- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Spain - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Division de Honor
Division de Honor B

Division de Honor B 2015/16

Teams variations
Relegated from Division de Honor 2014/15:C.D.U. Vigo
Promoted to Division de Honor 2015/16:Club Alcobendas
Relegated to Lower Leagues 2015/16:Belenos - Independiente Santander B - Tasman Boadilla
Promoted from Lower Leagues 2014/15:Almeria - Atletico Portuense - La Unica - Quimics Barcelona - Santboiana B

Group phase
Group 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Zarautz9922210175128047110637141Qualified to quarter finals
2Aparejadores Burgos862217056553712849242135
3Bera Bera5922112942538441545074To repechage
4Uribealdea57221111047137299614456
5C.R.A.T. Coruna5722112943237161504736
6C.D.U. Vigo4722901344941435715574
7Real Oviedo46229013450453-3506337
8Durango44228014394453-59565466
9Eibar41229013365575-210458123
10El Salvador R.C. B40228014345711-3664710053
11Valladolid RAC B40228113310528-218367242Qualified for playout
12La Unica35226214343478-135477034Relegated

Aparejadores
Burgos
Bera
Bera
C.D.U.
Vigo
C.R.A.T.
Coruna
DurangoEibarEl
Salvador
R.C.
B
La
Unica
Real
Oviedo
UribealdeaValladolid
RAC
B
Zarautz
Aparejadores
Burgos
-40-2428-1914-1048-2822-669-548-1827-2530-720-2224-27
Bera
Bera
13-17-21-1714-329-1246-1416-1424-1335-1813-2211-326-30
C.D.U.
Vigo
20-2919-14-13-739-520-1755-1227-1045-2212-2534-021-29
C.R.A.T.
Coruna
26-3316-1626-15-22-1720-2465-012-1114-1122-1727-325-27
Durango9-1024-2512-013-16-29-1938-624-1321-2426-4634-325-23
Eibar17-2414-318-727-2320-7-30-1332-1525-2322-719-130-73
El
Salvador
R.C.
B
5-5019-1025-1912-2524-039-33-26-1835-2328-2427-610-45
La
Unica
20-1715-1518-1917-1715-1235-1517-10-22-2523-1624-105-29
Real
Oviedo
17-2221-69-520-2124-1536-035-025-12-18-1710-1313-29
Uribealdea21-1810-724-740-310-1324-1341-1036-026-14-17-3412-29
Valladolid
RAC
B
12-4711-2430-73-2415-2037-1016-1322-1036-3016-16-5-26
Zarautz20-1832-543-2924-822-1031-076-1217-1227-714-1378-0-

Group 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1La Vila102222101100520080515227171Qualified to quarter finals
2Sant Cugat892219036853373489339130
3C.A.U. Valencia7922150783131152011536136To repechage
4Les Abelles68221408584347237854693
5Barcelona U.C.61221219518546-28717083
6Barcelona Enginyers Rugby5522110115075070687074
7Valencia512211011420540-120617161
8Santboiana B45229013415543-128496845
9L'Hospitalet43228014370587-217508365
10Fenix Zaragoza38227213375631-256488842
11Sitges14222119282794-5123211322Qualified for playout
12Quimics Barcelona5220220228877-6492413710Relegated

Barcelona
Enginyers
Rugby
Barcelona
U.C.
C.A.U.
Valencia
Fenix
Zaragoza
La
Vila
Les
Abelles
L'HospitaletQuimics
Barcelona
Sant
Cugat
Santboiana
B
SitgesValencia
Barcelona
Enginyers
Rugby
-28-2419-2028-1015-5238-1025-2839-318-3725-2020-525-12
Barcelona
U.C.
27-25-32-2826-1510-3118-2314-1247-2726-3227-2232-1637-15
C.A.U.
Valencia
46-1266-14-43-1015-2027-1835-077-521-1268-794-1255-7
Fenix
Zaragoza
20-1313-1328-26-3-490-1724-2033-015-1810-3052-2218-21
La
Vila
45-1061-1728-1657-17-35-1964-060-519-1066-5101-042-7
Les
Abelles
22-042-717-2274-517-12-63-741-05-930-1522-729-15
L'Hospitalet28-3812-150-3915-237-4520-8-38-912-4211-2625-139-15
Quimics
Barcelona
9-243-550-4125-255-7412-2513-27-11-410-2413-3414-29
Sant
Cugat
32-1231-1317-1465-179-1850-1026-2339-24-25-2359-1940-5
Santboiana
B
18-306-2526-2435-66-3521-2019-2536-1613-17-26-1117-38
Sitges5-4010-2216-1410-180-4813-3621-3215-157-5917-20-12-22
Valencia34-2328-1711-4024-137-4314-3610-1953-1912-1517-024-17-

Group 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1Ciencias Sevilla107222200118019598518325190Qualified to quarter finals
2Liceo Frances8722180471534836711241141
3Atletico Portuense762214086725051679871164To repechage
4C.D. Arquitectura65221219562549138571132
5Olimpico Pozuelo54221101155453519747664
6CAR Caceres522211110435578-143567951
7Industriales492210012456521-65577354
8Helvetia Andalucia482210012490652-162648971
9Cisneros Madrid B44228014527615-88719275
10Almeria42228014477659-182548973
11C.A.U. Metropolitano37227015412691-279539963Qualified for playout
12C.D.U. Granada7220022219851-6322712916Relegated

AlmeriaAtletico
Portuense
C.A.U.
Metropolitano
C.D.
Arquitectura
C.D.U.
Granada
CAR
Caceres
Ciencias
Sevilla
Cisneros
Madrid
B
Helvetia
Andalucia
IndustrialesLiceo
Frances
Olimpico
Pozuelo
Almeria-23-2915-1931-3323-1841-123-3130-1534-2349-1716-2418-11
Atletico
Portuense
50-22-34-1258-1443-1252-1414-1936-830-1223-1332-3727-24
C.A.U.
Metropolitano
37-2417-39-14-3111-821-220-7226-4025-2812-722-3617-42
C.D.
Arquitectura
25-2738-1338-17-42-515-1524-4524-1836-3831-1916-1317-30
C.D.U.
Granada
21-243-336-3620-24-21-270-7220-4812-248-276-443-10
CAR
Caceres
17-320-1436-2723-1051-5-3-5326-2424-1224-38-2635-28
Ciencias
Sevilla
69-1375-1275-531-10105-050-8-47-059-062-022-1060-10
Cisneros
Madrid
B
42-717-267-2028-3151-1432-2118-59-25-1526-3330-1932-16
Helvetia
Andalucia
41-2431-2934-1122-4541-1033-2210-7328-25-19-3110-4625-15
Industriales37-2719-3610-2634-1248-1721-1722-3629-1621-8-9-1014-8
Liceo
Frances
34-343-2465-2023-1038-058-014-2636-634-2224-19-39-28
Olimpico
Pozuelo
54-2032-1822-1725-3629-1029-1019-3952-1921-1430-2319-42-

Repechage
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTFTATBLB
1C.A.U. Valencia7922150783131152011536136Qualified to quarter finals
2Atletico Portuense762214086725051679871164
3Bera Bera5922112942538441545074


Final phase
Quarter finalsSemifinalsFinal
C.A.U. Valencia
4/24/2016 - 13-14
5/1/2016 - 6-15
C.A.U. Valencia
5/8/2016 - 23-23
5/15/2016 - 27-17
La VilaC.A.U. Valencia
Aparejadores Burgos5/22/2016 - 22-15
5/29/2016 - 15-23
4/24/2016 - 15-12
5/1/2016 - 30-21
Aparejadores Burgos
ZarautzCiencias Sevilla
Liceo Frances
4/23/2016 - 12-3
4/30/2016 - 18-8
Liceo Frances
5/8/2016 - 12-16
5/15/2016 - 7-23
Sant Cugat
Atletico PortuenseCiencias Sevilla
4/24/2016 - Walk Over
5/1/2016 - Walk Over
Ciencias Sevilla
Ciencias Sevilla

Playout
Playout
C.D.U. Bilbao
6/18/2016 - 34-15
6/25/2016 - 7-22
C.D.U. Bilbao
Valladolid RAC B
C.E.U. Barcelona
6/18/2016 - 3-10
6/26/2016 - 7-25
Sitges
Sitges
Trocadero Marbella
6/19/2016 - 23-30
6/26/2016 - 32-24
Trocadero Marbella
C.A.U. Metropolitano

Matches schedule
26/06/2016 - Playout
C.A.U. Metropolitano - Trocadero Marbella24-32
Sitges - C.E.U. Barcelona25-7
25/06/2016 - Playout
Valladolid RAC B - C.D.U. Bilbao22-7
19/06/2016 - Playout
Trocadero Marbella - C.A.U. Metropolitano23-30
18/06/2016 - Playout
C.D.U. Bilbao - Valladolid RAC B34-15
C.E.U. Barcelona - Sitges3-10
29/05/2016 - Final
Ciencias Sevilla - C.A.U. Valencia23-15
22/05/2016 - Final
C.A.U. Valencia - Ciencias Sevilla22-15
15/05/2016 - Semifinals
Aparejadores Burgos - C.A.U. Valencia17-27
Ciencias Sevilla - Liceo Frances23-7
08/05/2016 - Semifinals
C.A.U. Valencia - Aparejadores Burgos23-23
Liceo Frances - Ciencias Sevilla12-16
01/05/2016 - Quarter finals
Ciencias Sevilla - Atletico PortuenseWalk Over
La Vila - C.A.U. Valencia15-6
Zarautz - Aparejadores Burgos21-30
30/04/2016 - Quarter finals
Sant Cugat - Liceo Frances8-18
24/04/2016 - Quarter finals
Aparejadores Burgos - Zarautz15-12
Atletico Portuense - Ciencias SevillaWalk Over
C.A.U. Valencia - La Vila13-14
23/04/2016 - Quarter finals
Liceo Frances - Sant Cugat12-3
10/04/2016 - Group phase
Almeria - Helvetia Andalucia34-23
C.R.A.T. Coruna - Eibar20-24
El Salvador R.C. B - Durango24-0
Industriales - C.A.U. Metropolitano10-26
La Vila - Sitges101-0
Liceo Frances - Olimpico Pozuelo39-28
Uribealdea - Valladolid RAC B17-34
09/04/2016 - Group phase
Aparejadores Burgos - Bera Bera40-24
Barcelona U.C. - Quimics Barcelona47-27
C.D. Arquitectura - CAR Caceres15-15
C.D.U. Granada - Cisneros Madrid B20-48
Ciencias Sevilla - Atletico Portuense75-12
Les Abelles - Fenix Zaragoza74-5
L'Hospitalet - Valencia9-15
Real Oviedo - C.D.U. Vigo9-5
Sant Cugat - C.A.U. Valencia17-14
Santboiana B - Barcelona Enginyers Rugby18-30
Zarautz - La Unica17-12
03/04/2016 - Group phase
Atletico Portuense - Almeria50-22
Bera Bera - C.R.A.T. Coruna14-3
C.A.U. Metropolitano - C.D. Arquitectura14-31
C.D.U. Vigo - Zarautz21-29
Valencia - Sant Cugat12-15
Valladolid RAC B - El Salvador R.C. B16-13
02/04/2016 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Barcelona U.C.28-24
C.A.U. Valencia - Santboiana B68-7
CAR Caceres - C.D.U. Granada51-5
Cisneros Madrid B - Liceo Frances30-19
Durango - Real Oviedo21-24
Eibar - Uribealdea22-7
Fenix Zaragoza - L'Hospitalet24-20
Helvetia Andalucia - Industriales19-31
La Unica - Aparejadores Burgos20-17
Olimpico Pozuelo - Ciencias Sevilla19-39
Quimics Barcelona - La Vila5-74
Sitges - Les Abelles13-36
20/03/2016 - Group phase
Aparejadores Burgos - C.D.U. Vigo28-19
Atletico Portuense - Olimpico Pozuelo27-24
Barcelona Enginyers Rugby - C.A.U. Valencia19-20
C.D.U. Granada - C.A.U. Metropolitano6-36
C.R.A.T. Coruna - La Unica12-11
Industriales - Almeria37-27
La Vila - Barcelona U.C.61-17
Real Oviedo - El Salvador R.C. B35-0
19/03/2016 - Group phase
C.D. Arquitectura - Helvetia Andalucia36-38
Ciencias Sevilla - Cisneros Madrid B47-0
L'Hospitalet - Sitges25-13
Liceo Frances - CAR Caceres58-0
Sant Cugat - Fenix Zaragoza65-17
Santboiana B - Valencia17-38
Uribealdea - Bera Bera10-7
Valladolid RAC B - Eibar37-10
Zarautz - Durango22-10
06/03/2016 - Group phase
Almeria - Olimpico Pozuelo18-11
C.A.U. Metropolitano - Liceo Frances22-36
Cisneros Madrid B - Atletico Portuense17-26
Industriales - C.D. Arquitectura34-12
La Vila - Les Abelles35-19
05/03/2016 - Group phase
Barcelona U.C. - C.A.U. Valencia32-28
Bera Bera - Valladolid RAC B11-3
C.D.U. Vigo - C.R.A.T. Coruna13-7
CAR Caceres - Ciencias Sevilla3-53
Durango - Aparejadores Burgos9-10
El Salvador R.C. B - Eibar39-33
Fenix Zaragoza - Santboiana B10-30
Helvetia Andalucia - C.D.U. Granada41-10
La Unica - Uribealdea23-16
Quimics Barcelona - L'Hospitalet13-27
Real Oviedo - Zarautz13-29
Sitges - Sant Cugat7-59
Valencia - Barcelona Enginyers Rugby34-23
28/02/2016 - Group phase
Aparejadores Burgos - Valladolid RAC B20-22
27/02/2016 - Group phase
Les Abelles - Quimics Barcelona41-0
Zarautz - Eibar31-0
21/02/2016 - Group phase
Aparejadores Burgos - Real Oviedo27-25
C.A.U. Valencia - Valencia55-7
C.D. Arquitectura - Almeria25-27
C.R.A.T. Coruna - Durango22-17
Uribealdea - C.D.U. Vigo24-7
20/02/2016 - Group phase
Atletico Portuense - CAR Caceres52-14
Barcelona Enginyers Rugby - Fenix Zaragoza28-10
Bera Bera - Eibar46-14
C.D.U. Granada - Industriales8-27
Ciencias Sevilla - C.A.U. Metropolitano75-5
Les Abelles - Barcelona U.C.42-7
L'Hospitalet - La Vila7-45
Liceo Frances - Helvetia Andalucia34-22
Olimpico Pozuelo - Cisneros Madrid B52-19
Sant Cugat - Quimics Barcelona39-24
Santboiana B - Sitges26-11
Valladolid RAC B - La Unica22-10
Zarautz - El Salvador R.C. B76-12
13/02/2016 - Group phase
C.D.U. Vigo - El Salvador R.C. B55-12
07/02/2016 - Group phase
Almeria - Cisneros Madrid B30-15
C.A.U. Metropolitano - Atletico Portuense17-39
Helvetia Andalucia - Ciencias Sevilla10-73
Industriales - Liceo Frances9-10
La Vila - Sant Cugat19-10
06/02/2016 - Group phase
Barcelona U.C. - Valencia37-15
C.D. Arquitectura - C.D.U. Granada42-5
C.D.U. Vigo - Valladolid RAC B34-0
CAR Caceres - Olimpico Pozuelo35-28
Durango - Uribealdea26-46
El Salvador R.C. B - Bera Bera19-10
Fenix Zaragoza - C.A.U. Valencia28-26
La Unica - Eibar35-15
Les Abelles - L'Hospitalet63-7
Quimics Barcelona - Santboiana B0-24
Real Oviedo - C.R.A.T. Coruna20-21
Sitges - Barcelona Enginyers Rugby5-40
Zarautz - Aparejadores Burgos20-18
31/01/2016 - Group phase
Aparejadores Burgos - El Salvador R.C. B69-5
Atletico Portuense - Helvetia Andalucia30-12
C.D.U. Granada - Almeria21-24
C.R.A.T. Coruna - Zarautz25-27
Eibar - C.D.U. Vigo8-7
Olimpico Pozuelo - C.A.U. Metropolitano22-17
30/01/2016 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Quimics Barcelona39-3
Bera Bera - La Unica24-13
C.A.U. Valencia - Sitges94-12
Ciencias Sevilla - Industriales62-0
Cisneros Madrid B - CAR Caceres32-21
L'Hospitalet - Barcelona U.C.12-15
Liceo Frances - C.D. Arquitectura23-10
Real Oviedo - Uribealdea18-17
Sant Cugat - Les Abelles50-10
Santboiana B - La Vila6-35
Valencia - Fenix Zaragoza24-13
Valladolid RAC B - Durango15-20
24/01/2016 - Group phase
Almeria - CAR Caceres41-12
Aparejadores Burgos - C.R.A.T. Coruna14-10
C.A.U. Metropolitano - Cisneros Madrid B26-40
Industriales - Atletico Portuense19-36
La Vila - Barcelona Enginyers Rugby45-10
23/01/2016 - Group phase
Barcelona U.C. - Fenix Zaragoza26-15
C.D. Arquitectura - Ciencias Sevilla24-45
C.D.U. Granada - Liceo Frances6-44
C.D.U. Vigo - Bera Bera19-14
Durango - Eibar29-19
El Salvador R.C. B - La Unica26-18
Helvetia Andalucia - Olimpico Pozuelo25-15
Les Abelles - Santboiana B30-15
L'Hospitalet - Sant Cugat12-42
Quimics Barcelona - C.A.U. Valencia0-41
Real Oviedo - Valladolid RAC B10-13
Sitges - Valencia12-22
Zarautz - Uribealdea14-13
17/01/2016 - Group phase
Atletico Portuense - C.D. Arquitectura58-14
C.A.U. Valencia - La Vila15-20
Eibar - Real Oviedo25-23
La Unica - C.D.U. Vigo18-19
Liceo Frances - Almeria34-3
Uribealdea - Aparejadores Burgos21-18
Valladolid RAC B - Zarautz5-26
16/01/2016 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Les Abelles38-10
Bera Bera - Durango29-12
C.R.A.T. Coruna - El Salvador R.C. B65-0
CAR Caceres - C.A.U. Metropolitano36-27
Ciencias Sevilla - C.D.U. Granada105-0
Cisneros Madrid B - Helvetia Andalucia25-15
Fenix Zaragoza - Sitges52-22
Olimpico Pozuelo - Industriales30-23
Sant Cugat - Barcelona U.C.31-13
Santboiana B - L'Hospitalet19-25
Valencia - Quimics Barcelona53-19
10/01/2016 - Group phase
Almeria - C.A.U. Metropolitano15-19
C.D.U. Granada - Atletico Portuense3-33
C.R.A.T. Coruna - Uribealdea22-17
La Vila - Valencia42-7
Les Abelles - C.A.U. Valencia17-22
09/01/2016 - Group phase
Barcelona U.C. - Sitges32-16
C.D. Arquitectura - Olimpico Pozuelo17-30
Durango - La Unica24-13
El Salvador R.C. B - C.D.U. Vigo25-19
Helvetia Andalucia - CAR Caceres33-22
Industriales - Cisneros Madrid B29-16
L'Hospitalet - Barcelona Enginyers Rugby28-38
Liceo Frances - Ciencias Sevilla14-26
Quimics Barcelona - Fenix Zaragoza25-25
Real Oviedo - Bera Bera21-6
Sant Cugat - Santboiana B25-23
27/12/2015 - Group phase
Uribealdea - C.R.A.T. Coruna40-3
20/12/2015 - Group phase
Atletico Portuense - Liceo Frances32-37
Cisneros Madrid B - C.D. Arquitectura28-31
Valencia - Les Abelles14-36
19/12/2015 - Group phase
Bera Bera - Zarautz26-30
C.A.U. Metropolitano - Helvetia Andalucia25-28
C.A.U. Valencia - L'Hospitalet35-0
C.D.U. Vigo - Durango39-5
CAR Caceres - Industriales24-3
Ciencias Sevilla - Almeria69-13
Eibar - Aparejadores Burgos17-24
Fenix Zaragoza - La Vila3-49
La Unica - Real Oviedo22-25
Olimpico Pozuelo - C.D.U. Granada29-10
Sant Cugat - Barcelona Enginyers Rugby32-12
Santboiana B - Barcelona U.C.6-25
Sitges - Quimics Barcelona15-15
Uribealdea - El Salvador R.C. B41-10
Valladolid RAC B - C.R.A.T. Coruna3-24
13/12/2015 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Santboiana B25-20
C.A.U. Metropolitano - Industriales12-7
C.A.U. Valencia - Sant Cugat21-12
Cisneros Madrid B - C.D.U. Granada51-14
Eibar - C.R.A.T. Coruna27-23
12/12/2015 - Group phase
Atletico Portuense - Ciencias Sevilla14-19
Bera Bera - Aparejadores Burgos13-17
C.D.U. Vigo - Real Oviedo45-22
CAR Caceres - C.D. Arquitectura23-10
Durango - El Salvador R.C. B38-6
Fenix Zaragoza - Les Abelles0-17
Helvetia Andalucia - Almeria41-24
La Unica - Zarautz5-29
Olimpico Pozuelo - Liceo Frances19-42
Quimics Barcelona - Barcelona U.C.3-55
Sitges - La Vila0-48
Valencia - L'Hospitalet10-19
Valladolid RAC B - Uribealdea16-16
06/12/2015 - Group phase
Almeria - Atletico Portuense23-29
C.D.U. Granada - CAR Caceres21-27
Ciencias Sevilla - Olimpico Pozuelo60-10
La Vila - Quimics Barcelona60-5
Zarautz - C.D.U. Vigo43-29
05/12/2015 - Group phase
Aparejadores Burgos - La Unica48-18
Barcelona U.C. - Barcelona Enginyers Rugby27-25
C.D. Arquitectura - C.A.U. Metropolitano38-17
C.R.A.T. Coruna - Bera Bera16-16
El Salvador R.C. B - Valladolid RAC B27-6
Industriales - Helvetia Andalucia21-8
Les Abelles - Sitges22-7
L'Hospitalet - Fenix Zaragoza15-23
Liceo Frances - Cisneros Madrid B36-6
Real Oviedo - Durango24-15
Sant Cugat - Valencia40-5
Santboiana B - C.A.U. Valencia26-24
Uribealdea - Eibar24-13
29/11/2015 - Group phase
Almeria - Industriales49-17
Bera Bera - Uribealdea13-22
C.D.U. Vigo - Aparejadores Burgos20-29
La Unica - C.R.A.T. Coruna17-17
Olimpico Pozuelo - Atletico Portuense32-18
28/11/2015 - Group phase
Barcelona U.C. - La Vila10-31
C.A.U. Metropolitano - C.D.U. Granada11-8
C.A.U. Valencia - Barcelona Enginyers Rugby46-12
CAR Caceres - Liceo Frances8-26
Cisneros Madrid B - Ciencias Sevilla18-59
Durango - Zarautz25-23
Eibar - Valladolid RAC B19-13
El Salvador R.C. B - Real Oviedo35-23
Fenix Zaragoza - Sant Cugat15-18
Helvetia Andalucia - C.D. Arquitectura22-45
Quimics Barcelona - Les Abelles12-25
Sitges - L'Hospitalet21-32
Valencia - Santboiana B17-0
22/11/2015 - Group phase
Atletico Portuense - Cisneros Madrid B36-8
C.D. Arquitectura - Industriales31-19
Durango - C.D.U. Vigo12-0
21/11/2015 - Group phase
C.A.U. Valencia - Barcelona U.C.66-14
C.D.U. Granada - Helvetia Andalucia12-24
C.R.A.T. Coruna - Valladolid RAC B27-3
Real Oviedo - La Unica25-12
Sant Cugat - Sitges59-19
15/11/2015 - Group phase
Aparejadores Burgos - Durango48-28
Les Abelles - La Vila17-12
Liceo Frances - C.A.U. Metropolitano65-20
Olimpico Pozuelo - Almeria54-20
14/11/2015 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Valencia25-12
C.R.A.T. Coruna - C.D.U. Vigo26-15
Ciencias Sevilla - CAR Caceres50-8
Eibar - El Salvador R.C. B30-13
L'Hospitalet - Quimics Barcelona38-9
Santboiana B - Fenix Zaragoza35-6
Uribealdea - La Unica36-0
Valladolid RAC B - Bera Bera11-24
Zarautz - Real Oviedo27-7
08/11/2015 - Group phase
Almeria - C.D. Arquitectura31-33
C.D.U. Vigo - Uribealdea12-25
Durango - C.R.A.T. Coruna13-16
La Vila - L'Hospitalet64-0
Valencia - C.A.U. Valencia11-40
07/11/2015 - Group phase
Barcelona U.C. - Les Abelles18-23
C.A.U. Metropolitano - Ciencias Sevilla0-72
CAR Caceres - Atletico Portuense20-14
Cisneros Madrid B - Olimpico Pozuelo32-16
Eibar - Bera Bera14-31
El Salvador R.C. B - Zarautz10-45
Fenix Zaragoza - Barcelona Enginyers Rugby20-13
Helvetia Andalucia - Liceo Frances10-46
Industriales - C.D.U. Granada48-17
La Unica - Valladolid RAC B24-10
Quimics Barcelona - Sant Cugat11-41
Real Oviedo - Aparejadores Burgos17-22
Sitges - Santboiana B17-20
01/11/2015 - Group phase
Aparejadores Burgos - Zarautz24-27
Atletico Portuense - C.A.U. Metropolitano34-12
C.R.A.T. Coruna - Real Oviedo14-11
Ciencias Sevilla - Helvetia Andalucia59-0
Cisneros Madrid B - Almeria42-7
Sant Cugat - La Vila9-18
Santboiana B - Quimics Barcelona36-16
31/10/2015 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - Sitges20-5
Bera Bera - El Salvador R.C. B16-14
C.A.U. Valencia - Fenix Zaragoza43-10
C.D.U. Granada - C.D. Arquitectura20-24
Eibar - La Unica32-15
L'Hospitalet - Les Abelles20-8
Liceo Frances - Industriales24-19
Olimpico Pozuelo - CAR Caceres29-10
Uribealdea - Durango10-13
Valencia - Barcelona U.C.28-17
Valladolid RAC B - C.D.U. Vigo30-7
25/10/2015 - Group phase
Almeria - C.D.U. Granada23-18
C.A.U. Metropolitano - Olimpico Pozuelo17-42
C.D.U. Vigo - Eibar20-17
Helvetia Andalucia - Atletico Portuense31-29
La Vila - Santboiana B66-5
Zarautz - C.R.A.T. Coruna24-8
24/10/2015 - Group phase
Barcelona U.C. - L'Hospitalet14-12
C.D. Arquitectura - Liceo Frances16-13
CAR Caceres - Cisneros Madrid B26-24
Durango - Valladolid RAC B34-3
El Salvador R.C. B - Aparejadores Burgos5-50
Fenix Zaragoza - Valencia18-21
Industriales - Ciencias Sevilla22-36
La Unica - Bera Bera15-15
Les Abelles - Sant Cugat5-9
Quimics Barcelona - Barcelona Enginyers Rugby9-24
Sitges - C.A.U. Valencia16-14
Uribealdea - Real Oviedo26-14
18/10/2015 - Group phase
Atletico Portuense - Industriales23-13
Bera Bera - C.D.U. Vigo21-17
CAR Caceres - Almeria17-3
Uribealdea - Zarautz12-29
Valladolid RAC B - Real Oviedo36-30
17/10/2015 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - La Vila15-52
C.A.U. Valencia - Quimics Barcelona77-5
C.R.A.T. Coruna - Aparejadores Burgos26-33
Ciencias Sevilla - C.D. Arquitectura31-10
Cisneros Madrid B - C.A.U. Metropolitano7-20
Eibar - Durango20-7
Fenix Zaragoza - Barcelona U.C.13-13
La Unica - El Salvador R.C. B17-10
Liceo Frances - C.D.U. Granada38-0
Olimpico Pozuelo - Helvetia Andalucia21-14
Sant Cugat - L'Hospitalet26-23
Santboiana B - Les Abelles21-20
Valencia - Sitges24-17
10/10/2015 - Group phase
El Salvador R.C. B - Uribealdea28-24
Quimics Barcelona - Sitges13-34
04/10/2015 - Group phase
Almeria - Liceo Frances16-24
Aparejadores Burgos - Uribealdea30-7
Barcelona U.C. - Sant Cugat26-32
C.D. Arquitectura - Atletico Portuense38-13
C.D.U. Vigo - La Unica27-10
Industriales - Olimpico Pozuelo14-8
La Vila - C.A.U. Valencia28-16
03/10/2015 - Group phase
C.A.U. Metropolitano - CAR Caceres21-22
C.D.U. Granada - Ciencias Sevilla0-72
Durango - Bera Bera24-25
El Salvador R.C. B - C.R.A.T. Coruna12-25
Helvetia Andalucia - Cisneros Madrid B28-25
Les Abelles - Barcelona Enginyers Rugby22-0
L'Hospitalet - Santboiana B11-26
Quimics Barcelona - Valencia14-29
Real Oviedo - Eibar36-0
Sitges - Fenix Zaragoza10-18
Zarautz - Valladolid RAC B78-0
27/09/2015 - Group phase
Atletico Portuense - C.D.U. Granada43-12
C.A.U. Metropolitano - Almeria37-24
C.A.U. Valencia - Les Abelles27-18
26/09/2015 - Group phase
Barcelona Enginyers Rugby - L'Hospitalet25-28
Bera Bera - Real Oviedo35-18
CAR Caceres - Helvetia Andalucia24-12
Ciencias Sevilla - Liceo Frances22-10
Cisneros Madrid B - Industriales26-33
Eibar - Zarautz0-73
Fenix Zaragoza - Quimics Barcelona33-0
La Unica - Durango15-12
Olimpico Pozuelo - C.D. Arquitectura25-36
Santboiana B - Sant Cugat13-17
Sitges - Barcelona U.C.10-22
Valencia - La Vila7-43
Valladolid RAC B - Aparejadores Burgos12-47
20/09/2015 - Group phase
Almeria - Ciencias Sevilla3-31
Aparejadores Burgos - Eibar22-6
Barcelona Enginyers Rugby - Sant Cugat18-37
Barcelona U.C. - Santboiana B27-22
C.D. Arquitectura - Cisneros Madrid B24-18
Liceo Frances - Atletico Portuense43-24
19/09/2015 - Group phase
C.D.U. Granada - Olimpico Pozuelo3-10
Helvetia Andalucia - C.A.U. Metropolitano34-11
Industriales - CAR Caceres21-17
La Vila - Fenix Zaragoza57-17
Les Abelles - Valencia29-15
L'Hospitalet - C.A.U. Valencia0-39
Zarautz - Bera Bera32-5