- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Soviet Union - Soviet Union Championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Soviet Union Championship
DSO Burevestnik Championship
DSO Spartak Championship
DSO Dinamo Championship

Soviet Union Championship 1969

Overview
After a regional qualifier phase the best teams qualified for the final phases.

Group A was played in Tbilisi, Georgia.
Group B was played in Kedenay, Lithuania.
Group C was played in Bauska, Latvia.
Group D was played in Tula, Russia.
The final phase was played in Nova Khakovka, Ukraine.
The 9th place final group was played in Lipetsk, Russia.

Final results
Winner:VVA Monino

First phase
Group A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Dinamo Moskva5321040634Qualified for final phase
2Lokomotiv Tbilisi53210321814
3LGU Leningrad231022933-4Qualified for 9th place final group
4Dinamo Erevan030031862-44

Matches
First phase
13/08/1969LGU Leningrad - Dinamo Erevan14-9
13/08/1969Lokomotiv Tbilisi - Dinamo Moskva0-0
15/08/1969Dinamo Moskva - LGU Leningrad9-3
15/08/1969Lokomotiv Tbilisi - Dinamo Erevan17-6
17/08/1969Dinamo Moskva - Dinamo Erevan31-3
17/08/1969Lokomotiv Tbilisi - LGU Leningrad15-12

Group B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Gelezhinis Vilkas Vilnius432012026-6Qualified for final phase
2Spartak Moskva63300431231
3LMI Leningrad2310217125Qualified for 9th place final group
4Rodina Khimki030031242-30

Matches
First phase
13/08/1969Gelezhinis Vilkas Vilnius - Spartak Moskva6-20
13/08/1969LMI Leningrad - Rodina Khimki14-3
15/08/1969Gelezhinis Vilkas Vilnius - Rodina Khimki8-3
15/08/1969Spartak Moskva - LMI Leningrad3-0
17/08/1969Gelezhinis Vilkas Vilnius - LMI Leningrad6-3
17/08/1969Spartak Moskva - Rodina Khimki20-6

Group C
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1MAI Moskva63300301515Qualified for final phase
2Dinamo Kiev4320121147
3Dinamo Tbilisi231021422-8Qualified for 9th place final group
4VEF Riga030031529-14

Matches
First phase
Dinamo Kiev - Dinamo Tbilisi10-5
MAI Moskva - Dinamo Kiev9-6
MAI Moskva - Dinamo Tbilisi6-0
VEF Riga - Dinamo Kiev0-5
VEF Riga - Dinamo Tbilisi6-9
VEF Riga - MAI Moskva9-15

Group D
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1VVA Monino63300951184Qualified for final phase
2Fili Moskva33111872166
3Spartak Kiev33111892663Qualified for 9th place final group
4Spartak Baku030033216-213

Matches
First phase
Fili Moskva - Spartak Baku75-0
Fili Moskva - Spartak Kiev9-9
Spartak Kiev - Spartak Baku75-0
VVA Monino - Fili Moskva12-3
VVA Monino - Spartak Baku66-3
VVA Monino - Spartak Kiev17-5

Final phase
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1VVA Monino137610802159Winner
2Fili Moskva97331574215
3MAI Moskva9733132275
4Spartak Moskva87241523319
5Dinamo Moskva7723241392
6Lokomotiv Tbilisi572142736-9
7Dinamo Kiev371154859-11
8Gelezhinis Vilkas Vilnius2710629109-80

Dinamo
Kiev
Dinamo
Moskva
Fili
Moskva
Gelezhinis
Vilkas
Vilnius
Lokomotiv
Tbilisi
MAI
Moskva
Spartak
Moskva
VVA
Monino
Dinamo
Kiev
-3-90-1127-30-66-93-39-18
Dinamo
Moskva
-26-50-00-0
Fili
Moskva
6-6-11-68-06-612-12
Gelezhinis
Vilkas
Vilnius
-3-0
Lokomotiv
Tbilisi
-12-11
MAI
Moskva
11-36-3-0-0
Spartak
Moskva
6-020-6-
VVA
Monino
19-012-314-38-69-00-0-

9th place final group
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1LMI Leningrad63300431825
2Dinamo Tbilisi432011516-1
3Spartak Kiev2310220173
4LGU Leningrad030031744-27

Matches
Final phase
14/10/1969LMI Leningrad - Dinamo Tbilisi8-3
14/10/1969Spartak Kiev - LGU Leningrad11-3
16/10/1969Dinamo Tbilisi - Spartak Kiev6-3
16/10/1969LMI Leningrad - LGU Leningrad27-9
18/10/1969Dinamo Tbilisi - LGU Leningrad6-5
18/10/1969LMI Leningrad - Spartak Kiev8-6