- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Soviet Union - Soviet Union Championship Group B Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Major League
First League
Championship Qualifier
Soviet Union Cup
DSO Burevestnik Championship
DSO Spartak Championship
Winter Soviet Tournament

First League 1981

Overview
It was played by the 2 teams relegated in the previous season by Major League and by 10 teams qualified through regional qualifiers.
The best two teams of each first phase group qualified for a promotion / relegation group against the four worst teams from Major League.

Group A was played in Tiraspol, Moldova.
Group B was played in Tashkent, Uzbekistan.
5th place final group was played in Kujbishev (now Samara), Russia, between 7th and 27th september. The results are unknown.

Teams variations

Final results

First phase
Group A
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Stakles Kaunas1354011138627Qualified for playoff
2KPI Kiev1354011375384
3Elektromash Tiraspol1153026893-25Qualified for 5th place final
4TashPI Tashkent9520377113-36
5Burevestnik Leningrad9520378110-32
6RAF Jelgava5500585103-18

Matches
First phase
Burevestnik Leningrad - RAF Jelgava21-20
Elektromash Tiraspol - Burevestnik LeningradUnknown
away team
victory
Elektromash Tiraspol - KPI Kiev9-49
Elektromash Tiraspol - RAF JelgavaUnknown
home team
victory
Elektromash Tiraspol - Stakles KaunasUnknown
home team
victory
Elektromash Tiraspol - TashPI TashkentUnknown
home team
victory
KPI Kiev - Burevestnik Leningrad39-15
KPI Kiev - RAF Jelgava12-3
KPI Kiev - TashPI Tashkent26-14
Stakles Kaunas - Burevestnik LeningradUnknown
home team
victory
Stakles Kaunas - KPI Kiev12-11
Stakles Kaunas - RAF JelgavaUnknown
home team
victory
Stakles Kaunas - TashPI TashkentUnknown
home team
victory
TashPI Tashkent - Burevestnik LeningradUnknown
home team
victory
TashPI Tashkent - RAF JelgavaUnknown
home team
victory

Group B
Pos.TeamPtsPldWDLFADiff
1Primoretz Leningrad13540117841137Qualified for playoff
2MAI Moskva13540114234108
3SMI-Burevestnik Novokuznetsk1153021454798Qualified for 5th place final
4Kosmos Tashkent95203877611
5KKhTI Kazan952031147539
6Spartak Erevan550056411-405

Matches
First phase
02/06/1981Kosmos Tashkent - Primoretz Leningrad13-31
02/06/1981MAI Moskva - KKhTI Kazan12-6
02/06/1981SMI-Burevestnik Novokuznetsk - Spartak Erevan96-0
04/06/1981KKhTI Kazan - Spartak Erevan76-0
04/06/1981Kosmos Tashkent - MAI Moskva9-24
04/06/1981Primoretz Leningrad - SMI-Burevestnik Novokuznetsk21-6
06/06/1981KKhTI Kazan - Primoretz Leningrad16-12
06/06/1981Kosmos Tashkent - SMI-Burevestnik Novokuznetsk3-12
06/06/1981MAI Moskva - Spartak Erevan83-0
08/06/1981Kosmos Tashkent - Spartak Erevan52-6
08/06/1981Primoretz Leningrad - MAI Moskva10-6
08/06/1981SMI-Burevestnik Novokuznetsk - KKhTI Kazan22-6
09/06/1981Primoretz Leningrad - Spartak Erevan104-0
10/06/1981Kosmos Tashkent - KKhTI Kazan10-3
10/06/1981MAI Moskva - SMI-Burevestnik Novokuznetsk17-9

5th place final