- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Spain - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Division de Honor
Primera Categoria

Primera Categoria 1995/96

Teams variations
Relegated from Division de Honor 1994/95:Alcobendas R.C. - Bera Bera - Cornellà - Liceo Frances
Promoted to Division de Honor 1995/96:Real Canoe Natacion Club - Valencia
Relegated to Lower Leagues 1995/96:C.A.U. Alzira - C.D.U. Oviedo - CAR Caceres - Industriales - Irun - Iruna
Promoted from Lower Leagues 1994/95:C.A.U. Madrid - F.C. Barcelona - Kakarraldo - Minotauro

Final results
Promoted to Division de Honor 1996/97:Bera Bera - C.D.U. Sevilla
Relegated to Lower Leagues 1996/97:GEiEG - Sporting Gijon

First phase
North
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1Bera Bera261413015661064608411Qualified for final round
2Mungia261413014271502776216
3Kakarraldo1414707349285644537
4Ordizia1414707303264393536
5Gaztedi1214608232289-572836
6Bizkaia Gernika1014509192319-1272944
7C.D.U. Zaragoza6143011146534-3881678
8Bilbao4142012176444-2682869

Bera
Bera
BilbaoBizkaia
Gernika
C.D.U.
Zaragoza
GaztediKakarraldoMungiaOrdizia
Bera
Bera
-59-039-083-570-1166-625-1123-19
Bilbao7-42-20-3637-195-1010-300-3628-51
Bizkaia
Gernika
7-4717-5-48-315-1211-145-2913-8
C.D.U.
Zaragoza
8-456-1914-3-28-2516-810-418-25
Gaztedi0-1929-027-1720-9-16-2118-3624-18
Kakarraldo5-1649-1964-547-518-26-19-2639-10
Mungia21-831-1320-1092-014-820-13-19-10
Ordizia6-2429-1317-541-1519-639-1611-31-

North East
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1Real Oviedo241412025281543747219Qualified for final round
2C.R.A.T. Coruna19149143832171665130
3Burgos1814905268284-164540
4Minotauro18149053762521245733
5Xabarin1814905295299-43036
6Independiente Santander7143110191413-2222458
7Sporting Gijon4142012146379-2331654Relegated
8C.D.U. Vigo4142012203392-1892954
C.D.U. Vigo avoided relegation as the team number was increased for the next season.

BurgosC.D.U.
Vigo
C.R.A.T.
Coruna
Independiente
Santander
MinotauroReal
Oviedo
Sporting
Gijon
Xabarin
Burgos-17-80-3513-1129-260-2710-039-8
C.D.U.
Vigo
20-34-6-826-519-4110-487-2213-18
C.R.A.T.
Coruna
46-1948-10-50-826-1719-3462-33-21
Independiente
Santander
10-2331-1517-17-19-505-4940-619-38
Minotauro24-1936-2022-1336-5-15-929-830-0
Real
Oviedo
40-1634-625-360-040-19-68-651-16
Sporting
Gijon
14-3014-1822-3114-1520-110-8-5-6
Xabarin15-1936-2513-2216-625-2039-3544-12-

East
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1Montjuic251412114511433086215Qualified for final round
2Les Abelles221411033951432525615
3Cornellà1514716282185973618
4L'Hospitalet1514716253271-183033
5C.N. Barcelona1414707189289-1002038
6Cullera1114518207384-1771753
7F.C. Barcelona1014509243330-873244
8GEiEG0140014171446-2752562Relegated

C.N.
Barcelona
CornellàCulleraF.C.
Barcelona
GEiEGLes
Abelles
L'HospitaletMontjuic
C.N.
Barcelona
-10-631-1710-1510-020-1912-333-31
Cornellà20-12-26-1431-949-135-1442-513-21
Cullera15-1316-11-27-1528-136-2012-1215-52
F.C.
Barcelona
10-1413-1432-6-48-2224-2023-3914-28
GEiEG15-189-2227-3310-26-12-203-95-65
Les
Abelles
65-315-1050-637-337-7-58-717-10
L'Hospitalet16-2516-1515-934-054-137-15-3-13
Montjuic27-818-1867-338-1127-2223-831-3-

South Central
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1C.D.U. Sevilla251412113631482154520Qualified for final round
2Liceo Frances241412026651515149818
3Alcobendas R.C.1614806335238974828
4La Moraleja - El Soto151471624624603230
5Ines Rosales CAR1314617282308-263734
6C.A.U. Madrid8144010196441-2451459
7Getafe7143110169401-2321752
8Atletico Portuense4142012172495-3231969

Alcobendas
R.C.
Atletico
Portuense
C.A.U.
Madrid
C.D.U.
Sevilla
GetafeInes
Rosales
CAR
La
Moraleja
-
El
Soto
Liceo
Frances
Alcobendas
R.C.
-48-2060-2412-260-623-1819-314-18
Atletico
Portuense
5-19-11-125-1019-825-249-4618-41
C.A.U.
Madrid
5-2825-15-21-2716-1129-217-2612-39
C.D.U.
Sevilla
34-1549-052-19-24-032-1515-118-5
Getafe11-4532-1826-96-49-15-2314-1414-26
Ines
Rosales
CAR
10-2251-1630-69-924-8-18-1515-45
La
Moraleja
-
El
Soto
8-725-611-810-656-1811-17-0-75
Liceo
Frances
50-23105-584-320-2278-052-727-10-

Final phase
Final round
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1C.D.U. Sevilla10650117092782210Promoted
2Bera Bera1065012221211012814
3Real Oviedo46204104144-40716
4Montjuic0600668207-139724

Matches
Final phase
Bera Bera - C.D.U. Sevilla53-20
Bera Bera - Montjuic66-8
Bera Bera - Real Oviedo31-13
C.D.U. Sevilla - Bera Bera47-6
C.D.U. Sevilla - Montjuic43-3
C.D.U. Sevilla - Real Oviedo21-9
Montjuic - Bera Bera15-29
Montjuic - C.D.U. Sevilla5-21
Montjuic - Real Oviedo13-16
Real Oviedo - Bera Bera18-37
Real Oviedo - C.D.U. Sevilla16-18
Real Oviedo - Montjuic32-24