- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Spain - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Division de Honor
Primera Categoria

Primera Categoria 1996/97

Teams variations
Relegated from Division de Honor 1995/96:Barcelona U.C. - El Salvador R.C.
Promoted to Division de Honor 1996/97:Bera Bera - C.D.U. Sevilla
Relegated to Lower Leagues 1996/97:GEiEG - Sporting Gijon
Promoted from Lower Leagues 1995/96:A.D.U. Salamanca - CAR Caceres - Elorrio - Enginyers - Irun - Iruna - Tatami Valencia - U.P.M. Acantos - Universidad Generalife

Final results

Qualifiers
Group A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1El Salvador R.C.32161600116412110431889Qualified for final round
2Real Oviedo2816140295018576514523
3C.R.A.T. Coruna2016100645044556070
4Independiente Santander1616808318490-1723368
5Minotauro1516718305494-1894774
6Xabarin12166010298494-1963872
7C.D.U. Vigo9164111283641-3583895
8A.D.U. Salamanca6163013194793-59926121
9Burgos6163013211510-2993275Qualified for playout

A.D.U.
Salamanca
BurgosC.D.U.
Vigo
C.R.A.T.
Coruna
El
Salvador
R.C.
Independiente
Santander
MinotauroReal
Oviedo
Xabarin
A.D.U.
Salamanca
-30-1820-183-523-12415-1910-1911-14533-30
Burgos20-10-21-2017-380-3713-2024-2813-3212-13
C.D.U.
Vigo
38-1326-10-28-2710-5723-3622-227-3626-23
C.R.A.T.
Coruna
21-1559-1440-27-5-4253-032-128-5441-27
El
Salvador
R.C.
108-0107-0123-081-9-83-2072-527-878-26
Independiente
Santander
30-526-1325-2025-318-43-23-2712-4925-20
Minotauro27-1220-2245-155-270-9135-28-10-2810-14
Real
Oviedo
93-334-14112-072-317-2962-074-24-48-17
Xabarin31-1110-031-323-320-6226-110-167-86-
Interdivisional matches
Qualifiers
El Salvador R.C. - L'Hospitalet72-12
El Salvador R.C. - Liceo Frances31-17
El Salvador R.C. - Montjuic55-26
L'Hospitalet - El Salvador R.C.3-46
Liceo Frances - El Salvador R.C.12-29
Montjuic - El Salvador R.C.31-41

Group B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1Mungia291814134902842067934Qualified for final round
2Iruna271813144532881655741
3Kakarraldo231811165353551807746
4Bizkaia Gernika20181008377338395345
5Irun1818909413321926046
6Ordizia1818909338302363742
7Elorrio16188010362454-925265
8Bilbao15187110300322-224140
9Gaztedi14187011232362-1302649Relegated
10C.D.U. Zaragoza0180018153627-4742094

BilbaoBizkaia
Gernika
C.D.U.
Zaragoza
ElorrioGaztediIrunIrunaKakarraldoMungiaOrdizia
Bilbao-25-1837-1227-1418-88-1924-3422-2132-3227-13
Bizkaia
Gernika
6-5-25-037-2020-826-2010-3349-1125-1634-8
C.D.U.
Zaragoza
10-2010-44-5-379-138-3314-2211-4410-220-37
Elorrio10-530-1527-5-20-816-528-1434-4723-3838-27
Gaztedi20-186-2420-1830-5-13-2313-817-5010-153-19
Irun28-036-1599-1048-183-10-17-2517-510-208-3
Iruna6-318-1049-734-530-1034-17-22-2236-1528-8
Kakarraldo31-636-626-1037-2034-858-835-27-8-1325-20
Mungia20-829-1051-1149-722-2440-1429-1138-19-24-13
Ordizia20-1527-321-323-1026-1112-821-2227-2613-17-

Group C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1L'Hospitalet3518171085319465912720Qualified for final round
2Montjuic311815126142163988024
3Barcelona U.C.3018142278122655511626
4Les Abelles221811074442801646236
5C.N. Barcelona16188010416427-115457
6Enginyers16188010385514-1296075
7Cornellà13186111334595-2614590
8F.C. Barcelona12186012407522-1155769
9Cullera5182115185797-61220123
10Tatami Valencia0180018138786-64818119Relegated

Barcelona
U.C.
C.N.
Barcelona
CornellàCulleraEnginyersF.C.
Barcelona
Les
Abelles
L'HospitaletMontjuicTatami
Valencia
Barcelona
U.C.
-45-1188-8102-355-1453-338-219-918-1862-0
C.N.
Barcelona
15-47-37-1735-1339-1112-2413-159-416-2627-10
Cornellà8-2023-27-15-739-3644-2013-1722-5812-3735-22
Cullera13-685-5114-14-7-2414-290-2715-5615-4734-0
Enginyers15-4639-2424-2939-12-22-85-308-1510-6028-8
F.C.
Barcelona
17-2815-4044-2356-518-36-10-3315-4010-3752-8
Les
Abelles
3-1236-2521-353-312-1740-23-8-356-1353-5
L'Hospitalet27-2425-1859-0115-044-764-626-6-33-18 / 21-28122-6
Montjuic31-2028-1151-1260-040-1416-1139-1315-25 / 29-19-43-0
Tatami
Valencia
10-467-1613-176-2528-367-460-508-590-35-
Interdivisional matches
Qualifiers
L'Hospitalet - El Salvador R.C.3-46
L'Hospitalet - Liceo Frances9-18
Montjuic - El Salvador R.C.31-41
Montjuic - Liceo Frances15-19
El Salvador R.C. - L'Hospitalet72-12
El Salvador R.C. - Montjuic55-26
Liceo Frances - L'Hospitalet69-19
Liceo Frances - Montjuic23-18

Group D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1Liceo Frances34181701120523097518723Qualified for final round
2Ines Rosales CAR281814045673492187743
3La Moraleja - El Soto281814045872543337531
4Universidad Generalife231811164593381216139
5Alcobendas R.C.1818909398470-725957
6C.A.U. Madrid16188010423610-1875388
7CAR Caceres14187011340538-1984573
8Getafe10185013324560-2364083
9U.P.M. Acantos7183114282701-41937107
10Atletico Portuense2181017227762-53521111Relegated

Alcobendas
R.C.
Atletico
Portuense
C.A.U.
Madrid
CAR
Caceres
GetafeInes
Rosales
CAR
La
Moraleja
-
El
Soto
Liceo
Frances
U.P.M.
Acantos
Universidad
Generalife
Alcobendas
R.C.
-27-723-3028-2232-2719-2321-1619-5429-2224-10
Atletico
Portuense
26-22-11-2918-227-246-593-449-3325-3018-26
C.A.U.
Madrid
11-1553-23-30-841-1729-3822-3322-8422-2022-36
CAR
Caceres
26-863-1439-5-19-813-2222-3411-10511-919-26
Getafe28-3616-1125-3018-19-28-270-7521-4920-719-26
Ines
Rosales
CAR
39-1041-2754-2929-1523-17-0-1035-1039-1825-26
La
Moraleja
-
El
Soto
21-1156-068-619-518-1725-37-18-2354-018-8
Liceo
Frances
47-10101-578-5125-592-527-2346-11-124-1247-16
U.P.M.
Acantos
5-4756-1113-2321-1518-2624-3410-420-126-10-10
Universidad
Generalife
56-1760-625-1419-630-816-1923-253-3443-7-
Interdivisional matches
Qualifiers
Liceo Frances - El Salvador R.C.12-29
Liceo Frances - L'Hospitalet69-19
Liceo Frances - Montjuic23-18
El Salvador R.C. - Liceo Frances31-17
L'Hospitalet - Liceo Frances9-18
Montjuic - Liceo Frances15-19

Final phase
Final round
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTA
1El Salvador R.C.1266002741011734311Promoted
2Liceo Frances86402158121372215
3Montjuic46204147178-311525Qualified for playoff
4L'Hospitalet0600683262-1791039


Playout
Playout
Burgos
6/8/1997 - 84-10
6/15/1997 - 35-33
Burgos
C.D.U. Leon