- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Spain - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Division de Honor
Primera Categoria

Primera Categoria 1984/85

Overview
Relegations were decided providing that each group had 5 teams for next season:
  • North group had 1 promotion, 1 relegation from Liga de Honor and confirmed 4 teams (from 2nd to 5th)
  • North East group had no promotions nor relegation from Liga de Honor and confirmed 5 teams (from 1st to 5th)
  • East group had no promotions but 1 relegation from Liga de Honor and confirmed 4 teams (from 1st to 4th)
  • South Central group had 1 promotion but no relegations from Liga de Honor and confirmed 5 teams (from 2nd to 6th)

Teams variations
Relegated from Division de Honor 1983/84:Getxo R.T. - Tatami Valencia
Promoted to Division de Honor 1984/85:C.D.U. Valladolid - Cisneros Madrid
Relegated to Lower Leagues 1984/85:C.D.U. Barcelona - C.D.U. Granada - Elorrio - Independiente Santander - Ordizia - San Jeronimo - San Roque - Bonanova (Auto relegation) - Pipol's (Auto relegation) - San Jose Valladolid (Auto relegation)
Promoted from Lower Leagues 1983/84:A.D.U. Salamanca - C.D.U. Santiago - C.E.U. Madrid - Ciencias Sevilla - GEiEG - Ines Rosales CAR - Mungia - Revillagigedo - Seminario Tarazona - Sporting Gijon

First phase
North
Pos.TeamPtsPldWDL
1Getxo R.T.00000Qualified for final round
2Mungia00000
3Iruna00000
4Bizkaia Gernika00000
5Bilbao00000
6Irun00000Relegated
7Fortuna00000
8Gaztedi00000


North East
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1El Salvador R.C.0000000Qualified for final round
2Sporting Gijon000005242065-1541
3Lourdes0000000
4Revillagigedo0000000
5A.D.U. Salamanca0000000
6C.D.U. Santiago0000000Relegated
7C.R. Gijon0000000
8C.D.U. Cantabria0000000


East
Pos.TeamPtsPldWDL
1Barcelona U.C.00000Qualified for final round
2C.N. Barcelona00000
3Montjuic00000
4GEiEG00000
5L'Hospitalet00000Relegated
6Les Abelles00000
7Seminario Tarazona00000
8Tatami Valencia00000


South Central
Pos.TeamPtsPldWDL
1Filosofia y Letras00000Qualified for final round
2Ciencias Sevilla00000
3Liceo Frances00000
4Olimpico R.C.00000
5Real Canoe Natacion Club00000
6C.E.U. Madrid00000
7Teca00000Relegated
8Ines Rosales CAR00000


Final phase
Final round
Pos.TeamPtsPldWDL
1Getxo R.T.00000Promoted
2Filosofia y Letras00000
3El Salvador R.C.00000
4Barcelona U.C.00000