- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Soviet Union - Soviet Union Cup Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Major League
First League
Championship Qualifier
Soviet Union Cup

Soviet Union Cup 1989

Overview
Group A was played in Kutaisi, Georgia.
Group B was played in Kiev, Ukraine.
Group C was played in Tbilisi, Georgia.
Group D was played in Tashkent, Uzbekistan.

Final results
Winner:Slava Moskva

Group phase
Poule A

Poule B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Aviator Kiev1454101304288Qualified to round of 16
2Slava Moskva1454101002179
3KPI Kiev952034379-36
4Elektromash Tiraspol952033237-5
5Sokol Lvov952034465-21
6KhTZ Kharkov5500545150-105

Matches
Group phase
21/03/1989Aviator Kiev - KPI Kiev34-17
21/03/1989Slava Moskva - KhTZ Kharkov39-3
21/03/1989Sokol Lvov - Elektromash Tiraspol9-6
23/03/1989Aviator Kiev - KhTZ Kharkov55-7
23/03/1989KPI Kiev - Sokol Lvov10-3
23/03/1989Slava Moskva - Elektromash Tiraspol9-3
25/03/1989Aviator Kiev - Sokol Lvov17-3
25/03/1989Elektromash Tiraspol - KhTZ Kharkov16-7
25/03/1989KPI Kiev - Slava Moskva0-28
28/03/1989Aviator Kiev - Elektromash Tiraspol12-3
28/03/1989KPI Kiev - KhTZ Kharkov16-10
28/03/1989Slava Moskva - Sokol Lvov14-3
30/03/1989Aviator Kiev - Slava Moskva12-12
30/03/1989KPI Kiev - Elektromash Tiraspol0-4
30/03/1989Sokol Lvov - KhTZ Kharkov26-18

Poule C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1VVA Monino12440018018162Qualified to round of 16
2Fili Moskva10430114643103
3Elmavali Tbilisi842021314586
4Raduga Taganrog6410360145-85
5Shevardeni Tbilisi4400414280-266
6Vairas Siauliai0000000
Vairas Siauliai retired before the start of the tournament.

Matches
Group phase
Fili Moskva - Raduga Taganrog47-12
Shevardeni Tbilisi - Fili Moskva0-81
Shevardeni Tbilisi - Raduga Taganrog0-42
Shevardeni Tbilisi - VVA Monino3-91
VVA Monino - Fili Moskva21-6
VVA Monino - Raduga Taganrog42-0
21/03/1989Elmavali Tbilisi - Shevardeni Tbilisi66-11
23/03/1989Elmavali Tbilisi - Fili Moskva10-12
27/03/1989Elmavali Tbilisi - Raduga Taganrog49-3
29/03/1989Elmavali Tbilisi - VVA Monino6-19

Poule D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1ETS Krasnoyarsk15550024023217Qualified to round of 16
2Zvezda Tashkent1354011336766
3RAF Jelgava9520354116-62
4SKA Alma Ata8520236279
5SMI-Burevestnik Novokuznetsk6510387134-47
6Press Dnipropetrovsk5500564187-123
During the match between SKA Alma Ata and SMI Novokutznetsk a SKA player died.
The match was cancelled and SKA Alma Ata did not play the 2 remaining matches.

Matches
Group phase
08/03/1989ETS Krasnoyarsk - RAF Jelgava61-3
08/03/1989SKA Alma Ata - Press Dnipropetrovsk20-15
08/03/1989Zvezda Tashkent - SMI-Burevestnik Novokuznetsk26-15
10/03/1989ETS Krasnoyarsk - SMI-Burevestnik Novokuznetsk53-3
10/03/1989SKA Alma Ata - RAF Jelgava16-12
10/03/1989Zvezda Tashkent - Press Dnipropetrovsk26-15
12/03/1989RAF Jelgava - Press Dnipropetrovsk15-9
12/03/1989SKA Alma Ata - SMI-Burevestnik NovokuznetskCancelled
12/03/1989Zvezda Tashkent - ETS Krasnoyarsk10-29
15/03/1989ETS Krasnoyarsk - Press Dnipropetrovsk67-7
15/03/1989RAF Jelgava - SMI-Burevestnik Novokuznetsk17-9
15/03/1989Zvezda Tashkent - SKA Alma AtaHome team
walk over
17/03/1989ETS Krasnoyarsk - SKA Alma AtaHome team
walk over
17/03/1989SMI-Burevestnik Novokuznetsk - Press Dnipropetrovsk59-18
17/03/1989Zvezda Tashkent - RAF Jelgava21-7

Final phase
Round of 16Quarter finalsSemifinalsFinal
Elektromash Tiraspol
5/10/1989 - 3-26Slava Moskva
8/7/1989 - 12-12
Slava MoskvaSlava Moskva
Spartak Moskva8/16/1989 - 19-12
5/10/1989 - 4-7
Aviator Kiev
Aviator KievSlava Moskva
Strela Kazan10/15/1989 - 12-3
5/10/1989 - 13-32Zvezda Tashkent
8/7/1989 - 15-13
Zvezda Tashkent
KPI KievZvezda Tashkent
5/10/1989 - 11-23
Fili Moskva
Fili MoskvaSlava Moskva
Elmavali Tbilisi
5/10/1989 - 13-20Lokomotiv Moskva
8/7/1989 - 10-19
Lokomotiv MoskvaETS Krasnoyarsk
Raduga Taganrog8/15/1989 - 21-16
5/10/1989 - 6-58
ETS Krasnoyarsk
ETS Krasnoyarsk
RAF JelgavaETS Krasnoyarsk
5/10/1989 - 26-44Mshenebeli Kutaisi
8/7/1989 - 14-10
Mshenebeli Kutaisi
SKA Alma AtaMshenebeli Kutaisi
5/10/1989 - 9-14
VVA Monino
VVA Monino