- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Spain - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Division de Honor
Division de Honor B

Division de Honor B 2019/20

Overview
Last results
Group phase
16/11/2019Les Abelles - La Vila20-14
Next fixtures
Group phase
24/11/2019Almeria - CAR Caceres
24/11/2019Andalucia Bulls Marbella - CAR Sevilla
24/11/2019Bera Bera - C.D.U. Bilbao
24/11/2019C.A.U. Madrid - C.D. Arquitectura
24/11/2019C.A.U. Valencia - La Vila
24/11/2019C.D.U. Vigo - Ourense
24/11/2019CN Poble Nou - L'Hospitalet
24/11/2019Fenix Zaragoza - Tatami Valencia
24/11/2019Gaztedi - Eibar
24/11/2019Getxo R.T. - Uribealdea
24/11/2019Industriales - Hortaleza
24/11/2019Jaen - Malaga
24/11/2019Les Abelles - XV Barbarians Calvià
24/11/2019Liceo Frances - CRC Pozuelo
24/11/2019Real Oviedo - Belenos
24/11/2019Sant Cugat - Barcelona U.C.
24/11/2019XV Rugby Murcia - Valencia
24/11/2019Zarautz - Bizkaia Gernika

Teams variations
Relegated from Division de Honor 2018/19:Bizkaia Gernika - La Vila
Promoted to Division de Honor 2019/20:Ciencias Sevilla - CR Santander
Relegated to Lower Leagues 2019/20:Durango - Olimpico Pozuelo - UER Montcada - C.R.A.T. Coruna (Auto relegation)
Excluded as 2nd XV.:Cisneros Madrid B - Club Alcobendas B - El Salvador R.C. B - Santboiana B - Valladolid RAC B
Promoted from Lower Leagues 2018/19:Belenos - C.A.U. Madrid - CAR Sevilla - Gaztedi - Hortaleza - Malaga - Real Oviedo - XV Rugby Murcia

Fixtures
24/11/2019 - Group phase
Almeria - CAR Caceres
Andalucia Bulls Marbella - CAR Sevilla
Bera Bera - C.D.U. Bilbao
C.A.U. Madrid - C.D. Arquitectura
C.A.U. Valencia - La Vila
C.D.U. Vigo - Ourense
CN Poble Nou - L'Hospitalet
Fenix Zaragoza - Tatami Valencia
Gaztedi - Eibar
Getxo R.T. - Uribealdea
Industriales - Hortaleza
Jaen - Malaga
Les Abelles - XV Barbarians Calvià
Liceo Frances - CRC Pozuelo
Real Oviedo - Belenos
Sant Cugat - Barcelona U.C.
XV Rugby Murcia - Valencia
Zarautz - Bizkaia Gernika
01/12/2019 - Group phase
Barcelona U.C. - CN Poble Nou
Belenos - C.D.U. Vigo
Bizkaia Gernika - Gaztedi
C.D. Arquitectura - Almeria
C.D.U. Bilbao - Getxo R.T.
CAR Caceres - Industriales
CRC Pozuelo - Andalucia Bulls Marbella
Eibar - Real Oviedo
Fenix Zaragoza - La Vila
Hortaleza - Liceo Frances
Jaen - CAR Sevilla
L'Hospitalet - XV Rugby Murcia
Malaga - C.A.U. Madrid
Ourense - Bera Bera
Tatami Valencia - Les Abelles
Valencia - C.A.U. Valencia
XV Barbarians Calvià - Sant Cugat
Zarautz - Uribealdea
08/12/2019 - Group phase
Almeria - Malaga
Andalucia Bulls Marbella - Hortaleza
Bera Bera - Belenos
C.A.U. Madrid - Jaen
C.A.U. Valencia - L'Hospitalet
C.D.U. Vigo - Eibar
CAR Sevilla - CRC Pozuelo
CN Poble Nou - XV Barbarians Calvià
Gaztedi - Zarautz
Getxo R.T. - Ourense
Industriales - C.D. Arquitectura
La Vila - Valencia
Les Abelles - Fenix Zaragoza
Liceo Frances - CAR Caceres
Real Oviedo - Bizkaia Gernika
Sant Cugat - Tatami Valencia
Uribealdea - C.D.U. Bilbao
XV Rugby Murcia - Barcelona U.C.
15/12/2019 - Group phase
Almeria - C.A.U. Madrid
Andalucia Bulls Marbella - CAR Caceres
Belenos - Getxo R.T.
Bera Bera - Eibar
C.A.U. Valencia - Barcelona U.C.
C.D.U. Bilbao - Zarautz
C.D.U. Vigo - Bizkaia Gernika
CAR Sevilla - Hortaleza
CN Poble Nou - Tatami Valencia
CRC Pozuelo - Jaen
Industriales - Malaga
La Vila - L'Hospitalet
Liceo Frances - C.D. Arquitectura
Real Oviedo - Gaztedi
Sant Cugat - Les Abelles
Uribealdea - Ourense
Valencia - Fenix Zaragoza
XV Rugby Murcia - XV Barbarians Calvià
22/12/2019 - Group phase
Barcelona U.C. - La Vila
Belenos - Uribealdea
Bizkaia Gernika - Bera Bera
C.A.U. Madrid - Industriales
C.A.U. Valencia - XV Barbarians Calvià
C.D. Arquitectura - Andalucia Bulls Marbella
CAR Caceres - CAR Sevilla
Eibar - Getxo R.T.
Fenix Zaragoza - Sant Cugat
Gaztedi - C.D.U. Vigo
Hortaleza - CRC Pozuelo
Jaen - Almeria
Les Abelles - CN Poble Nou
L'Hospitalet - Valencia
L'Hospitalet - Fenix Zaragoza
Malaga - Liceo Frances
Ourense - C.D.U. Bilbao
Tatami Valencia - XV Rugby Murcia
Zarautz - Real Oviedo
12/01/2020 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - Malaga
Bera Bera - Gaztedi
C.A.U. Valencia - Tatami Valencia
C.D.U. Bilbao - Belenos
C.D.U. Vigo - Real Oviedo
CAR Sevilla - C.D. Arquitectura
CN Poble Nou - Sant Cugat
CRC Pozuelo - CAR Caceres
Getxo R.T. - Bizkaia Gernika
Hortaleza - Jaen
Industriales - Almeria
La Vila - XV Barbarians Calvià
Liceo Frances - C.A.U. Madrid
Ourense - Zarautz
Uribealdea - Eibar
Valencia - Barcelona U.C.
XV Rugby Murcia - Les Abelles
19/01/2020 - Group phase
Almeria - Liceo Frances
Barcelona U.C. - L'Hospitalet
Bizkaia Gernika - Uribealdea
C.A.U. Madrid - Andalucia Bulls Marbella
C.D. Arquitectura - CRC Pozuelo
C.D.U. Vigo - Zarautz
CAR Caceres - Hortaleza
Eibar - C.D.U. Bilbao
Fenix Zaragoza - CN Poble Nou
Gaztedi - Getxo R.T.
Jaen - Industriales
Les Abelles - C.A.U. Valencia
Malaga - CAR Sevilla
Ourense - Belenos
Real Oviedo - Bera Bera
Sant Cugat - XV Rugby Murcia
Tatami Valencia - La Vila
XV Barbarians Calvià - Valencia
26/01/2020 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - Almeria
Barcelona U.C. - Fenix Zaragoza
Belenos - Zarautz
Bera Bera - C.D.U. Vigo
C.A.U. Valencia - Sant Cugat
C.D.U. Bilbao - Bizkaia Gernika
CAR Caceres - Jaen
CAR Sevilla - C.A.U. Madrid
CRC Pozuelo - Malaga
Getxo R.T. - Real Oviedo
Hortaleza - C.D. Arquitectura
La Vila - Les Abelles
L'Hospitalet - XV Barbarians Calvià
Liceo Frances - Industriales
Ourense - Eibar
Uribealdea - Gaztedi
Valencia - Tatami Valencia
XV Rugby Murcia - CN Poble Nou
02/02/2020 - Group phase
Almeria - CAR Sevilla
Bizkaia Gernika - Ourense
C.A.U. Madrid - CRC Pozuelo
C.D. Arquitectura - CAR Caceres
C.D.U. Vigo - Getxo R.T.
CN Poble Nou - C.A.U. Valencia
Eibar - Belenos
Fenix Zaragoza - XV Rugby Murcia
Gaztedi - C.D.U. Bilbao
Industriales - Andalucia Bulls Marbella
Jaen - Liceo Frances
Les Abelles - Valencia
Malaga - Hortaleza
Real Oviedo - Uribealdea
Sant Cugat - La Vila
Tatami Valencia - L'Hospitalet
XV Barbarians Calvià - Barcelona U.C.
Zarautz - Bera Bera
16/02/2020 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - Liceo Frances
Barcelona U.C. - Tatami Valencia
Belenos - Bizkaia Gernika
C.A.U. Valencia - XV Rugby Murcia
C.D.U. Bilbao - Real Oviedo
CAR Caceres - Malaga
CAR Sevilla - Industriales
CRC Pozuelo - Almeria
Eibar - Zarautz
Getxo R.T. - Bera Bera
Jaen - C.D. Arquitectura
La Vila - CN Poble Nou
L'Hospitalet - Les Abelles
Ourense - Gaztedi
Uribealdea - C.D.U. Vigo
Valencia - Sant Cugat
XV Barbarians Calvià - Fenix Zaragoza
23/02/2020 - Group phase
Almeria - Hortaleza
Barcelona U.C. - Les Abelles
Bera Bera - Uribealdea
Bizkaia Gernika - Eibar
C.A.U. Madrid - CAR Caceres
C.D.U. Vigo - C.D.U. Bilbao
CN Poble Nou - Valencia
Fenix Zaragoza - C.A.U. Valencia
Gaztedi - Belenos
Industriales - CRC Pozuelo
Jaen - Andalucia Bulls Marbella
Liceo Frances - CAR Sevilla
Malaga - C.D. Arquitectura
Real Oviedo - Ourense
Sant Cugat - L'Hospitalet
Tatami Valencia - XV Barbarians Calvià
XV Rugby Murcia - La Vila
Zarautz - Getxo R.T.
01/03/2020 - Group phase
Barcelona U.C. - Sant Cugat
Belenos - Real Oviedo
Bizkaia Gernika - Zarautz
C.D. Arquitectura - C.A.U. Madrid
C.D.U. Bilbao - Bera Bera
CAR Caceres - Almeria
CAR Sevilla - Andalucia Bulls Marbella
CRC Pozuelo - Liceo Frances
Eibar - Gaztedi
Hortaleza - Industriales
La Vila - C.A.U. Valencia
L'Hospitalet - CN Poble Nou
Malaga - Jaen
Ourense - C.D.U. Vigo
Tatami Valencia - Fenix Zaragoza
Uribealdea - Getxo R.T.
Valencia - XV Rugby Murcia
XV Barbarians Calvià - Les Abelles
08/03/2020 - Group phase
Almeria - C.D. Arquitectura
Andalucia Bulls Marbella - CRC Pozuelo
Bera Bera - Ourense
C.A.U. Madrid - Malaga
C.A.U. Valencia - Valencia
C.D.U. Vigo - Belenos
CAR Sevilla - Jaen
CN Poble Nou - Barcelona U.C.
Gaztedi - Bizkaia Gernika
Getxo R.T. - C.D.U. Bilbao
Hortaleza - C.A.U. Madrid
Industriales - CAR Caceres
La Vila - Fenix Zaragoza
Les Abelles - Tatami Valencia
Liceo Frances - Hortaleza
Real Oviedo - Eibar
Sant Cugat - XV Barbarians Calvià
Uribealdea - Zarautz
XV Rugby Murcia - L'Hospitalet
22/03/2020 - Group phase
Barcelona U.C. - XV Rugby Murcia
Belenos - Bera Bera
Bizkaia Gernika - Real Oviedo
C.D. Arquitectura - Industriales
C.D.U. Bilbao - Uribealdea
CAR Caceres - Liceo Frances
CRC Pozuelo - CAR Sevilla
Eibar - C.D.U. Vigo
Fenix Zaragoza - Les Abelles
Hortaleza - Andalucia Bulls Marbella
Jaen - C.A.U. Madrid
L'Hospitalet - C.A.U. Valencia
Malaga - Almeria
Ourense - Getxo R.T.
Tatami Valencia - Sant Cugat
Valencia - La Vila
XV Barbarians Calvià - CN Poble Nou
Zarautz - Gaztedi

Group phase
Group 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Getxo R.T.39880044885363701370Qualifying for quarter finals
2Bizkaia Gernika318602315147168432052
3Ourense27860224719948352530To repechage
4Zarautz25851220416638252021
5Bera Bera23850325120150352721
6C.D.U. Bilbao22850317416311232002
7Belenos198404200224-24263112
8C.D.U. Vigo138305137294-157184101
9Real Oviedo98116178291-113214403
10Uribealdea78116132219-87202801
11Eibar68116149320-171225200Qualifying for playout
12Gaztedi58107100226-126133001Relegation
Next fixtures
Group phase
24/11/2019Bera Bera - C.D.U. Bilbao
24/11/2019C.D.U. Vigo - Ourense
24/11/2019Gaztedi - Eibar
24/11/2019Getxo R.T. - Uribealdea
24/11/2019Real Oviedo - Belenos
24/11/2019Zarautz - Bizkaia Gernika

BelenosBera
Bera
Bizkaia
Gernika
C.D.U.
Bilbao
C.D.U.
Vigo
EibarGaztediGetxo
R.T.
OurenseReal
Oviedo
UribealdeaZarautz
Belenos-22/03/202016/02/202016-1401/12/201955-2029-1215/12/201926-3101/03/202022/12/201926/01/2020
Bera
Bera
08/12/2019-14-3024/11/201926/01/202015/12/201912/01/202019-4708/03/202054-2423/02/202030-27
Bizkaia
Gernika
52-1322/12/2019-15-2076-1923/02/202001/12/201915-1802/02/202022/03/202019/01/202001/03/2020
C.D.U.
Bilbao
12/01/202001/03/202026/01/2020-16-1033-2424-1001/12/201922-2716/02/202022/03/202015/12/2019
C.D.U.
Vigo
08/03/202019-2815/12/201923/02/2020-08/12/20198-602/02/202024/11/201912/01/202029-1319/01/2020
Eibar02/02/202012-4817-4119/01/202022/03/2020-01/03/202022/12/201926-3901/12/201913-1216/02/2020
Gaztedi23/02/202020-3708/03/202002/02/202022/12/201924/11/2019-19/01/202013-3812-2220-808/12/2019
Getxo
R.T.
57-1916/02/202012/01/202008/03/202087-1070-1560-7-08/12/201926/01/202024/11/201938-0
Ourense19/01/202001/12/201923-4322/12/201901/03/202026/01/202016/02/202022/03/2020-33-2937-812/01/2020
Real
Oviedo
24/11/201919/01/202008/12/201932-3322-3208/03/202015/12/20190-7123/02/2020-02/02/202015-22
Uribealdea12-2222-2123-4308/12/201916/02/202012/01/202026/01/202001/03/202015/12/201934-34-08/03/2020
Zarautz26-2002/02/202024/11/201929-1246-1022-2222/03/202023/02/202032-1922/12/201901/12/2019-

Group 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Les Abelles38880037393280541460Qualifying for quarter finals
2C.A.U. Valencia34870144194347681251
3Fenix Zaragoza34870135469285521151To repechage
4La Vila308602314101213461251
5L'Hospitalet26860228721077382920
6CN Poble Nou198404199225-26333430
7XV Barbarians Calvià1583051921893272521
8Valencia148305139197-58202502
9Tatami Valencia108206169413-244226411
10Sant Cugat68107121279-158194111
11Barcelona U.C.58107144366-222185401Qualifying for playout
12XV Rugby Murcia0800840537-49778300Relegation
Last results
Group phase
16/11/2019Les Abelles - La Vila20-14
Next fixtures
Group phase
24/11/2019C.A.U. Valencia - La Vila
24/11/2019CN Poble Nou - L'Hospitalet
24/11/2019Fenix Zaragoza - Tatami Valencia
24/11/2019Les Abelles - XV Barbarians Calvià
24/11/2019Sant Cugat - Barcelona U.C.
24/11/2019XV Rugby Murcia - Valencia

Barcelona
U.C.
C.A.U.
Valencia
CN
Poble
Nou
Fenix
Zaragoza
La
Vila
Les
Abelles
L'HospitaletSant
Cugat
Tatami
Valencia
ValenciaXV
Barbarians
Calvià
XV
Rugby
Murcia
Barcelona
U.C.
-19-3801/12/201926/01/202022/12/201923/02/202019/01/202001/03/202016/02/202021-1722-2722/03/2020
C.A.U.
Valencia
15/12/2019-41-719-1324/11/201926-3008/12/201926/01/202012/01/202008/03/202022/12/201916/02/2020
CN
Poble
Nou
08/03/202002/02/2020-10-400-340-4724/11/201912/01/202015/12/201923/02/202008/12/201967-0
Fenix
Zaragoza
95-723/02/202019/01/2020-01/12/201922/03/202024-1522/12/201924/11/201942-029-802/02/2020
La
Vila
43-2001/03/202016/02/202008/03/2020-26/01/202015/12/201943-1287-708/12/201912/01/202050-0
Les
Abelles
52-819/01/202022/12/201908/12/201920-14-57-2757-1008/03/202002/02/202024/11/201978-5
L'Hospitalet52-1622/03/202001/03/202022/12/201935-1916/02/2020-33-2862-1422/12/201926/01/202001/12/2019
Sant
Cugat
24/11/20195-5215-3610-2602/02/202015/12/201923/02/2020-08/12/201915-2408/03/202019/01/2020
Tatami
Valencia
42-310-10924-5301/03/202019/01/202001/12/201902/02/202022/03/2020-17-2023/02/202022/12/2019
Valencia12/01/202001/12/201924-2615/12/201922/03/20203-3224-3216/02/202026/01/2020-27-1201/03/2020
XV
Barbarians
Calvià
02/02/202020-3622/03/202016/02/20207-2401/03/202028-3101/12/201931-1319/01/2020-59-7
XV
Rugby
Murcia
08/12/20190-12026/01/20200-8523/02/202012/01/202008/03/20208-2620-5224/11/201915/12/2019-

Group 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Industriales388800408186222572260Qualifying for quarter finals
2Jaen338701313127186401750
3CRC Pozuelo308602400161239602051To repechage
4C.A.U. Madrid27850326116497362352
5CAR Caceres198404196236-40283421
6Almeria158305207229-22303021
7Andalucia Bulls Marbella158305175234-59252821
8Liceo Frances138305159248-89183301
9C.D. Arquitectura138305163253-90223610
10CAR Sevilla128305183309-126244700
11Malaga108206183260-77233802Qualifying for playout
12Hortaleza58107118359-241195410Relegation
Next fixtures
Group phase
24/11/2019Almeria - CAR Caceres
24/11/2019Andalucia Bulls Marbella - CAR Sevilla
24/11/2019C.A.U. Madrid - C.D. Arquitectura
24/11/2019Industriales - Hortaleza
24/11/2019Jaen - Malaga
24/11/2019Liceo Frances - CRC Pozuelo

AlmeriaAndalucia
Bulls
Marbella
C.A.U.
Madrid
C.D.
Arquitectura
CAR
Caceres
CAR
Sevilla
CRC
Pozuelo
HortalezaIndustrialesJaenLiceo
Frances
Malaga
Almeria-30-2215/12/201908/03/202024/11/201902/02/202034-4323/02/202026-5820-2519/01/202008/12/2019
Andalucia
Bulls
Marbella
26/01/2020-27-2330-1315/12/201924/11/201908/03/202008/12/201924-480-5016/02/202012/01/2020
C.A.U.
Madrid
31-019/01/2020-24/11/201923/02/202040-2502/02/202032-022/12/201908/12/201942-2008/03/2020
C.D.
Arquitectura
01/12/201922/12/201901/03/2020-02/02/202053-2219/01/202027-722/03/20200-413-1938-29
CAR
Caceres
01/03/202026-188-2840-19-22/12/201917-6819/01/202001/12/201926/01/202022/03/202016/02/2020
CAR
Sevilla
30-1701/03/202026/01/202012/01/202017-34-08/12/201915/12/201916/02/202008/03/202032-2721-19
CRC
Pozuelo
16/02/202001/12/201946-2965-1012/01/202022/03/2020-86-320-3215/12/201901/03/202026/01/2020
Hortaleza7-4622/03/202008/03/202026/01/202022-4035-2422/12/2019-01/03/202012/01/202001/12/201927-42
Industriales12/01/202002/02/202038-3608/12/201908/03/202084-1223/02/202024/11/2019-43-2853-1715/12/2019
Jaen22/12/201923/02/202022/03/202016/02/202036-701/12/201929-2762-1719/01/2020-02/02/202024/11/2019
Liceo
Frances
13-3427-2412/01/202015/12/201908/12/201923/02/202024/11/201908/03/202026/01/202013-42-23-18
Malaga22/03/202017-3001/12/201923/02/202028-2419/01/20207-4502/02/202023-5201/03/202022/12/2019-

Repechage
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Fenix Zaragoza34870135469285521151Qualifying for quarter finals
2CRC Pozuelo308602400161239602051
3Ourense27860224719948352530


Matches schedule
16/11/2019 - Group phase
Les Abelles - La Vila20-14
10/11/2019 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - Jaen0-50
C.D. Arquitectura - Malaga38-29
CRC Pozuelo - Industriales20-32
Hortaleza - Almeria7-46
La Vila - XV Rugby Murcia50-0
L'Hospitalet - Sant Cugat33-28
09/11/2019 - Group phase
Belenos - Gaztedi29-12
C.A.U. Valencia - Fenix Zaragoza19-13
C.D.U. Bilbao - C.D.U. Vigo16-10
CAR Caceres - C.A.U. Madrid8-28
CAR Sevilla - Liceo Frances32-27
Eibar - Bizkaia Gernika17-41
Getxo R.T. - Zarautz38-0
Les Abelles - Barcelona U.C.52-8
Ourense - Real Oviedo33-29
Uribealdea - Bera Bera22-21
Valencia - CN Poble Nou24-26
XV Barbarians Calvià - Tatami Valencia31-13
03/11/2019 - Group phase
Almeria - CRC Pozuelo34-43
Industriales - CAR Sevilla84-12
Liceo Frances - Andalucia Bulls Marbella27-24
Malaga - CAR Caceres28-24
XV Rugby Murcia - C.A.U. Valencia0-120
02/11/2019 - Group phase
Bera Bera - Getxo R.T.19-47
Bizkaia Gernika - Belenos52-13
C.A.U. Madrid - Hortaleza32-0
C.D. Arquitectura - Jaen0-41
C.D.U. Vigo - Uribealdea29-13
CN Poble Nou - La Vila0-34
Fenix Zaragoza - XV Barbarians Calvià29-8
Gaztedi - Ourense13-38
Les Abelles - L'Hospitalet57-27
Real Oviedo - C.D.U. Bilbao32-33
Sant Cugat - Valencia15-24
Tatami Valencia - Barcelona U.C.42-31
01/11/2019 - Group phase
Zarautz - Eibar22-22
27/10/2019 - Group phase
Belenos - Eibar55-20
CAR Sevilla - Almeria30-17
Hortaleza - Malaga27-42
Ourense - Bizkaia Gernika23-43
XV Rugby Murcia - Fenix Zaragoza0-85
26/10/2019 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - Industriales24-48
Barcelona U.C. - XV Barbarians Calvià22-27
Bera Bera - Zarautz30-27
C.A.U. Valencia - CN Poble Nou41-7
C.D.U. Bilbao - Gaztedi24-10
CAR Caceres - C.D. Arquitectura40-19
CRC Pozuelo - C.A.U. Madrid46-29
Getxo R.T. - C.D.U. Vigo87-10
La Vila - Sant Cugat43-12
L'Hospitalet - Tatami Valencia62-14
Liceo Frances - Jaen13-42
Uribealdea - Real Oviedo34-34
Valencia - Les Abelles3-32
20/10/2019 - Group phase
Almeria - Andalucia Bulls Marbella30-22
C.A.U. Madrid - CAR Sevilla40-25
CN Poble Nou - XV Rugby Murcia67-0
Eibar - Ourense26-39
Gaztedi - Uribealdea20-8
19/10/2019 - Group phase
Bizkaia Gernika - C.D.U. Bilbao15-20
C.D. Arquitectura - Hortaleza27-7
C.D.U. Vigo - Bera Bera19-28
Fenix Zaragoza - Barcelona U.C.95-7
Industriales - Liceo Frances53-17
Jaen - CAR Caceres36-7
Malaga - CRC Pozuelo7-45
Real Oviedo - Getxo R.T.0-71
Sant Cugat - C.A.U. Valencia5-52
Tatami Valencia - Valencia17-20
XV Barbarians Calvià - L'Hospitalet28-31
Zarautz - Belenos26-20
13/10/2019 - Group phase
C.D.U. Vigo - Gaztedi8-6
06/10/2019 - Group phase
Andalucia Bulls Marbella - C.A.U. Madrid27-23
C.A.U. Valencia - Les Abelles26-30
CAR Sevilla - Malaga21-19
La Vila - Tatami Valencia87-7
L'Hospitalet - Barcelona U.C.52-16
Liceo Frances - Almeria13-34
XV Rugby Murcia - Sant Cugat8-26
05/10/2019 - Group phase
Belenos - Ourense26-31
Bera Bera - Real Oviedo54-24
C.D.U. Bilbao - Eibar33-24
CN Poble Nou - Fenix Zaragoza10-40
CRC Pozuelo - C.D. Arquitectura65-10
Getxo R.T. - Gaztedi60-7
Hortaleza - CAR Caceres22-40
Industriales - Jaen43-28
Uribealdea - Bizkaia Gernika23-43
Valencia - XV Barbarians Calvià27-12
Zarautz - C.D.U. Vigo46-10
29/09/2019 - Group phase
Almeria - Industriales26-58
Belenos - C.D.U. Bilbao16-14
Bizkaia Gernika - Getxo R.T.15-18
Gaztedi - Bera Bera20-37
Malaga - Andalucia Bulls Marbella17-30
Zarautz - Ourense32-19
28/09/2019 - Group phase
Barcelona U.C. - Valencia21-17
C.A.U. Madrid - Liceo Frances42-20
C.D. Arquitectura - CAR Sevilla53-22
CAR Caceres - CRC Pozuelo17-68
Eibar - Uribealdea13-12
Fenix Zaragoza - L'Hospitalet24-15
Jaen - Hortaleza62-17
Les Abelles - XV Rugby Murcia78-5
Real Oviedo - C.D.U. Vigo22-32
Sant Cugat - CN Poble Nou15-36
Tatami Valencia - C.A.U. Valencia0-109
XV Barbarians Calvià - La Vila7-24
22/09/2019 - Group phase
Almeria - Jaen20-25
Andalucia Bulls Marbella - C.D. Arquitectura30-13
C.D.U. Bilbao - Ourense22-27
CRC Pozuelo - Hortaleza86-3
La Vila - Barcelona U.C.43-20
Liceo Frances - Malaga23-18
21/09/2019 - Group phase
Bera Bera - Bizkaia Gernika14-30
CAR Sevilla - CAR Caceres17-34
CN Poble Nou - Les Abelles0-47
Getxo R.T. - Eibar70-15
Industriales - C.A.U. Madrid38-36
Real Oviedo - Zarautz15-22
Sant Cugat - Fenix Zaragoza10-26
Uribealdea - Belenos12-22
Valencia - L'Hospitalet24-32
XV Barbarians Calvià - C.A.U. Valencia20-36
XV Rugby Murcia - Tatami Valencia20-52
15/09/2019 - Group phase
Bizkaia Gernika - C.D.U. Vigo76-19
C.A.U. Madrid - Almeria31-0
CAR Caceres - Andalucia Bulls Marbella26-18
Hortaleza - CAR Sevilla35-24
L'Hospitalet - La Vila35-19
Ourense - Uribealdea37-8
Zarautz - C.D.U. Bilbao29-12
14/09/2019 - Group phase
Barcelona U.C. - C.A.U. Valencia19-38
C.D. Arquitectura - Liceo Frances3-19
Eibar - Bera Bera12-48
Fenix Zaragoza - Valencia42-0
Gaztedi - Real Oviedo12-22
Getxo R.T. - Belenos57-19
Jaen - CRC Pozuelo29-27
Les Abelles - Sant Cugat57-10
Malaga - Industriales23-52
Tatami Valencia - CN Poble Nou24-53
XV Barbarians Calvià - XV Rugby Murcia59-7