16/2010 - 24-16
5/23/2010 - 19-24
FC OloronFC Oloron
6/6/2010 - 17-22
6/13/2010 - 27-33
US Romans
RC Orléans
Lille6/20/2010 - 15-22
5/9/2010 - 34-14Lille
5/16/2010 - 24-26
5/23/2010 - 22-27
FC Lourdes
RC Orléans
RC Orléans
La Seyne
Morlaàs
5/9/2010 - 18-23Le Bugue
5/16/2010 - 29-19
5/23/2010 - 5-46
Le BugueStade Dijonnais
6/6/2010 - 6-12
6/13/2010 - 10-22
Stade Dijonnais
Stade niortaisLa Seyne
5/9/2010 - 20-5Stade niortais
5/16/2010 - 16-15
5/23/2010 - 16-50
Orthez
La Seyne
La Seyne

Matches schedule
20/06/2010 - Final Jean Prat Trophy
Saint Etienne - Carcassonne3-16
20/06/2010 - Playout - Final Première Division Fédérale championship
RC Orléans - La Seyne15-22
13/06/2010 - Semifinals Jean Prat Trophy
Bressane - Saint Etienne16-19
Tyrosse - Carcassonne12-24
13/06/2010 - Playout - Semifinals Première Division Fédérale championship
La Seyne - Stade Dijonnais22-10
RC Orléans - FC Oloron33-27
06/06/2010 - Semifinals Jean Prat Trophy
Carcassonne - Tyrosse24-15
Saint Etienne - Bressane23-22
06/06/2010 - Playout - Semifinals Première Division Fédérale championship
FC Oloron - RC Orléans17-22
Stade Dijonnais - La Seyne6-12
23/05/2010 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Bressane - Béziers20-23
Carcassonne - Périgueux34-6
RC Chalon - Saint Etienne20-24
Tyrosse - Limoges25-9
23/05/2010 - Playout - Quarter finals Première Division Fédérale championship
La Seyne - Stade niortais50-16
RC Orléans - Lille27-22
Stade Dijonnais - Le Bugue46-5
US Romans - FC Oloron24-19
16/05/2010 - Quarter finals Jean Prat Trophy
Béziers - Bressane12-20
Limoges - Tyrosse20-17
Périgueux - Carcassonne23-12
Saint Etienne - RC Chalon12-3
16/05/2010 - Playout - Quarter finals Première Division Fédérale championship
FC Oloron - US Romans24-16
Le Bugue - Stade Dijonnais29-19
Lille - RC Orléans24-26
Stade niortais - La Seyne16-15
09/05/2010 - Round of 16 Jean Prat Trophy
Langon - Béziers12-26
Montluçon - Périgueux7-24
Nice - Saint Etienne18-19
SC Graulhet - Limoges9-11
09/05/2010 - Playout - Round of 16 Première Division Fédérale championship
Lille - FC Lourdes34-14
Morlaàs - Le Bugue18-23
Stade niortais - Orthez20-5
Tournefeuille - FC Oloron14-28
02/05/2010 - Playoff / Playout Second phase
Aubenas - RC Châteaurenard31-20
Bédarrides - Tours18-21
Béziers - Marseille Vitrolles17-15
Bobigny - Langon21-18
Cahors Rugby - Castanet17-27
Carcassonne - Valence d'Agen29-15
Epernay - AS Saint-Médard20-33
FC Oloron - Stade niortais34-6
La Seyne - Saint-Jean-de-Luz OR26-8
Limoges - Bressane16-19
Marmande Casteljaloux - Périgueux23-30
Montluçon - Vannes47-13
Orthez - Le Bugue22-21
RC Chalon - Nice44-26
RC Orléans - Lille21-18
SA Mauléon - SC Mazamet37-15
Saint Etienne - Massy34-28
SC Graulhet - Lavaur9-6
Stade Dijonnais - Tournefeuille43-8
Stade poitevin - FC Lourdes7-12
Tyrosse - Saint-Nazaire31-0
US Montmélian - Monteux29-13
US Romans - SO Chambéry45-27
Vallée du Girou - Morlaàs18-18
18/04/2010 - Playoff / Playout Second phase
AS Saint-Médard - Orthez21-20
Bressane - Aubenas44-10
Castanet - RC Chalon25-40
FC Lourdes - La Seyne22-3
Lavaur - Béziers8-41
Le Bugue - Epernay47-17
Lille - US Montmélian25-0
Marseille Vitrolles - SC Graulhet24-14
Massy - Tyrosse15-24
Monteux - RC Orléans3-11
Morlaàs - US Romans25-15
RC Châteaurenard - Limoges20-29
Saint-Nazaire - Saint Etienne13-26
SC Mazamet - Stade Dijonnais17-18
SO Chambéry - Vallée du Girou27-15
Stade niortais - Bédarrides65-20
Tournefeuille - SA Mauléon38-3
Tours - FC Oloron30-29
Valence d'Agen - Bobigny34-12
Vannes - Marmande Casteljaloux18-9
17/04/2010 - Playoff / Playout Second phase
Langon - Carcassonne9-16
Nice - Cahors Rugby44-8
Périgueux - Montluçon13-15
Saint-Jean-de-Luz OR - Stade poitevin32-3
11/04/2010 - Playoff / Playout Second phase
Bressane - RC Châteaurenard9-8
Carcassonne - Bobigny41-35
FC Oloron - Bédarrides64-8
La Seyne - Stade poitevin25-0
Le Bugue - AS Saint-Médard22-20
Lille - Monteux41-0
Marmande Casteljaloux - Montluçon23-17
Marseille Vitrolles - Lavaur52-24
Orthez - Epernay38-10
Périgueux - Vannes37-15
RC Chalon - Cahors Rugby50-14
RC Orléans - US Montmélian20-12
Saint-Jean-de-Luz OR - FC Lourdes17-19
Saint-Nazaire - Massy18-19
SO Chambéry - Morlaàs13-16
Stade niortais - Tours9-20
Tournefeuille - SC Mazamet31-20
Tyrosse - Saint Etienne25-10
Valence d'Agen - Langon24-26
10/04/2010 - Playoff / Playout Second phase
Béziers - SC Graulhet20-19
Limoges - Aubenas50-13
Nice - Castanet23-11
Stade Dijonnais - SA Mauléon17-11
US Romans - Vallée du Girou38-10
28/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
AS Saint-Médard - Epernay38-16
Bressane - Limoges19-0
Castanet - Cahors Rugby37-17
Langon - Bobigny20-16
Lavaur - SC Graulhet23-26
Le Bugue - Orthez41-5
Lille - RC Orléans30-16
Marseille Vitrolles - Béziers18-23
Massy - Saint Etienne14-33
Monteux - US Montmélian33-8
Morlaàs - Vallée du Girou38-14
Nice - RC Chalon20-32
Périgueux - Marmande Casteljaloux37-9
RC Châteaurenard - Aubenas55-13
Saint-Jean-de-Luz OR - La Seyne22-6
Saint-Nazaire - Tyrosse6-20
SC Mazamet - SA Mauléon13-10
SO Chambéry - US Romans16-7
Stade niortais - FC Oloron18-12
Tournefeuille - Stade Dijonnais16-11
Tours - Bédarrides30-8
Valence d'Agen - Carcassonne23-33
Vannes - Montluçon14-10
27/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
FC Lourdes - Stade poitevin31-21
20/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
US Romans - Morlaàs27-10
14/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
Saint Etienne - Saint-Nazaire27-16
07/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
Aubenas - Bressane15-41
Bédarrides - Stade niortais7-13
Béziers - Lavaur38-14
Epernay - Le Bugue0-23
FC Oloron - Tours15-15
La Seyne - FC Lourdes23-10
Marmande Casteljaloux - Vannes7-21
Montluçon - Périgueux3-6
Orthez - AS Saint-Médard17-12
RC Chalon - Castanet12-6
RC Orléans - Monteux33-13
SA Mauléon - Tournefeuille15-10
SC Graulhet - Marseille Vitrolles30-9
Stade Dijonnais - SC Mazamet20-13
Stade poitevin - Saint-Jean-de-Luz OR0-50
Tyrosse - Massy35-10
US Montmélian - Lille11-17
Vallée du Girou - SO Chambéry6-3
06/03/2010 - Playoff / Playout Second phase
Bobigny - Valence d'Agen20-19
Cahors Rugby - Nice14-26
Carcassonne - Langon51-5
Limoges - RC Châteaurenard43-10
28/02/2010 - Playoff / Playout Second phase
AS Saint-Médard - Le Bugue25-22
Aubenas - Limoges10-31
Bédarrides - FC Oloron16-26
Bobigny - Carcassonne18-29
Cahors Rugby - RC Chalon18-19
Castanet - Nice26-27
Epernay - Orthez16-29
FC Lourdes - Saint-Jean-de-Luz OR20-19
Langon - Valence d'Agen18-21
Lavaur - Marseille Vitrolles23-28
Massy - Saint-Nazaire15-16
Monteux - Lille14-9
Montluçon - Marmande Casteljaloux17-17
Morlaàs - SO Chambéry19-17
RC Châteaurenard - Bressane5-6
SA Mauléon - Stade Dijonnais26-21
Saint Etienne - Tyrosse19-23
SC Graulhet - Béziers20-24
SC Mazamet - Tournefeuille22-13
Stade poitevin - La Seyne13-30
Tours - Stade niortais8-9
US Montmélian - RC Orléans16-21
Vallée du Girou - US Romans20-33
Vannes - Périgueux0-3
21/02/2010 - First phase
AS Saint-Médard - Bobigny19-17
Aubenas - Carcassonne30-8
Bédarrides - US Romans28-35
Béziers - RC Châteaurenard33-7
Bressane - Massy33-10
Epernay - Tours10-19
FC Lourdes - Le Bugue12-8
FC Oloron - SC Graulhet31-8
La Seyne - SO Chambéry38-10
Langon - Périgueux11-8
Lavaur - Marmande Casteljaloux22-15
Lille - Montluçon24-17
Limoges - Stade niortais38-34
Morlaàs - Orthez21-15
Nice - Saint Etienne30-16
Saint-Jean-de-Luz OR - SA Mauléon26-6
SC Mazamet - Marseille Vitrolles12-16
Stade Dijonnais - RC Chalon10-33
Stade poitevin - Saint-Nazaire24-31
Tournefeuille - Monteux9-9
US Montmélian - Castanet16-39
Valence d'Agen - Cahors Rugby27-13
Vallée du Girou - Tyrosse6-21
Vannes - RC Orléans11-10
14/02/2010 - First phase
Bédarrides - Saint Etienne20-6
Cahors Rugby - Marmande Casteljaloux16-22
La Seyne - Castanet25-28
Lavaur - SA Mauléon9-0
SO Chambéry - Marseille Vitrolles17-22
Stade Dijonnais - Massy28-25
Stade poitevin - AS Saint-Médard0-25
US Romans - RC Châteaurenard18-7
31/01/2010 - First phase
AS Saint-Médard - Limoges22-23
Bobigny - RC Orléans10-7
Carcassonne - La Seyne40-21
Castanet - SO Chambéry18-8
Epernay - Stade Dijonnais9-19
Langon - FC Lourdes25-19
Le Bugue - Vallée du Girou38-18
Marmande Casteljaloux - Saint-Jean-de-Luz OR21-3
Marseille Vitrolles - Aubenas27-21
Massy - Lille16-15
Monteux - Bédarrides31-8
Orthez - Cahors Rugby19-17
Périgueux - SC Graulhet19-22
RC Chalon - Bressane9-7
RC Châteaurenard - Tournefeuille29-17
Saint Etienne - US Romans9-0
Saint-Nazaire - Vannes22-19
Stade niortais - Stade poitevin34-0
Tours - Montluçon12-24
US Montmélian - SC Mazamet9-9
24/01/2010 - First phase
Cahors Rugby - Saint-Jean-de-Luz OR18-12
Carcassonne - US Montmélian56-10
Castanet - SC Mazamet58-12
Le Bugue - FC Oloron17-12
Marmande Casteljaloux - Valence d'Agen19-13
Marseille Vitrolles - La Seyne55-9
Massy - Epernay51-3
Monteux - Nice10-15
Montluçon - Bressane3-15
Orthez - Lavaur12-10
RC Chalon - Lille33-13
RC Châteaurenard - Bédarrides18-9
RC Orléans - Stade poitevin26-3
SA Mauléon - Morlaàs11-18
Saint-Nazaire - AS Saint-Médard17-20
SC Graulhet - Vallée du Girou40-8
SO Chambéry - Aubenas20-15
Stade niortais - Vannes20-18
Tours - Stade Dijonnais20-9
Tyrosse - Langon21-0
US Romans - Tournefeuille22-6
23/01/2010 - First phase
Béziers - Saint Etienne11-6
Bobigny - Limoges6-19
Périgueux - FC Lourdes28-3
17/01/2010 - First phase
Aubenas - US Montmélian37-10
Bressane - Epernay62-7
FC Lourdes - Tyrosse14-31
FC Oloron - Périgueux25-18
Lille - Tours16-11
Montluçon - RC Chalon15-10
Saint-Jean-de-Luz OR - Morlaàs9-16
SC Graulhet - Le Bugue12-13
SC Mazamet - Carcassonne19-23
Tournefeuille - Nice3-18
Valence d'Agen - Orthez26-8
Vallée du Girou - Langon8-13
Vannes - Bobigny12-13
16/01/2010 - First phase
Béziers - Monteux22-6
Limoges - Saint-Nazaire16-9
RC Orléans - Stade niortais9-3
10/01/2010 - First phase
Morlaàs - Lavaur5-11
SA Mauléon - Valence d'Agen17-14
Tyrosse - FC Oloron25-3
09/01/2010 - First phase
Nice - Béziers12-18
13/12/2009 - First phase
Aubenas - SC Mazamet35-15
Bédarrides - Nice13-38
Bressane - Stade Dijonnais27-0
Cahors Rugby - SA Mauléon37-16
FC Oloron - Langon12-9
La Seyne - US Montmélian41-16
Lille - Epernay37-5
Marmande Casteljaloux - Orthez34-10
Marseille Vitrolles - Castanet23-12
Montluçon - Massy17-11
RC Chalon - Tours37-14
RC Châteaurenard - Saint Etienne30-19
RC Orléans - Saint-Nazaire20-3
Saint-Jean-de-Luz OR - Lavaur22-15
SC Graulhet - Tyrosse14-19
SO Chambéry - Carcassonne22-19
Stade niortais - Bobigny12-0
Stade poitevin - Limoges12-38
Tournefeuille - Béziers22-20
US Romans - Monteux30-10
Valence d'Agen - Morlaàs45-6
Vallée du Girou - FC Lourdes0-6
Vannes - AS Saint-Médard20-12
12/12/2009 - First phase
Le Bugue - Périgueux13-19
06/12/2009 - First phase
AS Saint-Médard - RC Orléans15-13
Carcassonne - Marseille Vitrolles23-10
Castanet - Aubenas19-8
Epernay - Montluçon10-36
FC Lourdes - FC Oloron14-9
Langon - SC Graulhet9-15
Lavaur - Valence d'Agen26-21
Limoges - Vannes26-15
Massy - RC Chalon9-6
Monteux - RC Châteaurenard19-22
Morlaàs - Cahors Rugby34-28
Nice - US Romans33-6
Orthez - Saint-Jean-de-Luz OR20-15
Périgueux - Vallée du Girou60-13
SA Mauléon - Marmande Casteljaloux19-3
Saint Etienne - Tournefeuille29-23
Saint-Nazaire - Stade niortais19-16
SC Mazamet - La Seyne18-3
Stade Dijonnais - Lille3-0
Tours - Bressane9-6
Tyrosse - Le Bugue27-20
US Montmélian - SO Chambéry25-11
05/12/2009 - First phase
Béziers - Bédarrides62-10
Bobigny - Stade poitevin21-11
22/11/2009 - First phase
Bédarrides - Tournefeuille10-19
Bobigny - Saint-Nazaire19-19
Cahors Rugby - Lavaur5-8
Castanet - Carcassonne16-18
FC Oloron - Vallée du Girou27-21
La Seyne - Aubenas34-17
Le Bugue - Langon34-13
Lille - Bressane11-18
Marmande Casteljaloux - Morlaàs42-20
Marseille Vitrolles - US Montmélian63-18
Montluçon - Stade Dijonnais23-15
Orthez - SA Mauléon22-15
Périgueux - Tyrosse18-13
RC Chalon - Epernay79-5
RC Châteaurenard - Nice22-19
RC Orléans - Limoges10-16
Saint Etienne - Monteux23-15
SC Graulhet - FC Lourdes17-13
SO Chambéry - SC Mazamet12-13
Stade niortais - AS Saint-Médard23-15
Tours - Massy8-9
Valence d'Agen - Saint-Jean-de-Luz OR26-20
Vannes - Stade poitevin33-0
21/11/2009 - First phase
US Romans - Béziers15-19
15/11/2009 - First phase
Cahors Rugby - Valence d'Agen6-3
Carcassonne - Aubenas37-22
Castanet - US Montmélian24-20
Le Bugue - FC Lourdes18-7
Marseille Vitrolles - SC Mazamet28-11
Massy - Bressane13-26
Monteux - Tournefeuille20-16
Montluçon - Lille6-6
Orthez - Morlaàs18-9
Périgueux - Langon25-16
RC Chalon - Stade Dijonnais16-9
RC Châteaurenard - Béziers27-9
RC Orléans - Vannes3-3
SA Mauléon - Saint-Jean-de-Luz OR18-18
Saint Etienne - Nice23-44
Saint-Nazaire - Stade poitevin30-3
SC Graulhet - FC Oloron14-16
SO Chambéry - La Seyne15-14
Stade niortais - Limoges17-19
Tours - Epernay29-10
Tyrosse - Vallée du Girou42-3
US Romans - Bédarrides45-23
14/11/2009 - First phase
Bobigny - AS Saint-Médard18-12
Marmande Casteljaloux - Lavaur25-10
08/11/2009 - First phase
AS Saint-Médard - Saint-Nazaire6-19
Aubenas - SO Chambéry31-6
Bédarrides - RC Châteaurenard22-25
Bressane - Montluçon25-21
Epernay - Massy21-25
FC Oloron - Le Bugue16-6
Lavaur - Orthez14-14
Lille - RC Chalon22-19
Saint-Jean-de-Luz OR - Cahors Rugby23-16
SC Mazamet - Castanet10-24
Stade Dijonnais - Tours25-19
Stade poitevin - RC Orléans3-3
Tournefeuille - US Romans9-3
US Montmélian - Carcassonne23-41
Valence d'Agen - Marmande Casteljaloux17-6
Vallée du Girou - SC Graulhet9-21
Vannes - Stade niortais23-10
07/11/2009 - First phase
FC Lourdes - Périgueux3-16
La Seyne - Marseille Vitrolles14-12
Langon - Tyrosse25-30
Limoges - Bobigny22-16
Morlaàs - SA Mauléon6-0
Nice - Monteux41-0
Saint Etienne - Béziers15-9
01/11/2009 - First phase
Nice - RC Châteaurenard19-3
25/10/2009 - First phase
AS Saint-Médard - Stade poitevin0-6
Bobigny - Vannes16-18
Castanet - La Seyne16-32
Epernay - Bressane13-29
Langon - Vallée du Girou51-10
Le Bugue - SC Graulhet11-19
Marmande Casteljaloux - Cahors Rugby22-17
Marseille Vitrolles - SO Chambéry50-15
Massy - Stade Dijonnais30-9
Morlaàs - Saint-Jean-de-Luz OR6-14
Nice - Tournefeuille26-9
Orthez - Valence d'Agen22-26
RC Chalon - Montluçon26-16
RC Châteaurenard - US Romans17-12
SA Mauléon - Lavaur16-20
Saint Etienne - Bédarrides28-10
Saint-Nazaire - Limoges27-20
Stade niortais - RC Orléans19-16
Tours - Lille15-6
Tyrosse - FC Lourdes22-6
US Montmélian - Aubenas26-16
24/10/2009 - First phase
Carcassonne - SC Mazamet26-13
Monteux - Béziers0-39
Périgueux - FC Oloron29-5
18/10/2009 - First phase
Aubenas - Marseille Vitrolles15-14
Bressane - RC Chalon6-8
Cahors Rugby - Orthez23-16
FC Lourdes - Langon11-7
FC Oloron - Tyrosse25-29
La Seyne - Carcassonne21-25
Lavaur - Morlaàs25-10
Lille - Massy22-29
Montluçon - Tours32-12
Saint-Jean-de-Luz OR - Marmande Casteljaloux15-9
SC Graulhet - Périgueux18-13
SC Mazamet - US Montmélian30-16
SO Chambéry - Castanet17-20
Stade Dijonnais - Epernay54-13
Stade poitevin - Stade niortais19-21
Tournefeuille - RC Châteaurenard43-16
US Romans - Saint Etienne25-16
Valence d'Agen - SA Mauléon45-6
Vallée du Girou - Le Bugue21-19
Vannes - Saint-Nazaire15-22
17/10/2009 - First phase
Bédarrides - Monteux25-33
Béziers - Nice38-11
Limoges - AS Saint-Médard30-8
RC Orléans - Bobigny17-13
04/10/2009 - First phase
AS Saint-Médard - Vannes17-14
Carcassonne - SO Chambéry48-8
Castanet - Marseille Vitrolles18-15
Epernay - Lille14-17
Langon - FC Oloron34-22
Lavaur - Saint-Jean-de-Luz OR10-10
Limoges - Stade poitevin26-9
Monteux - US Romans19-10
Morlaàs - Valence d'Agen14-20
Orthez - Marmande Casteljaloux21-28
SA Mauléon - Cahors Rugby21-6
Saint Etienne - RC Châteaurenard26-23
Saint-Nazaire - RC Orléans27-5
SC Mazamet - Aubenas13-15
Stade Dijonnais - Bressane25-25
Tours - RC Chalon3-28
Tyrosse - SC Graulhet31-6
US Montmélian - La Seyne13-22
03/10/2009 - First phase
Béziers - Tournefeuille50-14
Bobigny - Stade niortais18-0
FC Lourdes - Vallée du Girou13-6
Massy - Montluçon23-10
Nice - Bédarrides19-9
Périgueux - Le Bugue17-12
27/09/2009 - First phase
Aubenas - Castanet12-9
Bressane - Tours42-10
Cahors Rugby - Morlaàs24-17
FC Oloron - FC Lourdes31-26
La Seyne - SC Mazamet29-10
Le Bugue - Tyrosse14-27
Lille - Stade Dijonnais11-12
Marseille Vitrolles - Carcassonne17-22
Montluçon - Epernay75-12
RC Chalon - Massy32-16
RC Châteaurenard - Monteux24-11
RC Orléans - AS Saint-Médard30-15
Saint-Jean-de-Luz OR - Orthez15-18
SC Graulhet - Langon9-16
SO Chambéry - US Montmélian19-15
Stade niortais - Saint-Nazaire22-23
Stade poitevin - Bobigny10-17
Tournefeuille - Saint Etienne25-29
US Romans - Nice25-20
Valence d'Agen - Lavaur37-9
Vallée du Girou - Périgueux12-24
Vannes - Limoges18-13
26/09/2009 - First phase
Bédarrides - Béziers14-33
Marmande Casteljaloux - SA Mauléon32-11
20/09/2009 - First phase
AS Saint-Médard - Stade niortais20-11
Aubenas - La Seyne26-21
Béziers - US Romans33-9
Bressane - Lille29-19
Epernay - RC Chalon3-57
FC Lourdes - SC Graulhet29-23
Langon - Le Bugue27-12
Lavaur - Cahors Rugby7-12
Limoges - RC Orléans24-14
Massy - Tours20-19
Monteux - Saint Etienne0-27
SA Mauléon - Orthez23-9
Saint-Jean-de-Luz OR - Valence d'Agen12-16
Saint-Nazaire - Bobigny12-15
SC Mazamet - SO Chambéry9-9
Stade Dijonnais - Montluçon19-19
Stade poitevin - Vannes6-12
Tournefeuille - Bédarrides16-23
US Montmélian - Marseille Vitrolles22-42
Vallée du Girou - FC Oloron9-3
19/09/2009 - First phase
Carcassonne - Castanet22-12
Morlaàs - Marmande Casteljaloux9-11
Tyrosse - Périgueux18-10