- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
France - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 14
Pro D2
Federale 1
Federale 2

Federale 1 2014/15

Overview
Lille was not promoted due to financial problems.

Teams variations
Relegated from Pro D2 2013/14:Auch - Bressane
Promoted to Pro D2 2014/15:Massy - Montauban
Relegated to Federale 2 2014/15:CS Vienne - FC Lourdes - Lavaur - RAC Angérien - SA Hagetmau - Stade Dijonnais - Stade hendayais
Relegated to Lower Leagues 2014/15:Annecy (The team failed and restarted playing in lower leagues.)
Promoted from Federale 2 2013/14:Agde - Carqueiranne-Hyéres - Saint Sulpice sur Lèze - SC Graulhet - Soyaux Angoulême - Tricastin - UA Libourne - US Bergerac

First phase
Poule A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Nevers821818005252652606618100Qualified to round of 16
2Lille53181026493323170522845
3Limoges49181017478375103483644
4Montluçon47181107360366-6323622
5US Bergerac40188010373418-45413835
6Périgueux3718738281305-24222614
7SC Tulle32187011321421-100264304
8Bobigny31186111305389-84203532
9UA Libourne31186111317406-89273914Relegated
10Lormont17183015286471-185155007

BobignyLilleLimogesLormontMontluçonNeversPérigueuxSC
Tulle
UA
Libourne
US
Bergerac
Bobigny-25-2728-2428-2210-2715-256-612-1138-2421-15
Lille28-14-28-2849-1035-1515-2126-336-1350-739-7
Limoges23-36-24-33-931-1217-2634-2332-1030-2030-26
Lormont20-3626-2423-27-3-1015-3611-1912-1935-2129-36
Montluçon9-633-2835-1919-13-6-3535-2743-1922-3532-21
Nevers28-1638-1629-2333-617-14-43-1436-1524-636-12
Périgueux27-1312-1221-1720-1512-199-14-24-315-1613-5
SC
Tulle
21-922-2623-4120-618-1229-3715-10-25-2420-23
UA
Libourne
25-610-310-449-1510-1114-1713-1325-18-14-23
US
Bergerac
27-1933-2725-1932-1627-623-308-1313-2017-34-

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1SO Chambéry60181305473296177492162Qualified to round of 16
2Aubenas58181206452281171442264
3US Romans5318111642135467382943
4Bressane5318113434126180261121
5Mâcon52181026507342165453553
6RC Chalon5018100843738057453356
7La Seyne36188010350406-56283622
8Rhone Ovalie Club35188010358408-50343913
9Carqueiranne-Hyéres15183015252585-333277003Relegated
10Tricastin9181017301579-278286805

AubenasBressaneCarqueiranne-HyéresLa
Seyne
MâconRC
Chalon
Rhone
Ovalie
Club
SO
Chambéry
TricastinUS
Romans
Aubenas-21-1332-014-1837-1043-724-630-926-2513-9
Bressane16-14-23-322-615-1538-2928-2116-1239-2312-12
Carqueiranne-Hyéres3-4413-25-16-180-4721-2227-1016-2038-2413-29
La
Seyne
19-2918-1048-8-7-2125-1929-140-1648-1221-17
Mâcon33-2016-1642-947-10-18-2020-2229-2040-348-31
RC
Chalon
19-1312-1545-1244-723-18-28-3113-1632-1436-28
Rhone
Ovalie
Club
22-406-1853-2125-1214-1920-37-23-718-1326-16
SO
Chambéry
44-1518-651-1034-1339-920-1336-18-42-027-22
Tricastin16-2610-1817-2630-2821-5622-2613-1632-35-10-22
US
Romans
12-1112-1135-1628-2335-1919-1220-1331-2743-16-

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Vannes60181314495321174602942Qualified to round of 16
2Soyaux Angoulême55181116466285181472754
3Langon51181125334336-2333321
4Tyrosse50181017467340127483453
5Castanet4818101736330954382833
6Saint-Nazaire3918909334378-44354123
7Stade ruthénois3718801034133011323035
8US Cognac28186012284404-120294404
9Saint Sulpice sur Lèze27185013296428-132294916Relegated
10Saint-Jean-de-Luz OR21184014231480-249155105

CastanetLangonSaint
Sulpice
sur
Lèze
Saint-Jean-de-Luz
OR
Saint-NazaireSoyaux
Angoulême
Stade
ruthénois
TyrosseUS
Cognac
Vannes
Castanet-38-1028-1522-1722-813-1925-1544-2023-1816-16
Langon25-11-34-1523-329-310-1022-1517-1017-169-6
Saint
Sulpice
sur
Lèze
12-516-20-48-317-1319-1715-2117-2328-1830-32
Saint-Jean-de-Luz
OR
16-1712-1910-9-20-1613-3213-2218-1220-2119-32
Saint-Nazaire19-935-941-1432-27-16-129-67-022-1323-15
Soyaux
Angoulême
10-2348-723-647-341-19-46-2029-1926-1313-27
Stade
ruthénois
20-3013-2019-1229-1628-1718-21-14-333-630-9
Tyrosse33-1318-1834-053-542-1932-3035-20-40-1435-32
US
Cognac
15-1227-2031-1313-1615-1310-268-714-40-16-25
Vannes21-1240-2556-1033-059-2217-1623-1129-1823-16-

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Pays d'Aix751815125582612976419121Qualified to round of 16
2Auch61181314441226215421343
3FC Oloron5018101739333558442853
4Stade bagnérais4918110736630561273132
5Valence d'Agen421890932731314312624
6Blagnac32186111311347-36252815
7SA Mauléon31186111290381-91163914
8SC Graulhet30186111314428-114224004
9Agde28187011283463-180264611Relegated
10Lannemezan17184014262486-224214801

AgdeAuchBlagnacFC
Oloron
LannemezanPays
d'Aix
SA
Mauléon
SC
Graulhet
Stade
bagnérais
Valence
d'Agen
Agde-25-1929-2430-2612-73-3821-1232-39-1210-31
Auch43-10-28-323-1539-315-2754-69-323-623-6
Blagnac32-610-13-41-717-1817-4019-1029-2429-2215-16
FC
Oloron
40-926-2616-3-24-1033-2310-640-1633-1619-9
Lannemezan29-3813-2616-913-40-26-4516-2515-2722-216-25
Pays
d'Aix
35-1015-1634-938-635-10-22-629-1038-1834-3
SA
Mauléon
30-1513-3016-715-2235-1518-18-24-1613-1623-20
SC
Graulhet
25-824-199-922-1021-2822-3533-25-13-1817-16
Stade
bagnérais
28-69-2627-1022-1719-312-2034-741-14-32-12
Valence
d'Agen
29-1012-916-2813-928-1227-3213-641-1510-13-

Final phase
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Stade bagnérais
4/19/2015 - 16-26
4/26/2015 - 10-39
Nevers
5/10/2015 - 27-22
5/17/2015 - 9-9
NeversNevers
US Romans5/24/2015 - 10-23
5/31/2015 - 24-13
4/19/2015 - 6-12
4/26/2015 - 16-25
Soyaux Angoulême
Soyaux AngoulêmeLille
FC Oloron6/7/2015 - 6-12
4/19/2015 - 16-21
4/26/2015 - 17-21
Lille
5/10/2015 - 29-3
5/17/2015 - 16-21
Lille
BressaneLille
4/19/2015 - 24-47
4/26/2015 - 10-13
Vannes
VannesPays d'Aix
Limoges
4/18/2015 - 21-31
4/25/2015 - 12-30
Auch
5/10/2015 - 24-21
5/17/2015 - 21-26
AuchSO Chambéry
Tyrosse5/24/2015 - 24-10
5/31/2015 - 12-27
4/19/2015 - 19-16
4/26/2015 - 16-57
SO Chambéry
SO Chambéry
MontluçonPays d'Aix
4/19/2015 - 17-19
4/26/2015 - 12-26
Pays d'Aix
5/10/2015 - 17-19
5/17/2015 - 31-24
Pays d'Aix
LangonPays d'Aix
4/19/2015 - 18-16
4/26/2015 - 3-19
Aubenas
Aubenas

Matches schedule
07/06/2015 - Final
Lille - Pays d'Aix6-12
31/05/2015 - Semifinals
Pays d'Aix - SO Chambéry27-12
Lille - Nevers13-24
24/05/2015 - Semifinals
SO Chambéry - Pays d'Aix24-10
Nevers - Lille10-23
17/05/2015 - Quarter finals
Aubenas - Pays d'Aix24-31
SO Chambéry - Auch26-21
Vannes - Lille21-16
Soyaux Angoulême - Nevers9-9
10/05/2015 - Quarter finals
Pays d'Aix - Aubenas17-19
Auch - SO Chambéry24-21
Lille - Vannes29-3
Nevers - Soyaux Angoulême27-22
26/04/2015 - Round of 16
Aubenas - Langon19-3
Pays d'Aix - Montluçon26-12
SO Chambéry - Tyrosse57-16
Vannes - Bressane13-10
Lille - FC Oloron21-17
Soyaux Angoulême - US Romans25-16
Nevers - Stade bagnérais39-10
25/04/2015 - Round of 16
Auch - Limoges30-12
19/04/2015 - Round of 16
Langon - Aubenas18-16
Montluçon - Pays d'Aix17-19
Tyrosse - SO Chambéry19-16
Bressane - Vannes24-47
FC Oloron - Lille16-21
US Romans - Soyaux Angoulême6-12
Stade bagnérais - Nevers16-26
18/04/2015 - Round of 16
Limoges - Auch21-31
12/04/2015 - First phase
Agde - Blagnac29-24
Carqueiranne-Hyéres - Bressane13-25
Castanet - Tyrosse44-20
Langon - US Cognac17-16
Lannemezan - FC Oloron13-40
Limoges - UA Libourne30-20
Lormont - Bobigny20-36
Mâcon - La Seyne47-10
Montluçon - SC Tulle43-19
Nevers - Périgueux43-14
Pays d'Aix - Stade bagnérais38-18
Rhone Ovalie Club - Aubenas22-40
SA Mauléon - Valence d'Agen23-20
Saint-Jean-de-Luz OR - Saint Sulpice sur Lèze10-9
SC Graulhet - Auch24-19
SO Chambéry - US Romans27-22
Soyaux Angoulême - Stade ruthénois46-20
Tricastin - RC Chalon22-26
US Bergerac - Lille33-27
Vannes - Saint-Nazaire59-22
04/04/2015 - First phase
FC Oloron - Pays d'Aix33-23
29/03/2015 - First phase
Castanet - Stade ruthénois25-15
Stade bagnérais - FC Oloron22-17
15/03/2015 - First phase
Lannemezan - SC Graulhet15-27
Saint Sulpice sur Lèze - Castanet12-5
14/03/2015 - First phase
Auch - Stade bagnérais23-6
08/03/2015 - First phase
Aubenas - SO Chambéry30-9
Bressane - Mâcon15-15
FC Oloron - SC Graulhet40-16
La Seyne - Rhone Ovalie Club29-14
Lille - Montluçon35-15
RC Chalon - Carqueiranne-Hyéres45-12
Saint Sulpice sur Lèze - Soyaux Angoulême19-17
Saint-Nazaire - Saint-Jean-de-Luz OR32-27
Stade bagnérais - SA Mauléon34-7
Stade ruthénois - Langon13-20
Tyrosse - Vannes35-32
US Cognac - Castanet15-12
Valence d'Agen - Lannemezan28-12
07/03/2015 - First phase
Auch - Agde43-10
Blagnac - Pays d'Aix17-40
Bobigny - Limoges28-24
Périgueux - US Bergerac13-5
SC Tulle - Lormont20-6
UA Libourne - Nevers14-17
US Romans - Tricastin43-16
01/03/2015 - First phase
Blagnac - SA Mauléon19-10
Stade ruthénois - Tyrosse14-3
28/02/2015 - First phase
Périgueux - SC Tulle24-3
22/02/2015 - First phase
Agde - FC Oloron30-26
Aubenas - La Seyne14-18
Carqueiranne-Hyéres - US Romans13-29
Langon - Saint Sulpice sur Lèze34-15
Lormont - Limoges23-27
Mâcon - RC Chalon18-20
Montluçon - Périgueux35-27
SA Mauléon - Lannemezan35-15
SC Graulhet - Valence d'Agen17-16
SC Tulle - Lille22-26
SO Chambéry - Tricastin42-0
Soyaux Angoulême - Saint-Nazaire41-19
Stade bagnérais - Blagnac27-10
Tyrosse - US Cognac40-14
US Bergerac - UA Libourne17-34
21/02/2015 - First phase
Nevers - Bobigny28-16
Pays d'Aix - Auch15-16
Rhone Ovalie Club - Bressane6-18
Vannes - Saint-Jean-de-Luz OR33-0
15/02/2015 - First phase
Castanet - Saint-Nazaire22-8
Lormont - Nevers15-36
RC Chalon - Rhone Ovalie Club28-31
SA Mauléon - SC Graulhet24-16
SC Tulle - UA Libourne25-24
SO Chambéry - Carqueiranne-Hyéres51-10
08/02/2015 - First phase
Bobigny - US Bergerac21-15
Bressane - Aubenas16-14
La Seyne - SO Chambéry0-16
Lille - Lormont49-10
Limoges - Nevers17-26
Saint-Jean-de-Luz OR - Soyaux Angoulême13-32
Saint-Nazaire - Langon35-9
Tricastin - Carqueiranne-Hyéres17-26
UA Libourne - Montluçon10-11
US Cognac - Vannes16-25
US Romans - Mâcon35-19
Valence d'Agen - Agde29-10
01/02/2015 - First phase
Agde - Lannemezan12-7
Aubenas - RC Chalon43-7
La Seyne - Bressane18-10
Mâcon - Tricastin40-3
Montluçon - Bobigny9-6
Périgueux - Lille12-12
Tyrosse - Saint Sulpice sur Lèze34-0
US Bergerac - Limoges25-19
US Cognac - Stade ruthénois8-7
31/01/2015 - First phase
Blagnac - Auch10-13
Langon - Saint-Jean-de-Luz OR23-3
Pays d'Aix - Valence d'Agen34-3
Rhone Ovalie Club - US Romans26-16
Vannes - Soyaux Angoulême17-16
25/01/2015 - First phase
La Seyne - Carqueiranne-Hyéres48-8
Mâcon - Rhone Ovalie Club20-22
18/01/2015 - First phase
Carqueiranne-Hyéres - Mâcon0-47
FC Oloron - Blagnac16-3
Lannemezan - Pays d'Aix26-45
Limoges - Montluçon31-12
RC Chalon - La Seyne44-7
Saint Sulpice sur Lèze - US Cognac28-18
Saint-Jean-de-Luz OR - Castanet16-17
Saint-Nazaire - Tyrosse7-0
SC Graulhet - Agde25-8
SO Chambéry - Bressane18-6
Soyaux Angoulême - Langon48-7
US Romans - Aubenas12-11
Valence d'Agen - Stade bagnérais10-13
17/01/2015 - First phase
Auch - SA Mauléon54-6
Bobigny - SC Tulle12-11
Nevers - US Bergerac36-12
Périgueux - Lormont20-15
Stade ruthénois - Vannes30-9
Tricastin - Rhone Ovalie Club13-16
UA Libourne - Lille10-3
11/01/2015 - First phase
Aubenas - Tricastin26-25
Blagnac - Valence d'Agen15-16
Bressane - RC Chalon38-29
Castanet - Soyaux Angoulême13-19
La Seyne - US Romans21-17
Lormont - US Bergerac29-36
Montluçon - Nevers6-35
Rhone Ovalie Club - Carqueiranne-Hyéres53-21
SA Mauléon - Agde30-15
SC Tulle - Limoges23-41
SO Chambéry - Mâcon39-9
Stade bagnérais - Lannemezan19-3
Stade ruthénois - Saint Sulpice sur Lèze19-12
Tyrosse - Saint-Jean-de-Luz OR53-5
US Cognac - Saint-Nazaire15-13
10/01/2015 - First phase
Auch - FC Oloron23-15
Lille - Bobigny28-14
Pays d'Aix - SC Graulhet29-10
Périgueux - UA Libourne15-16
Vannes - Langon40-25
14/12/2014 - First phase
Agde - Pays d'Aix3-38
Carqueiranne-Hyéres - Aubenas3-44
FC Oloron - SA Mauléon10-6
Langon - Castanet25-11
Lannemezan - Blagnac16-9
Limoges - Lille6-24
RC Chalon - SO Chambéry13-16
Saint Sulpice sur Lèze - Vannes30-32
Saint-Jean-de-Luz OR - US Cognac20-21
Saint-Nazaire - Stade ruthénois9-6
SC Graulhet - Stade bagnérais13-18
Soyaux Angoulême - Tyrosse29-19
Tricastin - La Seyne30-28
US Bergerac - Montluçon27-6
Valence d'Agen - Auch12-9
13/12/2014 - First phase
Bobigny - Périgueux6-6
Nevers - SC Tulle36-15
UA Libourne - Lormont9-15
US Romans - Bressane12-11
07/12/2014 - First phase
Aubenas - Mâcon37-10
Blagnac - SC Graulhet29-24
Bressane - Tricastin39-23
Castanet - Vannes16-16
FC Oloron - Valence d'Agen19-9
Montluçon - Lormont19-13
RC Chalon - US Romans36-28
Rhone Ovalie Club - SO Chambéry23-7
Saint Sulpice sur Lèze - Saint-Nazaire17-13
SC Tulle - US Bergerac20-23
Stade bagnérais - Agde28-6
Stade ruthénois - Saint-Jean-de-Luz OR29-16
Tyrosse - Langon18-18
UA Libourne - Bobigny25-6
US Cognac - Soyaux Angoulême10-26
06/12/2014 - First phase
Auch - Lannemezan39-3
Lille - Nevers15-21
Pays d'Aix - SA Mauléon22-6
Périgueux - Limoges21-17
30/11/2014 - First phase
Carqueiranne-Hyéres - RC Chalon21-22
Tricastin - US Romans10-22
29/11/2014 - First phase
Pays d'Aix - Blagnac34-9
23/11/2014 - First phase
Aubenas - Rhone Ovalie Club24-6
Blagnac - Agde32-6
Bobigny - Lormont28-22
Bressane - Carqueiranne-Hyéres23-3
FC Oloron - Lannemezan24-10
La Seyne - Mâcon7-21
RC Chalon - Tricastin32-14
Saint Sulpice sur Lèze - Saint-Jean-de-Luz OR48-3
Saint-Nazaire - Vannes23-15
SC Tulle - Montluçon18-12
Stade bagnérais - Pays d'Aix12-20
Stade ruthénois - Soyaux Angoulême18-21
Tyrosse - Castanet33-13
US Cognac - Langon27-20
US Romans - SO Chambéry31-27
Valence d'Agen - SA Mauléon13-6
22/11/2014 - First phase
Auch - SC Graulhet9-3
Lille - US Bergerac39-7
Périgueux - Nevers9-14
UA Libourne - Limoges10-44
16/11/2014 - First phase
Agde - Auch25-19
Castanet - US Cognac23-18
Lannemezan - Valence d'Agen6-25
Limoges - Bobigny23-3
Lormont - SC Tulle12-19
Mâcon - Bressane16-16
Montluçon - Lille33-28
SA Mauléon - Stade bagnérais13-16
Saint-Jean-de-Luz OR - Saint-Nazaire20-16
SC Graulhet - FC Oloron22-10
SO Chambéry - Aubenas44-15
Soyaux Angoulême - Saint Sulpice sur Lèze23-6
15/11/2014 - First phase
Langon - Stade ruthénois22-15
Nevers - UA Libourne24-6
Rhone Ovalie Club - La Seyne25-12
US Bergerac - Périgueux8-13
02/11/2014 - First phase
Lille - UA Libourne50-7
Tricastin - Mâcon21-56
01/11/2014 - First phase
Carqueiranne-Hyéres - SO Chambéry16-20
Vannes - Tyrosse29-18
26/10/2014 - First phase
Blagnac - Stade bagnérais29-22
FC Oloron - Agde40-9
La Seyne - Aubenas19-29
Lannemezan - SA Mauléon16-25
Lille - SC Tulle36-13
RC Chalon - Mâcon23-18
Saint Sulpice sur Lèze - Langon16-20
Saint-Jean-de-Luz OR - Vannes19-32
Saint-Nazaire - Soyaux Angoulême16-12
Stade ruthénois - Castanet20-30
Tricastin - SO Chambéry32-35
US Cognac - Tyrosse14-40
Valence d'Agen - SC Graulhet41-15
25/10/2014 - First phase
Auch - Pays d'Aix15-27
Bobigny - Nevers15-25
Bressane - Rhone Ovalie Club28-21
Limoges - Lormont33-9
Périgueux - Montluçon12-19
UA Libourne - US Bergerac14-23
US Romans - Carqueiranne-Hyéres35-16
19/10/2014 - First phase
Agde - Valence d'Agen10-31
Aubenas - Bressane21-13
Carqueiranne-Hyéres - Tricastin38-24
Castanet - Saint Sulpice sur Lèze28-15
Lormont - Lille26-24
Mâcon - US Romans48-31
Montluçon - UA Libourne22-35
Rhone Ovalie Club - RC Chalon20-37
SA Mauléon - Blagnac16-7
SC Graulhet - Lannemezan21-28
SO Chambéry - La Seyne34-13
Stade bagnérais - Auch9-26
Tyrosse - Stade ruthénois35-20
US Bergerac - Bobigny27-19
Vannes - US Cognac23-16
18/10/2014 - First phase
Langon - Saint-Nazaire29-3
Nevers - Limoges29-23
Pays d'Aix - FC Oloron38-6
SC Tulle - Périgueux15-10
Soyaux Angoulême - Saint-Jean-de-Luz OR47-3
12/10/2014 - First phase
Bobigny - Montluçon10-27
FC Oloron - Stade bagnérais33-16
Lannemezan - Agde29-38
RC Chalon - Aubenas19-13
Saint Sulpice sur Lèze - Tyrosse17-23
Saint-Jean-de-Luz OR - Langon12-19
Saint-Nazaire - Castanet19-9
SC Graulhet - SA Mauléon33-25
Stade ruthénois - US Cognac33-6
Valence d'Agen - Pays d'Aix27-32
11/10/2014 - First phase
Auch - Blagnac28-3
Bressane - La Seyne22-6
Lille - Périgueux26-3
Nevers - Lormont33-6
Soyaux Angoulême - Vannes13-27
UA Libourne - SC Tulle25-18
US Romans - Rhone Ovalie Club20-13
05/10/2014 - First phase
Limoges - US Bergerac30-26
Tricastin - Aubenas16-26
04/10/2014 - First phase
Lormont - Périgueux11-19
Pays d'Aix - Agde35-10
28/09/2014 - First phase
Agde - SC Graulhet32-3
Aubenas - US Romans13-9
Castanet - Saint-Jean-de-Luz OR22-17
La Seyne - RC Chalon25-19
Langon - Soyaux Angoulême10-10
Mâcon - Carqueiranne-Hyéres42-9
Montluçon - Limoges35-19
SA Mauléon - Auch13-30
Stade bagnérais - Valence d'Agen32-12
Tyrosse - Saint-Nazaire42-19
US Cognac - Saint Sulpice sur Lèze31-13
27/09/2014 - First phase
Blagnac - FC Oloron41-7
Bressane - SO Chambéry16-12
Pays d'Aix - Lannemezan35-10
Rhone Ovalie Club - Tricastin18-13
SC Tulle - Bobigny21-9
US Bergerac - Nevers23-30
Vannes - Stade ruthénois23-11
21/09/2014 - First phase
Agde - SA Mauléon21-12
Carqueiranne-Hyéres - Rhone Ovalie Club27-10
FC Oloron - Auch26-26
Langon - Vannes9-6
Lannemezan - Stade bagnérais22-21
Limoges - SC Tulle32-10
Mâcon - SO Chambéry29-20
Nevers - Montluçon17-14
Saint Sulpice sur Lèze - Stade ruthénois15-21
Saint-Jean-de-Luz OR - Tyrosse18-12
Saint-Nazaire - US Cognac22-13
SC Graulhet - Pays d'Aix22-35
US Bergerac - Lormont32-16
Valence d'Agen - Blagnac16-28
20/09/2014 - First phase
Bobigny - Lille25-27
RC Chalon - Bressane12-15
Soyaux Angoulême - Castanet10-23
UA Libourne - Périgueux13-13
US Romans - La Seyne28-23
14/09/2014 - First phase
Aubenas - Carqueiranne-Hyéres32-0
Blagnac - Lannemezan17-18
Castanet - Langon38-10
La Seyne - Tricastin48-12
Lille - Limoges28-28
Montluçon - US Bergerac32-21
Rhone Ovalie Club - Mâcon14-19
SA Mauléon - FC Oloron15-22
SC Tulle - Nevers29-37
SO Chambéry - RC Chalon20-13
Stade bagnérais - SC Graulhet41-14
Stade ruthénois - Saint-Nazaire28-17
Tyrosse - Soyaux Angoulême32-30
US Cognac - Saint-Jean-de-Luz OR13-16
Vannes - Saint Sulpice sur Lèze56-10
13/09/2014 - First phase
Auch - Valence d'Agen23-6
Bressane - US Romans12-12
Lormont - UA Libourne35-21
Périgueux - Bobigny27-13
07/09/2014 - First phase
Agde - Stade bagnérais9-12
Carqueiranne-Hyéres - La Seyne16-18
Lannemezan - Auch13-26
Lormont - Montluçon3-10
Mâcon - Aubenas33-20
Nevers - Lille38-16
SA Mauléon - Pays d'Aix18-18
Saint-Jean-de-Luz OR - Stade ruthénois13-22
Saint-Nazaire - Saint Sulpice sur Lèze41-14
SC Graulhet - Blagnac9-9
SO Chambéry - Rhone Ovalie Club36-18
Soyaux Angoulême - US Cognac26-13
Tricastin - Bressane10-18
Valence d'Agen - FC Oloron13-9
Vannes - Castanet21-12
06/09/2014 - First phase
Bobigny - UA Libourne38-24
Langon - Tyrosse17-10
Limoges - Périgueux34-23
US Bergerac - SC Tulle13-20
US Romans - RC Chalon19-12