- The history of rugby through its competitions
Skip Navigation Links
Home
National TeamsExpand National Teams
Tier 1 nations clubsExpand Tier 1 nations clubs
Other nations clubsExpand Other nations clubs
SevensExpand Sevens
Tours
Winners
Annual Reports
Fixtures
Results
Teams
Head to Head
Live
Last updates
Links
The Project
Italy - National championship Season: Competition overview
Skip Navigation Links
Top 12
Serie A
Serie B

Serie A 2019/20

Overview
Last results
Group phase
18/01/2020Cavalieri Prato Sesto - Amatori Catania15-12
19/01/2020Accademia FIR - VII Rugby Torino24-20
19/01/2020Badia - Paese38-6
19/01/2020Biella - Rugby Milano38-36
19/01/2020Capitolina - I Medicei II23-5
19/01/2020Casale - Valpolicella24-17
19/01/2020Civitavecchia - Napoli Afragola18-23
19/01/2020CUS Genova - Pro Recco13-19
19/01/2020CUS Torino - Alghero41-6
19/01/2020Noceto - CUS Perugia29-15
19/01/2020Parabiago - I Centurioni Rugby29-32
19/01/2020Pesaro Rugby - Romagna RFC31-10
19/01/2020Petrarca II - Verona Rugby15-8
19/01/2020Tarvisium - Udine48-0
19/01/2020Vicenza - Valsugana14-21
Next fixtures
Group phase
26/01/2020Alghero - Parabiago
26/01/2020Amatori Catania - Noceto
26/01/2020CUS Perugia - Cavalieri Prato Sesto
26/01/2020I Centurioni Rugby - CUS Genova
26/01/2020Napoli Afragola - Capitolina
26/01/2020Paese - Vicenza
26/01/2020Pesaro Rugby - I Medicei II
26/01/2020Pro Recco - CUS Torino
26/01/2020Romagna RFC - Civitavecchia
26/01/2020Rugby Milano - Accademia FIR
26/01/2020Udine - Badia
26/01/2020Valpolicella - Petrarca II
26/01/2020Valsugana - Tarvisium
26/01/2020Verona Rugby - Casale
26/01/2020VII Rugby Torino - Biella

Teams variations
Relegated from Top 12 2018/19:Valsugana - Verona Rugby
Promoted to Top 12 2019/20:Colorno - Lyons
Relegated to Serie B 2019/20:Benevento - CUS Milano - Junior Rugby Brescia - Primavera
Relegated to Lower Leagues 2019/20:Unione Rugby L'Aquila (Auto relegation)
Promoted from Serie B 2018/19:Casale - Civitavecchia - Lumezzane - Napoli Afragola - Romagna RFC

Fixtures
24/11/2019 - Group phase
CUS Torino - CUS GenovaPostponed
14/12/2019 - Group phase
Badia - TarvisiumPostponed
26/01/2020 - Group phase
Alghero - Parabiago
Amatori Catania - Noceto
CUS Perugia - Cavalieri Prato Sesto
I Centurioni Rugby - CUS Genova
Napoli Afragola - Capitolina
Paese - Vicenza
Pesaro Rugby - I Medicei II
Pro Recco - CUS Torino
Romagna RFC - Civitavecchia
Rugby Milano - Accademia FIR
Udine - Badia
Valpolicella - Petrarca II
Valsugana - Tarvisium
Verona Rugby - Casale
VII Rugby Torino - Biella
16/02/2020 - Group phase
Accademia FIR - I Centurioni Rugby
Badia - Petrarca II
Biella - Pro Recco
Capitolina - Noceto
Casale - Udine
Cavalieri Prato Sesto - Napoli Afragola
Civitavecchia - I Medicei II
CUS Genova - Alghero
CUS Torino - Parabiago
Pesaro Rugby - Amatori Catania
Romagna RFC - CUS Perugia
Rugby Milano - VII Rugby Torino
Tarvisium - Paese
Valsugana - Verona Rugby
Vicenza - Valpolicella
01/03/2020 - Group phase
Alghero - Biella
Amatori Catania - Capitolina
CUS Perugia - Civitavecchia
CUS Torino - Accademia FIR
I Centurioni Rugby - Rugby Milano
I Medicei II - Cavalieri Prato Sesto
Napoli Afragola - Romagna RFC
Noceto - Pesaro Rugby
Paese - Casale
Parabiago - CUS Genova
Petrarca II - Vicenza
Pro Recco - VII Rugby Torino
Udine - Valsugana
Valpolicella - Badia
Verona Rugby - Tarvisium
22/03/2020 - Group phase
Accademia FIR - Alghero
Badia - Vicenza
Biella - I Centurioni Rugby
Capitolina - Pesaro Rugby
Casale - Petrarca II
Cavalieri Prato Sesto - Noceto
Civitavecchia - Amatori Catania
CUS Genova - CUS Torino
CUS Perugia - Napoli Afragola
Romagna RFC - I Medicei II
Rugby Milano - Pro Recco
Tarvisium - Valpolicella
Valsugana - Paese
Verona Rugby - Udine
VII Rugby Torino - Parabiago
29/03/2020 - Group phase
Alghero - Pro Recco
Amatori Catania - Romagna RFC
Badia - Casale
Capitolina - Cavalieri Prato Sesto
CUS Genova - Accademia FIR
CUS Torino - Biella
I Centurioni Rugby - VII Rugby Torino
I Medicei II - CUS Perugia
Noceto - Civitavecchia
Paese - Verona Rugby
Parabiago - Rugby Milano
Pesaro Rugby - Napoli Afragola
Petrarca II - Tarvisium
Valpolicella - Valsugana
Vicenza - Udine
05/04/2020 - Group phase
Accademia FIR - Parabiago
Biella - CUS Genova
Casale - Vicenza
Cavalieri Prato Sesto - Pesaro Rugby
Civitavecchia - Capitolina
CUS Perugia - Amatori Catania
Napoli Afragola - I Medicei II
Pro Recco - I Centurioni Rugby
Romagna RFC - Noceto
Rugby Milano - CUS Torino
Tarvisium - Badia
Udine - Paese
Valsugana - Petrarca II
Verona Rugby - Valpolicella
VII Rugby Torino - Alghero
19/04/2020 - Group phase
Accademia FIR - Biella
Alghero - Rugby Milano
Amatori Catania - Napoli Afragola
Badia - Valsugana
Capitolina - Romagna RFC
Casale - Tarvisium
Cavalieri Prato Sesto - Civitavecchia
CUS Genova - VII Rugby Torino
CUS Torino - I Centurioni Rugby
Noceto - I Medicei II
Parabiago - Pro Recco
Pesaro Rugby - CUS Perugia
Petrarca II - Paese
Valpolicella - Udine
Vicenza - Verona Rugby
26/04/2020 - Group phase
Biella - Parabiago
Civitavecchia - Pesaro Rugby
CUS Perugia - Capitolina
I Centurioni Rugby - Alghero
I Medicei II - Amatori Catania
Napoli Afragola - Noceto
Paese - Valpolicella
Pro Recco - Accademia FIR
Romagna RFC - Cavalieri Prato Sesto
Rugby Milano - CUS Genova
Tarvisium - Vicenza
Udine - Petrarca II
Valsugana - Casale
Verona Rugby - Badia
VII Rugby Torino - CUS Torino

Group phase
Group 1
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Accademia FIR391070331916715283Qualifying for playoff
2Biella39108112591748550
3Pro Recco35108022391835630
4VII Rugby Torino341070326615810833
5CUS Torino349711182839931
6Rugby Milano25104062602233754
7Parabiago2210307244247-346
8Alghero1010208146340-19420
9CUS Genova79108136282-14612Qualifying for playout
10I Centurioni Rugby710109130324-19421Relegation
Last results
Group phase
19/01/2020Accademia FIR - VII Rugby Torino24-20
19/01/2020Biella - Rugby Milano38-36
19/01/2020CUS Genova - Pro Recco13-19
19/01/2020CUS Torino - Alghero41-6
19/01/2020Parabiago - I Centurioni Rugby29-32
Next fixtures
Group phase
26/01/2020Alghero - Parabiago
26/01/2020I Centurioni Rugby - CUS Genova
26/01/2020Pro Recco - CUS Torino
26/01/2020Rugby Milano - Accademia FIR
26/01/2020VII Rugby Torino - Biella

Accademia
FIR
AlgheroBiellaCUS
Genova
CUS
Torino
I
Centurioni
Rugby
ParabiagoPro
Recco
Rugby
Milano
VII
Rugby
Torino
Accademia
FIR
-22/03/202019/04/202050-015-816/02/202005/04/202022-2743-324-20
Alghero17-47-01/03/202034-267-3020-526/01/202029/03/202019/04/20200-26
Biella32-2944-0-05/04/202020-2022/03/202026/04/202016/02/202038-3627-25
CUS
Genova
29/03/202016/02/20207-16-22/03/202017-1228-3113-1913-3419/04/2020
CUS
Torino
01/03/202041-629/03/2020Postponed-19/04/202016/02/202022-1013-910-7
I
Centurioni
Rugby
10-4026/04/20203-2926/01/20200-22-15-3320-2901/03/202029/03/2020
Parabiago33-3547-1920-2401/03/20209-1629-32-19/04/202029/03/202012-19
Pro
Recco
26/04/202038-1720-343-2726/01/202005/04/202021-20-17-1201/03/2020
Rugby
Milano
26/01/202036-2614-2626/04/202005/04/202053-738-1022/03/2020-16/02/2020
VII
Rugby
Torino
17-1405/04/202026/01/202043-526/04/202052-2622/03/202027-1530-25-

Group 2
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Verona Rugby44109013197024971Qualifying for playoff
2Tarvisium37980123811712150
3Valsugana35107122331993450
4Petrarca II2910613166168-230
5Badia2494141891622742
6Vicenza2110406211246-3514
7Casale1410217149222-7313
8Paese1410208129210-8124
9Udine1210307116271-15500Qualifying for playout
10Valpolicella1010208161246-8502Relegation
Last results
Group phase
19/01/2020Badia - Paese38-6
19/01/2020Casale - Valpolicella24-17
19/01/2020Petrarca II - Verona Rugby15-8
19/01/2020Tarvisium - Udine48-0
19/01/2020Vicenza - Valsugana14-21
Next fixtures
Group phase
26/01/2020Paese - Vicenza
26/01/2020Udine - Badia
26/01/2020Valpolicella - Petrarca II
26/01/2020Valsugana - Tarvisium
26/01/2020Verona Rugby - Casale

BadiaCasalePaesePetrarca
II
TarvisiumUdineValpolicellaValsuganaVerona
Rugby
Vicenza
Badia-29/03/202038-616/02/2020Postponed40-1730-1019/04/20203-2722/03/2020
Casale18-18-15-822/03/202019/04/202016/02/202024-1722-270-2905/04/2020
Paese24-2101/03/2020-9-175-911-1326/04/202015-2729/03/202026/01/2020
Petrarca
II
10-825-2019/04/2020-29/03/202024-1131-1920-2015-801/03/2020
Tarvisium05/04/202023-016/02/202036-10-48-022/03/202038-257-3326/04/2020
Udine26/01/202015-705/04/202026/04/202014-28-23-1501/03/20200-3810-31
Valpolicella01/03/202023-1621-2426/01/202010-2519/04/2020-29/03/202016-3827-8
Valsugana26-026/04/202022/03/202005/04/202026/01/202029-1327-3-16/02/202031-25
Verona
Rugby
26/04/202026/01/202022-324-1401/03/202022/03/202005/04/202049-0-51-12
Vicenza24-3137-2727-2413-020-2429/03/202016/02/202014-2119/04/2020-

Group 3
Pos.TeamPtsPldWDLFADiffTBLB
1Noceto401080227814313562Qualifying for playoff
2Capitolina391080228514314261
3I Medicei II38108022272022560
4Amatori Catania30106042261735342
5Napoli Afragola28106042201724831
6Pesaro Rugby2510514189197-830
7Civitavecchia2010316226292-6633
8Cavalieri Prato Sesto1710406167226-5910
9CUS Perugia910109146277-13123Qualifying for playout
10Romagna RFC4100010140279-13913Relegation
Last results
Group phase
18/01/2020Cavalieri Prato Sesto - Amatori Catania15-12
19/01/2020Capitolina - I Medicei II23-5
19/01/2020Civitavecchia - Napoli Afragola18-23
19/01/2020Noceto - CUS Perugia29-15
19/01/2020Pesaro Rugby - Romagna RFC31-10
Next fixtures
Group phase
26/01/2020Amatori Catania - Noceto
26/01/2020CUS Perugia - Cavalieri Prato Sesto
26/01/2020Napoli Afragola - Capitolina
26/01/2020Pesaro Rugby - I Medicei II
26/01/2020Romagna RFC - Civitavecchia

Amatori
Catania
CapitolinaCavalieri
Prato
Sesto
CivitavecchiaCUS
Perugia
I
Medicei
II
Napoli
Afragola
NocetoPesaro
Rugby
Romagna
RFC
Amatori
Catania
-01/03/202028-1934-1446-1424-3319/04/202026/01/202023-329/03/2020
Capitolina19-18-29/03/202059-1755-723-526-1416/02/202022/03/202019/04/2020
Cavalieri
Prato
Sesto
15-1212-23-19/04/202022-1023-1016/02/202022/03/202005/04/202032-25
Civitavecchia22/03/202005/04/202033-22-15-1316/02/202018-2334-3726/04/202032-12
CUS
Perugia
05/04/202026/04/202026/01/202001/03/2020-19-2422/03/202027-393-726-20
I
Medicei
II
26/04/202035-3301/03/202034-2729/03/2020-18-1210-329-1929-19
Napoli
Afragola
8-1726/01/202032-541-1920-1205/04/2020-26/04/202033-1701/03/2020
Noceto34-515-327-029/03/202029-1519/04/202032-17-01/03/202038-5
Pesaro
Rugby
16/02/202010-2426-1717-1719/04/202026/01/202029/03/202027-24-31-10
Romagna
RFC
14-1910-2026/04/202026/01/202016/02/202022/03/20208-2005/04/202017-32-

Matches schedule
19/01/2020 - Group phase
Accademia FIR - VII Rugby Torino24-20
Badia - Paese38-6
Biella - Rugby Milano38-36
Capitolina - I Medicei II23-5
Casale - Valpolicella24-17
Civitavecchia - Napoli Afragola18-23
CUS Genova - Pro Recco13-19
CUS Torino - Alghero41-6
Noceto - CUS Perugia29-15
Parabiago - I Centurioni Rugby29-32
Pesaro Rugby - Romagna RFC31-10
Petrarca II - Verona Rugby15-8
Tarvisium - Udine48-0
Vicenza - Valsugana14-21
18/01/2020 - Group phase
Cavalieri Prato Sesto - Amatori Catania15-12
12/01/2020 - Group phase
Accademia FIR - Pro Recco22-27
Alghero - I Centurioni Rugby20-5
Badia - Verona Rugby3-27
Capitolina - CUS Perugia55-7
Casale - Valsugana22-27
Cavalieri Prato Sesto - Romagna RFC32-25
CUS Genova - Rugby Milano13-34
CUS Torino - VII Rugby Torino10-7
Noceto - Napoli Afragola32-17
Parabiago - Biella20-24
Pesaro Rugby - Civitavecchia17-17
Petrarca II - Udine24-11
Valpolicella - Paese21-24
Vicenza - Tarvisium20-24
11/01/2020 - Group phase
Amatori Catania - I Medicei II24-33
22/12/2019 - Group phase
Civitavecchia - Cavalieri Prato Sesto33-22
CUS Perugia - Pesaro Rugby3-7
I Centurioni Rugby - CUS Torino0-22
I Medicei II - Noceto10-3
Napoli Afragola - Amatori Catania8-17
Paese - Petrarca II9-17
Pro Recco - Parabiago21-20
Romagna RFC - Capitolina10-20
Rugby Milano - Alghero36-26
Tarvisium - Casale23-0
Udine - Valpolicella23-15
Valsugana - Badia26-0
Verona Rugby - Vicenza51-12
VII Rugby Torino - CUS Genova43-5
21/12/2019 - Group phase
Biella - Accademia FIR32-29
15/12/2019 - Group phase
Alghero - VII Rugby Torino0-26
Amatori Catania - CUS Perugia46-14
Capitolina - Civitavecchia59-17
CUS Genova - Biella7-16
CUS Torino - Rugby Milano13-9
I Centurioni Rugby - Pro Recco20-29
I Medicei II - Napoli Afragola18-12
Noceto - Romagna RFC38-5
Paese - Udine11-13
Parabiago - Accademia FIR33-35
Pesaro Rugby - Cavalieri Prato Sesto26-17
Petrarca II - Valsugana20-20
Valpolicella - Verona Rugby16-38
Vicenza - Casale37-27
01/12/2019 - Group phase
Accademia FIR - CUS Genova50-0
Biella - CUS Torino20-20
Cavalieri Prato Sesto - Capitolina12-23
Civitavecchia - Noceto34-37
CUS Perugia - I Medicei II19-24
Napoli Afragola - Pesaro Rugby33-17
Romagna RFC - Amatori Catania14-19
Rugby Milano - Parabiago38-10
Tarvisium - Petrarca II36-10
Udine - Vicenza10-31
Valsugana - Valpolicella27-3
Verona Rugby - Paese22-3
VII Rugby Torino - I Centurioni Rugby52-26
30/11/2019 - Group phase
Casale - Badia18-18
Pro Recco - Alghero38-17
24/11/2019 - Group phase
Alghero - Accademia FIR17-47
Amatori Catania - Civitavecchia34-14
I Centurioni Rugby - Biella3-29
I Medicei II - Romagna RFC29-19
Napoli Afragola - CUS Perugia20-12
Noceto - Cavalieri Prato Sesto27-0
Paese - Valsugana15-27
Parabiago - VII Rugby Torino12-19
Pesaro Rugby - Capitolina10-24
Pro Recco - Rugby Milano17-12
Udine - Verona Rugby0-38
Valpolicella - Tarvisium10-25
Vicenza - Badia24-31
23/11/2019 - Group phase
Petrarca II - Casale25-20
17/11/2019 - Group phase
Accademia FIR - CUS Torino15-8
Badia - Valpolicella30-10
Biella - Alghero44-0
Capitolina - Amatori Catania19-18
Casale - Paese15-8
Cavalieri Prato Sesto - I Medicei II23-10
Civitavecchia - CUS Perugia15-13
CUS Genova - Parabiago28-31
Pesaro Rugby - Noceto27-24
Romagna RFC - Napoli Afragola8-20
Rugby Milano - I Centurioni Rugby53-7
Tarvisium - Verona Rugby7-33
Valsugana - Udine29-13
Vicenza - Petrarca II13-0
VII Rugby Torino - Pro Recco27-15
10/11/2019 - Group phase
Pro Recco - CUS Genova43-27
03/11/2019 - Group phase
Amatori Catania - Pesaro Rugby23-3
CUS Perugia - Romagna RFC26-20
I Centurioni Rugby - Accademia FIR10-40
I Medicei II - Civitavecchia34-27
Napoli Afragola - Cavalieri Prato Sesto32-5
Noceto - Capitolina15-3
Paese - Tarvisium5-9
Parabiago - CUS Torino9-16
Petrarca II - Badia10-8
Pro Recco - Biella20-3
Udine - Casale15-7
Valpolicella - Vicenza27-8
Verona Rugby - Valsugana49-0
VII Rugby Torino - Rugby Milano30-25
01/11/2019 - Group phase
Alghero - CUS Genova34-26
27/10/2019 - Group phase
Accademia FIR - Rugby Milano43-3
Badia - Udine40-17
Biella - VII Rugby Torino27-25
Capitolina - Napoli Afragola26-14
Casale - Verona Rugby0-29
Cavalieri Prato Sesto - CUS Perugia22-10
Civitavecchia - Romagna RFC32-12
CUS Genova - I Centurioni Rugby17-12
CUS Torino - Pro Recco22-10
I Medicei II - Pesaro Rugby29-19
Noceto - Amatori Catania34-5
Parabiago - Alghero47-19
Petrarca II - Valpolicella31-19
Tarvisium - Valsugana38-25
Vicenza - Paese27-24
20/10/2019 - Group phase
Alghero - CUS Torino7-30
CUS Perugia - Noceto27-39
I Centurioni Rugby - Parabiago15-33
I Medicei II - Capitolina35-33
Napoli Afragola - Civitavecchia41-19
Paese - Badia24-21
Romagna RFC - Pesaro Rugby17-32
Rugby Milano - Biella14-26
Udine - Tarvisium14-28
Valpolicella - Casale23-16
Valsugana - Vicenza31-25
Verona Rugby - Petrarca II24-14
VII Rugby Torino - Accademia FIR17-14
19/10/2019 - Group phase
Amatori Catania - Cavalieri Prato Sesto28-19